FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Svátek

Dobrý den, prosím o radu. Mám zaměstnance, kteří přešli na nerovnoměrně rozvr.pracovní dobu, tj. 4 dny 12 hod. a 4 dny volna. A teď nevím jak platit svátky??? Když jim nevyjde směna dle harmonog. ve svátek zda ji mám platit průměrem, a když vyjde směna dle harmonog. zda také platit průměrem a pak ještě klasicky směnu + 25% přípl. děkuji Bernatíková


odpovídal(a): Redakce

Odměna jednatele

Dobrý den, s.r.o. zalozena letos v unoru vyplati jednatli ve starobnim duchodu odmenu za funkci jednatele 1x rocne ted v prosinci.Snad je to mozne.Nikdy jsem toto nedelala,prosim Vas proto o pomoc pri vypoctu a zda a jake se odvadi SP a ZP bude-li odmena A)100.000,- nebo B)63.800,- Kde vsude se musi fima prihlasovat? Zadne zalohy jsme na nic neplatili.Dekuji Vam moc za pomoc. Izakova



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může být…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může být společník s.r.o., který je zároveň jednatelem , zaměstnán jako ředitel společnosti. Společnost má 3 společníky, kteří jsou zároveň jednatelé. Děkuji |Adámková


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den. Prosím Vás o radu ohledně správného výpočtu průměrného čistého výdělku. 1)za jaké období se vypočítává prům.čistý výdělek? 2)započítávájí se do toho i prémie? Dostala jsem k 30.9. výpověď s organizačních důvodů-snižování stavů v rámci krize. Jednatel mi však místo odstupného dal prémie ve výši 5 platů. Můj plat byl 24tis.hrubého, v září, poslední měsíc, který jsem u firmy odpracovala, jsem měla na výplatní pásce 142tis.hrubého (24tis.plat+prémie, NE odstupné). Mzdová účetní mi však spočítala průměrný čistý výdělek 18585Kč, prý od 1.1.2009. Je to správně? Děkuji Vám předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den,ve 3.čtvrtletí jsem byla 1 a půl měsíce doma za Náhradu mzdy ve výši 80% průměrného výdělku pro prostoj.Jak vypočtu prům.výdělek za třetí čtvrtletí,který budu používat ve 4. čtvrtletí.Započte se náhrada mzdy a doba,kdy jsem nepracovala pro prostoj do průměrného výdělku?Dle §353 Zák.práce to není zcela jasné.


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Dobrý den, mám dotaz. Můj syn 14 let si v tělocviku komplikovaně zlomil ruku. Jela jsem pro něho z práce , vezla do nemocnice ,kde jsme čekali na operaci. Do práce jsem to už nestihla. Mám nárok na 1 den pracovního volna s náhradou mzdy nebo si musím vzít ten den dovolenou. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den,pracuji na čerpací stanici v nepřetržitém provozu ve dvanáctihodinových směnách a neustále mám nesrovnalosti ve výpočtu mzdy.Tentokrát se jedná o dovolenou.Prosila bych o kontrolu.Kalendářní dny 31,prac.dny 21,odpracováno 13 dnů 96 hodin,dovolená 8 směn,prémie 800kč,základní mzda 6912kč,soc.zaměstnanec 816,zdrav.zaměstnanec 565kč,soc.zaměstnavatel 3137kč,zdrav.zaměstnavatel 1129,hrubá mzda 12546,superhrubá mzda 16812,sleva na poplatníka 2070kč,daň 465,čistá mzda 10700kč.Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pracovní smlouva

Dobrý den, zajímalo by mě,zda zaměstnanec dostává pracovní smlouvu v originálu či v kopii. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Praxe učňů

Vážená paní Sedláčková, přečetla jsem si ve vaší poradně dotazy ohledně učňů, ale moudrá z toho nejsem. Na jedné straně se píše,že se z jejich odměny ZP a SP neovádí,ale v další vaší odpovědi je napsáno,že se s nimi sepíše pracovní smlouva a ZP i SP se odvádí. Takže moc prosím ještě jednou rpo méně chápavé: 1. UČEŇ 14dni praxe, 14 dni škola odměna 2500- JAKOU SMLOUVU SEPSAT? 2. ODVÁDĚT ZP A SP? 3. Pokud budeme za něj odvádět sociální a zdravotní, BERE SE JEŠTĚ JAKO VYŽIVOVANÁ OSOBA A MÁ RODIČ PRÁVO NA SLEVU NA DANI NA TAKOVÉTO DÍTĚ? 4.Pokud nebudeme odvádět ZP a SP - JAKOU SMLOUVU SEPSAT? Bude určitě pracovat víc jak 150hod. Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Svědectví u soudu

Dobrý den, poskytuje se také náhrada mzdy v případě,že byl zaměstnanec u soudu (vyřizování dědictví po matce),pokud dostal od soudu potvrzení o návštěvě.Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Příplatek za přesčas

Dobrý den,pracuji na 30 hod. týd. úvazek,ještě do nedávna mi byly hodiny přesčas propláceny klasicky s 25 % bonusem,nyní zaměstnavatel používá na pásce 40 hod. úvazek a počítá hodiny přesčas do základu bez příplatku,je to tak taky možné?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den.Prosím o pomoc.Máme novou účetní a často máme sní nějaké problémy,nezapočítané odpracované hodiny,atd.Prosila bych o kontrolu méhovýplatního lístku,jelikož daň ze mzdy se mi zdá příliš velká. Odpracované dny 22 Odpracované hodiny 173,5 Návštěva lékaře 2,5 Hrubá mzda 16192 Čistá mzda 10885 Administrativní příplatek 99 Návštěva lékaře 222 Penzijní připojištění 300 Sociální pojištění 1053 Zdravotní pojištění 729 Daň ze mzdy 3525 Příspěvek na penz.přip.-odvod 300 Výplata na účet 10885 Měsiční tarif 16100 Hrubá mzda 16192 čistá mzda 10885 Základ soc.poj. 16192 Základ zdr.poj. 16192 Daňový základ 37295 Daňové zvýhodnění za osobu 2070 Sleva na dani za zaměstnance 2070 Daňové zvýhodnění za děti 0 Sleva na dani za děti 0 Moc děkuji za pomoc,s pozdravem Tisovská. Da


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, před 10 dny jsem ukončila studium, a chodím do práce brigádně, smlouvu mám na dohodu o pracovní činnosti, na pojišťovně mi řekli, že budu samoplátce, když budu mít HM 9933,- kolik bude činit ČM? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, jak se počítá mzda, když jsem majitelka nemovitosti kde pronajímám nebytové prostory. Zaměstnavatel mi nedělá roční zůčtování, podávám daňové přiznání. Moje hrubá mzda byla 14.025,- + příplatky 1.000,-, náhrady 980,- a odměny 7.240,-. Na čisté mzdě to pak je 16.007,-. V předchozím zaměstnání jsem měla mzdu 18.000,- hrubého a čistého cca 14.000,-. Mzda mi nebyla nijak krácena. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Náhrada škody

Dobrý den, chtěla bych poradit. Převzala jsem v roce 2007 nový firemní fotoaparát. Ztratila jsem ho a zaměstnavatel po mně chce plnou náhradu. Má nárok po mně vymáhat celou částku nebo se vztahuje amortizace a tudíž zaplatím poměrnou část. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Rozhodné období pro výpočet průměrného čistého měsíčního výdělku pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti (pro Úřad práce). Jaké rozhodné období použiji pro výpočet PČMV pro ÚP, když: Pracovník skončil k 30.9.2009 tj. ukončil celé kalendářní čtvrtletí. Pro účely nároku na podporu použiji průměr ze II. čtvrtletí tj. z 4-6/09 nebo z ukončeného posledního III. čtvrtletí tj. 7-9/09. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně uvolnění zaměstnanců k návštěvě lékaře. Zda je někde v zákoníku uvedeno,že je stanovená doba pro návštěvu lékaře 2 hodiny nebo je možné tuto dobu upravit pracovním řádem a jak je to posléze s proplácením této doby (př. když zaměstnanec je u lékaře déle než stanovenou dobu)? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Cestovné

Dobrý den, chystáme se vyslat zaměstnance zaměstnaného na 1/4 pracovní úvazek na dlouhodobější pracovní cestu do zahraničí (přibližně 1/2 roku). Je nutné nějakým způsobem krátit cestovní náhrady pro tohoto zaměstnance? Nebo je možné vyplácet cestovní náhrady běžným způsobem jako u zaměstnance zaměstnaného na plný úvazek?


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zaměstnanci byla dne 5.10.2009 doručena výpověď ze strany zaměstnavatele. Běží mu dvouměsíční výpovědní doba tedy pracovní poměr končí dne 31.12.2009. Tento zaměstnanec má nárok na odstupné. Podle mě by mělo být tomuto zaměstnanci odstupné vypočítáno z průměrného výdělku z mezd červenec až září. Zaměstnavatel zaměstnanci ale tvrdí, že odstupné bude počítáno z průměrného výdělku ze čtvrtého kvartálu tedy z mezd z měsíců říjen až prosinec, kdy už bude mzda tohoto zaměstnance o hodně nižší. Prosím o radu, koho mínění je správné. Myslím si, že by mělo být odstpuné počítáno z průměrného výdělku z předchozího čtvrtletí, ale nejsem si jistá, jestli to neznamená, že když odstupné bude vypláceno až v lednu (kdy se vyplácí mzda za prosinec), se bude brát jako předchozí čtvrtletí 4. kvartal 2009. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet průměru pro ÚP

Dobrý den, prosím o radu,jaký výdělek /pravděpodobný či průměrný/ budu potvrzovat zaměstnanci pro ÚP když byl zaměstnán od 01.08.2009 do 30.09.2009 a jak ho správně spočítat. Děkuji za odpověď.