FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Práce přesčas

Dobrý den, v případě nerovnoměrného rozvržení pracovní doby, přičemž vyrovnávací období je 52 týdnů, zjistíme že místo stanoveného 40 hodinového týdenního úvazku je např. 41 hod, znamená to,že 1 hod je přesčas, takže ho proplácím jakoby v posledním měsíci vyrovnávacího období? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pozdní výpata mzdy

Ve smlouvě od zaměstnavatele máme napsáno,že výplatní termín máme vždy 30. dne v měsíci. Ale zaměstnavatel nám vyplácí zálohově každý pátek různou částku a vyrovnává to až v dalším měsíci. Třeba až za 14 dní celou částku vyrovná. Můžeme se nějakým způsobem bránit? Výplatní pásku dostáváme k 30. dni. Děkuji vám.



odpovídal(a): Redakce

Pracovní doba

Dobrý den, může mít zaměstnanec v jednosměnném provozu pracovní dobu 54hodin týdně? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, naše zaměstnankyně obdržela dne 31.10.2009 vývěď z důvodu nadbytečnosti. Prac. poměr jí končí 31.12.2009 a bude se vyplácet odstupné. Chtěla jsem se zeptat, zda se odstupné bude počítat z posledního kvartálu, tudíž od 10-12/2009. Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně odstupného.Zaměstnankyně se vrátila z rodičovské dovolené a nastoupila do zaměstnání 19.10.2009. Ke konci měsíce dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti, tedy 2 měs.výpovědní lhůtu + 3 platy. Chtěla bych se zeptat, zda jí budu v lednu počítat odstupné za období od 19.10.-31.12.2009 nebo za poslední kvartál co byla u nás zaměstnána než odešla na mateřskou dovolenou. Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Může zaměstnavatel skrátit svevolně měsiční plat jen proto aby odvedl méně sociální a zdravotní pojištění a daň ze mzdy. Kde se domáhat nápravy,když zaměstnaatel i nadále v tomto směru podvádí.


odpovídal(a): Redakce

Odvody pojistného

Pokud mi zaměstnavatel poskýtné nějakou mzdu či vyrovnání,musí provést zdanění této částky jako mzda, se všemi odvody,tj: na sociální a zdravotní pojištění a dň ze mzdy?


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den,pracovník měl 12.6.2009 pracovní úraz, je nemocný dosud konec neschopnosti bude nejspíš v prosinci. Prosím, jaký použít průměr pro náhradu mzdy. Vím, že buď mohu použít průměr za I.čtvrtletí 2009 nebo za předchozí kalendářní rok, pokud to vyjde pro zamce lépe, což je můj případ. Jenom nevím, je tím myšlen celý předchozí kalendářní rok 2008 nebo je myšleno 6/2008-5/2009? A mám počítat průměr pro náhradu jako roční hrubá mzda bez náhrad/odpracované hodiny nebo vzít čtvrtletní průměry a podělit čtyřmi. Prosím o radu, prozkoumala jsem všechno možné, ale toto mi není jasné. Děkuji Pavelková.


odpovídal(a): Redakce

Průmětný výdělek

kdyz budu pracovat za 5 hodin, jaky ma byt prumerny plat?


odpovídal(a): Redakce

Výplatní páska

Dobrý den, chtěla bych sse Vás zeptet v jakém termínu je povinen zaměstnavatel zasílat výplatní pásky (účtárna tvrdí, že výplatní pásky dle nějakého zákona zasílat nemusí, termín prý na to žádný není, údajně má čas až do konce měsíce za který je mzda vyplácena. Prý není povinna ji zasílat fyzicky, ale pouze ji předkládat k nahlédnutí.) Co je na tom pravdy? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Stravné

Dobrý den, mám dotaz ohledně cestovních náhrad. Řidič má v pracovní smlouvě uvedeno jako místo výkonu práce celá ČR. Nakládá a vykládá zboží mimo firmu zaměstnavatele. Lze považovat jeho denní výjezdy 3 - 9 hodin jako pracovní cesty, když místo výkonu práce je splněno? Náleží mu nějaké náhrady za stravné? Jestli ano, tak jaké a kolik. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Zaměstnankyně má pracovní úvazek 40 hodin týdne. V prosinci má změnu fondu doby na 20 hodin týdně. Prosím, jak se vypočítá průměrná čistá mzda pro Úřad práce. Nemůžu násobit fondem 40 hod.prac.týdne, když v prosinci je již 20 hodin. Nikde to nemůžu najít, ještě jsem se s tím nesetkala. Poradíte mi prosím?


odpovídal(a): Redakce

Odměna jednatele

Dobrý den,je sjednána odmena s jednatelem - starobni duchodce mesicne ve vysi 5.000,- vyplata vsak 1x rocne v prosinci tzn. 60.000,-Kč. Zadne mesicni zalohy jsme na nic neodvadeli. Z pohledu SP je nutne odvadet 6,5%+21,5% pokud je vyplata takto jednou rocne, nebo je to brano tak, ze mesicne nepresahne 5.900,- (i kdyz neprobehne mesicni vyplata) a tudiz neni potreba odvadet duchodove pojisteni? Tzn. v prosinci odvedeme 4,5% a 9% ZP ze 60.000,- a 15% dan? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den. Nastoupil jsem 1.6.a od 24.6. jsem byl na nemocenské.Za tento měsíc jsem měl ve výpl.pásce 35 000,-Kč hrubého. Do práce jsem po nemocenské nastoupil až 1.10. a měl jsem za tento měsíc 20 000,-Kč hrubého. Po dohodě se zaměstnavatelem končím 30.11. a jdu na ÚP. Proto bych potřeboval vědět, jestli má nemocenská vliv na podporu v nezaměstnanosti. Účetní mi říkala, že ne a pro podporu se bere výdělek za červen/pravděpodobný/. Děkuji za pomoc. Karel


odpovídal(a): Redakce

Stravné

Dobrý večer,chtěla bych se zeptat,jak se vypočítavají u mzdy diety v zahraničí a a jak když jste v republice,ale 5 dní mimo domov. Děkuji Jitka


odpovídal(a): Redakce

Odměna

Dobrý den, založil jsem se svýi přáteli firmu. Měl bych dostat zaplaceno za to, že jsem to celé zařídil (oni jsou ze zahraničí). Bohužel nevím jak si tyto peníze mám poslat, aby to bylo v pořádky. Jsem jednatel firmy a jsem i zaměstnanec. Nevím zdali je možné si to poslat třeba jako nějaký "Vánoční prémii" a pokud ano tak jak? Je možné si to poslat kdykoliv? Nebo to musí být společně s výplatou? Nebo jaké mám v tomto směru možnosti prosím?


odpovídal(a): Redakce

Průměrný čistý měsíční výdělek

Moc Vás prosím o radu. Potřebuji na ÚP zaslat záp.list na kterém by měl být uveden průměrný nebo pravděpodobný čistý výdělek. Jedná se o pracovníka, který nastoupil do zaměstnání 1.6. a od 25.6. měl nemocenskou/odpracoval 18 dnů/.Skončil nemocenskou 31.8 a od 1.9.opět pracuje, ale již je jeho mzda menší.Při nástupu má ve smlouvě mzdu 41 000,-Kč a pokud by se jednalo o pravděpodobný výdělek, tak by čistý výdělek byl podle výpočtu 30 310,-Kč. Jen nevím jestli to chápu správně, anebo mám při výpočtu postupovat jinak. Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Práce ve svátek

Dobré ráno,chtěla bych se zeptat,jsem zaměstnána ve společnostiMolitas czech,s.r.o. a 28října 2009v den svátku jsme byli v práci,do výplaty nám ale započítali jenom 25%,PRÝ NEMÁME KOLEKTIVNÍ SMLOUVU,AByCHOM MĚLI VÝHODY A TUDÍŽ NÁROK NA 100%,ve smlouvě máme akorát dohodu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem,že v případě potřeby zaměstnavatele může být nařízana přesčasová práce v rozsahu stanoveném v Zákoníku práce,má zaměstnavatel právo počítat jenom 25%???PŘEDEM DĚKUJI.A JEŠTĚ POKUD VE VŠEDNÍ DEN zůstáváme přesčas,tak jsem ze zákoníku vyčetla,že by přesčasové hodiny měli být placené 25%,JE TO OPRAVDU TAK?JINAK NEPRACUJEME V NEPŘETRŽITÉM PROVOZU,JENOM NA RANNÍ SMĚNY,NĚKDY ODPOLEDNÍ,PŘEDEM DĚKUJI,rADKA mACHAČOVÁ


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Jaký průměrný výdělek mám stanovit zaměstnanci, který nastoupil u mě do prvního zaměstnání. Tedy předtím nikde nepracoval a nelze stanovit 12 měsíční rozhodné období. V prac. smlouvě na zkušební dobu 3 měsíců má uveden plat 15.000 Kč. Někde jsem četl, že u takového zaměstnance platí údajně hranice 2.000 Kč. Z ní se pak zřejmě počítá denní a hodinový průměrný výdělek pro stanovení nemocenské a náhrady mzdy. Děkuji moc za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný čistý měsíční výdělek

Dobrý den. Moc Vás prosím o radu. Potřebuji na ÚP zaslat záp.list na kterém by měl být uveden průměrný nebo pravděpodobný čistý výdělek. Jedná se o pracovníka, který nastoupil do zaměstnání 1.6. a od 25.6. má nemocenskou. Ve smlouvě má mzdu 41 000,-Kč a pokud by se jednalo o pravděpodobný výdělek, tak by čistý výdělek byl podle výpočtu 30 320,-Kč. Jen nevím jestli to chápu správně, anebo mám při výpočtu postupovat jinak. Předem moc děkuji za odpověď.