FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Pracovní úvazek

Dobrý den,prosím o radu, jak mám napsat úvazek v pracovní smlouvě zaměstnancům, kteří pracují v občasném třísměnném provoze (pokud je dost práce), ale většinou jsou jen na ranní směně.Pokud je provoz třísměnný můžou dělat max.7,5hod. ale my bychom chtěli, aby ranní směna byla na 8,- hod.(aniž by byla 0,5 hod.přesčas.Děkuji za odpověď Tůmová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Pracuji jako řidič MKD(mezinárodní…

Dobrý den Pracuji jako řidič MKD(mezinárodní kamiónová doprava) a to pouze v pracovních turnusech, kdy vykonávám práci 23-30 dní v zemích EU a po-té mám zpravidla 6-7 pracovních dní volno a znovu nastupuji na turnus, kde odpracuji 250-330 hodin. Mám sice měsíční mzdu tedy 11.000,-Kč hrubého základ, ale zaměstnavatel mi neproplácí žádné přesčasové hodiny, příplatky za práci v noci o víkendu atd., pouze normu dle zák. prác. za měsíc. Můj dotaz zní, že i přesto že mám měsíční mzdu, mám nárok na proplacení přesčasových hodin, které mi nebyly proplaceny a ani jsem za ně nečerpal náhradní volno? Jen za rok 2009 to je 538 hodin přesčas, které se někde vypařili:-). Děkuji



odpovídal(a): Redakce

PP na dobu určitou

Mám pracovní smlouvu na dobu určitou k 28.2.2010. V zaměstnání budu pokračovat. Co se stane 1.3., když mě zaměstnavatel nijak nevyrozumí? Smlouva se mi automaticky prodlouží za dobu neurčitou? Děkuji za informaci


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výpočet mzdy při nerovnoměrné pracovní době v rámci roku. (např. v zimě se pracuje méně, v létě více - stavebnictví). ZP § 84. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobry den, chtela bych vas poprosit o informace: Kdyz jsem zamestnanec a byla jsem v lednu nemocna od 22.1.2009, pracuji po-pa po 8 hodinach. A muj zaklad je hruba mzda 12000,- jak se pocita mzda + nahrada mzdy a odvod na socialni a zdravotni za mne i to co odvadi zamestnavatel. Zkousela jsem to pocitat dle informaci a kalkulacek, a dospela jsem k nahrade mzdy placene zamestnavatelem na 1426 Kc a mzda 7826Kc. Je to spravne a jak se pocita odvody pojistneho? dekuji Za odpoved. Vazlerova


odpovídal(a): Redakce

Odměna jednatele

Dobrý den, stala jsem se jednatelkou společnosti s.r.o. Daňovým poradcem mi bylo sdělena, že jako jednatel budu mít smlouvu, kde mi bude vyplácena určitá odměna bez sociálního a zdravotního pojištění. Domnívám se, že správně mám být zaměstnána na HPP. Můžete mi poradit, co je správně. Děkuji Hana


odpovídal(a): Redakce

Měsíční fond pracovní doby

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud pracuji na HPP a neodpracuji celých 160 hodin týdně, co se pak děje? Pokud budu například pracovat 7,5 hodin denně a za měsíc tedy odpracuji 140 hodin. Je zaměstnavatel povinnen mi to proplácet, pokud jsem odměňována hodinovým tarifem?


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, nastoupila jsem do firmy 1.4.2009, tzn. v polovině obchodního roku, který končí měsícem září. Po uplynutí zkušební doby 3 měsíců (tj. od 1.7.2009) mi byla přiznána pohyblivá složka mzdy, která se vyplácí 1x ročně na konci obchodního roku – ze stanovené roční částky mi tedy byla v listopadu vyplacena poměrná část, a to čtvrtina roční částky. Jak se promítne výplata této krácené pohyblivé částky při výpočtu průměru pro náhrady dovolené na leden 2010? Bude započtena do součtu hrubých příjmů za říjen – prosinec v té výši, v jaké byla vyplacena, protože byla přiznána pouze za poslední čtvrtletí obchodního roku, nebo se bude ještě krátit na čtvrtinu stejným způsobem jako u pracovníků, kterým byla pohyblivá složka vyplacena za celý obchodní rok? Děkuji. Věra


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Dobrý den, zaměstnanec - otec - po narození dítěte má nárok na nějaké placené volno? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,či mi může zamětnavatel odebrat z platu 10procent,když už mi snižil pracovní dobu na 25 hod.týdně.Děkuji Kamila



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mam dotaz ohledne vypoctu vyse…

Dobry den, mam dotaz ohledne vypoctu vyse podpory v nezamestnanosti. Dne 13.1. 2010 jsem ukoncila pracovni pomer a dne 18.1. 2010 jsem se registrovala na uradu prace. Z meho hlediska jsem tedy splnila zakonnou lhutu, evidovat se do 3 pracovnich dnu, presto mi vyse podpory byla stanovena z rodicovskeho prispevku a nikoli z platu z posledniho zamestnani. Je tento postup spravny?


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den. Jednatel, společník a zaměstnanec s.r.o. v jedné osobě odchází k 31.3.2010 do předčasného důchodu. Rád bych se vás zeptal jaké důsledky a povinnosti z toho plynou pro s.r.o. 1) vzhledem k zdravotnímu, sociálnímu pojištění, FU 2) co je třeba udělat pokud by chtěl zcela odejít ze společnosti tedy i z pozice jednatele a společníka 3) jsou nějaká omezení, pokud by zůstal jednatelem a společníkem, avšak již by nebyl zaměstnancem. Velice děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Svátek

Dobrý den, jsem ve sporu s bývalou mz.účetní ohledně proplacených svátků. Zaměstnanec má PP na 6,5h (32,5h týdně). V prosinci 2009 odpracoval 22.12. a 23.12. 7,5h, 28.12. také 7,5h.Ve svátek 24.12. a 25.12.mu náleží náhrada za 13h nebo 15h?Zák.práce prý uvádí,že lze předpokládat,pokud pracuje před i po svátku 7,5h, že by zam.pracoval i ve svátek 7,5h, proto mu náleží ušlá mzda za dva dny-15h. Kde mohu v zákoníku toto najít? Děkuji Lacová


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Může zaměstnavatel ( majitel stavební firmy) nařídit neplacené volno zaměstnancům z důvodu špatného počasí a na jak dlouho? V našem případě jde již o dva druhý měsíc a z něčeho žít musíme. Dovolenou již nemáme protože jsme ji museli čerpat v létě, kdy jsme neplánovaně dostali nařízenu celozávodní dovolenou, protože majitel jel na dovolenou a nezajistil pro nás práci. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, pracuji v občanském sdružení a mám pracovní smlouvu na dobu určitou ke dni 10.2.2010. Dne 8.1.2010 byl podán na organizaci návrh na Insolvenční řízení.V příloze návrhu je i vypořádání dluhů vůči zaměstnancům. Zde jsem se dozvěděla, že mám nárok na čistou mzdu za prosinec 2009(10.654,-), leden(10.654,-) a únor 2010(4.500,-). Dále, že nebudu mít zaplaceno sociální a zdravotní pojištění za leden a únor 2010 a dále že nemám nárok na odstupné. Navrhované částky náhrady mzdy se mi zdají velmi malé a to že nemám nárok na odstupné už vůbec nechápu. Prosím Vás o radu zda je postup a výpočet mezd správný a kam se mám případně obrátit o sjednání nápravy. V současné chvíli nemám žádné finanční prostředky a nemám na ně ani nárok jelikož mi nemá kdo vystavit doklady pro evidenci na ÚP.Všichni zaměstnanci, včetně vedení organizace ukončily pracovní poměr dne 18.12.2009. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Autorská smlouva

Autorská smlouva Dobrý den. Jsem zaměstnán na HPP, kde platím já, i můj zaměstnavatel ZP,SP a daň. Mám možnost ještě přívýdělku u stejné firmy, ale na autorskou smlouvu. Chtěl jsem se zeptat, co vše musím platit za vydělané peníze přes autorskou smlouvu. A je-li to vůbec možné být u firmy jako zaměstnanec a částečně k tomu ještě na autorskou smlouvu. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, prosím o rady. Jedná se o Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti § 313 odst.2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. K 31.5. 2009 jsme dohodou ukončili pracovní poměr a nemoc, vlastně pracovní neschopnost trvala od 17.1.- 1.3.2009 a 5.5.-21.12.2009. Jak vypočítáme výši průměrného výdělku popř. pravděpodobného, za jaké uzavřené čtvrtletí ? Jedná-li se o pravděpodobný výdělek mám to spočítat z platových výměrů také za uzavřené čtvrtletí anebo za období 3,4,5/2009? Děkuji, s pozdravem Jarmila


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den!Mám fixní plat 10500,-(neni uvěden průměrn.hodinový výdělek)celý listopad byl doma(nebyla práce)mám nárok na 11,5 dni dovolene,je tam jeden svátek.Kolik musim dostat za celý měsic?


odpovídal(a): Redakce

Svátek

Dobrý den, pracuji jako servírka v úvazku 10,5 hod., některé státní svátky máme otevřeno normálně, ale jsou i svátky, ve kterých je restaurace-mé pracoviště zavřená. Zajímalo by mě, jak je to s čerpáním dovolené právě v těch svátcích, o kterých je zavřeno. V případě, že mi tam vychází směna, ale do práce nejdu, protože je zavřeno, může mi zaměstnavatel strhnout za tento den dovolenou? Konkrétně se jedná o svátky 24., 25., 26.12. a 1.1. Mnohokrát děkuji za odpověď. Kateřina


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den!Zaměstnanci od listopadu 2009 doma,nemáme až do unora žádné zákazky.Jak vypočitat pruměr.mzdu jestli HM byla 10500 ,v 11 měsici má nárok na 11,5 dni dovolene,je tam jeden svátek,zbyvajici dni proplacene taký pruměr.hod.vyd. i když v práci nebyli?Vychazí celý měsic (jak dovolena,svátek,zbytek neodpracované hod.ale dle zákon.práce můsi byt proplacené)výpočtou se průměrnou hod.sazbou?V prac.smlouvě uvedená jen HM ne pravděpodobný hod.výdělek.PHMV vypočitava se za předchozi čtvrtleti(v listopadu je to 7 až 9 měs.?)Musime za prosinec vypočitat a vyplatit zaměstnancum,i když v práci nebyli, pruměr.mzdu ,ta se počitá stale za předchozí čtvrtleti?Při vypočtu průměrn.mzdy za leden,předpokladam bude platit IV čtvrtl.,prosím poradit,z čeho a jak vypočitat průměr.mzdu z odpracov./neodpracovan.hodin(ve skutečnosti odpracovano jen 176 hod. v říjnu)? Předem děkují.