FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Bezhotovostní výplata mzdy

Dobrý den, chtěla bych se informovat, co přesně znamená pojem výplatní termín. V dohodě o pracovní činnosti mám jako výplatní termín uveden 13. den v měsíci a mzdová účetní mi tvrdí, že je to den, kdy zaměstnavatel odešle peníze na můj účet. Já se domnívám, že je to termín, kdy bych finance měla mít již k dispozici. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobryden, chtěl sem se zeptat dnes se mi stal…

Dobryden, chtěl sem se zeptat dnes se mi stal pracovni uraz a ptám se. Ještě minuli měsíc sem měl smlouvu fixnim platem na plný úvazek, ale na tento měsic už mi ho zkrátili na zkacený na 6,5 hodin denně s tim že mi zaklad nechavaji a když si udělam nějaké hodiny navic tak mi to do 8 hodin deně zaplatí a ja se ptám na to když budu na nemocenské tak jestli mi sou povini platit 100 procent nemocenskou a to do plneho uvazku. Předem moc diky za odpověd a radu s pozdravem Martin Vaněk



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se vrátit k otázce (a…

Dobrý den, chtěl bych se vrátit k otázce (a odpovědi): Otázka: dobrý den mam narok na odstupne při prodeji firmy? firma"A"prodava firmu firmě"B"i se zaměstnanci, udajně se pro nas zaměstnance nezmnění nic jen hlavička firmy a umístění pracoviště děkuji za odpověď Odpověď: Dobrý den, pokud se jedná o situaci, že přímo ve smlouvě o prodeji firmy je uvedeno, že nový zaměstnavatel přebírá veškerá práva a povinnosti vůči zaměstnancům, tak nárok na odstupné není. Předpokládám, že jde o Převzetí závazku podle §338,339, kde se v Zákonníku v komentáři píše: K přechodu práv a povinností dochází přímo ze zákona, na vůli či souhlasu zaměstnanců nezáleží. Jaké má vlastně zaměstnanec možnosti, pokud nový zaměstnavatel má sídlo v jiném městě (a já už teď do našeho města dojíždím z vesnice), navic u nového zaměstnavatele se už nebude pracovat jen na ranní směny ale i na odpolední a to znamená, že pokud se nedomluvím s někým aby mě vozil autem, nebo mi zaměstnavatel meumožní změnu prac. doby, nenám zádný spoj domů z odpolední směny. Na vůli zaměstnance teda nezáleží, tak co mám dělat, dát výpověď sám bez odstupného? Děkuji za odpověď S.K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec byl na dovolené na území…

Dobrý den, zaměstnanec byl na dovolené na území ČR, 1 den odjel z dovolené na školení do Prahy a vrátil se zpět na dovolenou. Mohu použít místo dovolené jako místo nástupu pracovní cesty? Jeho vedoucí s tím souhlasí. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych věděl, zda mám nárok na…

Dobrý den, rád bych věděl, zda mám nárok na přesčas za pracovní cestu. Příklad: Jedu do zahraničí (odlétám) v 7h, tam pracuji od 10h do 14h (pouze 6h), odlétám zpět až v 19h (dříve nelze) , v Praze jsem v 21h. Započítá se mi do pracovní doby celých 14 hodin? (kdy cestuji + pracuji + čekám na letadlo + cestuji zpět). Mám nárok na náhradní volno za 6h (14-8) přesčasu?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud bude zaměstnanec nastupovat do…

Dobrý den, pokud bude zaměstnanec nastupovat do zaměstnání na HPP z ÚP ke dni 4.5. a bude mít sjednanou v pracovní smlouvě měsicní mzdu, hrubého 12tis.Kc, měl by dostat k vyplate 12 tis.hrubeho,nebo se mu mzda snizi,protoze neodpracoval urceny pocet prac.dni v mesici,tj. 21 prac.dni. Co se tyka platby soc. a zdrav.pojisteni, jakou castku by mel spravne zamestnavatel odvezt na OSSZ a ZP (zdrav.pojišťovně)z 12.tis.hrubeho.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DOBRÝ DEN. K 31.3. končím v zaměstnání - byl…

DOBRÝ DEN. K 31.3. končím v zaměstnání - byl jsem propuštěn z fabriky pro nadbytečnost. Dostal jsem 6 mezd odstupného. Má mzda byla průměrně 27tis čistého. V minulosti jsem pořídil 2 bytové jednotky které pronajímám a přijem zdanuji ( nemám živnost na pronájmy ). V minulém roce jsem měl příjem z bytů cca 150tis. ale po zaplacení splátek na byt a nákladů byl čistý zisk k zdanění cca 10tis/rok. Po odchodu ze zaměstnání budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti na pracovním úřadě ? Kolik ? Nebo čistý příjem z pronájmu i dyž pouze 10tis/rok mi znemožní pobírat dávky v nezaměstnanosti ? Děkuji. DANĚK


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, za používání služ. vozidla pro…

Dobrý den, za používání služ. vozidla pro soukromé účely navyšujeme zaměstnancům vyměřovací základ o 1% z poř. ceny vozu. Pokud jsme nakoupili nová auta v půlce nebo ke konci měsíce března, zařazovat je budeme najednou v dubnu, od kterého měsíce máme dát zaměstnancům do mzdy 1%?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, co musí udělat mzdová účetní, pokud…

Dobrý den, co musí udělat mzdová účetní, pokud bude přijímat do HPP uchazeče z Úřadu práce. Plynou pro ní nějaké povinnosti navíc. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den chci se zeptat, jestli čini narok na…

Dobry den chci se zeptat, jestli čini narok na diety i pres vikend když pracuji pres 5 hodin mimo pracoviště zaměstavatel totiž tvrdi že diety plati jen přes všedni dny děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji ve firmě která má výplatní…

Dobrý den, pracuji ve firmě která má výplatní termín vždy k poslednímu dni v měsíci, mzdy jsou zpracované vždy ke 20. v měsíci. Můžu zaměstnanci sdělit výši mzdy před výplatním termínem, tedy třeba 22. Nebo je to nějaké porušení a zaměstnanec může dostat výplatní pásku až při výplatě mzdy. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, mám dotaz ohledně mzdy, respektive platu. Jsem státní zaměstnanec a každý měsíc pobírám hrubou mzdu 16 400 Kč, ale za měsíc únor mi hrubá mzda činí jen 16 250 Kč. V průběhu února jsem čerpal jeden den dovolené. Tak se ptám, je možné aby dovolená ovlivnila mojí mzdu o těch 150 Kč méně? To se pak nějak krátí? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Stravné v ČR

Dobrý den, mám jet na 14 dní do Prahy, chci se zeptat jaká je dieta nebo stravné v ČR, na co mám nárok. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný čistý měsíční výdělek

Dobrý den, chci se Vás zeptat, jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti pokud můj stálý plat byl 16 750 Kč hrubého, tedy čistá mzda mi každý měsíc náležela ve výši 13 602 Kč. Je mi 29 let a pracoval jsem 2 roky v jedné firmě. Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Nárok na stravné

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžeme zaměstnankyni, která u nás pracuje na základě dohody o pracovní činnosti 4 - 5 hodin denně, poskytovat obědy stejně jako ostatním zaměstnancům a za jakých podmínek, aby byl příspěvek na oběd daňově uznatelný a u zaměstnankyně se nepřidaňoval. Děkuji za odpověď. Moldříková


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, pracuji v rovnoměrně rozvržené prac. době v rozsahu 40 hodin týdně, nástupní tarif jsem dostal 13 000 Kč za měsíc (tak je uvedeno v prac. smlouvě). V měsíci lednu (1 svátek + 20 prac. dní tj.160 prac. hodin) jsem odpracoval 132,5 hodin (zbytek hodin čerpání dovolené a návštěva lékaře) a dle výplatního lístku mi zaměstanavatel vypočítal zákl. mzdu na 9275 Kč, podle mě je to špatně (ať počítám jak počítám vychází mi víc) ale paní účetní tvrdí že je to správně, můžete mi prosím poradit?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odměna člena družstva

Dobrý den,vedu účto družstva a vyplácely jsme jednorázové odměny 20000,-kč.Musíme za ně odvést soc.,zdrav a daň?Pokud uvažuji správně,tak bychom nemuseli v případě odměn ve výši 19900,-,protože jim příjem nepřekročil 20000,-kč.Nebo tato úvaha je špatná a nezáleží na výši odměn!Jak je to prosím u členů kteří jsou OSVČ a odměnu dostali ve výši 25000,-kč.Podle mé úvahy si tento příjem zahrnou do svého daň.přiznání a odvedou odvody a daň.Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci: Jak postupovat,…

Dobrý den, prosím o informaci: Jak postupovat, či na co si dát pozor při uzavření pracovní smlouvy s komanditní společností, která podniká v ČR a zaměstnává občana ČR, výkon práce v ČR ?Je nějaký rozdíl, či úskalí při uzavření pracovní smlouvy s touto společností?Děkuji za odbornou radu, ráda bych měla vše v pořádku, přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den,chtěla bych vědět,když mám v pracovní smlouvě napsnaný hrubý měsíční příjem jestli ho musím dostat nebo ho může zaměstnavatel krátit.A ještě zda mohu dostávat výplatní pásku napsanou na kousku papíru,bez údajů mzdy na hodinu a informaci o počtu dnů dovolené.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Účtování mzdy společníka

Dobrý den, jakou formu musí mít pracovní smlouva společníka s.r.o., jestliže u své firmy nastupuje do pracovního poměru? Jsou, kromě rozdílného účtování společníkovi mzdy, ještě nějaké jiné odlišnosti mezi "normálním" zaměstnancem a zaměstnaným majitelem firmy? Děkuji s pozdravem, N.Semml.