FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jaké jsou prosím skutečné náklady…

Dobrý den,jaké jsou prosím skutečné náklady zaměstnavatele při hrubé mzdě 15tis.Kč, je to ZP 13,5% tj. 2025,-Kč + SP 31,5% tj.4725,-Kč, + daň 945,-Kč + čistá mzda tj. 12.405,-Kč,celkem mzdové náklady zaměstnavatele při hrubé mzdě 15tis.kč činí 20.100,-Kč,je to správně,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, jaký by měl být předpokládaný průměrný hrubý hodinový výdělek při nástupu do zaměstnání,když je hrubá mzda 10tis.Kč, nástup od května, je správně 59,52 Kč? Postup výpočtu hrubá mzda/ počet odprac.hodin v měsíci nástupu do zaměstnání. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Příjmy pro státní sociální podporu

Dobrý den, dovoluji si Vám položit asi dost banální otázku - započítává se do čistého příjmu za čtvrtletí na potvrzení pro SSZ ohledně přídavků na děti (tj. fialový formulář) přeplatek na dani z příjmu za r 2009?? Myslím si, že nikoli, ale jaký jiný by to byl příjem nežli čistý. Děkuji a omlouvám se, snad nezdržuji od důležitějších dotazů.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaký je postup když se stane pracovní…

Dobrý den, jaký je postup když se stane pracovní úraz,co musí vše udělat mzdová účetní a jak se tato náhrada počítá, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Rozsah práce přesčas

Dobrý den, kolik může zaměstnanec udělat max. hodin přesčasů za měsíc.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,nečekaně jsem přebírala mzdovou agendu…

Dobrý den,nečekaně jsem přebírala mzdovou agendu,ale mzdy byly v nepořádku,máme kontrolu na OSSZ chtěji i docházkové listy,je moji povinností vše připravit i za rok 2008,neexistuje nejaky formular na dochazku,jelikoz zamestnavatel nevedl dochazku vubec.Plyne mi z toho nejaky postih, kdyz jsem mzdovou agendou u společnosti tehdy nedelala a agenda mezd mi nebyla ani řádné předána.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Příplatky

Dobrý den,kdy se vyplací příplatky za noční směnu,od kdy do kdy trvá a jak je to s odpolední směnou. Ranní směna by měla začínat od kolika, předpokládám,že jsou příplatky pouze za noční a odpolední směny.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Svátek v sobotu

Pokud bude zaměstnanec pracovat ve svátek a ten připadne na sobotu nebo neděli, má nárok na příplatek za sobotu a neděli ? Za odpracovanou dobu si vybere náhradní volno.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Doba určitá

Dobrý den, mám dotaz ohledně uzavření pracovní smlouvy. Pokud nastupuji do práce, na jak dlouho mi může zaměstnavatel uzavřít pracovní smlouvu na dobu určitou od nástupu do zaměstnání? Pokud mi vyprší doba určitá uzavírá zaměstnavatel opět pracovní smlouvu na dobu určitou nebo už musí uzavřít pracovní smlouvu na dobu neurčitou? Předem děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaké údaje musí mít zaměstnavatel v…

Dobrý den, jaké údaje musí mít zaměstnavatel v evidenci při přijetí nového pracovníka. Je mi známo, že zápočtový list, potvrzení o příjmu z předchozího zaměstnání. Může dát zaměstnavatel zaměstnanci vyplnit osobní dotazník? Pokud je zaměstnanec z ÚP musí mít doklad o ukončení evidence na Úřadu práce? Pokud je přijat zaměstnanec,který byl živnostníkem, jaké doklady by měl předat novému zaměstnavateli? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Odměna za práci přesčas

Dobrý den, je pravda,že zaměstnavatel nemusí proplácet přesčasové hodiny zaměstnancům a ani nemusí poskytovat neplacené volno, když má zaměstnanec nějaké hodiny přesčas? Nebo jak to vůbec správně je,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přestávka na jídlo

Dobrý den, když mám 8h pracovní dobu, týdně 40h, docházka je od 8-16h, musím být v zaměstnání do 16,30h s tím, že je tam 30 min.prestavka, kterou zaměstnavatel nehradí?Nebo se můžu domluvit,že přestávku nechci a skončím v 16h. Po kolika hodinách práce musí být 30min. přestávka, po 4h nebo max. po 6h?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, má povinnost zaměstnavatel evidovat…

Dobrý den, má povinnost zaměstnavatel evidovat docházku zaměstnanců do zaměstnání pro účely Kontrolních úřadů? Kdy má nárok zaměstnanec na příplatek a v jaké výši, od kolika do kolika hodin, noční příplatek apod.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, kolik bych…

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, kolik bych měla dostat ve výplatě za 1 den čerpání dovolené? Hrubá mzda 15tis.Kc.Jak se vyse dovolene pocita, kdyz bych cerpala 5 dni dovolene, tak výše za jeden den dovolene vynasobit pěti(počet dnu dovoleně)? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem zaměstnán jako vrátný a pobírám…

Dobrý den. Jsem zaměstnán jako vrátný a pobírám částečný invalidní důchod. Zajímalo by mě, jestli nám zaměstnavatel může dávat 38Kč hrubého na hodinu. Jako vrátní pracujeme celkem 3 a měníme se. Máme ranní a odpolední směny. Nevychází nám ani počet směn, které bychom měli správně odpracovat. Bylo nám řečeno, že si máme buď brát dovolenou, nebo když někdo onemocní, máme pracovat místo něj. Taktéž bych chtěl vědět, zda-li na nás podnik dostává nějaké příspěvky, jakožto na invalidní důchodce. Děkuji za odpověď. S. F.


odpovídal(a): Redakce

Splatnost mzdy

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když nemám v pracovní smlouvě dané datum výplaty do kdy podle zákona je zaměstnavatel povinost tuto mzdu nejpozději vyplatit. Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jeden zaměstnanec nastoupil 03. 5.…

Dobrý den, jeden zaměstnanec nastoupil 03. 5. 2010 na hlavní pracovní poměr a dosud není přihlášen na sociální a zdravotní pojištění - jaká je lhůta tohoto přihlášení a jakou pokutu může zaměstnavatel případně dostat? Existuje ještě něco, co je třeba přihlásit? Daň z příjmu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec zažádal o pracovní volno z důvodu…

Zaměstnanec zažádal o pracovní volno z důvodu účasti na táboře jako instruktor - v délce 8 dnů. Jak mu bude vyplacena náhrada mzdy, když má v tom týdnu naplánované pouze 3 dny služby. Jinak má volno. Dostane náhradu mzdy za celých 8 dnů nebo pouze za 3 dny kdy měl mít službu. Jsme příspěvková organizace zřízená městem. Děkuji Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně průměrného…

Dobrý den, prosím o radu ohledně průměrného výdělku. Pokud dostane zaměstnanec v prosinci jednorázovou mimořádnou odměnu (odměna za měsíce 1-12), postupuji při výpočtu průměrného výdělku na I.čtvrtletí následujího roku tak, že ke zjištěnému příjmu za měsíce 10,11 a 12 přičtu 1/4 této mimořádné odměny? Za II. čtvrtletí opět 1/4 atd? Pokud ano, používá se tento průměrný výdělek i pro náhradu mzdy za prvních 14 dní DPN? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaká je čistá…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaká je čistá hodinová mzda pokud hrubá je 55 Kč. Děkuji