FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat jak nám má…

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat jak nám má zaměstnavatel uhradit mzdu za školení. Na pásce to nějak nejde rozpoznat. Ty hodiny za školení nám připočte k celkovým hodinám. Ale plat se nijak nenavýší. Děkuji za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Zdravím. Je mi 14 let a začal jsem pro jeden…

Zdravím. Je mi 14 let a začal jsem pro jeden server psát články. Mám tedy pár dotazů: 1) Je jedno, na čí (bankovní) účet peníze dorazí? 2) Jaké daně kdo platí? 3) Až mi bude 15, budu muset také odevzdávat daňová přiznání? 4) Mám dostat nějaké potvrzení, autorskou smlouvu nebo něco podobného? Stačí elektronické? 5) Můžu to vůbec dělat? :) A teď z trochu opačné strany. Chci si založit takový vlastní portál (platí mi za reklamu, já platím za články, zprávičky, screenshoty, návody, ...). Už mi je 15. -Kdy potřebuju živnostenský list? -Jaké daně platím? -Můžu to dělat, jakožto mladistvý? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně skončení pracovního…

Dobrý den, mám dotaz ohledně skončení pracovního poměru v zaměstnání. Může zaměstnavatel z nějakého důvodu mi bránit ukončení pracovní poměru, respektive mi nedovolí skončit pracovní poměr? V jakém paragrafu je zakotveno, že zaměstnanec má kdykoliv právo na ukončení pracovního poměru? Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v jakém zákoně je upraven vztah OSVČ a…

Dobrý den, v jakém zákoně je upraven vztah OSVČ a firmy, pro kterou OSVČ pracuje na svůj živnostenský list? Vztah je to obchodně právní, tak nevím, jestli se může OSVČ řídit i zákoníkem práce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako…

Dobrý den, pracuji jako fyzioterapeutka již druhým rokem v lázních. Vždy jsem tu měla smlouvu na dobu určitou a leto je tomu opět tak, smloouva mi končí 31.5. 2011. Nyní mi zaměstnavatel řekl, že už nebude zaměstnávat neregistrované fyzioterapeuty, a pokud si neudělám kurz pro fyzioterapeuty v rámci získávání kreditů (min 40) a poté žádost o registraci, tak mi smlouvu příští rok neprodlouží. Samozřejmě registraci chci získat a tak jsme se se zaměstnavatelem domluvili, že poojedu v září na kurz, který trvá 16 dní, z toho 12 dní jsou pracovní...a to je zádrhel. Dohodli jsme se se zaměstnavatelem, že mi uhradí polovinu ceny z kurzu (5000kč) a já uhradím zbylou polovinu + náklady spojené s ubytování a "cesťákem" behěm pobytu na kurzu v Praze. Ale už se nedořešilo jak se to udělá s těmi 12 pracovními dny, teré potřebuji intenzivně strávit v Praze na kurzu. Jenda varianta je, že bych si vzala dovolenou, to říká vedoucí, ale já si myslím, že mám přeci právo vzít si dovolenou na odpočinek a ne na školení, které po mne požaduje zaměstnavatel. Další varianta je si vzít neplacené volno, ale to se zas nelíbí zaměstnavateli a i kdyby na tuto variantu přistoupil, mám povinnost si sama uhradit soc. a zdrav. pojištění? Je nějaká jiná schůdná cesta jak dořešit těch 12 pracovních dní, které potřebuji na ten kurz? přeci je nesmyslné brát si dovolenou v rámci školení, které mi nakázal zaměstnavatel, jinak mě prý propustí. Jak se to dá vyřešit? Děkuji za odpověď. Hana Vinická


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanci mají jet na 14 dní na…

Dobrý den, zaměstnanci mají jet na 14 dní na pracovní cestu do zahraničí a to 15 dnů po nástupu do zaměstnání. Jak jim vykážu odpracované hodiny za každý den pracovní cesty (24 hodin denně?) a z čeho budu počítat mzdu, když neodpracovali 21 dnů? Děkuji. Opltová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji v nepřetržitém provozu s…

Dobrý den, pracuji v nepřetržitém provozu s nerovnoměrným rozložením pracovní doby. Vyrovnávacím obdobím je čtyřtýdenní plánovací cyklus. Ve čtyřech týdnech tedy vždy odpracuji zákonný fond pracovní doby. Nikoli ovšem v kalendářním měsíci, za který mi zaměstnavatel začal letos s nákupem nového software vyplácet v různém měsíci různou mzdu, protože se údajně mzda odvíjí od skutečně vykonané práce a tu mám v různých kalendářních měsících různou, byť mzdový výměr mám na pevnou měsíční mzdu. Je tento postup správný? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den,mám dotaz ohledně platových tarifů. Jsem pracovníkem v sociálních službách, v platovém výměru mám napsánu platovou třídu 5 a stupeň jedna a tedy platový tarif 9770 Kč plus příplatky které činí 1200 Kč, tedy celkem 10 970. A chtěla jsem se zeptat zda platy uvedané v tabulkách jsou konečné, tedy čisté nebo hrubé a jaký tedy bude můj plat. Děkuji Ostravačka


odpovídal(a): Redakce

Průměrný čistý měsíční výdělek

Dobry vecer, chtela jsem se zeptat, kdyz je rozvazan pracovni pomer ke dni 30.6.2010, tak prumerny cisty vydelek se vypocita z jakych mesicu nebo jakeho obdobi? a co vse se pocita a nepocita do cisteho prumeru. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Volno na svatbu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to v případě, když se zaměstnanec v sobotu žení? Pracuje na osmihodinový provoz, samé ranní, soboty a neděle má volné. Na kolik dní volna má nárok jako paragraf (omluvené volno s náhradou mzdy před svatbou)? Jen na pátek, nebo i na čtvrtek před svatbou?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může li jeden zaměstnanec mít dva…

Dobrý den, může li jeden zaměstnanec mít dva hlávních pracovních poměry u ruzných zaměstnavatelů?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracovníkovi jsme před asi 2-3 roky…

Dobrý den, pracovníkovi jsme před asi 2-3 roky uhradili školení v hodnotě kolem 30.000 Kč, nyní pracovník chce rozvázat prac. poměr dohodou.Můžeme požadovat náhradu za toho školení, podle jakého zákona, předpisu máme postupovat?děkuji. Volná


odpovídal(a): Redakce

Přeji dobrý den, jsem starobní důchodce a…

Přeji dobrý den, jsem starobní důchodce a přivydělávám si u JP Security jako vrátný a chtěl bych vysvětlit veškerou mzdovou agendu t.j. odvody na soc. a zdravotní pojištění odvody na daň z příjmu a odečty u daně z příjmu.Pak bych vědět zda mám nárok na příplatky - přesčas,noční,soboty a neděle a svátky. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může zaměstnavatel změnit pracovní…

Dobrý den, může zaměstnavatel změnit pracovní smlouvu uprostřed měsíce? Jsem zaměstnaná na částečný úvazek 30 hodin týdně. Může mi, po dohodě se mnou, zaměstnavatel změnit pracovní smlouvu a v ní úvazek s platností od 21.6. 2010. Nebo se toto musí provést až od 1. v měsící. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel by mně chtěl půjčit na…

Dobrý den, zaměstnavatel by mně chtěl půjčit na nové bydlení částku 500tis. Kč. Potřebovala bych zjistit zda z této částky budu platit nějakou daň a jakou. Splátky by činily 15 000,-Kč měsíčně a půjčka by byla bezúročná. děkuji Novotná


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme zaměstnance (pracovní smlouva) s…

Dobrý den, máme zaměstnance (pracovní smlouva) s kratší týdenní pracovní dobou - 6 hodin denně. Mzdu má definovanou jako hodinovou, 120 Kč za hodinu. V měsíci květnu měl odpracovat 126 hodin (21 pracovních dní * 6 hodin) * 120 Kč tedy 15120,- hrubého. Zaměstnanec však ve skutečnosti odpracoval jen 120 hodin. Musíme mu zaplatit všech 126 hodin, nebo můžeme zaplatit jen 120 skutečně odpracovaných. Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, musí být v pracovní smlouvě…

Dobrý den, musí být v pracovní smlouvě stanoven rozsah pracovní doby? Chystáme se vzít zaměstnance na kratší pracovní úvazek než je 40 hodin týdně. Musíme tento úvázek definovat přesně? /(procenty nebo hodinově?) Jitka Dubová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pokud má zaměstnanec smluvní mzdu…

Dobrý den,pokud má zaměstnanec smluvní mzdu měsíčně 15tis.Kč a v prac.smlouvě uvedenu týdenní prac.doba 40h, tak pokud bude více hodin v měsíci např.12/2010 - 18, tak stejně dostane 15tis.hrubého a více na výplatu obdržet nemůže? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak by to mělo být správně s placením…

Dobrý den, jak by to mělo být správně s placením svátků, když je uzavřena smluvní mzda ve výši 15tis.Kc?Mám nárok na proplacení svátků,pokud svátek připadne na pracovní den tj. PO-Pá? To bych měla nárok ještě na příplatek za práci ve svátek v pracovní den?A jak by to bylo s náhradou mzdy,když bych onemocněla nebo měla dovolenou ve svátek v prac.den.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosila bych o radu ohledně snížení…

Dobrý den, prosila bych o radu ohledně snížení platů na základě ústní dohody zaměstnavatele se zaměstnanci. Dohodli se, že zaměstnavatel bude odečítat 10 %. Tento měsíc manžel přinesl výplatní pásku a paní účetní, jim odečetla 10 % z HRUBÉ mzdy. Ve které jsou zahrnuty 15% prémie a hodinová sazba. Zaměstnanci stále pracují 8 hodin. Úvazek jim snížem nebyl. Může tedy zaměstnavatel odečítat zaměstnanci 10 % z HRUBÉ mzdy? Myslím že to lze pouze z nenárokové složky, což je oněch 15 %. Proto si myslím, že je takové jednání protiprávní. Děkuji za odpověď.