FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako řidič MKD, většinu…

Dobrý den, pracuji jako řidič MKD, většinu svého času trávím v zahraničí, mimo sídlo zaměstnavatele. Zaměstnavatel po nás nyní požaduje, abychom si vedli evidenci pracovní doby ( jízda, odpočinek atd.) a tu mu pravidelně předkládali. V § 96 zákoníku práce je uvedeno, že zaměstnavatel je povinen vést u jednotlivých zaměstnanců evidenci odpracované doby /v příslušném členění/ a pracovní pohotovosti. Může zaměstnavatel splnění této povinnosti "přenést" na zaměstnance a vyžadovat po něm vedení evidence pracovní doby?


odpovídal(a): Redakce

Paní Sedláčková, kromě sídla firmy máme ještě…

Paní Sedláčková, kromě sídla firmy máme ještě provozovny v jeho okolí, ale leckdy vzdálené desítky kilometrů. Písemnosti předávané zaměstnanci a jím podepisované (smlouvy, mzdové výměry, Prohlášení k dani, ELDP, potvrzení o zaměstnání apod.) máme povinnost předkládat pracovníkovi na pracovišti, nebo je dostačující, pokud mu sdělíme, že jsou připraveny v sídle firmy? A kde je tato povinnost daná v zákoníku práce? Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek léta.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Náš…

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Náš zaměstnanec má v plánu jet na dovolenou do zahraničí a chtěl by požádat o příspěvek na rekreaci z FKSP. Je možné mu dát z pokladny organizace peníze v potovosti, aby uhradil zájezd v cestovní kanceláři na místě v hotovosti s tím, že bude faktura vystavena na jméno naší organizace? Ve vyhlášce jsem nikde neobjevila, že by musela být rekreace zaplacena převodem z účtu nebo v hotovosti. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den.můj zaměstnavatel vyplácí za určité…

dobrý den.můj zaměstnavatel vyplácí za určité roky ve firmě věrnostní odměny.v roce 2006 jsem tuto odměnu brala za 15 let u firmy.ted jsem na rodičovské dovolené a nastoupit bych měla v červnu 2011.v unoru budu mít 20 let u firmy.chci se zeptat jestli se rodičovská započítává do odpracovaných let,nebo jestli se 3 roky odečítají.děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

dobrý den,mám dotaz na proplácení svátků pokud…

dobrý den,mám dotaz na proplácení svátků pokud připadnou na všední den. v pracovní smlouvě mám uvedeno,cituji doslovně:zaměst.bude zaměstnanci poskytovat měsíční mzdu ve výši 10 000,-kč brutto,dále bude zaměstnanci vyplácena provize dle odmněňovacího systému,který je nedílnou součástí této smlouvy. " provize se pak počítá dle objednávek a moje hrubá měsíční mzda činí kolem 23000,-,vypočtené náhrady např na dovolenou činí 137,-kč na hod. V červenci byly dva dny svátku,kdy jsem nepracovala a na výplatní pásce jsem toto neměla uvedené,svátky byly zahrnuty pod měsíční fond tedy 176 hodin a udajně zaplaceny ze základu 10 OOO,s tím že na proplacení průměrným výdělkem nemám nárok protože moje měsíční mzda dle smlouvy je jen 10 000, to že je tam uvedené i vyplácení provizí jako druhá složka mzdy mzdovou účtárnu nezajíma,ale dovolené nám běžně proplácí průměrným výdělkem,myslím si že nás poškozuje a tím ,že svátky zahrnuje do fondu pracovní doby nám krátí i výši náhrad na dovolenou a nemocenskou. Děkuji za odpověĎ Draha


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem částečně invalidní důchodkyně a…

Dobrý den,jsem částečně invalidní důchodkyně a pracuji u zaměstnavatele,jsem povinna doložit částku vyměřeného důchodu která mi náleží každý měsíc pokud to po mě změstnavatel vyžaduje a z jakého důvodu nebo stačí jen rozhodnutí o částečném invalidním důchodu a jeho přiznání.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je prosim spravny vypocet, kdyz je…

Dobrý den, je prosim spravny vypocet, kdyz je hodinova mzda 73,- Kč na hodinu, tak v čistém je to 54,-Kč? Podotýkám, že neuplatňuji slevu na poplatníka, jedná se o DPČ, veškeré odvody SP,ZP+ daň činí 26% z HM, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je pravda, že zaměstnanec může mít max…

Dobrý den, je pravda, že zaměstnanec může mít max. 32 hodin přesčasových hodin za měsíc, při 8h prac.době? Co když jich má o něco více, bude z toho mít zaměstnavatel nějaký postih??Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím konkrétně.Můj hrubý příjem v…

Dobrý den,prosím konkrétně.Můj hrubý příjem v posledním měsíci byl 45729 Kč.Mám 2 nezaopatřené děti,jsem rozveden,výživné platím v celkové výši 8000 Kč.Jaký mám mít čistý příjem?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Náhradní volno za přesčas

Dobrý den, mám dotaz. Do kdy se musí vyčerpat náhradní volno, které náleží zaměstnanci za přesčasy? Pokud mi náhradní volno vzniklo v srpnu 2010, musím si toho náhradní volno vyčerpat v tomto měsíci? Je to někde uvedené v zákoníku práce do kdy čerpat náhradní volno? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji v AV ČR jako pokladní a…

Dobrý den, pracuji v AV ČR jako pokladní a zahraniční referentka. Proplácím paragony a vyplacím zálohy ve valutách na zahraniční cesty. V praxi to znamená , že mám i pokladnu EUR, USD , GBP. Mám ze zaměstnavatelem uzavřenou hmotnou zodpovědnoat. Mám nárok narizikový příplatek? Děkuji za Vaši odpověď Renáta Landová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaká by měla být čistá mzda v měsíci…

Dobrý den, jaká by měla být čistá mzda v měsíci červenci a jaké odvody,když je měsíční smluvní mzda 15tis.Kč, čerpání dovolené v měsíci 5 dní, 8h prac.doba, týdně 40h, sleva na poplatníka uplatňována. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přeji hezký den. Mám měsíční mzdu. V červenci…

Přeji hezký den. Mám měsíční mzdu. V červenci jsem pracoval ve svátky 5. a 6. po oba dva dny po 4 hodinách. Fond na červenec je 160 + 16 (2x svátek). Dostal jsem příplatek (100%) za 8 hodin a bylo mi sděleno, že do fondu 176 mi ještě 8 hodin chybí a musím je nadělat (na pásku mi napsali 22 prac. dnů, svátky 0). Postupoval zaměstnavatel správně, musím ještě nadělávat? Zdá se mi, že jsem měl práci navíc a ne, aby mi ještě něco chybělo. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zajímalo by mě, pokud chce…

Dobrý den,zajímalo by mě, pokud chce zaměstnavatel snižit pracovní úvazek,místo 40h týdne, bysme museli odpracovat 30h týdně, tak jestli s tím musí zaměstnanec souhlasit a dále jestli se také zkrátí nárok na dovolenou při sníženém prac.úvazku a jaké z toho vlastně plynou nevýhody, mimo samozřejmě nižší mzdy.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den.Máme problém,vyhrožuji nam ze pujdeme přez zimu na pracovní uřad!!Chtěl bych se zeptat z kolika mesícu se počítá pruměr na pracovní uřad a jestly se počítá i z premiji a nebo jen ze základu??Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně výše minimální mzdy.…

Dobrý den, mám dotaz ohledně výše minimální mzdy. Mám sjednaný pracovní poměr na neurčito na plný úvazek a chtěla bych vědět, jaká je stanovena minimální mzda. Od zaměstnavatele dostáváme stravenky-měsíčně dle odpracovaných dnů-cca 20-23. Po jejich odečtení ze mzdy mám vyplaceno cca 7200-7800 Kč. Tudíž by mě zajímalo, zda jsou stravenky součástí čistého příjmu(resp. ta jejich část, kterou si hradím sama), pak by můj příjem byl nad 8000 Kč, nebo zda se nezapočítavají..? Předem děkuji za odpověď, Petra Jouzová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat jak se vypočte…

Dobrý den, chci se zeptat jak se vypočte pravděpodobný výdělek pro čerpání dovolené po PPM. Hrubého 14tis+6tis.prémie. Díky


odpovídal(a): Redakce

Nástup na mateřskou z pohledu zaměstnavatele

Dobrý den,mám prosbu.Zaměstnankyně je těhotná.Až nastoupí na mateřskou dovolenou co všechno musím udělat? Jsme firma o 40 zaměstnancích budeme jí vyplácet mateřskou? Díky


odpovídal(a): Redakce

Jsem společníkem v s.r.o., kde jsem byl do 31.7.…

Jsem společníkem v s.r.o., kde jsem byl do 31.7. zaměstnán. Společnost má v současné době minimum činnosti. Můžu se registrovat u úřadu práce a budu mít nárok na podporu ? Děkuji H.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji na směny, pracovní doba je po…

Dobrý den, pracuji na směny, pracovní doba je po-pá 7,5 hodiny denně. V úterý (svátek)6.7. jsem byla v práci na noční směně od 22 do 6 hodin. V práci je poskytován příplatek 100% za práci ve svátek. Jak bych měla mít tento den zaplacen? Budu mít i přesčasový příplatek? Díky za odpověď, Jarka.