FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Naše…

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Naše zaměstnankyně pracuje 9,5 hod.několikrát v týdnu jako obsluha solné jeskyně a kavárny, střídá se s majitelem firmy, který tuto práci začal dělat po odchodu druhé zaměstnankyně na mateřskou dovolenou. Jde mi o to, že program mi začal hlásit že u této zaměstnankyně nedošlo k naplnění fondu pracovní doby. Minimální mzdu dle mého názoru splňujeme, protože má 55Kč/hod. Majitel tam samozřejmě začal pracovat o to více, aby nemusel odvádět tolik na sp za tuto pracovnici a ona má stále méně odpracovaných hodin. Je to jeho manželka, takže o peníze jí nejde. Může s tím být nějaký problém. Děkuji za radu. Krobová Petra


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,má právo zaměstnavatel vyžadovat po…

Dobrý den,má právo zaměstnavatel vyžadovat po zaměstnanci, aby si psal každých 5 min. co jde třeba na toaletu? Může zaměstnanec odpracovat i více jak 12 h za den?Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek pro ÚP

Zaměstnanec - 22 let, první zaměstnání, má ve smlouvě mzdu 15.000 CZK měsíčně. Nastoupil do naší firmy 01.09.2009 a po 4 prac. dnech trvale onemocněl. Prac poměr skončil dohodou 10.06.2010. Účetní program Pohoda vypočetl, pro Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti (par. 313) průměrný (popř. pravděpodobný) čistý měsíční výdělek jmenovaného 2.727,00 Kč. Zaměstanec tvrdí, že výpočet má být proveden z částky 15.000 CZK, případně stanoven PRAVDĚPODOBNÝ výdělek. Avšak v předcházejícím čtvrtletí ani předtím nepracoval nikde. Nelze tedy jinak vypočíst. Postupuji správně dle zákona?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám následující dotaz. Pracovnice měla…

Dobrý den, mám následující dotaz. Pracovnice měla u organizace dohodu o pracovní činnosti od 29.9.2009 do 30.6.2010, zároveň měla u téže organizace dohodu o provedení práce od 1.10.2009 do 31.12.2009. Do 15.8.2010 čerpala mateřskou dovolenou, v téže organizaci nastoupila na pracovní poměr na dobu neurčitou 16.8.2010 za plat 9.828,- Kč měsíčně. Od 16.8.2010 do 25.8.2010 čerpala řádnou dovolenou. Prosím o radu, jak mám počítat průměr na náhradu za dovolenou. Děkuji. Tomáš Krutský.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsme stavební firma s.r.o. Dle jakého…

Dobrý den,jsme stavební firma s.r.o. Dle jakého § budeme našim zaměstnancům poskytovat výši stravného? Dle §163 nebo §176 ? Bylo mi řečeno,že můžeme dávat zaměstnancům až do výše 73 korun 5-12 hodin i když nejsme státní správa.Poradíte jak to je? Pokud můžeme až do výše 73,-- musíme to mít nějak ustanoveno jako firma? Děkuji M.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel nařídil práci přesčas…

Dobrý den, zaměstnavatel nařídil práci přesčas dle §91 - §93 ZP. Zaměstnanec opakovaně odmítá práci přesčas vykonávat, lze jej nějak postihnout? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, při vyplnění formuláře žádosti o…

Dobrý den, při vyplnění formuláře žádosti o sociální dávky se uvádí čistý příjem zaměstnance za rozhodné období, zpravidla to bývá čtvrtletí, zajímalo by mě, pokud bude zaměstnanci z platu odváděno výživné na nezletilé dítě, tak jestli se čistý příjem pro sociální dávky uvádí bez částky výživného. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel požaduje zaměstnat…

Dobrý den, zaměstnavatel požaduje zaměstnat pracovníka na hlavní pracovní poměr na 0,25 pracovního úvazku a za tuto práci obdrží 10 000,-Kč měsíčně hrubého. může takto někoho vůbec zaměstnat? Alena Hrubá


odpovídal(a): Redakce

Zkušební doba

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, mám zaměstnance jemuž končí zkušební doba 7.9.2010. Dne 1.9.2010 začal marodit, tudíž mu zkušební doba končí 14.9.2010, mohu mu v této době dát výpověď i když marodí? Děkuji za odpověď Vávrová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jako podklad pro sociální dávky má…

Dobrý den, jako podklad pro sociální dávky má zaměstnavatel uvést do formuláře čistý příjem zaměstnance a za jaké období? Je to za Q. nebo za celý rok? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Konec zkušební doby

Dobrý den, ke kterému datu končí 3.měsíční zkušební doba, když pracovní poměr začal 1.6. Domnívám se, že k 1.9.,je to správně??Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den paní Sedláčková, chtěla jsem Vám touto…

Dobrý den paní Sedláčková, chtěla jsem Vám touto cestou poděkovat, za odpovědi na mé veškére dotazy a můj další dotaz je:postačí v evidenci docházky psát úhrnný počet hodin,co zaměstnanec odpracoval nebo tam musí být uvedeno od kolika do kolika hodin pracoval včetně přestávky, děkuji a přeji pěkný den a spoustu spokojených klientů


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jaký je rozdíl mezi dny prac. klidu? To…

Dobrý den,jaký je rozdíl mezi dny prac. klidu? To jsou jen neděle? A jak označit soboty, kdy zaměstnanec nepracuje,jako dny prac.volna?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu: s.r.o., 2 společníci.…

Dobrý den, prosím o radu: s.r.o., 2 společníci. Na základě pracovní smlouvy jsou vedeni a vypláceni jako zaměstnanci. Nyní si chtějí vyplácet i odměnu jednatelům 5tis.Kč/měs. 1. mám počítat mzdu i odměnu každému zvlášť jako zaměstnanci a zvlášť jako jednateli? 2. z odměny se odvádí pouze zdravotní pojištění a daní se jako mzdy? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nastoupil jsem do zaměstnání 1.6.,…

Dobrý den, nastoupil jsem do zaměstnání 1.6., smluvní mzda 15 tis.Kč, v červenci po dohodě se zaměstnavatelem jsem měl 5 dní dovolené,slevu na poplatníka uplatňuji, průměr pro dovolenou zaměstnavatel vypočítal na 85,227 je to správně?Čistá mzda činila 12.399,- Kč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych vědět zda postup který zde…

Dobrý den,chtěla bych vědět zda postup který zde popíšu je správný? Od července čekám na rozhodnut z CSSZ Praha o plném invalidním důchodu který i byl uznán posudkovou komisí.V té době jsem musela ukončit nemocenskou a jít do práce, jenže v práci mi zaměstnavatel nemohl nabídnout práci kterou jsem vykonávala a ani jinou, proto mi byla ze strany zaměstnavatele dána výpověď a měla bych skončit pracovní poměr 30.září 2010, nyní jsem doma placena jako překážka práce. Během září ale budu nastupovat do lázní a já se ptám, bude mi vystavena nemocenská zařízením lázní, tu předám zaměstnavateli. Během té doby asi 28dní budu vedena v nemocenském stavu, výpovědní doba se tedy posune o celou dobu co budu v lázních je to tak? Zaměstnavatel mi první 3dny nebude platit nemocenskou, pak od 4.dne do 14 dne ano a od 14.dne jen OSSZ. Musím během té doby ještě něco udělat někam se hlásit nebo ne? děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Firma má nyní…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Firma má nyní velmi málo zakázek, zaměstnance propouštět zatím nechce. Lze nějakým způsobem snížit resp. nařídit snížení odpracovaných hodin a tak i úměrně mzdu? ( domnívám se, že až 60%) případně prosím odkaz kde hledat. Firma je malá 3 zaměstnanci. Zaměstatnci mají prac sml a zvlášť výměr. děkuji J.V.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, mám následujicí dotaz. V srpnu se mi…

dobrý den, mám následujicí dotaz. V srpnu se mi zvýšil pracovní úvazek ze 4hodin na 6hodinou prac.dobu. V tomto měsíci jsem i čerpala dovolenou, s jakého průměru pro náhrady se bude vycházet při výpočtu mzdy za srpen? Jedná se o období 4-6/10 kdy jsem měla pol.prac.dobu?Nebo průměr pro náhrady se musí přepočítat kvůli změně prac.doby?


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobry den, zajímala by mě NÁHRADA MZDY za DOVOLENOU v tomto případě: V červenci si beru 10 dní dovolenou(řekněme půl měsíce), zbylých 10 dní mám neplacené volno. Rozhodné období je tedy duben, květen, červen 1)mám základní fixní plat 10000kč/měs. 2)dále mám každý měsíc provize z prodaných produktů (řekněme průměrně 5tis./měs - výše je pohyblivá) 3)v měsíci dubnu jsem obdržel jednorázovou premii 1000kč 4)v měsíci červnu jsem obdržel jednorázový bonus z ročního hospodaření firmy ve výši jednoho mého základního platu 5)všechny tyto položky byly zahrnuty do mé HRUBÉ měsíční mzdy - byly řádně zdaněny a odveden poplatek na sociální a zdravotní pojištění Zajímalo by mě, které výše zmiňované složky se budou započítávat do náhrady platu za mojí dovolenou? Na internetu jsem našel několik protichůdných odpovědí (hlavně co se týče prémií a provizí), ale zákon se jasně zmiňuje o průměrné mzdě vypočítané z HRUBÉ měsíční mzdy (takže dlé mého výkladu se započítávají všechny výše zmiňované položky). Např. zaměstnavatel mi tvrdí, že se do toho započítává pouze základní mzda. Můžete mi toto potvrdit nebo vyvrátit? Děkuji a pěkný víkend


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, syn podniká, je FO a z ÚP zaměstnává…

Dobrý den, syn podniká, je FO a z ÚP zaměstnává pracovníka s nástupem 26.8.10. Chtěla bych se zeptat, jak spočítat mzdu, když pracovník nastoupil před koncem měsíce a bude mít měsíční mzdu ve výši Kč 9555,-. Prosím o výpočet, nevím vůbec jak na to. Předem moc děkuji za odpověď.