FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nastoupil jsem na pracovní úvazek…

Dobrý den, nastoupil jsem na pracovní úvazek 22,5 h týdně , úkolová mzda ( jednoduché lepení) . Jak si spočítám kolik Kč je minimální mzda na 1 h ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Pracuji v příspěvkové organizaci a…

Dobrý den. Pracuji v příspěvkové organizaci a zaměstnavatel nás nutí, vybírat si za přesčasové hodiny náhradní volno. Přesčasy jsou dostatečně předem oznámeny a v souladu se ZP. Pokud si tedy zaměstnanec vybírá náhradní volno, má nárok na propacení placení příplatků za přesčasy (např. za noční, soboty a neděle, svátky...) ? A může zaměstnavatel nutit své zaměstnance vybírat si, v tomto případě, náhradní volno jen v daném měsíci. Tedy bez možnosti převádět je do dalšího měsíce. Děkuji a přeji hezký den.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak postupovat v případě, když…

Dobrý den, jak postupovat v případě, když zaměstnavatel nemá pro zaměstnance práci, co náleží ze zákona zaměstnanci a jaký je způsob výpočtu,děkuji. Smluvní mzda je 8tis.Kč.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, kolik by měla správně činit náhrada…

Dobrý den, kolik by měla správně činit náhrada mzdy, když jde zaměstnanec k lékaři a je tam 2h, smluvní mzda 15 tis.Kč. Jakou dobu může zaměstnanec strávit u lékaře, aby mu to zaměstnavatel proplatil, když lékaře nemá v sídle firmy.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, THP zaměstnanec s měsíční mzdou byl…

Dobrý den, THP zaměstnanec s měsíční mzdou byl vyslán na služební cestu v sobotu. Budu mu proplácet přesčas, příplatek za sobotu a odpracované hodiny? Pokud ano, jak budu počítat odprac. hodiny (cesta by se počítat neměla, cesťák má na 9,5 h)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, moc prosím, o radu.Mám zaměstnance…

Dobrý den, moc prosím, o radu.Mám zaměstnance,který má úvazek 22,5h týdně.Jaký bude jeho průměr na dovolenou za min.čtvrtletí?HM 14535,odprac.hod.283,5,vychází mi 51,27Kč.Nebo to bude podle vzorce 40/22,5x48,10Kč,to mi vychází 85,51.Nevím,co je správně?Ještě jednu moc děkuji,pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Svátek

Dobrý den, prosím o radu,zda mám nárok na proplacení státního svátku.Pracuji na základě pracovního poměru,prac.doba je rozvržena od pondělí do pátku.Jsem placená za odpracovanou hodinu, když státní svátek připadne na všední den nemám tento proplacen, protože zaměstnavatel tvrdí, že jsem nepracovala (časová mzda).Jestliže bych nárok na proplacení měla,můžete mi prosím sdělit,v jakém zákoně nebo předpise bych toto ujednání našla. Děkuji mnohokrát Svobodová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Potřeboval bych poradit s výpočtem…

Dobrý den Potřeboval bych poradit s výpočtem pro stanovení náhrady za práci přesčas. Má je určená mzdovým výměrem takže mám na výplatě teoreticky pokaždé stejnou částku - v případě žádných přesčasů. Struktura mzdy je: Tarifní složka(časová mzda) osobní ohodnocení prémie. Na konkrétním mzdovém vyúčtování mám položky: časová mzda osobní ohodnocení přesčasový základ přesčasový příplatek měsíční prémie Pokud jsem vše pochopil správně tak pro výpočet průměrného výdělku se sečte časová mzda+osobní hodnocení+přesčasový základ + přesčasový příplatek+ měsíční prémie a vydělí počtem odpracovaných hodin? V tomto případě je uvedeno u časové mzdy 150hodin a 18,75 hodin přesčasů pak by to tedy bylo "celkový součet"/(150+18.75)? řekněme že součet by byl 30 000 a pak tedy by průměrný (hodinový)výdělek byl 177.77. V dalším měsící bych tedy například odpracoval 20 hodin přesčasů...znamená to tedy že pro výpočet náhrady za práci přesčas by byl (20x177.77)*0.25?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme příspěvková organizace -…

Dobrý den, jsme příspěvková organizace - gymnázium a přišel nám zaměstnanec s tím, že si chce zvýšit kvalifikaci na doktoranské studium. Při výkonu práce učitele požaduje na pozici učitele všeobecně vzdělávacích předmětů kvalifikační předpoklad vysokoškolské vzdělání v magisterském studii. Takže doktoranské studium nevyžaduje, je to ve věci zaměstnance. Jak se teď zachovat - pokud mu to budeme tolerovat, je potřeba sepsat nějakou kvalifikační dohodu a dny, které bude mimo pracovniště, mu hradit jako pracovní volno s náhradou mzdy? Nebo mu pracovní volno poskytnout, ale zaměstnanec bude na dny studia čerpat dovolenou či pracovní volno bez náhrady mzdy? Moc děkuji za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak bude ve…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak bude ve mzdě zohledněn státní svátek 28.9.,když máme nastoupit po ranní směně 27.9. výjimečně na noční směnu 27.9. od 22 do 6hod.Máme nárok na noční příplatek,příplatek za práci ve svátek a proplacení svátku, jestliže jsme měli mít 28.9.ranní směnu, tudíž volno? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobré odpoledne,prosím o zodpovězení 2 otázek…

Dobré odpoledne,prosím o zodpovězení 2 otázek.Člověk, který pobírá částečný invalidní důchod si vedle toho přivydělává (celý rok v kuse): 1)na HPP, mzda 8 tis. Kč/měs 2)na DPČ s odměnou 4 tis. kč. Otázka:Jak vysokou podporu v nezaměstnanosti bude pobírat v jednotlivých případech 1) a 2) po ukončení pracovní činnosti? Existuje minimální výše podpory v nezaměstnanosti?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Má dotaz ohledně zařazení zaměstnance…

Dobrý den! Má dotaz ohledně zařazení zaměstnance do vyšší platové třídy, jedná se o zaměstnance č.1, který má učební obor a já ho potřebuji podle katalogu prací zařadit do 7. plat.třídy, je to možné? Stačí mu odečíst jen rok praxe? A zaměstnanec č. 2 je třeba zařadit z 9. platové třídy do 10. platové třídy a má jen střed.vzd.s maturitou. Zaměstnankyni bude v únoru 50 let. mohu ji tam zařadit hned s odpočtem 3 let nebo mohu až jí bude 50 let (výjimka paragraf 2c popř. paragraf 4 NV 564/2006 Sb.). Platí pořád tyto vyjímky? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Pracuji jako prodavacka na 40h týdně v…

Dobrý den.Pracuji jako prodavacka na 40h týdně v jednom obchodním domě s nábytkem za základní mzdu 7tis. plus provize z prodeje.Za pár týdnů se celý obch.dům bude přestavovat.Tzn.vyprodávat všechno zboží,veškerý vnitřek se bude renovovat.Co se neprodá,přestěhuje se na v listopadu a prosinci na parkoviště pod stan a tam se doprodá.Vznesli jsme na zeměstnavatele dotaz,jak nás v ty 2-3 měsíce bude platit,když již nebude co prodávat a budeme spíš uklízet atd.,nebo mrznout venku. Máme nárok na nějaký průměrný plat?Bere se toto jako překážka v práci?Protože o tom zaměstnavatel nechce ani slyšet a prý budeme stále placeni základ plus provize.Znamená to, že půjdeme domů se 7tis.hrubého??Děkuji za případnou vysvětlující odpověď,na co máme nárok


odpovídal(a): Redakce

Důležité osobní překážky v práci

Dobrý den, chtěla bych se Vám zeptat, zda má zaměstnanec nárok na volno s náhradou mzdy, jestliže byl na pohřbu babičky od manželky. Děkuji Zapletalová


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakým způsobem bude vypočítáno odstupné, jestliže končím pracovní poměr k 30.9.2010. Kromě sjednané mzdy je každý rok vyplácen bonus za splnění stanovených osobních cílů. Bonus za rok 2009 byl vyplacen v květnové mzdě tohoto roku a bonus za rok 2010 bude vyplacen v poslední - tedy zářijové mzdě. Zajímalo by mě, jak právě jednotlivé bonusy ovlivní výši základu pro výpočet odstupného. Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Příplatky ke mzdě

Dobrý den. O kolik procent se navyšuje základní mzda při práci přesčas ve všední den a o kolik o víkendu, v noci nebo při svátku? Děkuji T.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako prodavačka v diskontní…

Dobrý den, pracuji jako prodavačka v diskontní prodejně. Pracovní smlouva cituji: "pracovní doba činí celkem 40 hod,je poskytována základní měsíční hrubá mzda".Vzhledem k tomu, že pracujeme i v so+ne, 10 hod denně, máme týdenní pracovní dobu rozvrženou nestejnoměrně. V případě měsíců, kde jsou placené svátky, musíme fyzicky odpracovat plný počet hodin VČETNĚ placených svátků ! Např.v měsíci červenci byl fond 160 hodin + 16 hod placených svátků.Musela jsem odpracovat celých 176 hodin . Na svátky jsem neměla směny a tak jsem si vlastně musela uvedené hodiny napracovat. Je postup organizace správný? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak má zaměstnavatel správně…

Dobrý den, jak má zaměstnavatel správně postupovat vůči zaměstnanci, když mu není schopen zajistit práci. Měl by mu poskytnou náhradu mzdy?Pokud ano,tak prosím v jaké výši, když má zaměstnanec minimální smluvní měsíční mzdu ve výši 8tis.hrubého, uplatňuje akorát slevu na poplatníka, kolik by taková náhrada mzdy činila na den, pokud by měl zaměstnavatel zaměstnanci něco hradit.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je možné, aby ředitel školy nařídil…

Dobrý den, je možné, aby ředitel školy nařídil učiteli čerpání neplaceného volna na promoci syna, když má ještě tři dny dovolené? Děkuji za odpověď, Grečnárová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den paní Sedláčková,omlouvám se,ale ještě…

Dobrý den paní Sedláčková,omlouvám se,ale ještě jednou se vracím k mému dotazu a Vaší odpovědi ohledně stravného.Jsme soukromá s.r.o. a vím,že se na nás vztahuje §163 pro podnikatelskou sféru. PŘÍKLAD : Máme vnitřní směrnici stanovenou tak,že stravné v době od 5-12 hodin je 73,-- pro všechny zaměstnance bez rozdílu (což je horní limit stravného pro státní sektor §176 který má rozpětí 61,-- až 73,--).Je i pro nás tato částka pro zaměstnance bez odvodu daně,SP a ZP a firma má celou částku jako daňový náklad??? Částka nad limit je vše,co přesáhne těch 73,-- a nebo těch 61,-- ?? Ještě jednou moc díky,ale hodně jsem hledala a kupodivu se setkávám s oběma názory a nevím,který je tedy ten správný.Děkuji