FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jaká je minimální hodinová i měsíční…

Dobrý den. Jaká je minimální hodinová i měsíční mzda při stanovené týdenní pracovní době zaměstnavatele 37,5 hodiny. Děkuji za odpověď. Irena


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme paní, která je na druhé mateřské…

Dobrý den, máme paní, která je na druhé mateřské dovolená, ta ji skončila 23.10.2010. Dále si čerpá řádnou dovolenou 20 dnů, pak přejde na rodičovský příspěvek. Z jakého průměru se počítá řádná dovolená, v roce 2009 a 2010 neměla žádný. Poslední měla z roku 2008. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz. Za státní svátek se počítá…

Dobrý den, mám dotaz. Za státní svátek se počítá náhrada mzdy ve výši 3 - násobku průměrného měsíčního výdelku? A za návštěvu dokotora je to taktéž vztahuje, tedy náhrady mzdy, respektive ty hodiny, které strávím čekáním u doktora na základě propustky z práce? Kde je to v zákoníku práce zakotveno? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem zaměstnaná…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem zaměstnaná na ůvazek 3Oh týdně a ve smlouvě mám napsané brutto 9tis. Tento měsíc ale mám více hodin 156,5, jak si můžu vypočítat čistou mzdu??? Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jak se počítá fond pracovní doby při…

Dobrý den. Jak se počítá fond pracovní doby při 40-ti hod. prac. týdnu když zaměstnanec o svátku a so,ne nechodí do práce a když chodí i ve sv. a so,ne? např 10/2010 - nechodím ve svátek, so,ne - 20 prac dnů - 160 hod, chodím svátky, so,ne 20+1 prac. dnů - 168 hodin? Pochopil jsem dobře nebo je to jinak. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den!Jsem od 11.6. v PN.Zaměstnavatel mi v…

Dobrý den!Jsem od 11.6. v PN.Zaměstnavatel mi v říjnu dodatečně vyplatil provize (bez základního platu) za červenec,srpen a září.Vztahuje se na tuto částku také daň a sociální a zdravotní pojištění, když jsem v PN a čerpám dávky NP?Děkuji za odpověď.S úctou HC


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud mi zaměstnavatel sníží měsíční…

Dobrý den, pokud mi zaměstnavatel sníží měsíční mzdu, musí to být sepsaná dohoda, že s tím obě strany souhlasí, nebo postačí,když zaměstnavatel tuto informaci poskytne ústně.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, náš zaměstnanec má základní "holou"…

Dobrý den, náš zaměstnanec má základní "holou" měsíční mzdu 9.500,- Kč, k níž náleží ještě příplatky za práci v noci, odpoledne a o víkendu, dále prémie,(které jsou však nenároková složka) a 1% z rozvezeného zboží. Jelikož u nás pracoval pouhý týden, musím mu pro potřeby úřadu práce uvést pouze pravděpodobný čistý výdělek ze základní hrubé mzdy 9.500,- Kč. Byl velmi nepříjemný, když jsem mu to sdělila, a tvrdil, že nemám pravdu. Mohu pro potřeby úřadu práce uvést pravděpodobný výdělek z měsíční mzdy 9.500,- Kč nebo tam musím připočítat ještě příplatky např. za víkend + rozvozy zboží? Tyto údaje za měsíc říjen mi ještě nejsou známy a náš již bývalý zaměstnanec chce údaje o výdělku okamžitě. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,ve škole musím napsat ročníkovou ráci o…

Dobrý den,ve škole musím napsat ročníkovou ráci o překážkácch v práci na staně zaměstnavatele a nároku na náhradu mzdy. Potřebovala bych poradit kde najdu ty nároky na náhradu mzdy, protože si nevím rady nebo kdo mi to poví?nevíte nakoho se obrátit?nebo kde to najdu??Děkuji za radu. Katka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji u dvou firem. U první na…

Dobrý den, pracuji u dvou firem. U první na normalní pracovní poměr a u druhé na dohodu o provedení pracovní činnosti, přičemž si nejsem jistý, zda mi u té druhé (dohoda o prac. činnosti) správně vypočítali mzdu za předešlý měsíc. Tudíž Vás žádám o pomoc. Odpracoval jsem 48 hodin a podle smlouvy mám mít 100 Kč/hod hrubého a k tomu cestovní náhrady 1339 Kč. Prosím Vás tedy o kalkulaci, kolik by mi měli vyplatit na účet. Předem velice děkuji za radu.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, lze snížit smluvní měsíční mzdu…

Dobrý den, lze snížit smluvní měsíční mzdu zaměstnanci, musím mít podepsané od zaměstnanců, že se snížením mzdy souhlasí nebo stačí ústní domluva,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, naší zaměstnankyni, která končí…

Dobrý den, naší zaměstnankyni, která končí pracovní neschopnost a rovnou se půjde registrovat na úřad práce, budu vystavovat zápočtový list. Její prac.neschopnost však trvala 3/4 roku, tudíž v předchozím čtvrtletí neodpracovala ani jeden den. Budu jí muset napsat pouze pravděpodobný výdělek dle její základní hodinové mzdy? Mzdový program mi stále ukazuje její průměr před nemocí, který je, díky vyplaceným prémiím, vyšší, než by byl průměr ze základní hodinové mzdy. Rozdíl v čistém výdělku je velký. Ten pravděpodobný je více než o 2000,- Kč menší než průměr, který měla v době, kdy pracovala naposledy, t.j. v IV. čtvrtletí 2009. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pracuji 40 h. týdně v 1-směném provozu po-pá. Ve…

Pracuji 40 h. týdně v 1-směném provozu po-pá. Ve svátek 28.9. jsem odpracoval navíc 6,5 hod. Dostal jsem zaplaceno za normododiny, které se mi připočetly do celkové Úkolové mzdy. Dále jsem dostal Příplatek za svátek (za 6,5h)-1030Kč a pak Náhradu za svátek (1,5h)-238Kč, (Příplatek+Náhrada celkem za 8h 1268Kč). Kolega, který ve svátek nepracoval dostal pouze Náhradu za svátek - za 8h - 1268Kč, celkem tedy stejně jako já, i když nebyl v práci. Náhradní volno 6,5h jsem nečerpal. Je to v pořádku, nebo mám podle ZP §115 nárok ještě na příplatek 6,5h placené průměrem (případně na 6,5h volna placeného průměrem)? Děkuji za odpověď. Ps:Příplatek za práci přesčas podle ZP §114 jsem také nedostal.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,ráda bych se zeptala, jak je to s…

Dobrý den,ráda bych se zeptala, jak je to s placením státního svátku. Pracovní doba je od pondělí do pátku, prac. úvazek 8 hod. Jde konkrétně o státní svátek 28.9. Na výplatní pásce je promítnut v kolonce svátky- 1den, ale nevím zda ze něj vyplácím náhradu či nikoliv. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit s tímto…

Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit s tímto dotazem. Kolik si může osoba, která je v plném a částečně invalidním důchodu vydělat na klasickou pracovní smlouvu či dohodu o pracovní činnosti? Je zde nějaký limit či je něčím tato osoba omezená? Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Dotaz: Dobrý den, nastoupil jsem na pracovní…

Dotaz: Dobrý den, nastoupil jsem na pracovní úvazek 22,5 h týdně , úkolová mzda ( jednoduché lepení) . Jak si spočítám kolik Kč je minimální mzda na 1 h ? Děkuji Odpověď: Dobrý den, chcete-li si vypočítat Vaši hodinovou mzdu, tak částku v Kč za provedený úkol musíte vydělit dobou, jak dlouho tento úkol děláte. Příklad: mzda 300,- za 1 úkol, který mi trvá 2 hodiny, tak moje hodinová mzda je 300,- / 2 hod = 150,- Kč Dobrý den, to vím. Ctěl jsem vědět zda se minimum za odpracovanou hodinu přepočítává podle p.úvazku. Někde jsem četl, že při měsíční mzdě je to 8000/40*22,5=4500,- . Nevím jakou mzdu mi musí zaplatit( při 22,5 h) pokud nedosáhnu v úkole na jejich normu. Ještě jednou děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj předchozí dotaz se odeslal, aniž…

Dobrý den, můj předchozí dotaz se odeslal, aniž jsem ho dopsal, což Vám nejspíš neuniklo.Nicméně zkusím to ještě jednou. Pracujeme tedy častokrát mnohem více než 8 hodin denně, do docházky se prý kvůli kontrole píše pouze oněch osm hodin. Když se na to dotazujeme a říkáme, proč nemáme zaplacené přesčasy, je nám řečeno, že máme klouzavou pracovní dobu, tudíž můžeme pracovat jakkoliv dlouho za nula korun. Za víkendovou práci (sobota, neděle tak 10 hodin denně) dostaneme celkem 400 korun, o náhradě vzniklých nákladů ani nemluvím. S víkendovou službou pracujeme 12 dní v kuse. Můj dotaz tedy zní, zda je toto legální, pokud ne, jak se bránit a popř. vymáhat zpětně peníze, ev. požadovat odškodnění.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit, jakým…

Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit, jakým způsobem vypočítat odpovědnost za škodu, pokud je uzavřena dohoda o provedení práce v rozsahu 32 hodin, částka 18.000? Jaká by tedy byla maximální výše odpovědnosti za škodu? Velmi Vám děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Společnost ve které pracuji prochází…

Dobrý den! Společnost ve které pracuji prochází fúzí. Mám sjednaný pracovní poměr na dobu určitou a smluvní dohodu o mzdě. Je možno aby mi byl snížen plat z tohoto důvodu. Jaké má nový zaměstnavatel právomoce měnit mi mzdu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den. ukončili jsme se zaměstnancem pracovní…

dobrý den. ukončili jsme se zaměstnancem pracovní poměr k 30.9.2010. zapomněla jsem mu proplatil 2 dny nevyčerpané dovolené. Mohu mu částku vyplatit v dalším výplatním termínu (tj.za měsíc říjen)? Bude se to připočítávat do přehledu ELDP za období co u nás pracoval? A do potvrzení o zdanitelných příjmech pro dalšího zaměstnavatele ?děkuji.