FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat-jednatel…

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat-jednatel společnosti pracuje pro s.r.o. na základě mandátní smlouvy(není zaměstnanec).Jedenkrát ročně mu náleží odměna ve výši 12000 Kč.Jak se tato odměna zdaňuje? Zálohovou daní? Je možné uplatnit odpočet na poplatníka, pokud mi podepíše růžové prohlášení? Odvádí se S a ZP? Pokud ano,tak ho musím přihlásit a pak znovu odhlásit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak se počítá čistá mzda v případě…

Dobrý den, jak se počítá čistá mzda v případě práce na směny nebo v případě práce v nepřetržitém provozu oproti výpočtu čisté mzdy při klasické práci na 8h denně. Jsou tam nějaké rozdíly?



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, moje hruba mzda se sklada ze zakladu…

Dobry den, moje hruba mzda se sklada ze zakladu 12000,- a osobniho hodnoceni 1000,-. Na posledni vyplatni pasce mam spojitany cisty prijem z 13000,- tj. 11015,- ale na ucet mi doslo 12015,-. Pri podrobnejsim zkoumani jsem nasel ze mi osobni hodnoceni (poprve za dva roky) bylo znovu pricteno k vypoctene ciste mzde v plne hodnote 1000,-. Jaky vypocet je tedy spravny a musim pripadnou chybu nahlasit zamestnavateli nebo je to na nem jestli si toho vsimne. Popripadne platim nejaky "urok" jestli se na to prijde treba po 6 mesicich? Dekuji. S pozdravem Honza


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Vážení, mám dotaz na výpočet…

Dobrý den. Vážení, mám dotaz na výpočet průměrného měsíčního výdělku. Pracovní poměr mi skončil dne 31.10.2010 a zaregistrovala jsem se na ÚP.Účetní mi spočítala průměrný čistý výdělek, který je o více než 2000,- nižší než čistá mzda na výplatních páskách.Tento rozdíl mi připadá neúměrný, i když vím, že průměrný měsíční výdělek je nižší než čistá mzda.Dále bych se chtěla zeptat, za jaké období mi měla účetní průměrný měsíční výdělek spočítat? Když jsem požádala účetní o přepočet, řekla mi, že cifry jsou v pořádku, že má na to software, tedy nepodala mi žádnou kvalifikovanou informaci. Na ÚP mi řekli, že tyto věci neřeší. Můžete mi prosím poradit, kam se obrátit, popřípadě obecně sdělit, jestli je možné, aby byl takový rozdíl mezi čistou mzdou a průměrným měsíčním výdělkem? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, Dagmar Křížová.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych radu. V naší…

Dobrý den, potřebovala bych radu. V naší firmě se měnila mzdová účetní, ta stará nikde nenechala moji smlouvu na HPP, tudíž ta nová si myslela, že jsem stále brigádník (1.měsíc ve firmě) a poslala mi výplatu jako brigádnici. Výplata byla 14685. Já mzdovou urgovala ať vše napraví, zaplatí za mě soc. a zdrav. pojištění, ať se mi zase objeví na výplatnici dovolená. Teď mi přišel e-mail: "v příloze Vám posílám opravenou výplatní pásku za měsíc říjen. Odvody byly poslány na zdravotní i sociální pojišťovnu a rozdíl daně na FÚ též, takže Vám z výplaty příštího měsíce dodatečně strhnu 3027,- Kč, což obnáší tyto tři odvody a bude vše pořádku." Já se ptám jak strhne 3027? Jak bude vše v pořádku. Jejich chybou mi poslali o 1003kč více na výplatě (všechny částky jsou v čistém). a ona mi příští měsíc jen tak strhne 3027? Chtěla bych vědět zda já musím platit za jejich chyby, nebo se můžu nějak bránit. Nemusím zdůrazňovat, že na výplatnici nikdy nic nesedí, odpracováno mám 216hodin, na výplatnici mám napsáno 160h a zbytek prémie, ale to je věc druhá. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla bych vás poprosit o radu.Má…

Dobrý den chtěla bych vás poprosit o radu.Má zaměstnavatel právo nám dát státní svátek do fondu odpracovaných dnů?Oficiálně jsme na osmihodinových směnách ale od září jedeme na 12-ti hodinové směny bez jakéhokoliv dodatku ke smlouvě.V září vše proěhlo v pořádku ale 28.10,2010 nám dali jako den který musíme odpracovat.Zaplatili nám 100% i práci ale měli jsme mít nějaké hodiny na víc Má zaměstnavatel právo nám nařídit 12-ti hodinové směny a na jak dlouho a neměl by nám dát dodatek k pracovní smlouvě?Dále bych se chtěla zeptat na §115 zákoníku práce.Je tam psané že mám nárok na náhradní volno za odpracování svátku.Takže jestli tomu správně rozumím tak mi má zaměstnavatel zaplatit to co jsem odpracovala +100% nahoru a ještě mám mít volno v rozsahu odpracovaných hodin? Děkuji moc za vaši rychlou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,ráda bych se zeptala,jaký průměr se…

Dobrý den,ráda bych se zeptala,jaký průměr se použije při náhradě mzdy při nemoci,když zaměstnanec nastoupil do pracovního poměru a po měsíci onemocněl, tedy nemá odpracováno rozhodné období-čtvrtletí pro výpočet této náhrady? Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v našem podniku je zaveden třísměnný…

Dobrý den, v našem podniku je zaveden třísměnný provoz, takže pracovní doba je 37,5 hodin/týden. Někteří zaměstnanci ale pracují v tomto provozu pouze v ranních směnách. Jakou mají mít týdenní pracovní dobu - 40 hodin, nebo 37,5 hodin? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o info ohledně výpočtu mzdy.Je…

Dobrý den, prosím o info ohledně výpočtu mzdy.Je čistá mzda vyšší,když mám v daném měsíci dovolenou a strávila jsem 9h u lékaře a mzda se mi vypočítává ze základní mzdy /hrubé mzdy/- prac. doba 8 hodin?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnankyně u nás pracovala od r…

Dobrý den, zaměstnankyně u nás pracovala od r.2006 do 2.7.2010, pak odešla a pracovala jinde do 12.11.2010, dne 15.11.2010 jsme ji přijali zpět, může dostat zkušební dobu 3 měsíce, doba určitá do 31.3.2010, je to v pořádku? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím poradit: 1. jsem zaměstnaná v…

Dobrý den,prosím poradit: 1. jsem zaměstnaná v hl. prac. poměru u jednoho zaměstnavatele, mám zde podepsáno "prohlášení ..." a souč. jsem pracovala 2 měsíce na DPP u jiné firmy.Zde prohlášení už nevyplňuji,že ne? 2. kamarádka nastoupila na mateř. dov. 30. 10., což byla sobota.Mzdová účetní ji napsala nástup na MD až 1. 11. Jednala správně? 3. Ve firmě máme zaměstnance, který k nám nastoupil 1. 4. 2007. Od 20. 10. 2008 do 24. 3. 2009 byl na MD, od 24. 3. pobíral rodič. příspěvek. Dne 17. 10. s ním organizace ukončila prac. poměr dohodou. Jak se vypočítá výše odstupného? Z kterého průměru? Snad z prům. hrubého hodin. výdělku před nástupem na MD? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Proplacení práce ve svátek

Jaký je nárok za příplatek za práci přesčas ve svátek, připadá-li svátek na všední den a na víkend. Je rozdíl mezi státním svátkem a svátkem?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vypočítal mi správně zaměstnavatel…

Dobrý den, vypočítal mi správně zaměstnavatel výplatu? Měsíční mzdu mám 18 tis.Kč, v měsíci říjnu jsem měl 7 dní dovolené,mám 8h prac.dobu,slevu na poplatníka uplatňuji, proplacenou dovolenou jsem měl 5728,-Kč, čistý příjem 14.277,-Kč, jedná se o výplatu za měsíc říjen,kde byl 1 svátek,děkuji za výpočet


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, bude možno v roce 2011 zaměstnat…

Dobrý den, bude možno v roce 2011 zaměstnat uchazeče evidovaného na ÚP? A pokud ano, tak na jaký pracovní poměr a bude nějak limitována výše příjmu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel mi nařídil práci v…

Dobrý den, zaměstnavatel mi nařídil práci v sobotu i když normálně pracuji jen ve všední dny. Žádný příplatek jsem ovšem ve výplatě neměla. Náleží mi za tuto práci nějaká odměna? Pokud ano v jaké výši? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nízký průměrný výdělek

Dobrý den, prosím o informaci jak je to s průměrným hodinovým výdělkem zaměstnance, který pobírá minimální mzdu 8 000 Kč. Z předchozího čtvrtletí jsem spočítala průměrný hodinový výdělek 45,45 Kč (24 000 : 528 hod.). Pokud dotyčný čerpá dovolenou a díky průměru vyjde hrubá mzda nižší než minimální mzda, doplácím do 8 000 Kč formou doplatku do MM. Je to takto správně, nebo musím vždy, když vyjde průměr nižší než minimální hodinová mzda, navýšit průměr na 48,10 Kč? A v případě proplácení náhrady při dočasné pracovní neschopnosti mám vycházet z kterého průměru – skutečného nebo z minimálního hodinového výdělku?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v jakém případě může zaměstnavatel…

Dobrý den, v jakém případě může zaměstnavatel snížit měsíční smluvní mzdu, když v prac.smlouvě mám uvedenou výši smluvní mzdy 12tis.Kč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, zaměstnavatel se…

Dobrý den, prosím o radu, zaměstnavatel se rozhodl, ze nesmíme ani o přestávce kouřit, může to vůbec nařídit? Uvažuji o odchodu ze zaměstnání, protože si myslím, že až tak nás omezovat nemůže.Přece během přestávky si můžu dělat co chci,jak strávím přestávku je přece moje věc,můžete mi sdělit i zákon,ze kterého zřejmě vychází zaměstnavatel?Nebo,kde se mám obrátit a vůbec,jestli to má smysl,pokud zaměstnavatel postupuje nesprávně,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Jedná se mi o výpočet průměrné…

Dobrý den, Jedná se mi o výpočet průměrné čisté mzdy. Výpočet chápu, ale co když zaměstnanec byl téměř po celou dobu pracovního poměru na plný úvazek (40 hodin týdně). Teprve poslední jeden měsíc měl poloviční úvazek. Jak se to projevý ve výpočtu.


odpovídal(a): Redakce

prosím o odpověď na následující otázku: v srpnu…

prosím o odpověď na následující otázku: v srpnu jsem na Vás měla tento dotaz (pro informaci ho uvádím): -------------------------------------------------- pojišťovna nám nabídla produkt životního pojištění zaměstnanců, který probíhá následovně: zaměstnanec písemně požádá zaměstnavatele o snížení hrubé mzdy s tím, že tuto částku navýšenou o částku, kterou zaměstnavatel uspořil na odvodech na sociální a zdravotní pojištění, mu poskytne formou životního pojištění hrazeného zaměstnavatelem. výpočet vyměřovacího základu pro ZP, SSZ a FÚ pak probíhá takto: + hodinová mzda + přesčasy + příplatky + odměny, prémie... + náhrady za DOV,SV,§... - srážka ze mzdy na základě dohody zaměstnance se zaměstnavatelem = hrubá mzda = vyměřovací základ pro odvody a daně např. srážka -746,- + zaměstnavatelem neodvedené pojistné 34% 254,- = 1.000,- zasláno formou životního pojištění hrazeného zaměstnavatelem toto životní pojištění zaměstnanec nedaní a zaměstnavatel má v daňových nákladech otázka je, zda se může vyměřovací základ pro odvody a daně snížit, smlouva, na základě které to má být možné, se jmenuje Dohoda zaměstnance a zaměstnavatele o úpravě mzdy a úvodní formulace zní takto: Žádám zaměstnavatele o snížení hrubé mzdy a následné využití úspor na odvodech na mé soukromé životní pojištění hrazené zaměstnavatelem. ----------------------------------------------------- a zapomněla jsem se zeptat, zda se tato úprava mzdy promítne do výpočtu průměru pro náhrady, předpokládám, že se mzdová položka pro výpočet průměru sníží o 3x 746,- Kč (dle použitého příkladu), a tedy výsledný průměr bude nižší. děkuji Mlynářová