FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím je možné,aby se mnou…

Dobrý den,prosím je možné,aby se mnou zaměstnavatel 2x po sobě uzavřel Pracovní smlouvu na dobu určitou - půl roku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prosím, do odpracované doby mzdy řidiče kamionu…

Prosím, do odpracované doby mzdy řidiče kamionu se počítají pouze doby, kdy řídí a doby, kdy má přestávku se nepočítají? A pokud řídí v sobotu a neděli a v Po+Út má volno, tak nedostane příplatek za sobotu a neděli, protože on má pružnou pracovní dobu? předem děkuji. nevím, jak se dopočítat, kolik hodin odpracoval.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s…

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s nárokem na podporu v nezaměstnanosti - byla jsem vedena na ÚP (již bez nároku na podporu),nyní mi byla nabídnuta práce na dobu určitou (záskok za nemocného pracovníka)zhruba na 1-2 měsíce. Pokud se po této době znovu zaregistruji na ÚP, mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Nebo musí být odpracována delší doba? Děkuji za Vaši odpověď. Veronika


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,co musí udělat mzdová účetní v…

Dobrý den,co musí udělat mzdová účetní v souvislosti s ukončením roku vůči zaměstnancům a úřadům,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych věděla jestli se vyplatí…

Dobrý den, ráda bych věděla jestli se vyplatí pracovat pod zaměstnavatelem na Živnostenský list. Plat by byl 15500 čistého. Co bych prosím jako živnostník z toho musela platit? Děkuji Pazderová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Mám dotaz ohledne čisté mzdy. Ke dni…

Dobrý den, Mám dotaz ohledne čisté mzdy. Ke dni 15.1 dostanu výplatu za měsíc prosinec. Vzhledem k bonusům dostanu hrubou mzdu 58.000 Kč. V Prosinci jsem čerpal 8 dní dovolené. Průměrná mzda za období třech měsíců je 248 Kč a pracovní doba je 8 hodin. Podle mzdové kalkulačky na vašem webu jsem zjistil, že při započtení dovolené dostanu o cca 4.280 Kč. na výplatu méně než kdybych v měsíci prosinec dovolenou nečerpal. Děkuji za Váš názor.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz na výpočet odstupného a…

Dobrý den,mám dotaz na výpočet odstupného a náhrady.Zaměstnavatel mi dal výpověď dne 28.4.2010 s ukončením poměru k 30.4.2010,pro nadbytečnost. Soud rozhodl o ukončení k 30.6.2010.Zaměstnavatel mi však vypočítal 3 měsíce odstupného z průměru 102,73 ,což je dobře,ale květen a červen mi vypočítal běžnou mzdu sníženou o prémie,jako kdybych opravdu chodila do práce.Dle mého názoru jsem měla obdržet 3 měsíce odstupného a 2 měsíce náhradu 100%,tedy v konečném důsledku 5 průměrných platů,zdaněných,ale bez odvodů pojistného.Co je dobře?Těchto pět platů dle mého ani nepatří do vyměřovacího základu pro pojištění,jen se odvede daň z příjmu.Za odpověď děkuji.Forchtnerová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat z čeho se…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat z čeho se počítá "Průměrný čistý příjem" pro účely výpočtu sociální podpory v nezaměstnanosti. Zaměstnavatelem mi byla vypočtena částka, která si myslím neodpovídá a zaměstnavatel to odůvodnil, že se do toho nepočítají náhrady. Děkuji Dana Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám nárok na proplacení, když jdu s…

Dobrý den, mám nárok na proplacení, když jdu s dítětem k lékaři, měl by mi to zaměstnavatel počítat,jako kdybych byla v práci? Nebo kolik bych správně měla dostat za 2hodiny strávené u lékaře s dítětem.Mám měsíční mzdu 14tis.Kč,děkuji. Nemusím si hodiny strávené u lékaře nadpracovávat,děkuji


odpovídal(a): Redakce

jsem na obecním úřadě jako zastupitel, moje…

jsem na obecním úřadě jako zastupitel, moje odměna je 1520 měsíčně, účetní mi spočetla a vyplatila 1002,-, na zdrav. poj. mi odvedla 57 a daň mi spočetla 207,-. Obec za mě zaplatila 114,- zdravotní pojištění, je to tak v pořádku? Děkuji,MG



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, byla jsem ještě v tříměsíční zkušební…

Dobrý den, byla jsem ještě v tříměsíční zkušební době zaměstnaná jako vedoucí prodejny. Já a další zaměstnanci-prodavačky měli podepsanou hmotnou odpovědnost. Po inventuře bylo zjištěno manko 6.500,-Kč, které chtěli po mě uhradit. Byly mi navrženy 3 splátky, po podepsání úhrady mě předložili okamžitou výpověď ve zkušební době, kterou jsem podepsala. Poštou firma zaslala výplatní pásku, kde nebyla uvedena srážka za manko,peníze neposlaly na účet a byla jsem vyzvaná abych si je osobně vyzvedla na prodejně. Odmítla jsem výplatu o 6.500,- nižší, než bylo uvedeno na výplatní pásce převzít a hned druhý den byla ta samá částka na mém účtu. Moji výplatní pásku si firma dala do výdajů a moje mzda byla odlišná. Prosím, zajímalo by mě, jestli postup zaměstnavatele je správný. Děkuji pavlmar


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mě, kolikrát mi může…

Dobrý den, zajímalo by mě, kolikrát mi může zaměstnavatel prodloužit smlouvu na dobu určitou, popř. kdy přechází na dobu neurčitou. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Učitelka má v pracovní smlouvě jako místo výkonu…

Učitelka má v pracovní smlouvě jako místo výkonu práce sjednány dvě města. Je možné jí vyplácet peníze ve výši ceny jízdenky autobusu mezi těmito dvěma městy a případně i do dalšího města? Bude stanoveno ve vnitřní směrnici jako paušální cestovní náhrada ve výši ceny jízdenky autobusu. Jízdenky nebudou dokládat. Lze to takto stanovit?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu.Zaměstnanec ukončil PP 19…

Dobrý den,prosím o radu.Zaměstnanec ukončil PP 19.11.2010.Jeho ČM za 11/2010 činí 5885,- Kč.Žije ve spol.domácnosti s družkou a nezl.synem.Dosud nám nevyúčtoval zálohy na pracovní cestu ve výši 3257,- Kč a 150 EUR.Jak v tomto případě postupovat?Myslím si,že mu nelze nic srazit ze mzdy.Nebo lze nějaká část vzhledem k tomu,že ukončil PP v daném měsíci?Děkuji mockrát.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na rozvržení…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na rozvržení pracovní doby od 10.00 hod.do 18.00 hod.mohu takto rozvrženou pracovní dobu považovat ještě za ranní směnu? Pokud by se jednalo již o odpolední, pak je úvazek neoprávněně na 8 hod. a né na 7,75 hod.Je někde určeno od kolika do kolika hodin je stanovena odpolení směna?Myslím stanoveno zákoníkem a né pouze vnitřním předpisem. Děkuji za odpověď.Tůmová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Firma pracuje na…

Dobrý den, prosím o radu. Firma pracuje na jednosměnný provoz 40 hodin týdně (od 6-14,30). V minulém měsíci ale někteří zaměstnanci kvůli pilné zakázce(která se dělá na stejných strojích) přišli po domluvě na odpolední směnu. Bylo to 4 dny v týdnu. Tudíž za celý měsíc mají 1 den svátek, 17 dní od 6-14,30 a 4 dny od 14,00-22,30. (Dvě mají 16+5 dní). Jedná se už o dvousměnný provoz? Tzn. pr.doba max.7,75? Navíc jsou placení min.hod.mzdou. Jak jim mám správně počítat výplatu? Děkuji S.


odpovídal(a): Redakce

Pravděpodobný průměrný výdělek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda může zaměstnavatel v době mé pracovní neschopnosti snížit průměrný výdělek. Od srpna 2009 jsem byla s rizikovým těhotenstvím na PN a můj průměr činil cca 120Kč/hod. Do konce roku bylo vše v pořádku, ale v lednu 2010 kdy jsem nastupovala na MD jsem měla najednou průměr snížený na cca 50Kč/hod. Může toto zaměstnavatel udělat a z jakého důvodu. Předem děkuji Táslerová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěla bych vás poprosit o rádu. V…

Dobrý den. Chtěla bych vás poprosit o rádu. V naši firmě zaměstnanec na recepce má příplatky za odpolední hodiny. T.Z. za listopad má odpracované 165 hod (včetně 70 hod odpolední). Ke mzdě za odpracovanou dobu (např. 15000kc) mu naleží příplatek 10kc za odpolední hodiny, t.z. 700 kc(celkem 15700kc). Jak ovlivní ten příplatek za odpolední hodiny na výpočet průměrného hod.výdělku v 1 ctvertleti 2011? Bude započítán do průměrného hod. výdělku nebo ne? Předem děkuji. Těším se na odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný měsíční výdělek

Dobrý den, prosil bych o radu. Týká se to výpočtu odstupného. 30.9.2010 jsem podal výpověď ze služebního poměru s výpovědní lhůtou 2 měsíce.Tedy konec k 30.11.2010. Přišel mi poštou Zápočtový list s uvedeným hrubým a čistým výdělkem. Jsem z toho trochu jelen, neboť netuším jakým způsobem došly k těmto číslům.(rozchází se totiž s mým výpočtem)Jaké částky se započítavají do výpočtu čistého průměrného výdělku? Lze do těchto výpočtů zahrnout i tu dobu kdy jsem byl na PN? Každý měsíc jsem měl minimálně 23.500,- Kč čistého až na měsíc říjen kdy jsem byl celý v PN jsem měl 20.405,- Kč. Jaký by měl být průměrný čistý výdělek?A z jakých měsíčních částek se počítá? Děkuji. František


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnankyně u nás ukočila pracovní…

Dobrý den, zaměstnankyně u nás ukočila pracovní poměr a je invalidní 1 stupeň. Hlásí se ukončení PP na úřadě práce? Pokud ano, co vše je potřebné nahlásit. Děkuji za informace