FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda proběhla…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda proběhla změna nebo zůstává stále: pracovní smlouva na dobu určitou po 2letech přechází na dobu neurčitou. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání jednatele

Dobrý den, jsme s.r.o., náš jednatel nebere žádnou odměnu z titulu jednatele. Je zaměstnán jako normální zaměstnanec na pracovní smlouvu, odvání ZP i SP.Jsme velký závod. Každé 2 roky máme kontrolu ze Soc.správy, v lednu min. roku čerpal DPN a dále pak nemoc.dávky od OSSZ. Vše proběhlo bez připomínek. Nyní se dočítáme v tisku,že jednatel nesmí být zaměstnanec. Můžete nám sdělit Váš názor? Děkujeme



odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek a roční odměna

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně výpočtu průměrné mzdy na příslušný kvartál (pro náhrady, příplatky atd.). Jsem zhruba obeznámen s výpočtem, ale nevím, které odměny (roční plánované, mimořádné)a jak jsou do výpočtu započítány, plus započítání přesčasové práce a výdělku za ni. Jsem v zaměstnaneckém poměru. Děkuji předem za odpověď. V. Štěpánek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz mám zaměstnance na dobu…

Dobrý den, mám dotaz mám zaměstnance na dobu neurčitou na profesise stanovenou mzdou, kterou nevykonává podle představ zaměstnavatele. Může tohoto zaměstnance přeřadit na jinou profesi s nižším ohodnocením aby nemusel se zaměstanancem rozvázat pracovní poměr?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Prosím o zodpovězení následujícího…

Dobrý den.Prosím o zodpovězení následujícího dotazu:Jsme prispevkova organizace.Cizí firma nam bude delat servis pocitacu.Ve smlouve je napsano,ze nam budou vystavovat pololetne fakturu a ze se bude jednat o refundaci mzdovych nakladu zamestnancu.Na jaky ucet mame zauctovat tuto fakturu na 518-sluzby nebo 521-mzdove naklady?A jak je to s odvody pojistneho z mezd techto zamestnancu?Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o posouzení správného postupu,…

Dobrý den, prosím o posouzení správného postupu, při odečítání přestávky z odpracované směny. Zaměstnanec má pracovní směnu s nástupem v 18.00 a pracuje do 6.00 hod. Odpočítávám jim 1 hod přestávky, první 1/2 hodinu po 4 hodinách práce a další rovněž po 4 hodinách. To znamená, že celou hodinu jim odečtu z noční směny. 18.00 - 22.00 počítám jako odpolední, 22.00 - 6.00 jako noční s příplatkem 20% Stejně postupuji, když směnu začnou v 20.00 a končí v 6.30, s tím, že půl hodiny od 6.00 do 6.30 jim převedu do základní sazby (ranní směna) Je tento postup správný, nebo musím odečíst ? hodiny z odpolední a ? hodiny z noční? Děkuji. Eva Bastiová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, náleží zaměstnanci příplatek za noční…

Dobrý den, náleží zaměstnanci příplatek za noční směnu v případě, kdy nastoupí svoji odpolední směnu ve 14.00 hod a končí 24.00 hod. ( rozpis odpolední 14.00 do 22.hod.) jde mi o ty dvě hodiny od 22. hod. do 24.00 noční příplatek ??? To samé může nastat když má rozvrh ranní směny od 06.00 do 14.00 hod a zaměstnanec přijde do práce již v 5 hodin . ( 1 hod. noční ? ). Zatím to posuzuji jako ranní s přesčasem a odpolední s přesčasem bez nočního příplatku.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci zaměstnat člověka na zkrácený…

Dobrý den, chci zaměstnat člověka na zkrácený úvazek(6 hod za den/30 hodiný za týden),nevím ja do smlouvy napsat pracovní dobu a jaká bude měsíční minimální mzda při tomto úvazku.děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu jak vypočítat průměrný…

Dobrý den, prosím o radu jak vypočítat průměrný čistý měsíční výdělek pro účely poskytnutí podpory v nezaměstnanosti z DPČ. Doba zaměstnání na DPČ byla od.1.12. do 14.12. 2010, hrubý výdělek 6800,-. Předchozí zaměstnání bylo u stejného zaměstnavatele, ale mezi jednotlivými pracovními poměry byl zaměstnanec veden čtrnáct dnů na úřadu práce. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Založili jsme s kamarádem veřejnou obchodní…

Založili jsme s kamarádem veřejnou obchodní společnost, kde jsem jak společníkem, tak statutárním orgánem. Mohu uzavřít se společností pracovní smlouvu? A má tato smlouva pro tento případ nějaké zvláštnosti? Resp. jaký dokument by mě opravňoval (byl nejvhodnější) pobírat od společnosti měsíční mzdu či jiný příjem? A jaké odvody firma z tohoto vztahu musí provádět (OSSZ, FÚ, VZP)? Děkuji, s pozdravem.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měním zaměstnání a s mým budoucím…

Dobrý den, měním zaměstnání a s mým budoucím zaměstnavatelem jsme se dohodli ústně na výši měsíční hrubé mzdy. Při pročítání budoucí pracovní smlouvy jsem zjistil, že dohodnutá mzda je rozdělená na dvě kategorie: 1. na mzdu ve výši přibližně poloviny předtím sjednané částky 2. na pravidelnou odměnu s přihlédnutím k ekonomickým a pracovním výsledkům ve výši v maximální výši, která odpovídá opět polovině předem domluvené částky. Budoucí zaměstnavatel slíbil, že svou maximální odměnu každý měsíc uvidím, ale je to jenom dohoda a ve smlouvě jsou formulace právně trochu zavádějící. Zajímá mě, jakým způsobem probíhají daňové odvody v případě takto sjednané pracovní smlouvy? Dále bych se rád zeptal, jestli se výše nemocenské a důchodu vypočítává z celé sjednané částky nebo jen ze mzdy? A jakým způsobem reagují banky a jiné finanční instituty na takto formulovanou smlouvu z hlediska spotřebitelských úvěrů? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz k pracovnímu úrazu.…

Dobrý den, měla bych dotaz k pracovnímu úrazu. Například, pracovní úraz se stal v listopadu 2010, dle subjektivního pocitu nic vážného, při manipulaci s materiálem v práci zaměstnanec špatně došlápl a poranil si koleno (meniskus). Mimochodem problémy s kolenem trpí již od mládí, takže tato situace mohla nastat kdykoliv jinde než v práci. Lékař toto posoudil jako úraz, tudíž se vše sepsalo. Zaměstnanec je v pracovní neschopnosti a lékař mu cca po měsíci léčby doma navrhl operaci kolene, kterou absolvoval. V nemocnici byl 4 pracovní dny a 2 dny o víkendu, protože kvůli odložení termínu operace z provozních důvodů nemocnice ho nestihli před víkendem propustit. Je třeba tuto hospitalizaci někam specielně hlásit? A kam všude je třeba nahlásit úraz samotný? A především, podle jakého zákona při sepisování záznamu a nahlašování na úřady máme postupovat, když se úraz stal v roce 2010? podle původního nařízení vlády platného do konce 2010 nebo podle nového, které je platné od 1.1.2011? Děkuji za odpověď a radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení DOPČ od 1…

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení DOPČ od 1.10.2010 - 31.12.2010, přičemž se jednalo o zaměstnání malého rozsahu, příjem 2.000 byl překročen pouze v 11/2010 (samozřejmě prac. byl přihlášen na SP a ZP a bylo odvedeno pojistné). Při ukončení DOPČ jsem vystavila zápoč.list kde byla uvedena délka zaměstnání, ale nevím, jestli by tam mělo být patrné, že nemocensky pojištěn byl zaměstnanec pouze v listopadu. Bohužel nikde jsem na toto odpověď nenašla. Předem děkuji za objasnění.


odpovídal(a): Redakce

Vážená paní Sedláčková, děkuji mockrát za…

Vážená paní Sedláčková, děkuji mockrát za zodpovězení mého dotazu týkajícího se zaměstnankyně pracující na částečný úvazek v rozsahu 0,6. Měla bych ještě další nejasnost a prosím o její zodpovězení: V případě, že zaměstnankyně je domluvena se zaměstnavatelem na rozvržení pracovní doby na 3 dny v týdnu (např. pondělí, středa, pátek – vždy po 8 hodinách), tak jakým způsobem se dodržuje ten 0,6 násobek měsíčního fondu? Např. v měsíci březnu 2011 je 23 pracovních dnů, 0,6 násobek je tedy 13,8 dne (tj. 110,4 hodin). Přitom pondělků, střed a pátků je v březnu dohromady 13. Považuje se tedy těch 13 dnů za splněný fond pracovní doby anebo si musí ještě 0,8 dne (tj. 6,4 hodin) někdy odpracovat? (jiný měsíc to zase může vyjít „naopak“ – tj. že při chození do práce Po – St – Pá odpracuje víc než je přepočtený fond pracovní doby za daný měsíc…..). A ještě co se týká neplaceného volna – pokud si např. zaměstnankyně vezme v pátek omluvené pracovní volno bez náhrady příjmů (přitom chodí do práce Po – St – Pá), tak za které kalendářní dny se musí odvést zdravotní pojištění z minimální mzdy – jen za ten pátek nebo i za sobotu a neděli? A pokud by si vzala neplacené volno v pondělí, tak se odvede zdravotní pojištění za které kalendářní dny? Jak se toto u zkráceného úvazku, který je rozdělen pouze na některé pracovní dny, posuzuje? Děkuji mnohokrát za odpověď. D.Hrabovská.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu týkající se proplácení…

Dobrý den, prosím o radu týkající se proplácení státních svátků.Pracovník má pracovní smlouvu s týdenním úvazkem 3/25hod. Ve svátky nepracuje. Např.20-22/12 pracoval, a pak až 28 a 29/12. Musím mu proplatit svátek 24.12 ? Nebude lepší mu změnit pracovní smlouvu na dohodu o pracovní činnosti? Velmi děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o definici čisté mzdy a čistého příjmu.…

Prosím o definici čisté mzdy a čistého příjmu. Není mi jasný rozdíl a nevím zda služební auto které potřebuji k výkonu zaměstnání spadá do čisté mzdy či zda je to čistý příjem či co to vlastně je. Dle personálního oddělení je to zdanitelná složka mzdy a nemohu se ho z výplaty vzdát z důvodu zařazení povolání kde je mi daněná část 1% ze mzdy. Nikdo mi řádně nedokáže vysvětlit tyto pojmy ani na internetu jsem definice nenašel.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem na RD a pracuji doma jako účetní s…

Dobrý den,jsem na RD a pracuji doma jako účetní s tím, že si pracovní dobu určuji sama, každý měsíc odpracuji většinou stejný počet hodin a beru měsíční mzdu, už dva měsíce chodím ale i do práce na nepravidelnou výpomoc (většinou 2x do týdne, jak kdy) a k měsíční mzdě, která je stále stejná, protože v práci zpracovávám agendu nad rámec mé pracovní náplně doma,pobírám zvlášť hodinovou mzdu (za hodiny v práci), chtěla bych se zeptat, jak pracovní dobu ošetřit v dodatku smlouvy, když je to tak nepravidelné - hlavně kvůli náhradě mzdy. Děkuji. JN


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Pracuji v nepřetržitém 12-ti hodinovém…

Dobrý den! Pracuji v nepřetržitém 12-ti hodinovém provozu.V prosinci 2010 jsem odpracovala pá 24.12.- 5hod, so 25.12. - 12 hod, ne 26.12. - 12 hod. Ve výplatě jsem dostala zaplaceno jako příplatek za svátek pouze 5 hod z 24.12. a bylo mi sděleno, že dle plánovacího kalendáře 2010 za ostatní svátky na příplatek nemám nárok? Je to pravda v případě nepřetržitého provozu??? Tyto dny byly dle rozpisu moje směny. Děkuji za odpověď. S pozdravem Daniela Zůbková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám dotaz ve věci výpočtu hrubé mzdy z…

Dobrý den. Mám dotaz ve věci výpočtu hrubé mzdy z čisté mzdy tzv. brutací. Nemohu k tomuto tématu najít žádnou pomůcku. Nevím jak mám stanovit hrubou mzdu pro výpočt zálohy na daň v následujícícm případě: je známa vyplacená výše čisté mzdy nerezidentovi např. ve výši 2500000Kč. V této částce je zarnuto i pojistné. Potřebuji zpětně vypočítat hrubou mzdu, abych mohla vypočítat zálohu na da\ń. Dotaz zní, jak v tomto případě postuppvat, jak se zahrnutým pojistným, když v této částce je pojistné, i nad max. limit? Pro upřesnění tato částka byla přefakturována ze zahraničí naší společnosti za práci statutára. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ke stanovení počtu…

Dobrý den, mám dotaz ke stanovení počtu zaměstnanců: 1/ fyzický stav k 31.12. znamená, počet zaměstnanců, kteří jsou zaměstnáni 31.12., nebo měsíční průměr za leden až prosinec? Počítá se do toho stavu pouze pracovní poměr, nebo i dohody konané mimo pracovní poměr? 2/ Počet zaměstnanců ke konci každého měsíce, který se uvádí na "Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti...", znamená počet zaměstnanců, kteří jsou zaměstnáni 31. dni v měsíci, nebo měsíční průměr za leden až aktuální měsíc, nebo průměr pouze v tom aktuálním měsíci? Děkuji Vám za odpověď.