FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu: zaměstnavatel chybně…

Dobrý den, prosím o radu: zaměstnavatel chybně spočítal výplatu a chybu uznal. Musí doplatek mzdy provést ihned, nebo může vyčkat do dalšího výplatního termínu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych poradit jestli se dá nějak…

Dobrý den,chtěla bych poradit jestli se dá nějak postupovat ve věci,když vám zaměstnavatel nevyplácí mzdu podle pracovní smlouvy.Výplatní den dle pracovní smlouvy máme k 20každý měsíc popř. do konce měsíce.ale to nám pošlou nějakou zálohu(asi 6000kč)zbytek výplaty 10.následujícího měsíce ještě na účtu není.Jde se proti tomu nějak bránit?Děkuji za odpověd



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 7.4.2010 jsem nastoupila do práce,…

Dobrý den, 7.4.2010 jsem nastoupila do práce, smlouva na dobu určitou a to do 31.3.2011. Smlouvu mi již dále neprodloužili. Budu mít doufám nárok na podporu v nezaměstnanosti?! Jak se prosím vypočítává čistý výdělek? Je to čistá mzda za poslední čtvrtletí, nebo se vychází z výměru ve smlouvě? (mám fixní plat). V lednu a březnu jsem byla na OČR, takže čistá mzda byla proti výměru výrazně nižší. Budou mi do čistého výdělku započítány i peníze vrácené při daňovém vyrovnání? (myslím si že ne). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně…

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně vyplnění dokladu o výši ročního příjmu zaměstnance - přílohy k žádosti o přídavek na dítě. V části D1 v tabulce potvrdím: v ř.a1 čistou mzdu zaměstnace včetně náhrad za nemoc, do řádku ab vyčlením z toho onu vyplacenou náhradu za nemoc? Jestli tomu takto správně rozumím? Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnanec pracující na HPP s pracovní…

Dobrý den,zaměstnanec pracující na HPP s pracovní dobou 40hodin týdně podepsal dne 28.02.2011 dodatek k pracovní smlouvě s platností od 01.03.2011 kterým se po vzájemné dohodě upravuje pracovní doba na 1/2 tzn. 20 hodin týdně a v souvislosti s tím se krátí i výše mzdy na 1/2. Dne 1.03.2011 donesl potvrzení o pracovní neschopnosti. V jaké výši mu bude vyplacena náhrada mzdy v době pracovní neschopnosti ?/ z plného nebo zkráceného úvazku?/ Posouvá se vzhledem k pracovní neschopnosti platnost dodatku? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

co se vše počítá do pruměrné mzdy na dovolenou,…

co se vše počítá do pruměrné mzdy na dovolenou, jak? na tomto příkladu. 2O směn x6.5 hod.je zaklad 17500. mam plus 12hod.přesčas všední den,+30hod. So-Ne. +95hod.držení hotovosti=10% s prum.hod.mzdy. ,,, Za minuly rok roční hrubá mzda 344,000. ,,, mam nestalou prac dobu s pevnym zakladem 17.500 kde pruměr směny je 7.5hod. ale pul roku pracuji 6.5hod a pul roku 8.5hod. dovolená 25 dnu v roce.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Chtěla jsem se Vás zeptat jak je to…

Dobrý den, Chtěla jsem se Vás zeptat jak je to s prací na poloviční úvazek? Jsem zaměstnaná, mám volnou pracovní dobu a mám pocit, že nejsem plně vytížená. Můžu si sjednat k hlavnímu PP ještě PP na poloviční úvazek??


odpovídal(a): Redakce

Odměna jednatele

Dobrý den, prosím o radu. Máme s.r.o. - 2 jednatele zároveň společníci,oba mandátní smlouvy-kde je stanovena měsíční odměna 6100 Kč.Pokud dobře chápu, musím odvést ZP (nejprve přihlásit firmu i jednatele na ZP)a odvést zálohu na daň z příjmu (nejprve přihlásit na FU firmu jako platce dane z prijmu ze zavisle cinnosti).Jednatele zajímá,jak se postupuje v případě,že na účtě nebude dostatek financí a budou si chtít odměny vyplatit třeba až za 3 měsíce najednou. Budu v tomto případě odvádět ZP v každém měsící, i když v daném měsící odměna jednateli nebude vyplacena a pokud bude vyplacena v jednom měsíci částka 3x6100Kč bude pak podléhat důchodovému pojištění? Děkuji moc!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o zodpovězení dotazu.…

Dobrý den, prosím Vás o zodpovězení dotazu. Zaměstnankyně je osobou zdravotně zněvýhodněnou, v březnu jí omezení bude končit. Paní na vyřízení této věci požaduje volno s náhradou mzdy. Razítko na propustce je z Úřadu práce, který to vyřizuje. Mohu jí náhradu zaplatit? Děkuji Vetýšková


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek a roční odměna

Dobrý den, zaměstnanec k nám nastoupil do práce 1.2.2011 od 18.2. je nemocný. Ve smlouvě má 15tis hrubého. Jak vypočtu průměr pro nemoc? Díky



odpovídal(a): Redakce

Zástup za mateřskou

Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit s tímto dotazem. Pokud mám u svého zaměstnavatele uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, vztahuje se na mne také výpovědní lhůta, která činí nejméně 2 měsíce? V práci jsem pouze jako náhrada za jednu kolegyni, která je na mateřské dovolené, tedy mám pracovní smlouvu na dobu určitou. Jde mi o to, že až se vrátí kolegyně do práce, zda mi zaměstnavatel v tomto případě dá výpověď s 2 měsíční výpovědní lhůtou, zda-li je takto povinen učit? A já sám můžu tento pracovní poměr ukončit výpovědí (2 – měsíční výpovědní lhůtou)? Děkuji za odpověď. Přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Svátek v PO až PÁ

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu mzdy za práci ve svátek. Mám stanovenou pevnou pracovní dobu 40 hodin týdně, pondělí-pátek. V měsíci, který měl 20 pracovních dnů, jsem odpracoval 16 dnů a další čtyři dny jsem čerpal řádnou dovolenou. Z provozních důvodů jsem byl nucen odpracovat 8 hodin ve státní svátek který připadal na všední den. Za tento den jsem si nevybíral žádné náhradní volno. Tato skutečnost se na mé mzdě odrazila tím způsobem, že jsem obdržel mzdu za odpracovaných 8 hodin a 100% příplatek za práci ve svátek. Na můj dotaz, zda bych neměl obdržet i mzdu za 8 hodin práce přesčas (a případně příplatek za práci přesčas) mi bylo sděleno že nikoli, neboť tím, že jsem šel do práce ve státní svátek, mi byl zvýšen fond pracovní doby o 8 hodin, tudíž jsem neměl vyčerpán fond pracovní doby a nejednalo se tedy o přesčas. Je toto vysvětlení správné? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj dotaz zní na výpočet čisté mzdy…

Dobrý den, můj dotaz zní na výpočet čisté mzdy,žena nastoupila do pracovního poměru dne 3.1.2011 s podpisem prac.smlouvy a nást.platem v platovém výměru 9000,-kč+ benefif 800,-kč.Dle jakékoliv mzdové kalkulačky pro výpočet čisté mzdy, měla dostat cca 8400,-čistého,ale bohužel firma ji vyplatila pouze 7120,-kč s odůvodněním,že den nástupu nebyl 1.1.11,ale 3.1.2011 a tímto ji zkrátil i daně,tak,že dostala pouze částku jenž jsem uvedl,a k tomu ji i když má smluvně od fa :dostávat 300,-kč příspěvek na fond PP,tak i tento ji také nezaslali na účet PP,s odůvodněním,že nemá den nástupu do zam.od 1.1.11,takže i na teto obnos nemá nárok,s odůvodněním,že nástup do zam.nebyl 1.1.ale až 3.1.11.Na výplatní pásce měla 9800,-hrubého + příplatky za So,NE,pracuje 12hod.směny vždy dvě za sebou a dva dni volno a prakticky za měs.Leden 2011odpracovala stanovený počet hod/měs.Postupovala org.správně když ji zkrátily mzdu až na 7120,-čistého místo 8400,-kč??a k tomu ji nezaslali příspěvek na PP.Děkuji za brzkou odpověď.Halada


odpovídal(a): Redakce

Odměna jednatele

Jednatel s.r.o. uzavřil mandátní smlouvu, odměna 4000 kč měs, je to dańově uznatelný náklad ? Zdravotní, důchodové, nemocnemocenské se z odměny odvádí ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím, mohli byste mi poradit?…

Dobrý den, prosím, mohli byste mi poradit? Zamestnavatel mi predal pred tydnem vypoved s 2 mesicni vypovedni dobou. Tedy do konce dubna se mam pry rozhodnout, zda si vyberu, ze k 1.5. mi skonci pracovni pomer a dostanu 3 mesicni odstupne, nebo si zvolim moznost dvouleteho neplaceneho volna. Chtel jsem se zeptat, jak to je, kdyz bych se rozhodl pro neplacene volno a po dvou letech, kdy by mi toto koncilo, by pro me zamestnavatel stale nemel praci. Musel by mi dat dle ZP odstupne taky? A pokud ano, v jake vysi? Bylo by stejne jako bych dostal uz ted? V pripade neplaceneho volna mi zamestnavatel rekl, ze by mi platil socialni pojisteni. Ale tim, ze bych u nej nepracoval, tak by vlastne nemusel platit nic, nebo ne? A jeste jden dotaz, muze mi dat zamestnavatel v prubehu neplaceneho volna vypoved a jake by pak byly podminky? Dekuji mnohokrat za odpoved... Jirka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,fond pracovní doby na rok 2010 je…

Dobrý den,fond pracovní doby na rok 2010 je rozdělen na dvě skupiny-pro 8-smi hod.prac.dobu a pro 7,5 hodinovou.Ta je rozlišena pro zaměstnance kteří pracují na ranní směně t.j od 6,00 do14,00(-30min přestávka).Ti mají placené svátky co vychází na pr.dny.Já pracuji jako strojvedoucí na směny jež v pr.dny činí 13hod.(-2krát 30min.přest.)A So a Ne 12hod.(-2krát 30min.)Dělám dvě směny,pak dva dny volno.Vyjde.li první směna na pátek dělám 3 směny.Já když na mě vyjde volno a je svátek tak ho nemám zaplacený,z toho usuzuji,že pro mne platí kratší pracovní norma pro celý rok.Mzdová účtárna mi tvrdí opak a nechce vyplatit přesčasový příplatek za hodiny které opracuji v mém směnném turnusu.Noční směny nemáme.Děkuji za radu,Vaš mucius František.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Mám smlouvu na dobu určitou jeden rok…

Dobrý den, Mám smlouvu na dobu určitou jeden rok. Měsíční hrubá mzda činí 15 000kč. Před touto prací jsem byl dlouho nezaměstnaný. Oč se mi jedná : na smlouvě mám sice napsáno 15K hrubého, ale na výplatní pásce mi to udělá 10 385 kč čistého. Žádné připojištění nebo jiné výdaje tam nemám. Je 10K čistého v pořádku ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Prosím o radu, zda se z odměny za…

Dobrý den, Prosím o radu, zda se z odměny za pracovní pohotovost (10% z prům.výdělku), odvádí všechny odvody (daň, sociální a zdravotní poj.), nebo zda je zde nějaká vyjímka a nic se neodvádí? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnavatel (podnikatelský subjekt provozující…

Zaměstnavatel (podnikatelský subjekt provozující mezinárodní kamionovou dopravu) nám poskytuje cestovní náhrady ve výši 40 Eur za den strávený na pracovní cestě v zemích EU (nerozlišuje, zda je pracovní cesta konána v SRN nebo např. v Polsku). Platí i v tomto případě odst. 3 §170 Zákoníku práce, tj. Zahraniční pracovní cesta delší než 12 hodin ………. 40 Euro Déle než 6 hodin, max 12 hodin. ……………………………20 Euro Déle než 1 hodina, max. 6 hodin ………………………….10 Euro nebo si může zaměstnavatel stanovit vlastní pravidla, např. 40 Euro poskytovat pouze při pracovní cestě trvající plných 24 hodin a při cestě v délce 15 hodin poskytovat polovinu, tj. 20 Euro? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den ,chtěla bych požádat o kontrolu…

Dobrý den ,chtěla bych požádat o kontrolu vyplacené mzdy.Pracuji od 16.8.2010, celková hrubá mzda podle mzdového výměru je 8000Kč,mám dvě děti a použitý průměr je 45,45?. Srpen:odpracováno(O)96h.,hrubá mzda(HM)4364Kč, k vyúčtování(V)5817Kč. Září:O 168h.,HM 8000Kč,1 svátek 364Kč,V 9054Kč. Říjen:O 128h.,HM 7913Kč,1 svátek 364Kč,dovolená 4dny(1454Kč),V 8975Kč. Listopad:O 168h.,HM 8000Kč,1 svátek 364Kč,V 8724Kč. Prosinec:O 136h.,HM 9530Kč,1 svátek 364Kč,dovolená 4 dny(1454Kč),prémie (30,4%)-1799Kč,V 8221Kč. Bude možné podle uvedených údajů posoudit,zda mzda byla vyplacena ve správné výši, včetně nároku na dovolenou, když je použitý průměr pouze 45,45Kč? Mám zato, že podle mzdových tabulek je průměr z 8000Kč hrubé mzdy 48,10Kč. Děkuji za odpověď, příp. kontakt k další konzultaci. S pozdravem Zimmertová.