FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec nárokuje pracov. volno s náhradou…

Zaměstnanec nárokuje pracov. volno s náhradou mzdy na svatbu syna. Odmítá doložit účast a konání svatby jinak, než svatebním oznámením s tím, ať mu uvedu zákon, který mu přikazuje, že musí doložit něco jiného než svatební oznámení. Chtěla jsem potvrzení od matriky, úřadu... Již jsem měla zkušenost,že zaměstnanec přinesl smuteční oznámení a ve skutečnosti se jednalo o falešné oznámení.Buďte tak laskava, kde naleznu v předpisech předepsané dokladování?


odpovídal(a): Redakce

Mám základní měsíční mzdu 18000 + prémie ve výši…

Mám základní měsíční mzdu 18000 + prémie ve výši max. 20% (ze základní měsíční mzdy)-takto to mám v pracovní smlouvě tj. fixní plat. Čerpal jsem 3 dny dovolené 3*867,36=2602 (bráno z průměru z předcházejícího ukončeného čtvrtletí tj. ještě ze staré smlouvy). Plánovaný fond byl 176h já odpracoval 152h + 7h přesčas. Kolik činí můj plat? dle firmy: 18654=HM (za 152h) 2602=3 dny dovolené 33=příplatek noční 87=příplatek S, N 190=příplatek přesčasový 859=mzda za přesčasové hodiny 22425=celková hrubá mzda za měsíc 05/2011



odpovídal(a): Redakce

dobry den prosim o radu.mam smlouvu na dobu…

dobry den prosim o radu.mam smlouvu na dobu neurcitou vzal me majitel s uradu prace a vzal za me penize.od zacatku mi tvrdi ze mam pausalni plat ale ve smlouve mam napsane mesicni mzdu 8000 hrubeho i na uradu prace mi rekli ze zadny pausalni plat nemam.neplati mi nocni priplatky ani svatky je povinen mi to platit.delam 12h 2dny rani a 2dny nocni a 4dny volno v cervnu jsem mela 6 dni dovolene ale mam porad stejny plat.muzete mi spocitat mzdu za mesic cerven mam 2 deti hruba mzda 8000kc pracovnich dni bylo 176 a 6 dni dovolene dekuji moc


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,zamestnavatel mi oznamil po trilete RD…

Dobry den,zamestnavatel mi oznamil po trilete RD propusteni pro nadbytecnost, mam dotaz jakym zpusobem se v tomto pripade bude vypocitavat odstupne - z ktereho obdobi, zda z platu pred nastupem na materskou dovolenou nebo bude nejakym zpusobem zohledneno to, co jsem pobirala behem 6 mesicu MD. Predem moc dekuji za reakci


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pečuji o babičku a pobírám příspěvek…

Dobrý den, pečuji o babičku a pobírám příspěvek na péči. Od září bych chtěla nastoupit do zaměstnání na 6 hodin. I nadále budu pečovat o babičku, ale již né ve stejném rozsahu. Část péče zajistí její dcera. Jak to bude se zdravotním a sociálním pojištěním. Dosud to za mě platil stát. Bude to platit nyní zaměstnavatel? Kolik je zdravotní a sociální pojištění a daň při mzdě 8000 Kč? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pracuji jako kuchařka ve zdravotnickém zařízení…

Pracuji jako kuchařka ve zdravotnickém zařízení příspěvkové organizace, kde zřizovatelem je kraj. Střídáme se v krátkých a dlouhých směnách. Jsem tedy pracovník v JEDNOSMĚNNÉM PROVOZU V NEROVNOMĚRNĚ ROZVRŽENÉ DOBĚ - je to tak? Pokud pracuji ve svátek, zaměstnavatel mi proplatí tento svátek + příplatek - ALE ODEČTE MI Z FONDU PRACOVNÍ DOBY DOBU ODPRACOVANOU V TENTO SVÁTEK. Příklad květen - fond pracovní doby 176 hodin, mám rozvrh směn včetně svátku 1.5. na 176 hodin, svátek mi proplatí a já mám skutečně odpracováno jen 168 hodin a 8 hodin si musím nadělat další měsíc. Je to správné?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v případě, že vyplatíme jednateli s.r…

Dobrý den, v případě, že vyplatíme jednateli s.r.o.roční odměnu na základě rozhodnutí valné hromady (má zároveň i prac.smlouvu), odměnu zahrneme do mzdy jako běžnou odměnu a odvedeme všechny odvody v plné výši. Jaký nám z toho plyne postih? Může to takto být? Myslím, že by se za jednatele nemělo odvádět nemocenské. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prosím o odkaz na zákony a předpisy o odměnách…

Prosím o odkaz na zákony a předpisy o odměnách při odchodu do starobního důchodu. Účtuji mzdy. Mám případ zaměstnance púsobícího jako předseda a pak ředitel. Tyto funkce musí být jmenovány radou každým rokem. Oba odchod do důchodu v neziskové organizaci cca k 12/2009, důchody byly přiznány v 4/2010 zpětně,oba však pracují nadále bez přerušení. Mají pracovní smlouvu. Prý je nárok na odměnu ke dni přiznání star. důchodu/prý 2000 až3000) a jelikož zaměstnanec pokračuje tak další odměna po roce nepřitržitého zaměstnání(prý 10000). Jaká je výše odměny a musí si zaměstnanec podat žádost nebo to vyplatí automaticky organizace.A jak postupovat když nejsou v odborech ani nemáme fksp jen fond 911, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Jak je to v případě…

Dobrý den, prosím o radu. Jak je to v případě roční odměny jednatale společnosti s.r.o. z hlediska zpracování mezd? Jednatel je také zároveň zaměstnanec na prac.smlouvu, ze které má měsíční mzdu. Jaké plynou odvody z pozice zaměstnance i z pozice zaměstnavatele. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat jak to je s průměrem na…

Dobrý den, chci se zeptat jak to je s průměrem na svátek nebo dovolenou. Jestli se čistá mzda vypočítá tak, že k hrubému příjmu se přičte ten průměr a pak se to celé zdaní. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme u nás zaměstnance, který pracuje…

Dobrý den, máme u nás zaměstnance, který pracuje na půl úvazku na jedné činnosti a půl úvazku na druhé činnosti. Na první činnost má v pracovní smlouvě druh práce: Provozář/ je placen ze státního rozpočtu- jsme školské zařízení- příspěvková organizace/, 20 hodin týdně. Na druhou činnost má v pracovní smlouvě druh práce:Provozář pro doplňkovou činnost organizace./ není placen ze státního rozpočtu, ale z vlastních zdrojů/,20 hodin týdně. Jsou tyto dvě smlouvy uzavřeny dobře nebo porušujeme §13 odst.4 ZP ? Děkuji za odpověď Hiršová Eva


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Jaká je minimální zaručená mzda u…

Dobrý den, Jaká je minimální zaručená mzda u pracovníků zařazených do 3 skupiny prací, kteří pracují 37,5 hodiny týdnně a musí mít na hodinu 62,50 Kč? Pokud neodpracují v měsíci stanovený počet hodin lze jim doplatit mzdu formou odměny do výše minimální zaručené mzdy? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den mám dotaz ohledně výplaty.Ve smlouvě…

Dobrý den mám dotaz ohledně výplaty.Ve smlouvě mám napsáno plat 16 000 za 40 hod/tyden.Stále nechápu jak se spočítá základní mzda, je na to nějaký vzorec?Účetní mi řekla že to zadává do pc.Co ale nechápu je že mám odprac.184 hod a mám stejný základ, akdyž odpacuji 160 hod tak je to stejné.Ale jak mile mam min hodin 140 už je nižší základ.Potřebuji tedy vědět vzorec na výpočet zákl.mzdy


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz k výpočtu čísté mzdy. Hrubý…

Dobrý den, mám dotaz k výpočtu čísté mzdy. Hrubý plat mám 17860 Kč, mám na sebe psané 2 děti, žádné služební auto ani nic dalšího. Čistou mzdu mám 14174 Kč, což je zcela odlišné od vaší kalkulačky, kde mi čistá mzda vyšla asi 16000 Kč, můžete mi prosím poradit? Děkuji. J.B.


odpovídal(a): Redakce

Jsme správní firma a mimo jiné zpracováváme mzdy…

Jsme správní firma a mimo jiné zpracováváme mzdy uklízečům bytových družstev, která spravujeme. Za měsíc duben mám již mzdy hotové a odeslané. Dnes mi byl doručen dopis z BD kde žádají o vyplacení odměn členům představenstva. Mohu mzdy vypracovat, i když jejich uklízečce jsem již mzdu odeslala, včetně pojištění a daní? Nebude problém v tom, že na FÚ a ZP přijdou vlastně dvě platby za mzdy za jeden měsíc?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, l.Prosím o sdělení zda mám správně…

Dobrý den, l.Prosím o sdělení zda mám správně zařazeny prodavačky do 3 pracovní skupiny? 2.Prodavačky pracují na zkrácený pracovní úvazek 32,5 hodiny týdnně, musí mít zaručenou minimální mzdu 7963,- Kč hrubého? 3.Počítájí se do zaručené minimální mzdy odměny? 4.Kolik činí v tomto případě hodinová mzda? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, prosím o radu s výpočtem…

Dobrý večer, prosím o radu s výpočtem pravděpodobného výdělku pro výpočet odstupného. Zam-kyně má nastoupit po RD zpět do firmy, bohužel pro ni není práce a tak dostane výpověď pro nadbytečnost a odstupné. Před MD byla placena v úkole, tedy podle své vlastní šikovnosti, nemáme jinou pracovnici na stejné pozici, dle čeho tedy vypočítat pravděpodobný průměr? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zodpovězení dotazu: zaměstnanec je…

Prosím o zodpovězení dotazu: zaměstnanec je vyslán na zahraniční služební cestu do Rakouska, kde je mu poskytnuto zaměstnavatelem hromadné stravování formou snídaně a večeře. Má ještě zaměstnanec nárok na vyplacení nějaké poměrné části stravného, když není zajištěn oběd?Kolik tato event.částka denně činí?Děkuji za odpověď.Baráková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s rekvalifikací. Jsem na ÚP a budu absolvovat rekvalifikační kurz Základy počítače. Pobírají se při tomto kurzu nějaké peníze? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den prosím o radu zda se jedná o dvousměný…

Dobrý den prosím o radu zda se jedná o dvousměný provoz pokud prodavačky pracují jeden týden ráno, druhý týden odpoledne, ale neopakuje se toto střídání pravidelně. Děkuji