FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v nově zřízené příspěvkové organizace…

Dobrý den, v nově zřízené příspěvkové organizace jsem byl na 1 měsíc pověřen výkonem funkce ředitele do nástupu ředitelky, která vyhrála výběrové řízení. Po ukončení pověření přecházím na pozici ekonom, účetní. Potřebuji poradit, jakým způsobem se to má provést. Jestli musím mít napsanou novou pracovní smlouvu nebo jestli stačí nějaký dodatek k pracovní smlouvě o změně druhu práce (protože pracovní poměr měl vzniknout pověřením). Děkuji. Tomáš Krutský


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak je to s prodloužením zkušební…

Dobrý den, jak je to s prodloužením zkušební doby v případě, že jsem doma s nemocným dítětem a pobírám ošetřovné? Je to stejné jako u prac. neschonosti - prodlužuje se zkušební doba o dny, kdy budu čerpat ošetřovné? Děkuji Jana Maurová



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Jak správně ošetřit srážení úhrady za…

Dobrý den! Jak správně ošetřit srážení úhrady za odebrané obědy v závodní jídelně ve vyúčtování mzdy zaměstnance? Musí být sepsána dohoda o srážkách ze mzdy? Musí se postupovat s touto srážkou ze mzdy stejně jako s exekucí (přihlížet k nezabavitelným částkám, počtu vyživovaných osob apod.)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vážení při chybně rozvázaném pracovním poměru se…

Vážení při chybně rozvázaném pracovním poměru se má vypočítat ušlá mzda z předcházejícího průměru.Jaký průměr mám použít, když v tomto předcházejícím čtvrtletí byla vyplacena roční odměna ve výši 12.000,- Kč.Postupuji správně když do čtvrtletí zahrnuji pro výpočet průměrného výdělku jen 3/12 odměny?Mám to vliv na počtu odpracovaných hodin ve čtvrtletí? Předem Vám děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Kulinka:-)


odpovídal(a): Redakce

Do zaměstnání jsem nastoupila 1.7.2011 a za tento…

Do zaměstnání jsem nastoupila 1.7.2011 a za tento měsíc mám na výplatní pásce uveden průměr pro výpočet náhrad 118,96.Za měsíce srpen a září 82,26.Domnívám se že by udaj měl být shodný po celé čtvrtletí.Došlo tedy k pochybení mzdové účetní?


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání účňů

Dobrý den, čím je zaměstnávání učňů odlišné od zaměstnávání studentů na 2 měsíce o prázdninách nebo DPP a DPČ kromě toho, že stačí pouze smlouva se školou? Mám tu učnici a pouze její jméno a příjmení, docházku a smlouvu se školou. Domnívám se, že je to málo. Jestliže není smlouva s ní, jak zjistím tedy charakter pracovního vztahu, aby mohlo (příp. nemuselo) být odvedeno ZP a SP? Se smlouvy se školou nepoznám, jestli je to DPP, DPČ nebo klasická smlouva, ze které se pojištění odvádí vždy. Může takový učeň podepsat Prohlášení poplatníka daně z příjmu a tím získat slevu na dani? Musí mít taky, jako všichni ostatní zaměstnanci i studenti v létě, potvrzení od lékaře? Domnívám se, že, pokud se jedná o potravinářský provoz, musí mít i zdravotní průkaz. Prosím o radu, v čem je tedy zaměstnávání učňů jiné? O nižší mzdě vím. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jednatelé s.r.o. si vyplácí roční…

Dobrý den,jednatelé s.r.o. si vyplácí roční odměnu sjednanou ve smlouvě o výkonu funkce, každý ve výši 6100 Kč. Je to tak, že musím přihlásit s.r.o na VZP (formulář Hromadné oznámení zaměstnavatele?) a FU, stačí v měsíci vyplaty odměny? Kdy je mám odhlásit, když se odměna vyplácí pouze jednou ročně? Má nějaký význam podepisovat Prohlášení k dani, když jsou oba dva navíc OSVČ a sami si dělají roční zúčtování daně? Z částky 6100,- odvedu tedy 1005,- na FU a 824 na VZP? Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat:zdaní se…

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat:zdaní se odstupné? Když hrubá mzda činí 34155,- Kč.Když mě zaměstnavatel zaplatí mzdu od 24.10. - 31.10.2011 a mně dá 3 odstupné, kolik vlástně dostanu fyzický na účet? Dále bych ještě poprosila o sdělení jaké doklady můsím obdžet od zaměstnavatele při ukončení pracovního poměru , kromě pohopitelně dohody či vypovědi (mýslím započtový list a......?). Předem Vám děkuji za odpověd' a zůstanu s pozdravem. I.S


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, jaké jsou povinnosti…

Dobrý den, chci se zeptat, jaké jsou povinnosti zaměstnavatele při zaměstnání občana Slovenské republiky? A jak je to s výpočtem mzdy a zdanění? Slovenka je registrována u VZP ČR, tak ji tam přihlásíme a pak i normálně na OSSZ, kam hlásíme zaměstnance ČR? A výpočet bude stejný jako u českých zaměstnanců? A u výpočtu daně se postupuje také stejně a nebo se musí zaměstnavatel registrovat k jiné dani? Paní již byla v Čr zaměstnaná a to od 12.12.2010 do 31.8.2011 (dle předloženého potvrzení při změně zaměstnání). Musíme ji hlásit na úřad práce a co všechno by nám měla zaměstnankyně předložit? A na jak dlouho ji můžeme dát pracovní smlouvu? Děkuji za odpověď. Kudláčková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak mzdově zpracovat odměnu jednatele…

Dobrý den, jak mzdově zpracovat odměnu jednatele dle smlouvy o výkonu funkce jednatele, pokud je tento u společnosti, pro kterou fci jednatele vykonává, i jejím zaměstnancem na manažerské pozici. Je nutno pro zálohové danění mít vyplněn další formulář "prohlášení poplatníka"? Je nutné vést dva mzdové listy, dvě výplatní pásky atd.? Jak to vyřešit? Děkuji za odpověď. Nina Semml.



odpovídal(a): Redakce

Pracovní poměr na dobu určitou:prodlužování …

Pracovní poměr na dobu určitou:prodlužování Dobrý den, prosím o informaci.Mám uzavřenu pracovní smlouvu, na plný pracovní úvazek od 1.5.2010 na dobu určitou do 30.4.2011. Dodatkem č.1 k této pracovní smlouvě se s účinností ode dne podpisu mění doba určitá do 31.10.2011, podepsáno v 4/2011. Můžete mi prosím sdělit, jak dlouho ještě mi může takto zaměstnavatel prodlužovat prac. smlouvu na jakoukoli dobu určitou? Prý, od 1/2012 až po 3 roky, jak by to u mé pracovní smlouvy mělo být, pokud mi ji prodlouží znovu na dobu určitou, do určitého data?


odpovídal(a): Redakce

Zdravím. Rád bych se zeptal, jak je to u fixní…

Zdravím. Rád bych se zeptal, jak je to u fixní mzdy s proplácením sobot, nedělí a svátků strávených v práci? Nejsem si jistý, zda by i tyto dny měl zaměstnavatel proplácet. Můj tak nečiní. Děkuji za případné odpovědi. S pozdravem Nicgk


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych vypočítat náhradu…

Dobrý den, potřebovala bych vypočítat náhradu mzdy za dovolenou, mám měsíční mzdu. Od 1.7.2011 - 30.9.2011 - celkem hrubá mzda 31.392,-Kč, odpracované hodiny 448, potřebuji náhradu mzdy za dovolenou na říjen. Program vypočítal náhradu mzdy 60,80,-Kč a mě přijde, že je to málo. Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manžel pracoval 10 let u…

Dobrý den, manžel pracoval 10 let u zaměstnavatele, kde měl čistý příjm kolem 35000. Dostal odstupné 10-ti měsíční plat, výpověď dohodou.Poté hned nastoupil k soukromníkovi za 30000 hrubého,kde došlo po týdnu ze strany zaměstnavatele k ukončení prac. poměru ve zkušební lhůtě. Jak se nyní bude postupovat při výpočtu podpory v nezaměstnnosti a ze kterého výdělku bude počítána? Děkuji za odpověď Kleiberová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, začátkem listopadu jdu na plánovanou…

Dobrý den, začátkem listopadu jdu na plánovanou operaci. Pobyt v nemocnici 5-7 dní, následná domácí léčba 2-4 týdny. Zaměstnavatel navrhuje, že po dobu nemocenské bych mohla pracovat z domova (práce na počítači), což by k povaze zákroku bylo patrně fyzicky možné. Je možné tento návrh akceptovat, popř. za jakých podmínek? Na tento návrh zaměstnavatele jsem reagovala tak, že nejprve chci znát jasné podmínky této formy spolupráce. Co vše mi může za těchto podmínek zaměstnavatel navrhnout? Existuje nějaká zákonná možnost? Děkuji Eva H.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na příplatky za …

Dobrý den, ráda bych se zeptala na příplatky za práci v sobotu a neděli. Mám pracovní smlouvu - měsíční mzda+kalendářní fond+úvazek 40 hod./týdně. Zaměstnavatel občas potřebuje, abych chodila do práce na pár hodin i v sobotu a neděli. Mám i v tomto případě nárok na příplatky 10% z průměru? Musí to být uvedeno v pracovní smlouvě, nebo je to zákonem dané?Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den.Poláková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli syn nar.…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli syn nar. 1991, ukončil střední školu a je veden na ÚP, podporu ale nebere, nemá nárok na nějaké sociální dávky. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu, zaměstnanec donesl doklad od…

Prosím o radu, zaměstnanec donesl doklad od vstupní zdr. prohlíky, firma mu jej proplatí, musím zahrnout i u zaměstnance do zdani.náhrad a odvést zdr. a soc. pojištění? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu, zaměstnankyně byla…

Dobrý den,prosím o radu, zaměstnankyně byla vzhledem k nemoci od 10.11.2010 na nemocenské, kterou ukončila k 31.8.2011 Od 1.9.2011 má přiznaný invalidní důchod. do práce vzhledem ke zdravotnímu stavu ještě nemůže nastoupit. Může požádat zaměstnavatele o neplacené volno? Na jak dlouho? Rádi bychom ji po doléčení dále, byť na zkrácený pracovní úvazek, zaměstnali. Děkuji H.B,


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na možnosti…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na možnosti vyplácení mzdy/odměny pro jednatele s.r.o. Jakožto jednatel zatím vykonávám funkci bezplatně, ale chtěl bych si výhledově vyplácet peníze ať už formou mzdy, či formou odměny jednateli. Problém je v tom, že příjmy společnosti jsou zatím nestálé a proto bych chtěl výši odměny měnit v závislosti na aktuálním stavu financí společnosti. Zároveň je zde možnost, že si některý měsíc nebudu chtít vyplatit nic. Původně jsem toto chtěl provádět formou odměny jednateli, ale při přihlášení na ČSSZ mi bylo řečeno, že bych si měl vyplácet každý měsíc minimální částku (tuším, že to bylo cca 6000) aby to vůbec mělo smysl. A dále mi bylo sděleno, že pokud si nevyplatím v některém měsíci nic, tak jsem povinen odhlásit firmu coby zaměstnavatele z ČSSZ (firma zatím nemá žádné jiné zaměstnance pro něž by se odvádělo pojištění) a při příští nenulové výplatě ji zase přihlásit. Na úřadě mi tedy poradili, abych se spíše zamyslel nad nějakým druhem zaměstnaneckého poměru. V tomto směru si jsem vědom faktu, že nemohu sám sebe zaměstnat jakožto jednatele, ředitele atd. nýbrž musím zvolit pracovní pozici nesouvisející s funkcí jednatele. Mojí otázkou tedy je : Jaký typ pracovního poměru by pro mne byl nejlepší co se týče odvádění daní a pojištění při parametrech popsaných výše ? Jsem zároveň student a mimo podnikání pracuji na dohodu o pracovní činnosti (zde mám podepsanou daňovou slevu na poplatníka).