FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA VÝPOČET MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem evidován od listopadu na ÚP a od…

Dobrý den,jsem evidován od listopadu na ÚP a od dubna 2012 mám práci,ale jen na sezonu-do konce října 2012. Dotaz,jak to budu mít s podporou a zda zaměstnavatel(budoucí a vlastně již dvakrát stejný)neporušuje nový zákon? Děkuji za odpověď Bohuslav .


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat na pár otázek. Od…

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat na pár otázek. Od září jsem nastoupila do práce dohodli jsme se na 3 měsíční zkušební době jenže jsem náhle po dvou týdnech práce onemocněla a nemocenská trvá do 30.12 2011ale k lékařce jdu 2.1.2012 jak to je když už vlastně nepošlu lístek na peníze dostanu peníze za prosinec nebo se už nic nedostává? Toho 2.1. chci s ukončenou neschopenkou do práce donést i výpověď s ukončením 4.1.2012 půjde to tak nebo ne? A ještě otázka ve výplatním listu mám dovolenou 6,5 dne, půjde to udělat tak, že vlastně já budu mít ukončení neschopnosti 30.12. a ty dny co už nebudu v neschopnosti šly jako dovolená nevím jestli mi rozumíte, ale snad ano. A poslední otázka v zápočtovém listu je psané o tom, že jsem já dala výpověď nebo co je tam asi psáno atd.. Moc Vám děkuji za odpovědi, hledám to tu všude na internetu a nemůžu nic najít. Ještě jednou děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na mimořádnou…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na mimořádnou jednorázovou odměnu jednatele ve výši 200 000,-Kč. Jestli mi poradíte, jak provést výpočet odvodů a jak účtovat, a všechny operace které se této odměny týkají. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji na pracovní smlouvu, předmět:…

Dobrý den, pracuji na pracovní smlouvu, předmět: obchodní činnost. Existuje způsob jak následnou provizi za zprostředkování vyplatit bez zdanění a sražení pojištění - nebo musí být vždy tato provize zahrnuta do hrubé mzdy? Závisí to například na předmětu pracovní smlouvy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když odešla…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když odešla zaměstnankyně z prac. poměru doba určitá do ledna 2012,dohodou v prosinci 2011. A chtěla by se opět vrátit v prosinci 2011 zda ji můžeme dát smlouvu opět na dobu určitou na 2 roky. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec pracuje v nepravidelném…

Dobrý den, zaměstnanec pracuje v nepravidelném řežimu a pracovní směny mu vycházejí i na sobotu a neděli, přičemž jiné jinak pracovní dny má volno. Má za práci v sobotu a neděli nárok na příplatek? Děkuji za odpověď. Tomáš Krutský


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pracuji u bezpečnostní agentury kde…

Dobrý den pracuji u bezpečnostní agentury kde máme pravidelné služby vždy 2 dny ranní a 2 dny noční a 4 dny volna. V měsíci tak vychází 15-16 směn na osobu. Chtěl bych se zeptat kolik je náš fond pracovní doby zda záleží na počtu služeb .Při 15 směnách vychází 180 hodin .Dále bych se chtěl zeptat zda májí být naplánovány služby na celý rok nebo pouze na měsíc dopředu.Děkuji za odpověď Růžička


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně odměny jednatele…

Dobrý den, prosím o radu ohledně odměny jednatele s.r.o. - mandátní smlouva na rok 2011 s jednorázovou odměnou v prosinci ve výši 50.000,-. Jak postupovat ohledně soc. a zdr. pojištění, daně atd. Nevím, jesli to mám zahrnout do mzd. nákladů a když ne, tak kam ? Děkuji Staniševská


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně poskytování…

Dobrý den, mám dotaz ohledně poskytování cestovních náhrad slovenským obch. zástupcům. Máme 3 pracovníky, kteří mají trvalé bydliště ve SR, místo výkonu práce také ve SR (nemáme však organizační složku na Slovsensku), lze tak vůbec sjednat místo výkonu práce ve SR? Podle jakých zákonů (právo ČR nebo SR) vůbec poskytovat cest. náhrady těmto zaměstnancům? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chci si ověřit výpočet mzdy za 11/11 u…

Dobrý den,chci si ověřit výpočet mzdy za 11/11 u zaměstnance, který má měsíční fixní mzdu (40 hod/týdně) a pracoval přesčas. fond prac.doby: 22 dní x 8 = 176 hodin (je to správně? Započítává se tam svátek?) měsíční mzda: 10 000 Kč průměrný hodinový výdělek: 60 Kč odpracováno v 11/11: 186 hodin Výpočet: základní mzda: 10 000 : 176 x 186 = 10 569 Kč příplatek za přesčas: 60 Kč x 10 hod = 600 Kč mzda celkem: 11 169 Kč Je správně určený fond pracovní doby i počet hodin přesčäsů? Děkuji!



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, uz se vi, jaka bude min. mzda …

Dobry den, uz se vi, jaka bude min. mzda (zarucena mzda) v roce 2012? Bohuzel to nemohu nikde najit (nekde je 8400, nekde 8500) a je jiz potrebne zahajit jednani se zamestnavatelem o navyseni. Pokud jeste neni stanoveno, jak poroste min. (zarucena) mzda, jaky je termin, kdy to vlada uverejni? U zarucene mzdy jsou uvedene stupne dle prace zamestnance. Je mozne zjistit, jak se tyto stupne budou menit, pokud se jedna o min. (zarucenou) mzdu menit? Dekuji predem za odpoved. MM


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Firma zaplatila za…

Dobrý den, prosím o radu. Firma zaplatila za své zaměstnance pojištění odpovědnosti za škodu z výkonu zaměstnání.Výši pojistného připočítávám každému zaměstnanci jako natur.plnění k vyměřovacímu základu ZP, SZ. K základu daně musím připočít pojistné zvýšené o 34%(super hrubá mzda)? Děkuji za odpověď. Malinová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od r. 2012 jsou nové smlouvy doby…

Dobrý den, od r. 2012 jsou nové smlouvy doby určité. Jak postupovat, když např. 31.1.2012 končí stará smlouva na dobu určitou. Je nutné ji ukončit 31.12.2011 a od 1.1.2012 udělat novou ? dle nového zákoníku práce _? Nebo můžou smlouvy dobíhat dle starého modelu a pak navázat dle nových pravidel ? děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, se zaměstnancem byl rozvázán prac…

Dobrý den, se zaměstnancem byl rozvázán prac.poměr pro nadbytečnost k 30.9.2011. Plat měl fixní 11.000,- za měsíc. V červenci byla neschopnost od 18.do 27.7.. a další neschopnost od 27.9. do 31.10.2011. Zajímalo by mně, jak budu počítat 3násobek odstupného. Zahrnuje se do prům.výdělku i neodprac.doba za dobu prac.neschopnosti nebo jen výdělek za skutečně odpracovanou dobu bez náhrad za nemoc? Za odpověď moc děkuji Andreadu


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o informaci,jak to bude s…

Dobrý den,prosím o informaci,jak to bude s přesčasy po 1.1.2012? Mám hodinovou sazbu za vykonanou práci.Je mi jasné,že ruší příplatek za práci přesčas.Ale má otázka zní, zda bude moje práce přesčas alespoň ohodnocena průměrnou mzdou nebo za práci přesčas nedostanu vůbec nic?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Jeden z…

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Jeden z našich nových zaměstnanců v rámci zaučování neodpracoval celý fond, konkrétně mu chybí 11 hod.,- je placen hodinovu mzdou. Můžeme mu proplatit jen odpracované hodiny a těch 11 chybějících mu dát např.jako volno bez zdravotního pojištění? Jen podotýkám, že pokud proplatíme jen ty odpracované hodiny, jeho hrubá mzda bude 10205. Pokud to jde, chtěla bych vědět, jak těch 11 hodin ošetřit, nechceme mu dávat neomluvenou absenci. Děkuji J.B.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den napsala jste mi,ze kdyz Vam napisi…

Dobry den napsala jste mi,ze kdyz Vam napisi hodinovou mzdu tak mi vzpocitate odstupne ja ,ale hodinovou mzdu nemam jak jsem jiz uvedla na pasce mam pouze mesicni mzdu a prumer na nemoc a dovolenou.tak prave nevim jak odstupne vypocitam vim,ze se pocita \za predchozi ctvrtleti coz je u me 7,8,9.muzete mi tedy prosim presne napsat co Vam mam poslat na vypocet odstupneho,kdyz nemam hodinovou mzdu?dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobý den, prosím o pomoc. Mám ve firmě…

Dobý den, prosím o pomoc. Mám ve firmě jednatele mimo pracovní poměr - do jaké výše přijmu se odvádí sociální pojištění. Bude se i po dosažení maximálního vyměřovacího základu odvádět za firmu a zaměj nebo jen za koho? Děkuji Šárka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnanec pracuje přesčas,má tedy…

Dobrý den,zaměstnanec pracuje přesčas,má tedy nárok na příplatek. Tento přesčas je však vykonán v noci,má nárok i na příplatek ve výši 10% za práci v noci? I kdyby nárok nebyl, může firma příplatek vyplatit? Je správné přiznat příplatek za práci přesčas + příplatek za práci v noci?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji u jedné společnosti na ŽL, mám…

Dobrý den, pracuji u jedné společnosti na ŽL, mám fixní plat + provize. Byl jsem nemocný a firma mi za 4 dny nemoci vzala 6000 z fixu. Má na toto společnost právo? Děkuji Vám.