FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE NA DOHODY

odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den,jsem student a chtěl bych požádat o radu. Prosím Vás v Dohodě o provedení práce je napsáno, že si mám srážkovou daň 15% odvést na příslušný finanční úřad podle mého bydliště. Není taková smlouva podvod? Jaký doklad pro finanční úřad bych měl dostat k výplatě? mockrát děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ukončení DPČ

Dobrý den,pokud zaměstnanec ukončí DPČ a jeho příjem nepřesáhl částku 2tis.Kč hrubého za měsíc,jaké povinnosti plynou pro zaměstnavatele v souvislosti s ukončením pracovního poměru tohoto zaměstnance. ELDP se vystavovat nemusí,potvrzení o příjmech ano? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji při studiu, jemi méně než 26…

Dobrý den, pracuji při studiu, jemi méně než 26 let. pracovní doba překračuje 150 hodin a výdělek zhruba 200 tisíc ročně. Chtěl bych se zeptat jaká forma smlouvy se zaměstnavatelem by byla nejvýhodnější a o kolik procent "poplatků" se sníží mzda. Děkuji. Černý


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se zeptat, je mozne…

Dobry den, chtela bych se zeptat, je mozne sepsat dodatek k Dohode o provedeni prace, ktery meni dobu, na kterou byla sjednana? Mam DPP sepsanou na dobu urcitou, a to od 2/8/2010 do 31/10/2010. Je mozne dohodu upravit, nebo pripojit dodatek, ktery ji prodlouzi do konce roku 2010? Samozrejme 150 hodin by nebylo presazeno. Predem moc dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Pokud budu mít…

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Pokud budu mít uzavřenou dohodu o pracovní činnosti a měsíční odměny z této dohody bude menší než 2000 Kč, musím odvádět z této DPČ zdravotní a sociální pojištění? V jakém ustanovení je uvedeno, že do určité částky z dohody o pracovní činnosti nemusím odvádět sociální a zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Souběh HPP a DPP

Mohu jako zaměstnanec na částečný úvazek 24hodin týdně, u stejné firmy mimořádně pracovat na Dohodu o provedení práce,nárazově ?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPČ pod 2000,- Kč

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, pokud mám DPČ s odměnou 70,-Kč/hod.,prohlášení poplatníka mám podepsané u jiného zaměstnavatele a v určitém měsíci příjem nepřesáhne částku 2000,-Kč hrubého,jaké bych měl mít odvody ze mzdy, zdravotní pojištění 4,5% + daň 15%? OSSZ 6,5% by se platilo až při hrubém příjmu vyšší než 2000,- Kč? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den, poprosila bych Vás o radu. Pracuji na 100% uvazek na pracovní smlouvu, současně mám dohodu o pracovní činnosti na 0,2 úvazku. Kolik je možné ještě mít úvazku, abych neporušila zákon. Vše by bylo u jednoho zaměstnavatele. Dle naší personalistky do výše 1,5 úvazku. Je to pravda? Někde jsem četla, že to může být i do výše 24 h. denně. Děkuji za odpověď. Bártová Martian


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když má…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když má zaměstnanec MŠ nárok na dovolenou 40 dní a zaměstnavatel potřebuje zaměstnat starobního důchodce na dobu určitou (záskok za mateřskou na 2 roky)- bude mít tento star.důch.rovněž nárok na dovolenou ve výši 40-ti dnů nebo lze dovolenou upravit v pracovní smlouvě na cca 20 dní? Předem mockrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, pokud mám uzavřenou…

Dobrý den, chci se zeptat, pokud mám uzavřenou dohodu o pracovní činnosti se zaměstnavatelem, vztahuje se na mne taktéž dovolené dle zákoníku práce? Mohu si také uplatnit slevu na studenta? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Lze u DPČ proplácet svátky,když zaměstnanec…

Lze u DPČ proplácet svátky,když zaměstnanec nepracoval?Zaměstnanec měl hrubou mzdu 1000,-Kč, uplatňuje slevu na poplatníka 2060,-Kč,na hodinu má 50,-Kč,celkem odpracoval 20h v měsíci červenci,k výplatě dostal 1200,-Kč.Spočítal mi to mzdový program správně? Svátek 5.a 6.7. připadal na pracovní dny.Děkuji. V měsíci červnu měl 1000,-Kč.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je dané…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je dané zákonem, jestli mám nárok na příspěvek na stravné nebo na proplácení cestovních náhrad, pokud jsem zaměstnána pouze na dohodu. Na podzim bych měla jet na 10-ti denní služební cestu do zahraničí, mám tedy nárok na její proplacení? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka, 18 let,nastoupila jsem…

Dobrý den, jsem studentka, 18 let,nastoupila jsem na brigádu,byla se mnou uzavřena dohoda o provedení práce,což je bez odvodu soc. zdr. pojištění, jen se odvádí daň, mohu uplatňovat slevu na poplatníka 2070a slevu na studenta 335 ?zatím jsem nepodepsala prohlášení.Nebo je výhodnější DPČ? dĚKUJI. Nová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, kromě HPP pracuji ještě na obci na…

Dobrý den, kromě HPP pracuji ještě na obci na dohodu o prac.č..Nedokážu si spočítat, jestli je to pro mě výhodné pracovat na DPČ nebo na DPP. Vím, že z DPČ platím soc. a zdrav.pojištění a daň a tento příjem mi jde tedy na důchod,/je mi 50let/ nebo pracovat na dohodu o prov.práce a mít ze mzdy sraženou jen daň a mít tedy více peněz rovnou.Zároveň by prac.poměr na DPP byl daleko levnější i pro samotnou obec. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DOBRÝ DEN, chtěla jsem se zeptat,pokud jsem…

DOBRÝ DEN, chtěla jsem se zeptat,pokud jsem zaměstnaná na dohodu o pracovní činnosti , zda mám nárok i na dovolenou a v případě nemoci i na dávky nemocenské?Děkuji. Králová


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení práce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu ohledně DPP. Dělám externě účetnictví a dostala se mi do ruky dohoda od klienta, uzavřená od 30.4.2009 do 31.12.2011, což je více než 2,5 r. Je možno uzavřít dohodu na více než rok? Bohužel se mi nepodařilo nikde to vyčíst. Děkuji Zdráhalová Denisa


odpovídal(a): Redakce

Příplatky a dovolená při práci na DPČ

Dobrý den, našla jsem si brigádu od 15.6. do 11.7. Jsem studentka VOŠ. A mám několik problémů, které mi zaměstnavatel ani agentura nejsou schopni vysvětlit. pracuji na DPČ. 1)Jelikož si do konce června vydělám asi 6.800 Kč a v červenci 5.200 Kč, měla bych v každém měsíci doplácet zdravotní pojištění(které mi bude rovnou odečteno ze mzdy), platit SP a platit DzP FO? Mohu uplatňovat navrácení nějaké částky (případně kdy a kde)? 2) Zaměstnavatel mi sdělil, že jako brigádník nemám nárok na příplatky za noc a za víkendy a svátky. Je to možné? (pracuji celý měsíc v kuse noční směny) Děkuji za pomoc


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Mám dotaz na 2 souběžně vykonávané DPP…

Dobrý den Mám dotaz na 2 souběžně vykonávané DPP (dohoda o provedení práce) při důchodu. Jedna DPP je z rozsahu více než 5000Kč měsíčně a druhá rovných 5000 měsíčně (srážková daň).Nemám nikde podepsané "Prohlášení k dani". Otázka zní. Pokud podám daňové přizání a uplatním slevu na dani 24840, bude mi vrácena daň zaplacená z obou DPP, nebo jen z první DPP, kde je placená daň zálohou? Co když podepíšu "Prohlášení k dani" u druhé DPP a bude se tím platit daň zálohově? Děkuji s pozdravem Jaroslav


odpovídal(a): Redakce

DPP, DPČ x klasický pracovní poměr

Dobrý den, zaměstnanec pracuje na dohodu o provedení práce a má tam stanoveno 50,- Kč za hodinu. Zaměstnanec chce zaplatit i dny svátku, které nepracoval a zaměstnavatel mu je proplatit nechce, právě z toho důvodu, že nepracoval. Kdo má pravdu? Děkuji Frimlová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,se zaměstnancem uzavřená DPČ do 08/2010…

Dobrý den,se zaměstnancem uzavřená DPČ do 08/2010. Kolikrát se mu může smlouva prodloužit. Z mých dostupných informací mi bylo sděleno, že se smlouva na DPČ může prodloužit max.3x do určitého data a potom už musí být na dobu neurčitou. Je to tak? Zaměstnanec přitom nevydělá více než 2tis.Kč hrubého.Děkuji