FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE NA DOHODY

odpovídal(a): Redakce

Jak zdanit dodatečně vyplacenou odměnu? Student…

Jak zdanit dodatečně vyplacenou odměnu? Student-dohohoda o provedení práce-podepsané prohlášení-konec dohody 31.8. Zaměstnavatel chce vyplatit mimořádnou odměnu ještě v září. Mohu uplatnit slevu na poplatníka, když dohoda již netrvá? Student nadále jinde slevu neuplatňuje. Mám odvádět z této odměny sociální a zdravotní, když dohoda již skončila, ale odměna je za provedené práce v rámci DPP?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se Vás zeptat. Jsem zaměstnán…

Dobrý den, chci se Vás zeptat. Jsem zaměstnán na DPP a nemám hlavní pracovní poměr. 1. Je to v pořádku? 2. Jsou mezi hlavním pracovním poměrem a DPP nějaké nevýhody pro mojí osobu? Děkuji za ochotu



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je pravda, že od roku 2012 bude možné…

Dobrý den, je pravda, že od roku 2012 bude možné na DPP odpracovat 300 hodin ročně a maximální měsíční příjem na DPP bude 10 000 Kč? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz, zda je možné uzavřít dohodu…

Dobrý den, mám dotaz, zda je možné uzavřít dohodu o provední práce na 150 hod.ročně na dobu neurčitou nebo se každý rok musí uzavřít s pracovníkem dohoda nová. Jedná se o opakovné práce - jedna smlouva je na účetní práce,účetní závěrka, daň.přiznání, u druhého pracovníka je smlouva na nepravidelný úklid klubovny ČZS.(Nezisková organizace (zahrádkářský svaz). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka a během tohoto roku…

Dobrý den, jsem studentka a během tohoto roku jsem pracovala u 3 různých zaměstnavatelů: jednou na DPČ, kde jsem podepsala na celý rok "růžový papír". Měsíční hrubá mzda byla okolo 8000 Kč, 5 měsíců z roku. Dále u 2 zaměstnavatelů na DPP, těch dohod bylo několik, někdy nad 5000 Kč (cca 7000), někdy pod. Zajímalo by mě, za jakých podmínek teď mohu podat daňové přiznání - musím zrušit nebo nějak změnit podepsání toho "růžového papíru"? Personalistka tvrdí, že pokud si chci podat daňové přiznání sama, musím u jejich firmy zrušit podepsání růžového papíru. A vrátí se mi díky daňovému přiznání částka zaplacená na dani z těch dohod o provedení práce, kde byl výdělek vyšší než 5000 Kč? Děkuji za odpověď, s pozdravem Kateřina Pavlová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda dohodu o…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda dohodu o provedení práce můžeme uzavírat pravidelně každý měsíc na zpracování účetnictví, samozřejmě při dodržení 150 hod (300 hod od 2012)/ rok. Jsme firma s malým rozsahem účetnictví. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jakou smlouvu uzavřít na praci která bude trvat 4…

Jakou smlouvu uzavřít na praci která bude trvat 4 roky a za uzavření jedné smlouvy je odměna 300,-kč


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda musíme u…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda musíme u DPP určovat pracovní dobu/ včetně přestávek po šesti hodinách atd./ nebo pouze určit počet hodin ve smlouvě? Zaměstnanec nastoupil na DPP 13.8. do 31.8., podepsal prohlášení na poplatníka.Musí mzdová účetní prověřovat, zda již v měsíci srpnu někde prohlášení podepsal? Děkuji Eva


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na MD a podnikám.Pokud bych…

Dobrý den, jsem na MD a podnikám.Pokud bych chtěla brigádně "zaměstnat" paní na důchodu na Dohodu o provedení práce (max. 150h ročně), jak mám postupovat, resp. mám nějaké povinnosti vůči finančímu úřadu, nějaká změna či nahlášení? Na int. jsem se dočetla, že důchodci do výdělku 15000 Kč ročně, nemusejí vůbec podávat daňové přiznání a nic danit. Mohu, pokud bych potřebovala, zaměstnat i 2 důchodkyně? Rozhodně by nevyčerpaly max. počet hodin, které jsou stanoveny. Při ročním zúčtování daně uvádím někde tyto informace? Samozřejmě by pro mne byla nejjedoduchší varianta nejlepší. Moc děkuji za informace a rady.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsou prosím nějaké změny v dohodě o…

Dobrý den, jsou prosím nějaké změny v dohodě o pracovní činnosti a DPP, dpp - je stále na 150 hodin ročně?děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mohu se zeptat, jak je to z daní,…

Dobrý den. Mohu se zeptat, jak je to z daní, ZP a SP, jestliže mám hlavní pracovní poměr (podepsané prohlášení k dani,odvádí ZP a SP) a chtěla bych si u jiného zaměstnavatele přivydělat asi 6000 Kč měsíčně? U obou bych měla odvádět daň (u vedlejšího PP nebudu mít tedy podepsané prohlášení) a jak je to se ZP a SP, to budu odvádět u obou nebo u jednoho? A vrátí semi nějaké peníze z odvedené daně v ročním zúčtování daně? A ještě jestli se mohu zeptat, jestliže si vydělám 5-6tis na VPP je pro mě výhodnější pracostní smlouva nebo DPČ nebo DPP? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem studentka a každý rok si…

Dobrý den. Jsem studentka a každý rok si přivydělávám na různých brigádách. Tentokrát si nejsem jistá, jestli mě neberou tak trochu na hůl. V měsíci červenci jsem odpracovala 81,5 hodiny a hrubá mzda činí 69 kč. Mám podepsanou DPČ, prohlášení poplatníka (to růžové) a dokonce mám i potvrzení o studiu. Kolik bych měla dostat za měsíc červen vyplaceno a jak se ke konečné sumě dostanu? Děkuji za radu, Pavlína


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji na DPP, která byla sjednána…

Dobrý den, pracuji na DPP, která byla sjednána na jednorázovou činnost - vedení semináře. Výše odměny činí 500,-- Kč. Odvádí se i z této částky daň nebo dostanu částku zaplacenu v plné výši? Pokud se daň do určité částky neodvádí, je určena nějaká výše částky, od které již ano? Děkuji Lucie


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj přítel je nezaměstnaný, beží mu…

Dobrý den, můj přítel je nezaměstnaný, beží mu podpora v nezaměstnanosti. Má domluven PP od 1.1.2012 (budoucí zam. rozšiřuje podnik). Budoucí zam. by však chtěl, aby se přítel chodil koncem roku (listopad, prosinec) na pár dní v měsíci zaučovat.Chtěli bychom se zeptat, zda si může něco přivydělat aniž by přišel o podporu v nezaměstnanosti a pokud ano, jakým způsobem by měla být postavena smlouva? Muselo by se jednat o brigádu nebo? Prosím poraďte. Moc děkuji. Petra


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu, je možné uzavřít DPP od června do…

Prosím o radu, je možné uzavřít DPP od června do prosince s lékařkou, která mě bude 2x týdně zastupovat za MD, v mé soukromé ordinaci a pracuje na moje IČ. Měsíčně bych jí vyplácela mzdu podle odpracovaných hodin a odváděla zálohovou daň. Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako brigádník přes…

Dobrý den, pracuji jako brigádník přes pracovní agenturu na dohodu o pracovní činnosti. I když jsem podepsal Prohlášení k dani a odevzdal platné potvrzení o studiu, přišla mi první výplata zkrácená o daň 15 %. Za práci v červnu měla moje čistá mzda činit 3120 Kč (dostal jsem 2633 Kč). Za červenec bych měl během srpna dostat více než 12000 Kč, předpokládám, že znovu zkrácených o 15 %. Mám naléhat na agenturu, aby za mě daň neodváděla, nebo je to jejich právo? A pokud začátkem roku 2012 podám daňové přiznání za letošní rok, dostanu odvedené peníze zpět? Mnohokrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracoval jsem na DPP v období 30.6…

Dobrý den, pracoval jsem na DPP v období 30.6.2011 - 19.7.2011 (včetně). V dohodě mám napsán fixní plat 8000 Kč/m (150 hodin) + možných 8000 kč/m bonusy ( byla to telemarketingová firma, tkž počet sepsaných smluv atd atd.) Chtěl bych se zeptat, zdá mám nárok na proplacení svátků (5.7,6.7 - ve smlouvě není řešeno), jak se to bude řešit se spočítáním mzdy pokud jsem nedokončil měsíc a ve smlouvě nemám určenu mzdu na hodinu a zda mám vůbec nárok na nějakou odměnu. DPp ukončena dohodou. pozn. Dokončil jsem maturitu v červnu, takže neplatím soc. a zdrav. do 30.8.2011.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Prosím ,jsem zaměstnán na dohodu o…

Dobrý den Prosím ,jsem zaměstnán na dohodu o pracovní činnosti a muj hrubý plat činí 2100,-.Jaká minimální paltba je u této částka na odvod soc. a zdr. pojištění ? Zaměstnavatel mi to vypočítal v procentech (4,5 ,6,5) já si ale myslím že by to měla být nějaká minimálni částka. Děkuji Gold Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi odpovědět, prosím, na otázku…

Dobrý den, můžete mi odpovědět, prosím, na otázku, zda-li má zaměstnankyně, která pracuje na DPČ za 80,-Kč/hod. nárok na daňovou slevu a dańové zvýhodnění na dítě? Smlouva byla podepsána 20.6. a za červen má odprac. 8 hod. Vzniká daňová povinnost nebo je vzhledem ke slevě na poplatníka nulová? Vzniká-li DP, má nárok na daň. zvýhodnění a tudíž dań. bonus? Vzniká nárok i u DPČ a při jakémkoliv měs. výdělku? Děkuji Vám předem za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Pracuji na základě…

Dobrý den, prosím o radu. Pracuji na základě Dohody o provedení práce. Jsem studentka (ale už mi bylo 26 let, takže si sama hradím zdravotní). Jaké srážky (daně) a za co konkrétně mi bude zaměstnavatel strhávat? Děkuji Petra H.