FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE NA DOHODY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý poledne, chtěl bych vás poprosit o radu.…

Dobrý poledne, chtěl bych vás poprosit o radu. Dva měsíce (červenec - srpen) chodím na brigádu. Podepsal jsem dohodu o provedení práce. Celkem budu mít odpracováno zhruba 190 hodin a hodinovou mzdu mám 70 Kč. Zajímalo by mně, kolik si vydělám čistého a jak je to s uplatňováním slev (na studenta, na poplatníka). Studuji na víceletém gymnáziu a je mi 16 let. Předem děkuji za odpověď, Jakub


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může zaměstnavatel, pokud chce,…

Dobrý den, může zaměstnavatel, pokud chce, zaměstnanci poskytnout příplatek při práci ve svátek (ne náhradu za svátek), v sobotu, v neděli a v noci, i když se jedná o dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych poprosila o informaci, zda…

Dobrý den, ráda bych poprosila o informaci, zda u Dohody o pracovní činnosti, mají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy v případě návštěvy lékaře. Děkuji Jana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaké jsou změny, když bysme chtěli…

Dobrý den, jaké jsou změny, když bysme chtěli zaměstnat pracovníka na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, jak je to s odvody sociálního a zdravotního pojištění včetně daně, předem děkuji. Je nějaké omezení na jakou dobu musí být dohoda o provedení práce, je mi známo, že na 300h za rok,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtela bych se zeptat ,když jsem OSVČ…

Dobrý den, chtela bych se zeptat ,když jsem OSVČ neplátce, uplatnuji režii 80% jestli si mohu najmout na DPČ nebo DPP pomocníka,který je nezaměstnaný,platí si sám zdravotní pojištění, výdělek nepřesáhne částku 2500 Kč a zda mohu, jestli za něj musím něco odvádět. Předem děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat, kolik budu…

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat, kolik budu odvádět sociální a zdravotní pojištění (obecně), pokud pracuji na DPP a můj příjem bude více jak 10 000Kč, např. 15 000Kč? Poté když vyčerpám 300 hod. ročně, jak to bude z DPČ? Kolik se tam platí daň, pojistné atd. Např. když si vydělám kolem 8000Kč/měsíc, kolik Kč dostanu k výplatě? Nebo je pro mě výhodnější podepsat smlouvu na poloviční úvazek? Ještě by mě prosím zajímalo, zda můžu podepsat DPP u stejné firmy v jednom kalendářním roce, ale pracující pro jiné oddělení? Děkuji za odpověď, K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu při výpočtu mzdy…

Dobrý den, prosím o radu při výpočtu mzdy.Zaměstnanec je na DPČ, úvazek 3/20hod. za týden, v pracovní smlouvě mám sjednány příplatky za svátky,soboty,neděle a noční.Pracuje jako taxikář. Ve měsíčním výkazu má 8dnů po 1hod.,2dny po 3hod.,2dny po 2hod., 3xSO celkem 8hod. a 3xNe celkem 5 hod.Celkem má odpracováno 31hod. za měsíc. Kolik dnů mám vykázat? 12 pracovních (i když má jen lhod.?) anebo 18 dnů včetně sobot a nedělí? Velmi děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vedle hlavního pracovního poměru…

Dobrý den, vedle hlavního pracovního poměru mám ještě jeden, vedlejší. Jedná se o práci "na dohodu" s maximálním limitem poloviny úvazku. Podepsal jsem praconí smlouvu na dobu neurčitou, takže TAM chodím, když to čas dovolí a ne na vázaný úvazek. Ať koukám do výplatního lístku jak koukám, nemůžu si pomoc, ale nezdá se mi tam všechno vpořádku. Na mzdové účtárně mě odbyli, že všechno je jak má být. Pro porovnání jsem použil výplatní lístek z mého hlavního zaměstnání a prostě mi "to" nesedí. Vás prosím, jestli byste mohli v rámci zdejší poradny zhodnotit, zda ta "čísla" alespoň trochu sedí eventuelně radu, jak postupovat v "té" účtárně, ve které mě nevyslyšeli. Nebo při práci "na dohodu" platí jiné tabulky? Pracuji za 95Kč/h. Opisuji data a čísla z výplatnice: Zúčtováno: OON - 4370, Pojistné - 482, Daň - 878, Srázky - 3010, Mzdový základ - 5856. Z toho: dohoda PC - 46.00h - 4370, zdravotní - 197, vyměřovací základ - 4370, poj.zaml. - 1486, obědy - 91, sociální - 285, vyměřovací základ - 4370, zvl.saz. - 878, spoření - 2919. Hrubá mzda: 4370. Sraženo: 1360. Čistá mzda: 3010. -------------------------- Za odpověď děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem ČID, práci mám na 6h jako HPP. Od…

Dobrý den,jsem ČID, práci mám na 6h jako HPP. Od 1.1.2012 jsem zaměstnana na DPP s příjmem 14000kč za měsíc .Chtěla bych se zeptat kolik se odvadí za DPP social,zdravotní,daň. Podotýkam že na HPP mi zaměstnavatel vše už jednou odvádí. Dále jestli má zaměstnavatel u DPP nárok na slevu na dani protože můj zaměstnavatel HPP už slevu má? Pokud se má odvádět socialni,zdravotní a daň-kolik se má odvádět a jestli může dodatečně vše zaplatit. MOCKRÁT VÁM DĚKUJI. MÁRIA


odpovídal(a): Redakce

výpočet čisté mzdy při hrubé mzdě 5089 Kč.…

výpočet čisté mzdy při hrubé mzdě 5089 Kč. důchodce, podepsané daň. prohlášení.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracovník pracující na dohodu o…

Dobrý den, pracovník pracující na dohodu o pracovní činnosti přinesl neschopenku - nemoc od 5.3. - 31.3. Nastoupil k nám od 1.2.2012 na dobu neurčitou.V únoru měl hrubou mzdu 1696 Kč. V březnu neměl žádné příjmy. Na měsíc březen měl naplánované 3 směny. Vyplatila jsem mu náhradu mzdy za tyto dny. Je to správně nebo na to nemá nárok. Od správy soc. zab. nemá nárok na nemocenské. Děkuji za odpověď Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v r. 2011 jsem měla pracovní poměr a…

Dobrý den, v r. 2011 jsem měla pracovní poměr a mimo něj uzavřenu DPP /stejný zaměstnavatel/ na 5.000,-/měs. Z této částky jsem odváděla měsíčně 15% daň.Od letošního roku jsem v předčasném důchodě. Mám uzavřenu DPP - 10.000,-/měs. Ale z těchto 10.000,- mi není odváděna žádná daň. Je to tak v pořádku, nebudu muset dodatečně tuto daň při vyúčtování doplatit?Děkuji za odpověď. P.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu otázku, přítelkyně pracuje na dohodu o pracovní činnosti přes agenturu. Minulý měsíc ji z výplaty 2x odečetli peníze na sociální a zdravotní pojištění s odůvodněním, že se to dělá v případě kdy zaměstnanec má mzdu mezi 4000 až 8000 kč. V jiných případech se to prý nedělá. Zdá se mi to velice divné někomu, kdo tak málo vydělá 2x odečítat pojištění a lidem kteří vydělávají daleko víc tak odečítají jen jednou? Mohli by jste mi prosím napsat jestli je to reálné, nebo si agentura dělá co chce? Děkuji za odpověď Filip Skřivánek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ uplatňující výdaje paušálem.…

Dobrý den, jsem OSVČ uplatňující výdaje paušálem. Chci se zeptat, jaké jsou podmínky zaměstnávání brigádníků. Jednalo by se o méně než 300h/rok, nárazová práce s hrubým příjmem nepřesahujícím 10000Kč měs. Musím vystavit ZL? Musí mít zaměstnanec vstupní lékařskou prohlídku? Jaký způsobem zaplatím za zaměstnance daň? Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním? Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výpočet čisté…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výpočet čisté mzdy, mám dohodu o provedení práce 300hod,jsem studentka a mám podepsaný růžový papír, hrubá mzda činí 9325kč potřebovala bych to rozepsat pro firmu, jelikož nikdo nechápe mzdovou kalkulačku, ze které vidím , že mi poslali méně peněz. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

DObrý den, můj otec starobní důchodce pracuje na…

DObrý den, můj otec starobní důchodce pracuje na několik DPP u různých zaměstnavatelů během měsíce. Hrubá mzda u jednotlivých DPP nepřekročí 10tis.Kč, dohromady ano, ze všech je mu stržena daň. Přišel s tím, že musí zaplatit soc.a zdrav.pojištění. Podle mě je to nesmysl. Platil by v případě kdyby jednotlivá DPP překročila 10tis.Kč a samozřejmě by to za něj musel udělat zaměstavatel. Můžete mi to objasnit? Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz týkající se Dohody o…

Dobrý den, mám dotaz týkající se Dohody o provední práce a změny v roce 2012. Stav – Matka, zaměstnaná na HPP, v souč. době na RD. Prohlášení k dani u zam. na HPP. Vím, že od r. 2012 je možné si měsíčně vydělat max. 10.000Kč hrubého u jednoho zaměstnavatele a zároveň u jednoho zam. odpracovat max. 300 hodin za kal. rok. Dotazy: 1.Jaké je zdanění příjmů 1-5.000, 5000-10.000 za měsíc? Srážková daň, zálohová daň? 2. Kdy dohoda podléhá ZP a SP? 3. Kdy podávám daňové přiznání? 4. Ještě něco si musím ohlídat? Děkuji za odpověď. Markéta


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat,zda kdyz mam…

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat,zda kdyz mam dohodu o provedene praci a vydelam si vice jak 10 000kc za mesic,zda to musim dale nejak zdanovat,jsem na pulrocni povinne praxi a ve smlouve se skolou neni zminka,ze odebiram jakoukoliv financni odmenu, ale zamestnavatel mi zdelil,ze bych si musela platit zdravotni pojisteni aby mi mohl dat vice jak 10 000 kc,ale jak to je kdyz jsem student a tuto polozku za me odvadi skola? P. S. Nemam podepsane danove prohlasni. Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Zaměstnanci na dohodu o pracovní…

Dobrý den Zaměstnanci na dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce musí dodržovat stejné podmínky jako u hlavních pracovních poměru? Např. přestávky v práci, že pracovní doba nesmí překročit 12 hod. atd. Děkuji za odpověď Z.


odpovídal(a): Redakce

tak pochopila jsem to správně? 1. PODEPSAL…

tak pochopila jsem to správně? 1. PODEPSAL PROHLÁŠENÍ a/ příjem do 5.000,- daň žádná (uplatnil slevu na poplatníka ) b/příjem nad 5.000,- daň 15% zálohová - musí uvést v ročním zúčtování daně za zaměstnance nebo podat daň přiznání 2. NEPODEPSAL PROHLÁŠENÍ a/příjem do 5.000,- konečná srážková daň, nikde neuvádí v daň přiznání ani v ročním zúčtování za zaměstnance b/příjem nad 5.000,- daň 15% zálohová´, musí uvést v daň přiznání nebo u zaměstnavatele v ročním zúčtování 3./ Až už podepsal nebo nepodepsal prohlášení nad 10.000,- podléhá SP, ZP Souhlasíte? A kdy je podmínka nejpozději vyplatit odměnu za vykonanou práci tj. např. vykonaná práce od 2.1 - 31. 1. ? Vyplacena ihned po ukončení práce tj. např. 1. 2 nebo ve výplatní termín všech ostatních zaměstnanců tj. 20 dne následujícího měsíce? Kdy nejdříve a kdy nejpozději ? Děkuji