FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE NA DOHODY

odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění u DPČ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je u zaměstnání na DPČ. Pracuji u jednoho zaměstnavatele na DPČ a průměrně si vydělám cca 4000Kč. Musím jej informovat o tom, že nemám jiný zdroj příjmu a případně si sama zdravotní pojištění do minimální výše 1080Kč doplatit sama? Nebude pojišťovna zaměstnavatele nějak uhánět? A pokud bych pracovala u dvou zaměstnavatelů na DPČ a u každého si vydělala cca kolem 4000Kč, každý za mne odvede určitou část ZP, nasčítají se mi tyto dvě částky? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Nevím, zda jsem zvolila správnou…

Dobrý den. Nevím, zda jsem zvolila správnou kategorii.... Ale potřebuji se zaptat, zda mám povinnost uzavřít jakýkoliv pracovně právní vztah s maminkou. Jsem OSVČ, maminka je ve starobním důchodu a občas mi ve firmě vypomáhá jako protislužbu, že já vypomáhám jí s domácností. Musím s ní uzavírat smlouvu či dohodu a případně za jakých podmínek?? Děkuji Soukalová.



odpovídal(a): Redakce

Zaměstnám na 3 dny nezaměstnanou pracovnici na…

Zaměstnám na 3 dny nezaměstnanou pracovnici na provedení inventurních prací v maloobchodní prodejně s dohodnutou odměnou 1500 Kč. Chci s ní uzavřít dohodu o provedení práce. Co musí udělat pracovnice ve vztahu k Úřadu práce, kde je registrována. Jaké odvody k FÚ vyplynou pro mně (15%, roční hlášení?) Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dnes jsme dostala do ruky smlouvu…

Dobrý den, dnes jsme dostala do ruky smlouvu dohodu o provedení práce, kde je uvedeno rozsah práce ve výši 0-9.900 Kč/měsíc. jak mám tedy vědět kolik hodin můžu odpracovat ten měsíc a kolik za ně dostanu. V minulé smlouvě jsme měla určitou částku za hodinu.. proto jsem věděla kolik můžu odpracovat abych nepřesáhla limit 10.000,- na rozpise mám napsáno 14 směn, při stáré smlouvě bych částku 10.000,- dávno přečerpala, je tedy možné že kdybych těchto 14 směn odpracovala tak bych dostala max. těch 9.900,- a co kdybych odpracovala jen 10? mám v tom guláš. doufám že mi poradíte, či vysvětlíte jak z této stanovené výšši budou počítat mou mzdu. doufám že jsem to napsala trochu srozumitelně. děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji od října na DPP, jsem…

Dobrý den, pracuji od října na DPP, jsem student a mám podepsané prohlášení. Moje měsíční mzda nepřesáhne 10 000 Kč, tudíž vždy odpracuji do 100 hodin měsíčně. Má zaměstnavatel právo strhávat mi nějaké peníze z této mzdy? Každý měsíc mi totiž byla strhnuta 15% srážková daň. Do této doby, když jsem chodila na brigády, mi z prvních 300 hodin na DPP při nepřesáhnutí 100 hodin za měsíc, nebylo strháváno nic. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den chci se zeptat na dohodu o provedeni…

Dobry den chci se zeptat na dohodu o provedeni prace.Muzeme napsat dohodu o provedeni prace s tim,ze mesicni odmena bude cinit 1500,ale cela castka bude vyplacena na konci roku v prosinci 18000 a zoroven bude odvedena srazkova dan 15% 2700.Chci se zeptat jestli to bude porad zpadat do limitu 5000Kc mesicne,kdy se odvadi jednorazova srazkova dan a neplati se zalohova dan a zaroven mesicni prijem je do 5000.Nebudeme tedy platit socialni a zdravotni,ktere se plati nad 10000 mesicne


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je správné, že zaměstnanci na DPP a…

Dobrý den, je správné, že zaměstnanci na DPP a DPČ nedostávají žádné zákonné příplatky? Ani za práci v noci? Přitom vykonávají totožnou práci jako zaměstnanci na HPP a v zákoníku práce v § 110 je uvedeno, že za stejnou práci přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda, plat nebo odměna z dohody. Ovšem za stejnou práci na HPP dostanou mnohem víc peněz než na DPP a DPČ právě díky zákonným příplatkům. A prémie DPP a DPČ dostat mohou? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, omlouvám se, že píši dotaz do Vaši…

Dobrý den, omlouvám se, že píši dotaz do Vaši sekce, ale do sekce Mzdy mně nelze dotaz odeslat. Mám následující otázku. Podnikám v zemědělství a manželovi(je zaměstnán jinde) jsem dělala např.loni dohodu o provedení práce (na polní práce), a to na celý rok s výplatou mzdy na konci roku v prosinci najednou (30000) a odvod zálohy-srážky daňě z příjmu. Jde mi o to, že vím, že od letoška je možnost si na dohodu vydělat do 10 tis., jinak se musí zaměstnanec přihlásit na sociální a zdravotní pojištění, a to se mi nechce. Zapomněli jsme v průběhu roku na provedení dohody a vyplácení mzdy průběžně v menších částkách a tak bych se chtěla zeptat, jak bych to měla vyřešit. On si za celý rok více jak 10 tis., nevydělá, ale pokud je výplata najednou, tak by to bylo asi tak brané, že v prosinci si vydělal 30 tis.. Tak nevím, jestli bych např. měla udělat tři dohody za říjen, listopad, prosinec , každou na 9.999 Kč , ale s tím, že zálohu-srážku na daň z příjmu za říjen bych odvedla jakoby opožděně, to jsem již prošvihla. A nebo, jestli by bylo možné to vyplatit najednou v prosinci, odvod daně také najednou a mít to ošetřené pouze v té dohodě, mít to tam rozepsané, že například v dubnu si vydělal 5000, v červenci 5000, v září 9999, v říjmu 9999. Ale nevím, jestli je to takto možné. Děkuji moc za odpověd. Petra


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v loňském roce, při navrhovaných…

Dobrý den, v loňském roce, při navrhovaných změnách pro letošní rok, poslanci jednali u Dohody o provedení práce mimo zvýšení odpracovaných hodin na 300 h/ročně také o tom, že se DPP nebude moci uzavírat více jak celkem 3x po sobě u jednoho zaměstnavatele. Nevíte, jestli tento návrh prošel? Je zatím možné uzavírat DPP neomezeně opakovaně (samozřejmě ročně na max. 300 hod) u jednoho zaměstnavatele, nebo jen 3x za sebou a pak příp. zvolit jinou formu prac.poměru? Děkuji za informaci. Dana N.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, už jsou známy změny u dohod o…

Dobrý den, už jsou známy změny u dohod o provedení práce v roce 2013.Jedná se mi o změnu limitu 10 000 Kč pro odvádění pojistného. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, počítají se do výdělku zaměstnance…

Dobrý den, počítají se do výdělku zaměstnance i jemu vyplacené cestovní náhrady? Jedná se mi například o potvrzení o výši výdělku zaměstnance pro soud (zda do výdělku započítat vyplacené cestovní náhrady nebo ne). Dále se chci, prosím Vás,dotázat, zda můžeme vyplácet cestovní náhrady i zaměstnanci, který u nás pracuje nikoliv v pracovním poměru, ale jen na dohodu o provedení práce (s tím, že by to pro nás byla nákladová položka a pro zaměstnance by to nebylo plnění, které by bylo předmětem daně z příjmu)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mohu mít k HPP ještě DPP?děkuji za…

Dobrý den, mohu mít k HPP ještě DPP?děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych následující dotaz: Pracovala…

Dobrý den, měla bych následující dotaz: Pracovala jsem na DPP, KDE JSEM ODPRACOVALA 300 HODIN V TOMTO ROCE, MZDA MI NEPŘESÁHLA V MĚSÍCI 10 000,- Kč. PO UKONČENÍ DPP PRACUJI BRIGÁDNĚ U FIRMY DÁL, JEDNÁ SE O INVENTARIZACI ZBOŽÍ A MAJETKU, ALE OD 1.9. PRACUJI NA DPČ.JE MI 71 LET, MÁM STAROBNÍ DŮCHOD A ZAJÍMALO BY MNE, ZDA MI BUDOU Z PLATU STRHÁVAT SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ V CELKOVÉ VÝŠI 11% Z KAŽDÉ ČÁSTKY, PŘÍPADNĚ KOLIK SI MOHU MĚSÍČNĚ VYDĚLAT, ABYCH SP a ZP PLATIT NEMUSELA a ZDA SE ZP a SP PLATÍ i ZE STRAVNÉHO, KTERÉ DOSTÁVÁME, KDYŽ JE INVENTURA DELŠÍ A Z NÁHRADY ZA CESTOVNÉ, POKUD JEDEME MIMO PRAHU, NEBO JEN Z Z VÝDĚLKU ZA SKUTEČNĚ ODPRACOVANÉ HODINY NA INVENTARIZACI.DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mě, jaká specifika má tzv…

Dobrý den, zajímalo by mě, jaká specifika má tzv. domácí práce. Může být domácí práce sjednána jako Dohoda o provedení práce tak, že zaměstnanec je odměňován podle počtu vyrobených výrobků? A pokud ano, musí být v té Dohodě přímo uvedeno kolik Kč dostane za 1 ks? Zároveň si zaměstnanec bude evidovat čas, ve kterém pracoval, protože na DPP nesmí přesáhnout 300 hodin za rok. Pokud však podíl jeho výdělku a odpracovaných hodin je menší než minimální hodinová mzda, je povinen mu zaměstnavatel doplatit do minimální mzdy i přesto, že tento zaměstnanec vyrobí málo? Nebo může být placen tzv. od kusu bez ohledu na to, kolik si vydělá na hodinu? Může být v DPP uvedeno, že zaměstnanec bude pracovat pouze v pracovní dny v době 6 - 14 hodin? Je pravda, že zaměstnanci musí být ještě vyplacen 15% paušál z hrubé mzdy, který se nedaní? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nyní jsem po prvním roce ukončila…

Dobrý den, nyní jsem po prvním roce ukončila studium na VŠ. Chtěla jsem se zeptat, zda v případě zaregistrování se na UP si mohu přivydělávat na DPP popř. v jaké výši, a pokud ne, zda za mě bude v případě práce na DPP odvádět zdravotní a sociální pojištění zaměstnavatel.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 22 let, od září budu dálkově…

Dobrý den, je mi 22 let, od září budu dálkově studovat soukromou vyšší odbornou školu. Od září budu mít také práci na DPČ, 6000,- hrubého. Personalistka mi říkala, že kromě slevy na poplatníka budu také uplatňovat slevu na studenta, a pojištění za mě bude odvádět stát. Znamená to tedy, že mi z výplaty nebudou strhávat zdravotní a sociální pojištění? Myslela jsem, že pojistné odvádí stát pouze za studenty denního studia. Navíc škola je soukromá, platí se tam školné. Prosím o odpověď, jak to tedy bude se SP a ZP, a jestli bude moct jeden z rodičů na mě uplatňovat slevu na dítě. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji u jednoho zaměstnavatele na…

Dobrý den, pracuji u jednoho zaměstnavatele na hlavní pracovní poměr (kde mám i podepsané daňové prohlášení). Dále jsem si začala nyní přivydělávat na DPČ u jiného zaměstnavatele. Byla jsem překvapená, že z výdělku 4800 Kč mi odvedli 30% srážkovou daň, tj. 1440 Kč. Účetní tvrdí, že je to tak dobře, má pravdu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Kolik si může vydělat…

Dobrý den, prosím o radu. Kolik si může vydělat osoba, která je v předčasném důchodu, aby nepřišla o důchod předčasný? A jak toto má být ošetřeno, aby všechny právní úkony byly v pořádku? Slyšela jsem o dohodě o provedené práci do 10000,-, zkrátka aby se nevztahoval výdělek na odvod SP, ZP. Stačí tedy sepsat dohoda o provedení práce, dle zákoníku práci s třemi důležitými údaji, tj. druh, místo výkonu práce, částka? Za Vaši radu děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mě jaká je moje čistá mzda…

Dobrý den, zajímalo by mě jaká je moje čistá mzda. Dostala jsem výplatu 8 500Kč za 26 odpracovaných dní, tj. 208hodin. Moje hrubá hodinová mzda činí 62Kč/hod. což vychází na 12 896Kč hrubého. Jsem student a mám dohodu o provedení činnosti, u které vím, že se odečítá 15%. Když si tuto částku přepočítám na čistou hodinovou mzdu dělá to pouhých 40Kč/hod. což je směšné a nezdá se mi to reálné. Vím, že byly uzákoněny nějaké novinky ohledně zdanění peněz i studentům, ale nevím kolik procent nebo jaká částka je to přesně, můžete mi prosím odpovědět i na toto? Nemám podepsanou žádnou slevu na dani (růžový papír). Ve smlouvě mám uvedenou mzdu 62Kč/hod. Prosím poraďte. Pomalu nabírám dojmu, že se na mě zaměstnavatel snaží ušetřit. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se na Vás obrátit s…

Dobrý den, chtěl bych se na Vás obrátit s dotazem ohledně problematiky dohody o provedení práce. Podepsal jsem dohodu o provedení práce v rozsahu 300 hodin na dobu jednoho roku (2012). Nepodepsal jsem však daňové prohlášení, neboť má hrubá měsíční mzda nepřesáhla (a ani nepřesáhne) 5000 Kč. Můj příjem je tedy daněn 15% srážkovou daní. (Dle zákona o daních z příjmů § 38g se jedná o příjem, z nějž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně a nejsem tedy povinen podávat daňové přiznání). Změní se však tato povinnost, když uzavřu na měsíc září další dohodu o provedení práce u jiného zaměstnavatele s odměnou vy výši pod 5000 Kč hrubého? Předem Vám velmi děkuji za odpověď.