FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE NA DOHODY

odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se zeptat jestli lze…

Dobry den, chtela bych se zeptat jestli lze vratit socialni zdravotni z brigady jelikoz me brali jako zamestnance a ja podepsala druhou slevu na dan. jelikoz to financni urad vratit dane protoze nebyli zaplacene z brigady a zaplatili za me socialni a zdravotni. mela jsem smlouvu na dohodu o pracovni cinnosti na 300h coz se odvadi jen dan. Na vzp maji za ten rok dvakrat platbu a rekli mi at se obratim na majitele brigady jelikoz s nim neni zadna domluva tak bzch se chtela zeptat jestli tento okruh pujde vyresit. Dekuji za odpoved...Jelinkova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji na DPP u jediného…

Dobrý den, pracuji na DPP u jediného zaměstnavatele, měsíční výdělky nepřesahují a do konce roku nepřesáhnou 10 tisíc měsíčně. 01-04 student, od 05 si platím zdravotní. Jiné výdělky nemám. Prohlášení u zaměstnavatele jsem podepsal. Ve výplatní pásce se má hrubá mzda rovná čisté. Rozumím situaci správně, že tento stav je normální, neboť sleva na poplatníka pokryje kvůli nízkým příjmům případnou daň - a mně tak nevzniká povinnost podat daňové přiznání, respektive ho (ne)podává zaměstnavatel, ale mě nečeká žádná žádné papírování ani daň? Děkuji za odpověď, Robert.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, před mateřskou a rodičovskou jsem…

Dobrý den, před mateřskou a rodičovskou jsem pracovala na smlouvu na dobu neurčitou u jedné pražské firmy a poté v průběhu mateřské/rodičovské na DPP také. Nicméně tento měsíc mi již došlo 300 hodin na DPP pro tohoto zaměstnavatele, on si však přeje, abych pro něho dělala i nadále. Jde o nárazovou práci, kdy jeden měsíc vydělám 4000 Kč (nedaní se mi), další 20 000 Kč (daní se mi). Jsem stále na rodičovské a plánuji druhé dítě (aniž bych přerušila původní smlouvu, ze které byla počítána mateřská), jaké jsou nyní pro mě možnosti, jak mě může zaměstnavatel vyplácet? ŽL nemám. Jde mi hlavně o to, abych nepřišla o vysokou původní mateřskou a také o co nejnižší daně. Děkuji předem.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz. Dcera 6.6.2013 absolvovala…

Dobrý den, mám dotaz. Dcera 6.6.2013 absolvovala bakalářské studium na VŠ. Chtěla jsem se zeptat, do kdy za ni platí stát sociální a zdravotní pojištění a kdy se musí přihlásit na úřad práce. A dále pokud bude v evidenci na úřadu práce a najde si práci na dohodu o provedení práce bude si platit sama sociální a zdravotní pojištění, nebo to bude platit úřad práce? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

DPP a odvod pojistného

Pobírám starobní důchod a mám dohodu o provedení práce u více zaměstnavatelů. Do jaké výše výdělku budu platit pouze daň? A platí tento limit pro každého zaměstnavetele nebo se výdělky sčítají? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pojistné z DPP

Dobrý den, v září 2013 jdu do důchodu, budu pracovat u dvou zaměstnavatelů na dohodu do 300 hod ročně a v obou zaměstnáních bude mzda do 10 000,- měsíčně. Rozumím tomu dobře, že kromě daní 15%, nebudu platit SaZ pojištění?? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, moje maminka je ve starobním důchodu a…

Dobrý den, moje maminka je ve starobním důchodu a přitom již několik let pracuje na Dohodu o pracovní činnosti za účelem nepravidelné výpomoci podle potřeb organizace.Zaměstnavatel ji z výdělku strhává jak sociální, tak zdravotní i daně.Je to tak v pořádku? A pokud ano, jak to, že když tedy marodí, tak na nemocenskou nemá nárok? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, německý podnikatel se zde chystá…

Dobrý den, německý podnikatel se zde chystá otevřít nové s.r.o. Nabídl mi práci na zkrácený úvazek (10h týdně) za 7000,- hrubého s tím, že údajně nemusí odvádět pojištění, pouze paušální daň. Protože se bude jednat o jediné zaměstnání (a zdroj příjmu), které mám, zajímalo by mne, jak je to tedy se zdravotním a sociálním pojištěním a kolik bude činit záloha na daň a čistá mzda. Když tuto hrubou mzdu zadám do internetového kalkulátoru, píše mi to, že je mzda nižší než minimální a musím si doplatit zákonné pojistné sama. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

dobry den chtela bych se zeptat pokud mam…

dobry den chtela bych se zeptat pokud mam pracovnika ,ktery dela na DPP.ve smlouve ma ,ze odpracuje 20 hodin za rok.Mesicne bude delat maximalne 3-5 hodin .Muzeme mu behem roku odvadet prubezne mzdu,aniz by presne sedela s hodinami za urcite mesice,ale s tim ze na konci roku se budou sedet i hodiny i odvedena castka.Treba za brezen a duben odpracuje 10 hodin za 100 Kč/h na ,mi mu zaplatime jednorazove ne 1000Kc ,ale 700. Udelame narok na hrubou mzdu ne na 1000Kč ,ale na 700Kč s tim,ze cela castka se doplati v listopadu ostatnima hodinama.Nebo musime kazdy mesic prubezne platit i male hodiny.dekuji


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, jsem starobní důchodce, mám uzavřenou DPP na 300 hod.za rok u jednoho zaměstnavatele. Můžu mít několik DPP od různých zaměstnavatelů a tím pádem odpracovat x hodin za rok? Anebo se odporacované hodiny od různých zaměstnavatelů sčítají a maximum hodin na DPP za rok 2013 je 300 hod. Děkuji velice za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění studenta

Dobrý den chci se zeptat jsem studentem a mám u zaměstnavatele uzavřenou smlouvu na DPČ. Nedávno mi přišla výplata z hrubé mzdy 4300 Kč jsem zaplatil na daních 11% + doplatek sociálního a zdravotního do minimální výše stanovené zákonem, který činil kolem 500 Kč. Pokud jsem studentem neměl bych platit jen těch 11%, když za mě platí sociální a zdravotní stát ? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výplata DPP hotově

Dobrý den, mohu vyplácet DPP hotově? Nebo musím posílat na účet. Jednatelka odměnu obdrží na účet, ale výplatu z DPP přeji vyplácet hotově. Musím z DPP platit úrazové připojištění na kooperativu? Děkuji. Táňa


odpovídal(a): Redakce

DPP nad 10.000,-

Dobrý den, mám dotaz, zda z DPP- dohodu o provedení práce, se musí zaměstnanec zaměstnavatelem přihlásit na důchodové pojištění a odvádí se zaměstnancem sociální a zdravotní pojištění při přesáhnutí výdělku měsíčně nad 10.000 Kč? Nebo se platí nad 10.000 Kč jen 15% daň z příjmu? Děkuji za odpověď. Dana N.


odpovídal(a): Redakce

Měsíční fond

Dobrý den, mám uzavřenou DPČ na 0,3 úvazku měsíčně (proplácení státních svátků a dovolené není v DPČ uvedeno), k tomu je uvedena měsíční mzda. Jaký fond pracovní doby se u DPČ používá v měsících se státními svátky? Konkrétně, abych měla nárok na celou sjednanou mzdu,v prosinci 2012 jsem správně měla odpracovat 43,2 hod nebo 50,4 hod? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci zda-li má být při …

Dobrý den, prosím o informaci zda-li má být při uzavření DPP a DPČ výpis z rejstříku trestů a školení o bezpečnosti práce. Děkuji Kalousová


odpovídal(a): Redakce

DPP

Mám 2 dohody o provedení práce s měsíčním příjmem 6.500,-hrubého, firma za mě odvede zálohovou daň. Můj dotaz zní zda budu odvádět zdravotní a sociální pojištění, to znamená zda se dohody sčítají a zda mohu mít 300 hodnin na každé dohodě. Děkuji za odpověď. K.D.


odpovídal(a): Redakce

Odměna z DPP

Dobrý den, jen prosím zda je postup výpočtu správný,zaměstnanec pracuje na DPP má smluvní hodinovou mzdu 57,-Kc, prohlášení poplatníka má podepsané,v lednu 2013 odpracoval 18h, program vypocital,ze ma dostat uhrazeny i svatek,ale u DPP si myslim,ze nema narok na proplaceni svatku,je to tak?Jinak mi vysla srazkova dan 205,-Kc, zakladni mzda cinila 1026,-Kc,za svatek 342,-Kc,hruba mzda 1368,-Kc, srazkova dan 205,-Kc a cisty prijem ma 1163,-Kc je takto spocitana vyplata v poradku??Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den, měla bych dotaz, zda se počítá státní svátek do pracovního týdenního fondu DPČ? Uzavřeli jsme koncem roku 2012 DPČ s nástupem k 1.1.2013, což byl svátek. V DPČ je sjednána pravidelná 4 hodinová pracovní doba, i nárok na dovolenou. V DPČ však není stanovena celková měsíční částka, ale hodinová sazba, čímž jsme asi výpočet mzdy "trošku" zkomplikovali :(.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet odměny DPČ

Dobrý den, pracuji již rok a půl u jedné firmy. chtěla bych se zeptat zda mi správně odvedli daně. Od září 2012 mi z mé výplaty začali srážet zp podíl zc zc. Nelikož kromě brigády navštěvuji i střední školu a potvrzení o studiu jsem odevzávala.např. hrubá mzda 4647. superhrubá 6300. sleva na dani základní 2070. čistý příjem 3681. zp podíl zc 210. zp podíl zc zc 453. sp podíl zc 303. daň měcí. zal. před slevami 945. neuplacená dan. sleva poplatníka 1125. Nevšimla jsem si žádné slevy na studenta.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobry den,chtela bych se zeptat na dohodu o provedeni prace. Chtela bych se zetat pokud mam podepsanou dohodu co vsechno jeste ptrebuji dolozit do ucetnictvi? musime mit vyplatnici,podepsane hodiny,zapoctovy list na konci roku, a pri zauctovani naroku na hrubou mzdu a predpis srazkove dane jaky interni doklad potrebuji? Vim ze na konci roku musime odevzdat financnimu uradu vyuctovani srazkove dane ,staci tento papir FU?dekuji