FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE NA DOHODY

odpovídal(a): Redakce

Práce na DPP

Dobrý den, když bych pracovala na DPP, jaké jsou odvody, měla bych mít 80,-Kč/hod.hrubého,kolik by to bylo čistého, je mi známo, že se platí i soc.a zdrav.pojištění,ale jsem nyní na MD,tudíž zdrav.pojištění bych platila pouze ze skutečné hrubé mzdy,nikoliv minimální? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Práce na DPP

Dobrý den,mám uzavřenou DPP, mám ve smlouvě uvedenou odměnu ve výši 75,-hod./brutto,tzn.hrubého?Z DPP se odvádí daň ve výši 15%,tzn.že v čistém je to 64,-Kč/hod.Ve smlouvě nemám uvedenou prac.dobu,je mi známo,že DPP může být max.150hod.za kalendářní rok,není ve smlouvě uvedena prac.doba,může to tak být?Nebo mám trvat na uvedení prac.doby.Dále jsem podepsala Prohlášení poplatníka,na co vůbec slouží,to můžu požádat na konci roku o roční zúčtování daně?Jsem nyní na MD.Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Zdanění odměny z DPČ

Dobrý den, prosím o info jakým způsobem se daní DPČ. Pracuji na HPP + na DPČ. Ze mzdy na HPP mám strháváno zdravotní a sociální. Jaké jsou srážky ze mzdy při současném pracovní poměru na DPČ? Domnívala jsem se, že tento pacovní poměr je daněn 15%. Děkuji Dědinová


odpovídal(a): Redakce

Uzavření pracovního poměru

Dobrý den, jsem student prezenčního studia, je mi 28, takže si zdravotní platím sám. Chtěla bych učit, je možné učit na pracovní smlouvu (a jaké to má případně výhody, jsou tam nějaké odpočty z daní atd.), nebo musím pracovat na dohodu?


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, prosím o radu. Může nezisk.organizace,tenis.klub, vyplatit např. 1000Kč za práci rozhodčího nebo pořadatele pouze na základě výdaj.pokl.dokladu s tím, že příjemce (není naším zaměstnancem)podepíše doklad, že se jedná o příjem dle par.10 zákona o daních z příjmů a že je povinnen si tyto peníze sám zdanit?


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, pracuji ve školství na HPP jako pedagog, letos jsem začala vést účetnictví SVJ v domě, kde bydlím. Z SVJ by mi chtěli dát 2x ročně odměnu do 5000,-Kč.Já však nevím,jestli si dát sepsat Doh. o PP (15% srážk.daň)nebo jakým způsobem odměny danit.Za odpověď moc děkuji.By


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli může být elektrikář zaměstnán na dohodu o provedení práce u jiné organizace jako účetní.


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den p. Sedláčková.Prosím Vás o zodpovězení dotatu.Jelikož se blíží doba letních brigád chci si pouze ověřit zda je vše v pořádku ohledně Dohody o provedení práce do 150 hod ročne. Kromě limitu hodinového (150 hod) není dohoda o provedení práce omezena ničím jiným.Její finanční výše je neomezená. V případě,že zaměstnanec podepíše Prohlášení uplatňuje se mu sleva na poplatníka a pokud doloží potvrzení o studiu tak i sleva na studenta. Prosím pouze o vysvětlení kdy DPP danit srážkou a kdy zálohovou.V případě že je podepsáno prohlášení lze danit bez ohledu na výši příjmu zálohovou????Děkuji a jsem s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Zkušební doba

Dobrý den, měla bych dotaz. Již sedmý měsíc jsem vedena na úřadu práce. Nyní jsem si našla zaměstnání a můj zaměstnavatel chce se mnou sepsat na první tři měsíce smlouvu pouze na dohodu, aby za mě nemusel platit zdravotní a sociální pojištění. Můj pracovní poměr chce k sobě do účetnictví zapsat na několik smluv na dohodu. Je to vůbec možné, aby to tak udělal? A jak já mám práci prokázat na úřadu práce, když budu mít smlouvu jen jako brigádu a mohu si tedy přivydělat jen 4000Kč hrubého/měsíc. Avšak od zaměstnavatele bych dostala plat v plné výši a pracovala stejně hodin, jako při práci na HPP. Na co si tedy u něj mám dát pozor a mám na takové jednání přistoupit? Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, naše brigádnice u nás podepsala Dohodu o provedení práce na období 11/2007-5/2008.V roce 2007 vyčerpala 70h, na rok 2008 jí zbývá vyčerpat 30h,ale předpokládaný počet hodin je 200h.Je možné v roce 2008 uzavřít novou dohodu od 6/2008 na jinou činnost v rozsahu 150h u téhož zaměstnavatele nebo jak tuto situaci řešit,aby byla zachována DPP.Nebo je možné použití např. odměny za splnění úkolu apod.?Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, může podepsat student dohodu o provedení práce a současně prohlášení popl.daně z příjmů fyz.osob a tím mít slevu na dani ? Děkuji Bártová


odpovídal(a): Redakce

Odměna z DPP

Dobrý den. Je nutno dodržet nějaký minimální hodinový základ odměny při práci na dohodu o provedení práce? Když je např. odměna 500,- Kč (po zdanění srážkovou daní 425,- Kč) a doba provedení byla 20 hod., tj. že průměrný hodinový výdělek je jen 25,- Kč ...? Je to možné? Děkuji, N.Semmlerová


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení práce

Pobírám starobní důchod.Do jaké částky mohu uzavřít smlouvu o provedené práci a jak je to se soc. a zdravotním pojištěním. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Práce na základě DPP

Dobrý den,zajímalo by mě, zda když jsem dělala mzdové účetnictví na DPP a společnost se mnou ukončila spolupráci na dohodu o provedení práce, nyní mě požádala, abych ještě ukončila HPP se zbylými zaměstnanci,připravila potvrzení o příjmu,hlášení na pojišťovny a vůbec vše, co s ukončení HPP souvisí,je mojí povinností toto udělat,když nebudu mít zaplaceno stejně a práce na DPP mám již ukončenou?Když to neudělám,jednatelka mi sdělila, že na mě může podat trestní oznámení, je to tak??Děkuji mnohokrát za odpověď, přeji pěkný den


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP a DPČ

Dobrý den! Už nějaký rok studuji a různě si zařizuji brigády. Někdy ale narazím na odlišné podmínky ve zdaňování a tak mi přijde, že mě možná někde brali na hůl a ani o tom nevím... Proto bych se chtěl zeptat, jak je to aktuálně s daněním mzdy při smlouvě DPP? Kolik % ze mzdy se odevzdává státu a pořád platí hranice do a nad 5000,- btto? Dále bych se pak chtěl zeptat na smlouvu DPČ. Stále víc zaměstnavatelů dává přednost tomuto druhu smlouvy. I zde bych Vás chtěl prosím požádat o rozklíčování systémů zdanění hrubé mzdy.Tedy: Co a kolik % se odvádí státu rozhodovací sumy Když podepíši prohlášení o dani(takový ten růžový papír) - kolik % si tím ulevím? Musím odevzdávat soczdrav když jsem student a platí to za mě v podst. stát? Jaké povinnosti pro mě po uzavření smlouvy DPČ vyplývají vůči finančnímu úřadu (nutnost odevzdávat daňové přiznání apod.)? Když na mě maminka pobírá přídavek na dítě a já si sem tam něco přivydělám na DPČ, může o ty přídavky přijít? Velice Vám děkuji za odpověď!!!! Petr Pokorný


odpovídal(a): Redakce

DPP a evidence na ÚP

Dobrý den. Prosím jak je to s člověkem, který je vedený na úřadu práce a chce nastoupit na dohodu o provedení práce a podepsal daňové prohlášení, kde požaduje slevu na poplatníka. Co se týká rozsahu v hodinách, tak tam se vejde. je možné takového člověka zaměstnat na DPP? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den, synovi je 17 let a je studentem střední školy. Od března roku 2008 si zajistil brigádu na dohodu o provední práce s tím,že podepsal daňové prohlášení poplatníka a slevu na studenta. Jeho příjem bude 1500,-Kč měsíčně. To znamená, že ze surpehrubé mzdy mu bude sražena 15% daň? Bude muset v roce 2009 podat daňové přiznání?


odpovídal(a): Redakce

Práce na DPP

Přeji dobrý den, zajímalo by mě jakým způsobem rozlišit,zda se zaměstnancem uzavřít Dohodu o provedení práce, nebo Dohodu o pracovní činnosti. Budeme přijímat mzdovou účetní,která jednou za měsíc provede výpočet mezd a bude dělat vše co mzdové účetnictví ukládá.Měsíční odměna bude cca 1.500,-- Kč měsíčně. Rádi by jsme uzavřeli pouze DPP, ale jak dlouho je možno na ni pracovní poměr uzavřít? Hodiny ročně nepřesáhnou 150.Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o pracovní činnosti

Dobrý den, chtěla jsem se nechat zaměstnat jako studentka. Se zaměstnavatelem jsme se dohodli, že pokud budu mít hodně učení nebudu muset celý měsíc pracovat. Běžná pracovní doba bude 4 až 24 hod týdně. Jaký typ pracovního poměru mám uzavřít se zaměstnavatelem, aby byl pro mě výhodný? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPP x DPČ

Dobrý den, zajímá mě, zda za pracovníky vedené na DPP a DPČ se musí odevzdávat měsíčně někam nějaké formuláře a jaké. nebo jen na konci roku. děkuji