FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE NA DOHODY

odpovídal(a): Redakce

Odvody z DPP

Dobrý den,mám dotaz ohledně ročního zúčtování daně zaměstnanců.Jeden zaměstnanec si přinesl potvrzení o výdělku za rok 2008 od jiného zaměstnavatele, kde měl smlouvu o provedení práce(bez ZP a SP) Na potvrzení má příjmy 31000,- úhrn pojistného,které zaplatil zaměstnavatel 2790,-,základ daně 33790,- odvedená záloha na daň 5070,-. Tam je nějaká změna? Když jsem se začátku roku 2008 ptala na FÚ,bylo mi řečeno,že DPP je bez zdravotního a sociálního a jako základ daně se bere hrubá mzda,protože ani zaměstnavatel nic neodvádí nemůže být žádná superhrubá mzda. Prosím o vysvětlení. Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

odměna z DPP

Dobrý den, prosím o radu: Odpracoval jsem na DPP 150 hodin za kalendářní měsíc, hrubá mzda bude 15000 Kč. Mám z toho výdělku povinnost platit i zdravotní a sociální pojištění, nebo jen srážkovou daň 15% ? Jak je to s pojištěním a daní, pokud by za stejných podmínek na DPP pracoval starobní důchodce? Za odpověď děkuji.



odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz ohledně MD. Můžu nastoupit na MD a přitom mít u svého zaměstnavatele dohodu PP na kontrolu účetnictví (cca 10-20hod., 3-4tis./měs.), protože moje nástupkyně zatím nemá dostatečnou praxi? Někde jsem četla že nemůžu mít dohodu o PP u svého současného zaměstnavatele, jedině až po nástupu na RD. Předem děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, jsme příspěvková organizace - škola. V rámci projektu EU vytváříme pro naše sluchově postižené děti vyukové materiály. Je možno, uzavřít s tvůrci místo DPČ Smlouvu o dílo a tuto pak proplatit, aniž by dodavatelé měli na uvedené práce Živnostenský list? Děkuji. Vochomůrková


odpovídal(a): Redakce

Pojištění odpovědnosti u DPP

Dobrý den, jsem osoba OSVČ a chci zaměstnat brigígádníka na DPP do 5000 kč měsíčně. Prosím Vás jak je to s placením (přihlášením) k zákonému pojištění odpovědnosti zaměstnavatelů. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den, Mám se zaměstnavatelem uzavřenou dohodu o pracovní činnosti (DPČ) od 1.1.2009 do 31.12.2009. Zaměstnávat mne bude podle potřeby při zakázkách které by nezvládl s kmenovými zaměstnanci. Je možné abych na DPČ odpracoval některé měsíce: 1/ celý měsíc 2/ jen několik dnů v měsíci 3/ v některém měsíci nepracoval vůbec ? Kdo bude platit zdravotní a sociální pojištění u možnosti 2/ a 3/ a v jaké výši ? Za odpověď děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a chtěla bych si u mého zaměstnavatele přivydělávat na dohodu o provedení práce. 1)Je možné u DPP podepsat prohlášení a uplatňovat slevu na dani na poplatníka? U příjmů v jakékoli výši? 2)Když budu uplatňovat slevu na dani na poplatníka a mé příjmy za rok nedosáhnou 68.000 Kč, může si současně na mě můj manžel uplatnit slevu na dani na manželku? Nebo by toto mohl pouze, pokud bych si na sebe neuplatňovala slevu na dani na poplatníka? 3)Pokud jsem za leden 2009 měla příjem z čerpané dovolené na zot. po mateřské dov. u zaměstnavatele a nyní mám rodičovskou dovolenou a dále u něj budu pracovat na dohodu o provedení práce (jiná činnost), provede mi roční zúčtování zaměstnavatel nebo budu muset sama podávat daňové přiznání? Děkuji Kamila


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den, výpočet srážkové daně z dohod o provedení práce (DPP) se počítá ze základu hrubé mzdy nebo superhrubé mzdy, přestože se soc. ani zdr. poj z těchto vztahů neodvádí? Tedy, co je správně, při sjednané odměně u DPP ve výši 4000Kč/měs? A)4000*0,15=600Kč srážková daň a 3400Kč k výplatě B)4000*1,34=5360*0,15=804Kč srážková daň a 3196Kč k výplatě Vělmi děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP

zaměstnáváme externí zaměstnance na dohody o provedení práce- vedoucí zájmových kroužků. Ve smlouvě DPP mají uveden počet hodin týdně a částku za hodinu/ ne přesně 150 hodin/. Jestliže přesáhnou 150 hodin automaticky přechází smlouva z DPP na DPČ. Někteří však mimo vedení zájmového kroužku ještě připravují a hodnotí olympiády vyhlašované MŠMT. Na tuto činnost s nimi uzavíráme také DPP a hodiny z obou prac.smluv sčítáme.Jestliže přesáhnou 150 hodin přechází na DPČ. Děláme to správně?


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda smím mít v době, kdy jsem v dočasné pracovní neschopnosti a pobírám nemocenskou, příjem z DPP od jiného zaměstnavatele. Děkuji Vám za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda smím mít v době, kdy jsem v dočasné pracovní neschopnosti a pobírám nemocenskou, příjem z DPP od jiného zaměstnavatele. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den, jak je to prosím Vás se zdaněním odměny z Dohody o provedneí práce. Musí se základ zvyšovat o 35 % na superhrubou mzdu jako u mezd nebo ne, když se z těchto dohod neplatí SP a VZP. Slyšela jsem oba názory a za zákona o daních z příjmů to není zcela patrné. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den,prosili bychom Vaše stanovisko, zda je možné s několika našimi zaměstnanci vedle běžné měsíční mzdy ještě uzavřít dohodu o provedení práce v rámci jednoho měsíce na jinou činnost než mají v řádné pracovní smlouvě. Děkujeme.


odpovídal(a): Redakce

DPP

Obracím se na Vás s následujícím dotazem: Jsme obchodní společnost a chystáme se zaměstnat jednoho zaměstanace na dohodu o provedení práce. Je nutné tuto skutečnost podle nových předpisů ohlásit na OSSZ a budeme muset, jako zaměstnavatelé, odvádět z této dohody sociální a zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď. Marek Šváb


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, prosím o radu. Mám HPP a DPČ u dvou různých zaměstnavatelů.Mohu si k tomu ještě přibrat dohodu o provedení práce u dalšího zaměstnavatele? Na kolik hodin maximálně může být napsaná,když bude na 2 měsíce? Platím z této dohody daň? Děkuji, s pozdravem O. Procházka


odpovídal(a): Redakce

DPP x DPČ

Zaměstnanec má prac. smlouvu a DPČ v rozsahu 10 hod. měsíčně- odměna 700 Kč. Lze tuto DPČ změnit na Dohodu o provedení práce - uzavřít na celý rok a vyplácet 10 h měsíčně. Limit na DPP 150 h. ročně by byl dodržen, pouze se jedná o opakující se činnost a to myslím v současné době není v rozporu se |Zákoníkem práce. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Odměna z DPP

Prosím Vás mám konkrétné případ: Dohoda o provedení práce na jeden měsíc, sjednaná odměna 19500,-, zaměstnanec je starobní důchodce. Odvody: SP 0,- ZP 0,- DAŇ 855,- po uplatnění slevy (2070,-). Jeho čistá mzda bude činit 18645,-. Postupovala jsem správně? Děkuji za odpověď Kudláčková


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, zajímalo by mě, zda je možné, že sociální a zdravotní platím ze svého platu jako učitelka a zárověň z peněz, které si vydělám na dohodu o provedení práce. Pokud bych si měla zažádat o vrácení peněz z DPP, kam bych se měla obrátit? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den,pracuji na DPČ, dle smlouvy DPČ je na polovinu pracovní doby,tzn.zahrnují se do hodin,které můžu odpracovat i svátky v prosinci by se jednalo o odpracování 92 hodin?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda dohoda o pracovní činnosti, kde je uvedena pracovní doba 20 hodin týdně a 48,10 Kč na hodinu je nebo není od nového roku zaměstnání malého rozsahu. Já myslím, že není, protože to vychází na mzdu přesahující 2000 Kč za měsíc, ale chci se ujistit. Děkuji MS