FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE NA DOHODY

odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou u DPČ

Dobrý den, pokud zaměstnanec pracuje na DPČ a nevydělá si více než 2tis.Kč hrubého měsíčně má nárok na dovolenou? Pobírá hodinovou mzdu a to 50,-Kč hrubého a neodpracuje více jak 40h měsíčně.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den, pracovala jsem na DPČ-platnost do 28.2.2011 při RD u stejného zaměstnavatele jako mám HPP, nyní jsem na neschopence-opět rizikové těhotenství.Neschopenku mám vystavenou na DPČ a od 24.6.2010 budu mít vystavenou druhou neschopenku na HPP, jelikož mi končí RD,.Z důvodů blokace místa chce po mně zaměstnavatel abych ukončila DPČ dohodou k 30.6.2010.Musím ukončit i neschopenku na DPČ nebo může zaměstnavatel přijmout na mé místo novou posilu na DPČ i když mi poběží neschopenka,ale smlouva bude z mé strany k 30.6.2010 ukončena?Nevím jestli jsem to napsala srozumitelně, zajímá mě,zda-li blokuje neschopenka na DPČ při rizikovém těhotenství pracovní místo i když je DPČ z mé strany k 30.6.2010 ukončena- vím, že je ochranná lhůta v těhotenství 6 měsíců, kdy Vás zaměstnavatel nemůže propustit, ale vztahuje se tento zákon i na DPČ.Děkuji Sedláková



odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, jsem zemědělský podnikatel a v měsíci dubnu a květnu jsem zaměstnal studenty, nezaměstnaného (veden na ÚP)a důchodce na sezónní práce, a to na dohodu o provedení práce. Vím, že pokud se mnou podepíší formulář prohlášení poplatníka, mohou uplatňovat slevu na poplatníka, v případě studentů i na studenta. Co mi ale není jasné, v uvedeném prohlášení se jako zdaňovací období uvádí pouze to období, na které zní DPP - tedy duben a květen 2010? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den paní Sedláčková, obracím se na Vás…

Dobrý den paní Sedláčková, obracím se na Vás ještě s jednou otázkou ohledně PPM a DPP. Má DPP nějaký vliv na můj HPP u zaměstnavatele? Může mít smlouva DPP vliv na můj návrat po dvouleté rodičovské dovolené? Je nějaký důvod, proč byste mi DPP při PPM u zaměstnavatele, kde mám hlavní prac. poměr nedoporučila? Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den , mam dotaz byl jsem na brigade (dohoda…

Dobry den , mam dotaz byl jsem na brigade (dohoda o pracovni cinnosti) , kde jsem nastoupil 13ho v mesici a podepsal prohlaseni k dani kde uvadim ze mam dve deti atd., vydelal jsem si 7800 hrubeho ale ve vyplate jsem dostal pouze 5300 cisteho tedy nebyla mi priznana sleva na poplatnika coz by melo byt 2070 kc. Ucetni mi tvrdi ze nemam narok na uplatneni protoze jsem nebyl zamestnan od 1ho v mesici ale az od 13ho a ze mi to bude dano do rocniho vyuctovani. Dale ze nemam narok na odecitatelnou polozku na deti protoze ji uplatnuji u sveho zamestnavatele s kterym mam pracovni smlouvu. Muze te mi prosim odpovedet jak to je ? dekuji J.


odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den. Mám možnost práce na DPČ na 5 měsíců 5 dní v týdnu 8 hodin denně. Bohužel jsem stále v evidenci ÚP, ale již nepobírám podporu v nezaměstnanosti. Moje mesíční ohodnocení přesáhne částku 15.000,- Chtěla bych se tedy zeptat, co všechno a v jaké výši si budu muset platit, když se kvůli této činnosti odhlásím z evidence ÚP. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, byla mi nabidnuta prilezitostna…

Dobry den, byla mi nabidnuta prilezitostna brigada (preklad) v jedne firme. Tato firma vsak v minulosti nikdy nezamestnavala studenty a vubec nevi, jak to chodi s Dohodou o provedeni prace, nicmene ja bych chtela vyuzit teto studentske vyhody.. Chtela bych se proto zeptat, co vse musi zamestnavatel za me odvadet a plnit po podpisu DPP? Predem velice dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, jaký příjem…

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, jaký příjem se uvádí v potvrzení o výdělku, když je zaměstnanec veden na ÚP a přivydělává si na DPČ u zaměstnanavatele?Mám uvést mzdu hrubou nebo čistou? Je mi známo,že si nemůže vydělat více než 4tis.hrubého za měsíc, aby měl nárok na podporu v nezaměstnanosti,děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den paní Sedláčková, mockrát děkuji za Vaši odpověď týkající se souběžné PPM a DPP. Ještě bych chtěla poprosit o informaci, zda pro mě plynou v případě DPP nějaká finanční omezení (např. zda je omezená výše výdělku na DPP vzhledem k výši PPM) nebo je finanční ohodnocení bez limitu? Má případná DPP vliv na můj pracovní poměr na dobu neurčitou nebo ta běží beze změny? Předem moc děkuji za Vaše cenné rady. Hezký den.


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, prosím o radu. V blízké době nastoupím na mateřskou dovolenou a začnu čerpat PPM. Pokud bude zaměstnavatel potřebovat, abych dokončila ještě nějakou práci (týden, dva navíc) a já bych mu ráda vyšla vstříc, jakou smlouvu bychom měli sepsat, abych nepřišla o PPM. Existuje vůbec nějaký způsob, aby mi zaměstnavatel mohl ten týden navíc zaplatit? Např. dohodou o provedení práce...Předem moc děkuji za informaci.



odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, dostala jsem nabídku k práci. Je to záskok za nemocensko a v současné době jsem vedena na úřadu práce.Můj výdělek určitě přesáhne 4 tisíce korun a proto se odhlásím z evidence. Zaměstnavatel chtěl uzavřít dohodu o provedení práce.Myslím si, že u této dohody se neplatí cociální a zdravotní pojištění a musela bych jej platit sama????? Děkuji za brzkou odpověď


odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den,Vážená paní Sedláčková,zajimalo by mě, pokud zaměstnavatel uzavře dohodu o prac.činnosti /20h týdně za 50,-Kč/hod) s pracovnikem,který je veden v evidenci na Úřadu práce,zda musí zaměstnavatel za zaměstnance platit sociální a zdravotní pojištění a zda má povinnosti,jako kdyby byl zaměstnanec na hl.prac.poměr,tzn.přihlášky na zdrav.pojištovnu,OSSZ,podepsat prohlášení poplatníka apod.,děkuji.Zda je možné potom DPČ(dohodu o prac.činnosti ukončit a uzavřít DPP-dohodu o provedení práce,ze které se jistě pojištění neplatí,ještě jednou díky za odpověď


odpovídal(a): Redakce

DPČ

Dobrý den, máme zaměstnaného důchodce na dohodu o pracovní činnosti. Smlouvy byly sepsány takto: 2.10.2006 - 30.9.2007, 1.10.2007 - 30.9.2008, 1.10.2008 - 30.9.2009, 1.10.2009 - 30.9.2010. Je to možný vůbec takto řešit. Nebo zde platí 2x a dost. Děkuji Z.


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, chci zaměstnat starobní důchodkyni na DOPP. Jen pro ujištění - může podepsat prohlášení?.Já se zaregistruju k platbě daně na FU a k platbě pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu a jinak nikde? Mám ještě nějaké povinnosti? Např. ohlásit to sociálce, i když se z dohody nic neodvádí? Výdělek bude malý a tak daň nulová - musím to nějak měsíčně na FU vykazovat, či stačí až roční vyúčtování? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odměna z DPČ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se vypočítá mzda v případě práce na DPČ. Počítá se stejně jako u běžného pracovního poměru dle počtu dnů (21dnů měsíčně) a vpřípadě měsíce s 23 prac. dny je výplata vyšší? Konkrétně mám ve smlouvě sjednanou odměnu ve výši 13t.hrubého/měsíc. Pracuji 5h 4x týdně,za měsíc březen jsem odpracovala 95h, 11982 čistého, ulplatńuji slevu napoplatníka + 1 dítě což odpovídá 13t. hrubeho. Je to tak v pořádku. Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, chtěla bych se zeptta, jestli je možné u externího zaměstannce použít pro vyplácení mzdy DoPP jedná se o částku 10.000,-Kč/měsíc. Jelikož má příjem ze svého zaměstnání a tuto činnost provozuje ve svém volnu zda by musel podávat daňové přiznání za oba příjmy. děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možno sepsat dohodu o provedení práce s osobou, která je momentálně na nemocenské. Jednalo by se o přípravě nějakých dokumentů pro firmu - tak tedy práce doma. Děkuji Z.


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, jak správně vypočítat daň u DPP nad 5000,- jednorázově, nepodepsané prohlášení a na jaký účet zaúčtovat od vézt na FU,lze jako srážková daň, jedná se o jednorázovou výplatu při jednorázové akci a společnost ukončením akce ukončí i svojí činnost,jedná se o společnost založenou ne pro účely podnikání pouze k uspořádání jedné akce,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na placení zdravotního a sociálního pojištění. Jsem na rodičovské dovolené do května 2011. Zároveň pracuji na dohodu o pracovní činnosti od 1. 3. 2009. Každý měsíc si platím zdravotní a sociální pojištění. Myslela jsem, že pojištění za mne platí stát po dobu MD. Můžete mi to vysvětlit? Děkuji za odpověď, M.


odpovídal(a): Redakce

Práce na DPČ

Dobrý den, zaměstnanec nastoupil na DPČ na 16h týdně. Pracovní kalendář mi rozpočítá na den 3,2h.Svátek,(firma svátek u DPČ proplácí)nebo placené volno má na v.pásce také 3,2h. Chci se zeptat zda je to v pořádku.Např.leden odpracováno 20dníx3,2=64+3,2svátek. Celkem tedy odpracováno 67,2h. Březen má 23 pr.dnů, bude mít odpracováno 73,6h ? Děkuji Lacová