FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám prac.poměr na dobu určitou, od 2…

Dobrý den. Mám prac.poměr na dobu určitou, od 2.5.2011 do 1.11.2011 a vypadá to, že se mi smlouva neprodlouží. Kdyby se mi do konce října 2011 podařilo otěhotnět a popřídadě bych šla na rizikové těhotenství, takže bych byla na nenocenské , stihnu pak odejít na mateřskou dovolenou v ochrané lhůtě, nebo bych na mateřskou neměla nárok? A jak je v mém případě ochranná lhůta dlouhá? Nebo, když neotěhotním a nastoupím do jiného zaměstnání a opět budu mít prac.poměr na dobu určitou a otěhotněla bych v novém zaměstnání a pokud bych to zaměstnavateli oznámila až po zkušební době, počítají se do ochranné lhůty i dny s předchozího zaměstnání pro nárok na mateřskou? Ptám se proto, že jsem slyšela, že aby vznikl nárok na mateřskou, musí žena odpracovat 12 měsíců. Ale nevím, jestli to musí být u jednoho zaměstnavatele, nebo jich může být i více, hlavně že je odpracováno 12 měsíců. Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v zaměstnání jsem loni dostala výpověď…

Dobrý den, v zaměstnání jsem loni dostala výpověď pro nadbytečnost, která měla vypršet 30.9.2010. Cca 10 dní před koncem výpovědní lhůty jsem zjistila, že jsem těhotná. Oznámila jsem to zaměstnavateli 27.9. (potvrzení od gynekologa jsem měla z 20.9.) a zároveň na měsíc nastoupila na neschopenku (od praktického doktora pro nevolnost) a jelikož mé místo bylo k 30.9. 2010 zrušeno, byla jsem po ukončení neschopenky 25.10. převedena na překážky na straně zaměstnavatele. Dne 8.4. 2011 jsem nastoupila na řádnou mateřskou dovolenou, během překážek a mateřské mi vznikl nárok na cca 35 dnů dovolené, kterou by bylo vhodné čerpat po mateřské a před nástupem na rodičovskou dovolenou. Během čerpání dovolené by mi mohla doběhnout výpovědní lhůta a tím bych se stala nezaměstnanou, což rozhodně nechci, jelikož plánuji do tří let druhé dítě, nechci přijít o 2. PPM a zaměstnanecký poměr. Raději bych nechala dovolenou krátit a vybrat až po dětech. Otázkou je, ke kterému dni mi byla výpověď pozastavena: a) k počátku těhotenství stanovené gynekologem na 13.8.2010 nebo b) ke dni, kdy jsem zaměstnavateli oznámila, že jsem těhotná, tj. 27.9. (doručení oznámení) resp. 20.9.(prvotní potvrzení těhotenství). Podle toho bych si mohla vybrat alespoň část dovolené či nikoliv. Zaměstnavatel mi toto rozhodné datum nesdělil. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, V současné době jsem na RD, která…

Dobrý den, V současné době jsem na RD, která mi končí 31.12:2011. Syn bude mít 3 roky. V říjnu nastupuji k témuž zaměstnavateli na částečný úvazek (3x týdně 6hodin). S tím, že na konci března čekáme druhé dítě. Chtěla jsem se zeptat, jestli se mi PPM bude počítat z částečného úvazku nebo z původního smlouvy. A zda se mi bude nějak krátit RD. Dále jestli si můžu vybrat 2 nebo 3 letou variantu RD. Jak by se to řešilo pokud bych ještě letos nastoupila na rizikové těhotenství. Předem děkuji. Petra Neubauerová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem na RD,…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem na RD, kterou mám na 2 roky, končit mi bude 06.05.2012. Ještě plánujeme druhé dítě, již nyní vím, že do této doby druhé dítě neporodím a ani zatím nejsem těhotná. Pokud do této doby otěhotním a budu muset nastoupit např. na 5 měs. do práce, jak se pak počítá PPM na druhé dítě a co když budu muset být na rizikovém těh.. Jak to vůbec je? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobry vecer.23.11.mi skonci prac.pomer ,ktery…

Dobry vecer.23.11.mi skonci prac.pomer ,ktery jsem mela uz druhy rok na dobu urcitou.v unoru 2012 bych mela nastoupit na materskou.moje hruba mzda cini 8600kc.po skonceni smlouvy budu muset na UP,chtela bych vedet:1. co bude pro mne vyhodnejsi,byt normalne nezamestnana anebo jit na neschopenku(po registraci na UP)? 2.kolik mi vypocitaj materskou? 3.kdyz to bude malo ,jestli to nejde udelat nejak tak,ze si od ted budu doplacet na socialnim pojisteni nejakou castku a tim padem se mi navysi castka na materskou? dekuji moc.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Obracím se na Vás s dotazem - jsem…

Dobrý den! Obracím se na Vás s dotazem - jsem nyní na rodičovské dovolené s rok a půl starou dcerou, předtím jsem byla řádně zaměstnaná a mateřská mi vyšla skoro 12000kč a nyní pobírám 7600kč - mám rodičák na 3 roky. Můj zaměstanavatel zkrachoval a OSSZ mi poradila, abych ukončila smlouvu u "neexistující" firmy - ve skutečnosti jí má jeden pán - neznám ani jméno - koupil jí tzv za korunu, ale s nikým nekomunikuje...a budu na prac. úřadě a budu dál pobírat to, co nyní...ale hlavně zpátky k mému dotazu...přemýšleli jsme s manželem o druhém dítěti, jak to bude, když ještě v této rod. dovolené budu těhotná? Jak je to s penězi atd... Velice moc Vám děkuji za info a pomoc! Vendula


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,do ledna 2011 jsem pobirala RP,…

Dobry den,do ledna 2011 jsem pobirala RP, dvouleta varianta, dite bylo narozeno 25.1.2009. Nastoupila jsem na druhou materskou a to od 18.1.2011.. PPM jsem dostala jiz za pomernou cast mesice ledna..to je od 18.1 a RP mi socialka doplatila jeste cely, za mesic leden. Nyni pri zadani druheho RP mi bylo receno,ze za leden jsem nemela mit narok na RP...vzhledem k tomu ze jsem dostala jiz PPM, ta byla ve vysi cca 11tis za pomernou cast mesice...nyni po me socialka chce vratit temer cely RP tenkrat vyplaceny... Ve vasi poradne jsem se predem informovala,jak to bude s vyplacenim a bylo mi receno ze dostanu RP,ten ze se nekrati a pomernou cast PPM.. co je tedy spravne, budu muset vratit finance,pripadne kam se mohu obratit?? dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz co se týče výplaty…

Dobrý den, mám dotaz co se týče výplaty rodičovského příspěvku a délky trvání mateřské dovolené. 5.5.2011 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Smlouvu mám na dobu určitou do 30.9.2011. Poté by nám měla být smlouva prodloužena na dobu neurčitou. Před týdnem jsem zjistila, že jsem těhotná a nevím, zda když nastoupím na nemocenskou (měla jsem nějaké problémy) a nebude mi prodloužena smlouva, budu mít nárok na vyplácení mateřské a zda si budu moct vybrat délku MD. Je tedy lepší počkat, až mi smlouvu prodlouží a pak jít popřípadě marodit? Ještě jsem neuvedla, že před nástupem do práce jsem byla 3 roky na MD, která mi skončila 7.6.2011 a byla jsem zaměstnána u jiného zaměstnavatele, se kterým jsem podepsala dohodu o ukončení PP. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zaměstnankyně má smlouvu na dobu…

Dobrý den. Zaměstnankyně má smlouvu na dobu určitou na dva roky. Během zaměstnání šla na nemocenskou a pak na mateřskou. Ted je na tříleté rodičovské dovolené a bude jí končit smlouva. Můžeme s ní ukončit pracovni poměr dle smlouvy ? Zaměstnankyně s tím souhlasí. Nebo musíme počkat, až ji skončí rodičovská dovolená. A jak poměr ukončit ? Co je k tomu potřeba ? děkuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat: Jsem na…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat: Jsem na rodičovské dovolené s dvouletou variantou.V dubnu bych měla nastoupit do práce,ale není jisté,jestli mě tam přijmou.Pokud bych musela jít na nějaký čas na úřad práce,kolik bych dostala měsíční příspěvek?Prý se to počítá z průměru půlročního přijmu,takže z rodičovské 11 400. Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na mateřskou.…

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na mateřskou. Pracovala jsem 3 týdny na DPP před uzavřením pracovní smlouvy na HPP. Počítá se tato doba do účasti na nemocenském 270 kalendářních dnů potřebných pro nárok na mateřskou? Nebo jsem se v této době neúčastnila nemocenského pojištění, takže se počítá pouze pracovní smlouva na HPP nebo VPP? Děkuji za odpověď. Martina


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Jsem těhotná a…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Jsem těhotná a termín porodu mám 12.9. Od února tohoto roku jsem evidována na ÚP. Trvalý pobyt mám u rodičů a žiju s přítelem.Můj dotaz zní,jestli budu mít narok na porodné a jaké je rozhodné období a jestli mi jako rodič. se hned napíše na 4-letou variantu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, naše zaměstnankyně odpracovala loni…

Dobrý den, naše zaměstnankyně odpracovala loni jen 53 PD, tzn., že jí vznikl nárok na 2/12 roční dovolené. Poté, od prosince, je v pracovní neschopnosti, po níž bude následovat rodičovská dovolená. Zaměstnankyně již porodila, ale stále pobírá od OSSZ ND, na PPM nárok nemá. Znamená to tedy, že za rok 2011 nemá nárok na žádnou dovolenou? Nepracovala a ani nebyla na MD, která se pro nárok na dovolenou posuzuje jako výkon práce. Co s 3 dny loňské dovolené? Propadnou jí? Po DPN bude jistě následovat RD, takže si je nestačí vybrat. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Můžete mi prosím poradit na co má…

Dobrý den. Můžete mi prosím poradit na co má nárok žena jako osvc ohledně rodičovské a mateřské. Paní je několik let OSVČ. Ted si platí pouze důchodové a zdravotní pojistení. Nemocenské zatím ne. Kdyby ted byla těhotná, tak na co má nárok ? A jak by se změnila její situace, kdyby začala platit nemocenské ? Jaké jsou mozné varianty ? Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené (3 letá…

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené (3 letá varianta). 6. ledna mi končí RD a začátkem dubna očekávám narození druhého dítěte. Mám smlouvu na dobu neurčitou. V době pobírání rodičovského příspěvku jsem pracovala do konce července na zkrácený úvazek u stejného zaměstnavatele jako před nástupem na mateřskou. Mám v té dvouměsíční pauze nárok na nemocenskou? Koho mám žádat a z čeho se bude počítat? Ten samý dotaz mám na 2. PPM. Můžu si volit délku RD a výši příspěvku? Díky. Petra Bánovská.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Momentálně jsem na…

Dobrý den, prosím o radu. Momentálně jsem na rodičovské dovolené, která mi končí k 31.10.2011. Mám 3 letou variantu. Smlouvu se zaměstnavatelem mám na dobu neurčitou, ale bylo mi řečeno, že díky organizačním změnám pro mě místo nebude. Můj dotaz zní, pokud do konce RD otěhotním, můžu nastoupit tím pádem na nemocenskou díky rizikovému těhotenství? Jak se v tomto případě postupuje? První den mého nástupu do práce bych jen donesla nemocenský lístek zaměstnavateli? Z jakého průměru se mi nemocenská bude počítat? Z posledního průměru, který jsem měla před nastoupení na mateřskou dovolenou? A další dotaz zní, zda po porodu a půlroční mateřské budu mít opět volbu na 2,3,4 letou rodičovskou dovolenou? Slyšela jsem, že pokud bych nestihla porodit do 3 let dítěte, což u mě už opravdu nehrozí, šla bych automaticky na 4 letou variantu. Což se mi nezdá, protože jsem stále v zaměstnaneckém poměru. Děkuji Vám za odpověď. Š.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ - Dobrý den, právě jsem nastoupila na…

OSVČ - Dobrý den, právě jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Jsem zaměstnaná a mateřská mi jde z nemocenské placené zaměstnavatelem. Současně jsem ale OSVČ (vedlejší činnost). Musím při čerpání mateřské dovolené činnost přerušovat? A mohu i při čerpání mateřské činnost vykonávat? Vím, že matky čerpající mateřskou z nemocenské placené jako OSVČ nemohou, ale není mi jasné, zda to platí i pro mě. Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Čerpám RD – do 3 let věku dítěte.…

Dobrý den, Čerpám RD – do 3 let věku dítěte. Zvažuji, zda požádat o neplacené volno do 4 let věku dítěte nebo začít pracovat na částečný úvazek. Na celý úvazek to s ohledem na první dítě bohužel možné není. Ráda bych měla co nejdříve další dítě. Z čeho by se mi vypočítávala další PPM, pokud bych nastoupila na částečný úvazek (pochopitelně s nižší mzdou než jsem pobírala na celý úvazek před odchodem na 1. PPM). Na 2. PPM bych odcházela od stejného zaměstnavatele do 4 let věku dítěte. Porovnával by se i v tomto případě vyměřovací základ u 1. a 2. PPM a bral by se v úvahu ten vyšší (u celého pracovního poměru) nebo by se automaticky 2. PPM vypočítávala z nižší mzdy odpovídající mzdě na částečný úvazek? V podstatě mi jde zjednodušeně řečeno o to, jestli je z hlediska další PPM výhodnější ve 4. roce pouze „nečinně přihlížet“ nebo vyvíjet pracovní aktivitu a přinášet státu peníze na daních… A ještě doplňující otázka, pokud bych v průběhu 4. roku „pouze“ otěhotněla a byla na rizikovém těhotenství (což lze vzhledem k mé zdravotní historii bohužel předpokládat) a na 2. PPM šla až po uplynutí 4 let věku prvního dítěte. Z čeho by se vypočítávala další PPM v případě, že bych čerpala volno do 4 let věku prvního dítěte (na které by asi navazovala nemocenská a následně odchod na PPM). A jak by to bylo v případě práce na částečný pracovní úvazek? Pro úplnost ještě doplním, že v průběhu 2.-3. roku prvního dítěte jsem měla nějaké příjmy z pracovního poměru na dohodu o pracovní činnosti pro jiného zaměstnavatele než u kterého jsem na RD. Tato dohoda však již byla ukončena. Dále již netrvá. Za odpovědi předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den paní Sedláčková, Ukončili jsme…

Dobrý den paní Sedláčková, Ukončili jsme pracovní poměr se zaměstnankyní po návratu po 3 letech z rodičovské dovolené ( dovolenou po PPM již čerpala ) a to po vzájemné dohodě s nárokem na odstupné, to jsme vypočetli pomoci pravděpodobného průměrného výdělku vycházející ze základní mzdy dle pracovní smlouvy ( pro jistotu jsem i porovnali za kolik dělá nyní její kolegyně vykonávající stejnou práci nyní , aby nedošlo k mzdové diskriminaci ) a vyšla nám stejná částka, ovšem z důvodu že skrz nastávající PPM jsem jí tenkrát chtěli pomoc dostala před nástupem na PPM i ve mzdě 1x odměnu. Tuto odměnu jsem do odstupného nezapočetli, což si myslím, že jsem chybu neudělali, že? Problém ale nastal při potvrzení pro ÚP, kde jsem opět vyšli z pravděpodobného výdělku jenž by byl kdyby místo ukončení dohodou, pracovala. ( z 15 000,-Kč hrubého měsíčně ). Zaměstnankyně nám potvrzení vrátila, že má málo a poslala i výplatnice za 10-12/2007 kde je 15 000Kč právě té odměny více a to mi jsem pro pracák dle ní do potvrzení nedali ( k tomuto čtvrtletí mi jsem přihlédli ale právě bez té odměny a také jsem přihlédli k tomu že kdyby pracovala tak by měla za těch 15 000Kč hrubého a navíc si myslíme že po 3 letech již pro ÚP práce nelze použít zpětně zaměstnankyní uváděné období ). Mrkla jsem ještě do pc a za měsíc 1/2008 však měla ještě odpracovaný celý měsíc za 15 000kč hrubého a poté již žádný příjem z důvodu PPM a až před nástupem na rodičovskou dovolenou jsem jí proplatili na základě její žádost o čerpání dovolené i nekrácenou dovolenou z 15 000kč hrubého. Prosím z čeho jsem tedy měli vycházet pro potvrzení pro ÚP co do průměrného ( popř.pravděpodobného ) čistéhoměsíčního výdělku? Děkuji J.P.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, t.č.jsem na…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, t.č.jsem na rodičovské dovolené, kterou mám na 3roky, malému jsou 2roky a plánujeme druhé dítě. Jelikož jsem se nyní na zkrácený úvazek vrátila ke stejnému zaměstnavateli u kterého mám smlouvu na dobu neurčitou jako před první MD z čeho by se mi vypočítavala výše mateřské dovolené u druhého dítěte? Zda by byla stejná jako u předchozí MD nebo by se vypočítavala z výdělku, který mám nyní při zkráceném úvazku? Předem moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den