FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovoluji se Vás zeptat na dva dotazy:…

Dobrý den, dovoluji se Vás zeptat na dva dotazy: 1. Výše mateřské se odvíjí od čisté nebo hrubé mzdy, kterou žena před odchodem na mateřskou pobírala? 2. Kolik činí rodičovský příspěvek? Je výhodnější volit 3 nebo 4letou variantu rodičovské? Podle čeho se volí 3letá nebo 4letá rodičovská? Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o odpověď. Může…

Dobrý den, prosím Vás o odpověď. Může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr ve zkušební době, pokud si zaměstnankyně přinesla pracovní neschopenku z důvodu těhotenství? Děkuji, HV.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v lednu 2012 mi končí tříletá…

Dobrý den, v lednu 2012 mi končí tříletá rodičovská dovolená, stále mám smlouvu na dobu neurčitou a před nástupem na rodičovskou jsem pracovala v dané firmě 2 roky. Čekáme druhé dítě s termínem porodu červen 2012. Co se stane, když po návratu do práce dostanu z důvodu reorganizace/snižování stavu od zaměstnavatele výpověď? Budu mít nárok na mateřskou? Mám případně na tu dobu vzít jinou práci, případně OSVČ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Chcela by som Vás poprosiť o radu ohladne MD a RD…

Chcela by som Vás poprosiť o radu ohladne MD a RD,momentálne poberám MD od 1.8.2011,ako by zmenila situácia keby som sa vrátila na SR,dala v práci výpoveď aby som mohla byť zdravot.poistená a Slovensku,mala by som nárok ďalej na materskú a následne na rodičovskú dovolenku? ďakujem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, momentálně jsem na rodičovské dovolené…

Dobrý den, momentálně jsem na rodičovské dovolené. Můj HPP stále trvá. Ještě před ukončením tříleté rodičovské dovolené čekám další dítě, mateřská a rodičovský příspěvek by mi tedy, předpokládám, byly za těchto okolností přiznány z původních vyměřovacích základů před nástupem na první mateřskou - nástup na druhou mateřskou vychází cca na začátek března 2012 (6 týdnů před termínem porodu). Momentálně jsem v situaci, kdy jsem dostala nabídku na práci od jiného zaměstnavatele, která by pro mne byla profesně i finančně velice zajímavá, a to i z pohledu budoucnosti. Zatím by se ale vzhledem k mému těhotenství jednalo pouze o práci na dobu určitou (pravděpodobně do 31.1.2012 na dohodu o provedení práce nebo na zkrácený úvazek). Tato firma však částečně vykonává odborné činnosti (především vývoj softwaru) i pro konkurenční firmy mého stávajícího zaměstnavatele, což, předpokládám, může podmiňovat vyžádání souhlasu mého stávajícího zaměstnavatele s mou prací pro tuto firmu - nutností toho souhlasem si nejsem zcela jistá?! Pokud by byl souhlas potřeba a stávající zaměstnavatel by mi tuto činnost neumožnil, event. by i požadoval ukončení mého pracovního poměru na HPP a na tom bychom se dohodli, měla bych pak nárok na mateřskou a rodičovský příspěvek počítaný z HPP u původního zaměstnavatele z titulu ochranné lhůty v době 180 dní před nástupem na mateřskou nebo se to na takovýto případ nevztahuje? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Když mám…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Když mám zaměstnankyni od února 2011 na rodičovské dovolené. A potřebuji aby mě pomáhala s prací co má v původní pracovní smlouvě co je na RD. Jedná se cca o 20 hodin ( cca 3000,- Kč ) měsíčně. Zatím jenom na 2-3 měsíce. Může zrušit RD , sepíšeme dodatek k pracovní smlouvě na zkrácený úvazek na dobu určitou na ty 3 měsíce. Po 3 měsících může opět zažádat a nastoupit na RD ( má to do 3 let dítěte) ? Jde mě o to jestli něco musím hlásit na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Nějakou změnu. Ona bude stále pobírat rodičovský příspěvek z ÚP. A já ji mám zatím hlášenou na OSSZ a ZP jako na rodičovské dovolené. Děkuji moc za radu


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz: koncem…

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz: koncem října mně skončí MD a nastupuji u jineho zamestnavatele.V připade, že po měsíce bych otěhotnila, budu mít nárok na PPM nebo budu muset mít odporacovano rok nebo kolik to bylo u toho zaměstnavatele? Pokud ten nárok bych měla, z čeho by se to spočítalo.Děkuji a jsem s pozdravem. I.S


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, řeším problém , který jsem si…

Dobrý den, řeším problém , který jsem si způsobila v oblasti mzdy své zaměstnankyně. Jak z toho ven. Asi jsem udělala chybu - mám zaměstnankyni na smlovu - celní deklarantka - bohužel jinou činnost já nedělám. Je na rodičovské dovolené. V srpnu jsem byla 9 dní na dovolené a ona mě zastupovala. Já jsem to nevěděla , rptože moje účetní mě na to neupozornila. A vyplatila jsem ji na základě té smlouvy mzdu 5223,- a odvedla sociální 1850,- a zdravotní 794 a daň byla 0,- má podepsané prohlášení. A teď jsem zjistila ,že na stejnou smlouvu , na kterou pobírá rodičák,tak nemůže být poskytnuta mzda. Tak jak na to. Napsat DPP NA 150 hodin a co s odevzdaným sociálním a zdravotním za měsíc srpen. A do smlouvy místi celní deklarant napsat asistent? nebo vyplňování tabulek v excelu pro jednu firmu co ji to dělám....a rovnání faktur?? Děkuji Petra Šmaterová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pred prvnim tehotenstvim mela…

Dobrý den, pred prvnim tehotenstvim mela manzelka dva zamestnavatele. PPM pobirala ve vysi 581 Kc/den (vym. zaklad 730 Kc/den). Pak pobirala rodicovsky prispevek a znovu otehotnela aniz by mezi tim pracovala. Nyni je znovu ma materske a denni davka PPM je 299 Kc. Cim si lze vysvetlit ten rozdil? Dekuji Budek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, do naší společnosti nastoupila žena, s…

Dobrý den, do naší společnosti nastoupila žena, s níž jsme uzavřeli pracovní smlouvu na dobu určitou a to od 5.9.2011 do 31.12.2011. Nyní žena zjistila, že je asi jeden měsíc těhotná. Kdo jí bude platit mateřskou dovolenou? Před tím, než k nám nastoupila, byla vedena na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Domníváme se, že naše společnost to nebude, že skončí pracovní poměr k 31.12.2011 a dále se tím nebudeme zabývat. Nechtěli bychom však něco zanedbat. Děkuji za odpověď Ivana Chmelová, MZÚ



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem na RD, zvolila jsem si 2-letou…

Dobrý den. Jsem na RD, zvolila jsem si 2-letou variantu vyplácení podpory. Pokud bych 3.rok zůstala doma (bez vyplácení jakékoli podpory v rodičovtví), zaměstavatel mi to dle zákona musí umožnit. Lze během tohoto 3.roku, v případě rizikového těhotenství, RD přerušit a natoupit na nemocenskou?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, za pár dní budu nastupovat na MD. Bude…

Dobrý den, za pár dní budu nastupovat na MD. Bude moje mateřská ovlivněna tím, že jsem v průběhu pracovního poměru, který trval 8 měsíců měla několikrát snížený výdělek kvůli pobírání nemocenské a ošetřovného? Prvnímu dítěti je 3,5 roku, měla bych mít tedy nárok na počítání mateřské ze stejného základu jako při výpočtu první MD, kdy jsem měla výdělek vyšší? Jsem stále u téhož zaměstnavatele. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych několik dotazů. K 7.10.2011…

Dobrý den, měla bych několik dotazů. K 7.10.2011 mi končí RD a můj zaměstnavatel mne už nechce vzít zpátky a sdělil mi, že pak už jen dořešíme administrativní věci. Chtěla bych se proto prosím informovat na co mám ze zákona nárok, vím, že je tam nějaká podmínka, že nesmím podepsat výpověď dohodou abych nepřišla o odstupné. Ještě bych se chtěla zeptat na to, zda je pro me dobré či špatné, když budu ve stavu marodním (jsem po prodělaném zápalu plic)v době, kdy mi bude chtít dát zaměstnavatel výpověď, aby si nemohl poté najít nějakou kličku, kterou bych přišla o vše. Momentálně nemám neschopenku z důvodu RD. Moc děkuji za případnou odpověd. L.K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem sama s tříletou dcerou a od ÚP…

Dobrý den, jsem sama s tříletou dcerou a od ÚP jsem dostala podporu pod 3500Kč,malá chodí do školky a ta mě měsíčně stojí 1300kč,chtěla bych poprosit o radu jestli mám nárok na něco od sociálky protože se to takhle utáhnout nedá.Bydlím sice u svých rodičů,ale těm musím platit 3000kč a už jsem v mínusu.A ještě mi někdo říkal že bych měla dostávat i podporu na malou.Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych poprosila o radu. Právě…

Dobrý den, ráda bych poprosila o radu. Právě stojíme před rozhodnutím, zda si zvolit 2- nebo 3-letou variantu rodičovské dovolené. (Dost se ohlížíme na finanční stránku.) Máme 4-měsíčního syna a plánujeme druhé dítě. Když si zvolím variantu dvouletou, jak je to v případě, když do té doby neotěhotním, nebo když nebudu mít možnost dát po dvou letech dítě do školky,...kdybych musela zůstat doma.. zaměstnavatel by s tím souhlasil, musela bych si sama platit sociální a zdravotní pojištění?... Co byste poradil/a? Moc děkuji za odpověď. S. Machalová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je mi 27 let, jsem studentkou denního…

Dobrý den, je mi 27 let, jsem studentkou denního studia na VŠ. Po gymnáziu jsem 3 roky studovala VOŠ, po úspěšném absolvování jsem začala studovat VŠ. V akad. roce 2011/2012 bych chtěla školu dodělat. Plánujeme po škole miminko, proto bych se chtěla zeptat, v jakém případě (a zda vůbec) bych měla nárok na slušnou mateřskou a PPM? Případně kolik peněz bych mohla na mateřské jako absolventka mít? (vzhledem k dennímu studiu jsem neměla možnost pracovat). Žiju s přítelem, který je OSVČ, ale trvalé bydliště mám jinde. Do 26 let jsem pobírala sirotčí důchod, v současné době nemám nárok na žádnou finanční pomoc od státu, platím si sama zdravotní pojištění, spořím stavební spoření a žiju z peněz, které mám našetřené. Moc děkuji za odpověď! Tereza H.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám pracovní smlouvu na dobu určitou…

Dobrý den, mám pracovní smlouvu na dobu určitou od 1.9.2011 do 30.6.2012 a ještě jen na třetinový úvazek. Chtěla jsem se zeptat. Jak to bude s mateřskou, kdybych na ní nastoupila před vypršením pracovní smlouvy? třeba 25.5. 2012? jak hodně peněz budu pobírat a jak by to bylo, kdybych pak šla na druhou mateřskou? Ještě bych měla říct, že před tím jsem byla spolupracující osoba s manželem, kdy jsem si platila nemocenskou. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení závěrečného …

Dobrý den, prosím o zodpovězení závěrečného dotazu:máme zaměstnankyni, která při rodičovské dovolené u nás pracuje od 2.5.2011 na zkrácený pracovní poměr, na dobu neurčitou. Hlavní pracovní poměr má u jiné společnosti, MD jí byla vyplácena tam.U této společnosti je vedena stále jako zaměstnankyně. Nyní nám oznámila, že je těhotná. Dotaz zní, z jakého vyměřovacího základu se bude nová PPM počítat. Budeme-li vystavovat doklady pro PSSZ, jaké? Děkuji H.B.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, rada bych po ukonceni materske…

Dobry den, rada bych po ukonceni materske dovolene v dobe kdy budu pobirat rodicovsky prispevek pracovala pro sveho puvodniho zamestnavatele na polovicni uvazek 20 hod tydne. Pracovala bych jeden den v tydnu z domova a jeden den bych byla v praci a dite by v ten den hlidal manzel ktery by pracoval take z domova pro jineho zamestnavatele. Rada bych vedela jestli tento zbusob hlidani ditete nevylucuje pobirani rodicovskeho prispevku a take jak je to se zdravotnim pojistenim pokud bych pracovala? Plati ho stale stat jak by to bylo kdybych byla pouze na rodocivske dovolene nebo pokud budu pracovat na polovicni uvazek musim ho platit ja a pokud by jsem to byla kdo ho musi platit je castka pomerna vydelku nebo je to flat? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz ohledně rodičovského…

Dobrý den,mám dotaz ohledně rodičovského příspěvku.V Dubnu příštího roku mi končí rodičovský příspěvěk 3-letá varianta.Do práce nastoupit nemohu,protože mi za prvé syna nevezmou do školky ani do jeslí a v zaměstnání před porodem jsem byla ve zkušební době,takže tam mi místo nedrží.Na úřadu kam chodím pravidelně každé tři měsíce obnovovat žádost na příspěvek na bydlení mi na můj dotaz co mám dělat a kam se mám hlásit až mi příspěvek skončí mi odpověděli,že nemají tušení. Můj dotaz proto je zda po skončení rodičovského příspěvku a mám nárok na nějaké peníze od úřadu.Jsme samoživitelka a tudíž bych zůstala úplně bez příjmu,což si myslím že není možné. Předem děkuji za odpověď s pozdravem Lenka Pospíšilová