FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den, jsou od roku 2008 i u ošetřování dítěte, tzv. paragraf, první tři dny nehrazené? Bude se snižovat výplata dávek pokračující nmateřské dovolené po 1.1.2008 podle nivých předpisů, nebo bude tato výplata dokončena ve stejné výši jako v roce 2007?


odpovídal(a): Redakce

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den, manželka bude v květnu 2008 nastupovat na mateřskou dovolenou, v tuto chvíli je již v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství). Jakým způsobem se bude vypočítávat výše mateřské dovolené ? existuje na Vašem webu klakulačka, která by tento výpočet simulovala ? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den, v květnu budu nastupovat na mateřskou, jsem zaměstnaná. Chtěla bych ale pobírat mateřské dvě, proto uvažujeme, že mě přítel "zaměstná"(FO), jaké jsou ale podmínky,abych mohla pobírat mateřkou dov. i z tohoto úvazku?Kolik musím mít odprac. hodin a musí mě přihlašovat kvůli odvodům? Můžu mít prac.sml. jen na část. úvazek? Musím to pak někam nahlásit, nebo to zařídí jeho účetní? Doufám, že je můj dotaz srozumitelný. Díky za odpověď. Jana P.


odpovídal(a): Redakce

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den, prosím o radu zda malá organizace do 25 zaměst. vyplácí zaměstnankyni mateřskou dovolenou a kolik je to %. Děkuji Jarka


odpovídal(a): Redakce

Peněžitá pomoc v mateřství

Od 1.6.2007 som nastúpila do práce kedy mojmu synovy bolo 2,5 roka / v čase rodičovskej dovolenky.V súčasnej dobe pracujem a poberám rodičovský príspevok.Od 18.122007 nastúpim na materskú dovolenku-6 týždňov pred porodom druhého dieťaťa.Mám nárok na materskú,alebo rodičovskú.Pracovný pomer som namala prerušený.Ak na materskú ako to bude s rodičovským na prvé dieťa.Musím ho prerušiť a kedy keď termín porodu mám 24.1.2008.Do kedy musím požiadať o druhú rodičovskú?


odpovídal(a): Redakce

Peněžitá pomoc v mateřství při ukončení činnosti f

Dobrý den,prosím o radu ohledně nárku na pěněžitou pomoc v mateřství.V r. 2004 v březnu jsem porodila, zaměstnavatel mi vyplácel 6 měsíců mateřskou - respektive 3 měsíce, protože pak jsem obdržela interní informaci, že část podniku se pronajímá a mě bude vyplácet jiný zaměstnavatel, ale že se tím neměmí žádné podmínky pracovně právního vztahu. To je podle mne v pořádku, pak ale v lednu 2006 poslal "následný zaměstnavatel", že se mnou rozvazují HPP z důvodu nadbytečnosti, neboť zaměstnavatel přechází na jinou činnost podnikání a dostanu odstupné - jenže to mi vyplatil původní zaměstnavatel, který mi současně poslat pracovní smlouvu na dobu určitou a to na 2 měsíce 2-3/2006. Vše jsem podepsala a odstupné mi bylo vyplaceno jako normální odpracovaná mzda. Teď nastal spor na OSSZ, kdy jsem šla žádat o peněžitou pomoc v mateřství(neboť v lednu 2008 budu rodit 2dítě), bylo mi zděleno, že vzhledem k ukončení HPP a že nemám žádný zdanitelný příjem nemám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Logiku to má, ale přeci jen není nějaká možnost??? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobry den, som poberatelkou rodicovskeho prispevku v CR. Narok na prispevok mam este 2.5 roka. V pripade, ze sa prestahujem na Slovensko, kde si nasiel manzel pracu, stratim tym narok na vyplacanie RP z CR? Dakujem.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet výše peněžité pomoci v mateřství

Dobry den chtela bych se prosim vas zeptat jak se pocita narok na materskou ovolenou kdyz mesicni cisty prijem je 8125Kc a hruby 10000Kc kolik by me melo asi chodit materske od zamestnavatele dekuji moc za radu prosim odpovezte mi


odpovídal(a): Redakce

Muž a PPM či rodičovský příspěvek

Na internetu jsem našla, že mají muži pečujícím o novorozené dítě možnost čerpat peněžitou pomoc a to od 7. týdne věku dítěte, pokud tuto dávku nebude pobírat matka dítěte. Toto vstoupí v platnost od 1.1.2008 nebo od 1.1.2009? Dále prosím o vysvětlení tohoto odstavce v praxi: Je-li rodičem muž (myslí se tím rodič, který o RP žádá, tedy osobně celodenně a řádně pečuje o dítě), považuje se pro účely rodičovského příspěvku podmínka nároku na peněžitou pomoc za splněnou, jestliže na ni nevznikl nárok jen proto, že rodič nesplnil podmínky uvedené v § 12a odst. 1 a 2 zákona č. 88/1968 Sb., o prodloužení mateřské dovolené, o dávkách v mateřství a o přídavcích na děti z nemocenského pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Na požádání rodiče je povinen ten, kdo provádí jeho nemocenské pojištění (zpravidla OSSZ, příslušná podle místa trvalého pobytu), nejpozději do 8 dnů rodiči sdělit, zda mu vznikl ve smyslu věty první ke dni narození dítěte nárok na peněžitou pomoc, a jestliže rodič v žádosti uvede, že žádá o nárok na rodičovský příspěvek ve zvýšené výměře (rychlejší varantu čerpání do dvou let dítěte), též denní výši peněžité pomoci stanovenou ke dni narození dítěte. Chápu dobře, že pokud by žena neměla nárok na PPM, mohl by muž ode dne porodu nastoupit na rodičovskou dovolenou a pokud by splnil i ostatní podmínky jako kdyby byl žena ( trvá mu účast na nemocenském pojištění , nebo jestliže trvá ochranná lhůta z dřívějšího pojištění, přeruší činnost, ze které má nárok na peněžitou pomoc a jestliže byl v posledních 2 letech před porodem účasten alespoň po dobu 270 dnů nemocenského pojištění) vznikl by mu nárok na peněžitou pomoc? Znamená to, že by sice nárok na peněžitou pomoc měl, ale neměl by nárok na její výplatu, protože není vdovec nebo opuštěný muž ani jeho žena nemá od doktora potvrzeno, že není schopna o dítě pečovat? Po jak dlouhou dobu by musel minimálně zůstat na rodičovské dovolené, aby mu nárok na peněžitou pomoc vznikl? 6 týdnů?


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem. Na MD bych chtěla nastoupit později než je stanoveno zákonem, a to 4 týdny před porodem. Jak to bude s PPM? Bude mi krácena pouze o 2 týdny? A jak to bude pokud pak porodím před termínem? Dojde pak ještě k nějakému krácení nebo jí budu moci čerpat i v tomto případě celých 26 týdnů ode dne nástupu na MD bez ohledu na skutečný datum porodu? Moc děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Mám dceru na mateřské dovolené.Chtěl…

Dobrý den.Mám dceru na mateřské dovolené.Chtěl jsem se zeptat,zda může prováďet práci na smlouvu dohody o provedení práce.Díky za odpověď.