FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu - jsem doma s postiženou holčičkou a pobírám příspěvěk na péči. Nyní jsem těhotná a nevím, kam si jít zažádat o mateřskou dovolenou nebo zda mi bude hned vyplácen rodičovský příspěvek? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dovolená a PPM

Dobrý den. Jsem t.č. na rodičovské dovolené a zároveň pracuji u svého zaměstnavatele. Mám upravenou smlouvu - jsem placená hodinově. Od ledna do dubna jsem odpracovala asi 300hodin a 3.5.2008 nastupuji znovu na mateřskou dovolenou. Mám nárok na dovolenou na zotavenou a případně v jakém rozsahu? Dále by mě zajímalo, jestli se mi výše PPM bude počítat ze mzdy před nástupem na první MD nebo z přivýdělku, který mám nyní během rodičovské dovolené. Děkuji za odpovědi.



odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání při mateřské

Dobrý den, Chtěla bych přijmout do zaměstnání pracovnici, která je momentálně na mateřské dovolené a je v trvalém pracovním poměru v jiné firmě. Mám uzavřít vedlejší pracovní poměr, nebo dohodu o pracovní činnosti?Má tato pracovnice nějaké jiné omezezní, např. maximálně počet odprac. hodin apod. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Radičovská dovolená

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na rychlé čerpání rodičovského příspěveku. Chtěla bych totiž co nejdříve znova otěhotnět i když jsou dítěti v současné době 4 měsíce. Pokud zvolím rychlé čerpání (mám splněny všechny podmínky) tzn 11400 Kč na 24 měsíců, a pak se rozhodnu, že budu chtít zůstat s dítětem ještě jeden rok doma,protože se mi nepodařilo otěhotnět. Nebudu dostávat rodičovský příspěvek, ale není mi však jasné kam budu zařazena a jaké povinnosti v tomto případě mi přísluší. Budu vedena jako nezaměstnaná, nebo si budu muset platit zdravotní pojištění atd? Před otěhotněním jsem byla zaměstnaná na HPP u firmy do 25 zaměstnanců na dobu neurčitou. děkuji za objasnění situace.


odpovídal(a): Redakce

Vyrovnávací příspěvek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat pracuji jako sestra zachranář a jezdím sanitním vozem na záchr.službě. Nyní jsem v pracovní neschonosti z důvodu těhotenství.Zaměstnavatel pro mě nemá jinou práci,kterou bych mohla v době těhotenství vykonávat, proto musím být na prac.neschopnosti.Mám nárok na dorovnání mzdy alespon do základní mzdy(myslím tím tabulkový zaklad,který je 16 500kč.) nebo musím opravdu pobírat jen nemocenské dávky?Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den. Od 1.4.2005 - 28.2.2006 jsem byla zaměstnaná. Od 1.3.2006 - 8.8.2007 jsem byla v evidenci na ÚP. Od vyřazení z ÚP až do 2.1.2008 jsem si hradila sama zdravotní pojištění, ale NE sociální pojištění. Od 2.1.2008 jsem zaměstnaná, ale jsem těhotná (ter. porodu 11.7.08) a od 1.2.08 jsem musela se zdravotních důvodů nastoupit na nemocenskou. Chtěla jsem se zeptat, zda budu mít nárok na PPM od zaměstnavatele (firma do 25 zam., takže asi od státu), když jsem na podzim 2007 nehradila sociální? V zákoně jsem vyčetla, že se počítá účast na sociálním 270 dnů během 2 let. Nevím, zda toto přerušení neplacení sociálního mi zruší nárok na PPM? Je možné dodatečně doplatit sociální pojištění? Děkuji za opověď.


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

dobrý den, jsem zaměstnaná u firmy nad 25 zaměstnanců a od 26.3.2008 jsem na mateřské dovolené. Moje průměrná mzda za poslední rok činí 35.000tis hrubého. Jaká bude moje výše mateřské? Je to nějak omezeno maximálním denním limitem jako u nemocenské nebo je to 69% z čisté mzdy? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

dobrý den, jsem zaměstnanec u firmy a zajímá mě,zda mám nárok na vybrání dovolené za rok 2008 po vyčerpání mateřské dovolené po době 28 týdnů. Od ledna 2008 jsem byla v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství) a od 26.3.2008 čerpám mateřskou dovolenou po dobu 28 týdnů. Zaměstnavatel mi tvrdí, že pokud jsem byla od ledna v pracovní neschopnosti a pak jdu na mateřskou dovolenou, tak si po uplynutí mateřské dovolené nemohu zažádat o proplacení dovolené, na kterou bych měla mít nárok. Je tomu opravdu tak nebo i přez mou pracovní neschopnost po dobu cca 3 měsíců mám nárok na proplacení a čerpání dovolené? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, mám dotaz ohledně výše PPM/rodičovského příspěvku. Po ukončení VŠ jsem v 10/07 nastoupila do zaměstnání (smlouva na dobu určitou na jeden rok). V lednu jsem nastoupila na rizikové těhoteství. Termín porodu 07/08. Chci se optat zda budu mít nárok na PPM nebo rovnou na rodičovský příspěvek (když nesplňuji podmínku 270 dní), a v případě v jaké výši? Můj hrubý měsíční příjem je 7000,- Kč? Dojde k automatickému ukončení pracovního poměru v 10/08 v případě, že neukončím pracovní poměr dříve? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, potřebuji poradit. Jsem od 11/2007 v evidenci ÚP, podpora mi končí v dubnu. Jsem těhotná, termín porodu 4.10. ÚP mi prý bude platit i nadále sociál. a zdrav.pojištění, ale mám nárok na nějaké jiné dávky? Nebo budu úplně bez příjmu až do porodu? A jak by to bylo v případě nemocenské (rizikové těhotenství).Jsem vdaná, manžel pracuje. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem zaměstnaná od 6/07 (předtím studentka VŠ), nyní těhotná a ze zdravotních důvodů nastupuji na nemocenskou. Termín porodu je 18.6., na mzdové účtárně mi řekli, že pokud setrvám na neschopence, nástup na mateřskou bude 8 týdnů před porodem, čili k 18.4. Měla bych mít za tento rok nárok na 15 dnů dovolené a zajímalo by mne, kdy by bylo nejvýhodnější si tuto dovolenou vybrat - zda ještě před nástupem na mateřskou (může ještě ovlivnit výši PPM?) nebo jak mi radí mzdová účtárna - po ukončení mateřské - před nástupem na rodičovskou dovolenou? Jaký by v tom byl rozdíl? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobry den, moje prumerna mes. mzda je 37000 za posledni kal. rok. Od cervna nastupuji na materskou dovolenou. Muzu prosim vedet maximalni vysku denni davky na kterou mam narok pocas materske dovolene? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Zaměstnankyně u nás pracovala od 27.4.2007-31.10.2007 v ochr. lhůtě dne 26.11.2007 uplatnila neschopenku a nyní jsem se dozvěděla, že je těhotná a bude u nás uplatňovat PPM. Zkoumám podmínku 270 dní nem.pojištění a nevím jestli se neschopnost v ochranné lhůtě /po skončení zaměstnání/počítá do těchto 270 dnů? Co vše se tam počítá?? A co bude, když mi 270 dní nevyjde, co bude slečna pobírat? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

PPM

Pekny den, chtela bych se zeptat, zda do zapocitatelnych prijmu rozhodnych pro stanoveni vyse penezite pomoci v materstvi se zapocitavaji i odmeny dosazene v rozhodnem obdobi (predchazejicim ctvrtleti pred nastupem na materskou)? Dale bych se chtela zeptat, jak se stanovi vyse penezite pomoci v materstvi v pripade zamestnankyne, ktera pracuje na polovicni uvazek a jeji mzda dosahuje poloviny minimalni mzdy?Je stanovena nejaka minimalni hranice PPM, ktera je zarucena a bude zamestnankyni vyplacena? Dekuji predem za odpovedi, Ilona Kapounova


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, v roce 2006 jsem byla zaměstnána na dobu určitou (na 6 měsíců). Během této doby jsem otěhotněla. Zaměstnavatel mi normálně vyplácel mateřskou. Nyní pobírám rodičovský příspěvek a jsem opět těhotná. Musí mi zaměstnavatel opět vyplácet mateřkou nebo už ne? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám na Vás možná trošku složitější…

Dobrý den, mám na Vás možná trošku složitější dotaz. · Jsem studentka denního studia na vysoké škole v Pardubicích (studuji čtvrtým rokem, ale všechny předměty mám ukončené, tz. že do školy nechodím, ale potřebuji složit bakalářské státnice v červnu 2008) · Zároveň však pracuji na pracovní smlouvu (od 16.7.2007 / předtím od 13.4. do 30.6.2007 na Dohodu o pracovní činnosti), která mi končí 15.4.2008. · Mám slovenské občanství a v CZ mám přechodný pobyt · Jsem těhotná a předpokládaný termín porodu je 25.5.2008 · Manžel pracuje v CZ jako živnostník a má české občanství Můj dotaz zní: · jestli budu mít nárok na PPM a pak i rodičovský příspěvek tady v CZ · jestli bude mít naše dítě české nebo slovenské občanství, když se narodí v CZ · jestli bych mohla pak mohla čerpat rodičovský příspěvek zrychleně (teda na 2 roky) Mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den,jak mám postupovat,vůči zaměstnavateli, když se ruší provozovna kde jsem pracovala(nyní jsem na MD) a zaměstnavatel mi výpověď nedal a provozovna již patří jiné společnosti,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, 28.2.05 jsem dala výpověď dohodou ve firmě protože firma se transformovala a přecházela na jinou činnost, 24.4.05 se mi narodil chlapeček, protože jsem pořád byla v ochranné lhůtě tak jsem dostala řádnou PPM, 24.4.08 budou malému 3 roky, teď jsem zjistila, že jsem znovu těhotná, mám nějaký nárok znovu na PPM od stejného podniku, nebo mám už nárok pouze na rodič.příspěvek? Pokud ano tak v jaké výši a do jakého věku dítěte? Moc děkuji za odpověď. Alice


odpovídal(a): Redakce

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den, jsem zaměstnaná na na hlavní prac. poměr a nyní budu pobírat PPM, kterou mi bude hradit můj zaměstnavatel. Musí mi z této dávky zaměstnavatel odečíst soc. a zdrav. pojištění a také daň ze mzdy? Děkuji za odpověď. Bohuslava


odpovídal(a): Redakce

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobry den, pouzivam sluzebni auto k soukromym ucelum. Nyni se mi pridanuje od noveho roku se bude strhavat i soc. a zdrav. pojisteni. Od poloviny unora nastupuji na materskou dovolenou. Zamestnavatel mi sdelil, ze mohu sluzebni auto pouzivat i dalsich 6 mesicu (po dobu materske) nez nastoupim na rodicovskou dovolenou, s tim,ze se mi bude po tuto dobu 6 mesicu auto pridanovat jako nyni a platit soc. a zdrav. pojisteni. Jak se bude pridanovat, kdyz materska se vypocita stejne jak nemocenska, tudiz mam narok na max.420,- Kc na den. To se mi to ztrhne z toho naroku 420,-. Jen pro informaci porizovaci castka auta je 560 tis., tudiz pridanovaci castka je 1% = 5600,-. Dekuji predem za vasi odpoved.