FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den,mám dotaz ohledně čerpání dovolené za rok 2008 po mateřské dovolené.Od 7.10.2007 do 19.4.2008 jsem pobírala peněžitou pomoc v mateřství.Za rok 2007 jsem si dovolenou(20 dní) vybrala ještě v době,kdy jsem chodila do zaměstnání.Chtěla jsem se zeptat,zda mám nárok na dovolenou i za rok 2008 a pokud ano,tak na kolik dní.Mluvila jsem s naší paní účetní a ta mi sdělila,že pokud už jsem v roce 2008 nepracovala,tak mi nárok na dovolenou nevzniká.Děkuji moc za Vaši pomoc a odpověď.Lenka


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobry den, mam dotaz ohledne cerpani dovolene pred nastupem na MD. Na MD nastupuji zhruba za 3 tydny a mam jeste nevycerpane 2 tydny dovolene. Zajimalo by me, jak je to s proplacenim teto dovolene, zda se o toto proplaceni zada u zamestanavatele a v pripade, ze bych dovolenou cerpala az v obdobi mezi materskou a rodicovskou dovolenou-jak se postupuje a jde se o tyto dovolene zada...moc dekuji predem za odpoved



odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené se souhlasem zaměstnavatele čtvrtým rokem do 23.9.2008. Nyní čekám druhé dítě s nástupem na mateřskou dovolenou 21.8.2008. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství od zaměstnavatele? Z čeho se bude vypočítávat denní výše? Děkuji. Pokorná


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a sociální pojištění. Dobrý den, chtěla…

OSVČ a sociální pojištění. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda by se našla nějaká pomoc či řešení pro moji situaci. Jsem OSVČ, otěhotněla jsem a chtěla jsem pracovat alepoň do konce roku. Minulý měsíc jsem nečekaně musela na operaci, která mi zachránila život, teď jsem na nemocenské. Připlácela jsem si zdravotní pojištění, ale spočítali mi ho při daňovém přiznání na 200Kč a z toho mi teď platí nemocenskou, která je okolo 2tis. měsíčně, a stále si platím soc. a zdrav. poj. což činí něco přes 4tis. měsíčně. Mateřká mi také vychází na něco přes 2tis. Co tedy mám teď dělat? Když pozastavím činnost a přihlásím se na pracovní úřad, mám šanci dostat nějaké dávky? Mám přítele, ale z jeho platu nevystačíme a to ještě musíme nakoupit spoustu věcí na miminko. Kdyby mě někdo zaměstnal a pracovala bych 4 měsíce, měla bych pak nějaký nárok na mateřskou, nebo alespoň na nějaké minimum či nemocenskou? Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Čerpání nevybrané dovolené

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak je to s vyplácením zbytkové dovolené,kdyz jsem na nemocenské a později přejdu na mateřskou kterou mi bude vyplácet zhruba sedm mesíců zaměstnavatel.Je povinný mi tu dovolenou proplatit k dyz na ni mám nárok ten sedmý měsíc? Předem děkuji za Vaši odpověd'. Krnáčová Katarína


odpovídal(a): Redakce

Výpoveď z pracovního poměru

Dobrý den. CHtěla bych poradit. Jsem na mateřské dovolené se synem.Předtím jsem byla zaměstnaná na dobu neurčitou. Syn bude mít 9.3.2009 3 roky, mateřskou mohu pobírat do 4 let /neměla jsem možnost výběru/.Uvažujeme o druhém dítěti, ale zároveň nechci přijít o práci. Když neotěhotním do synových 3 let, mohu dostat výpověď v práci? Někde jsem četla, že pokud bych nastoupila na mateřskou než bude mít syn 3 roky, místo mi musí držet i po dobu druhé mateřské dovolené, ale pokud až po 3 letech, o místo přijdu. NEvím, jestli to píšu trošku srozumitelně. Snad můj dotaz pochopíte. Děkuji za odpověď MP


odpovídal(a): Redakce

Druhá mateřská

Dobrý den chtěla bych se zeptat, jak je to s nástupem na MD a RD pokud jsem již na RD s prvním dítětem?Chtěla bych druhé dítě, v květnu 2009 prvnímu budou tři roky a měla bych nastoupit do práce(mám trvalý prac.poměr).Pokud otěhotním než bude mít tři roky, jak je to s pobíráním PPM na první a jak je to s ostatními nároky na druhé dítě?Mohu si i na druhé dítě v tomto případě vybrat délku RD?


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den, jsem na MD s ročním dítětem a nastoupila jsem k původnímu zaměstanvateli na poloviční úvazek, tj. mám původní prac. smlouvu změněnou na 1/2 úvazku dočasně, po dobu pobírání rodičovského příspěvku. Mám dotaz, z jakého základu by se počítala peněžitá pomoc v mateřství u druhého dítěte, tj. jestli z původního základu (před první MD) nebo z polovičního úvazku. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nástup na mateřskou

Dobrý den, Potřebovala bych poradit... Jsem těhotná, OSVČ, s manželem jsem jako spolupracující osoba, od 01.01.2008, chtěla bych se zeptat, jak to budu mít s mateřským příspěvkem, od doby kdy nastoupím na mateřskou, jestli mám nějaký nárok, nebo až po porodu, kdy? a jestli se musím někde nahlásit, nebo co všechno k tomu potřebovat? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně čerpání PPM v případě druhého dítěte - dceři budou v září 3 roky, plánujeme druhé dítě, z předešlých dotazů a odpovědí jsem správně pochopila, že PPM mi bude přidělena stejná, jako u prvního dítěte, pokud mi na PPM vznikne nárok do 4 let věku prvního dítěte. Z jiných vašich odpovědí jsem ale vyčetla, že 4 rok věku prvního dítěte budu muset požádat o neplacené volno pokud se nechci vrátit do práce), mateřská dovolená trvá je do 3 let věku dítěte. Spadám ovšem do této kategorie - rodič, pečující o dítě, které bude k 1. lednu 2008 starší 21 měsíců a mladší 3 let věku (a tudíž si rodič nemůže ze zákona zvolit možnost čerpání rodičovského příspěvku), bude pobírat rodičovský příspěvek v základní výměře (7 600 Kč) do 3 let věku dítěte a následně rodičovský příspěvek ve snížené výměře (3 800 Kč) do 4 let věku dítěte; budu tedy do 4 let věku dcery pobírat 3.800,-, takže nemusím o žádné neplacené volno u zaměstnavatele žádat? Děkuji za odpověď, snad jsem vás do toho moc nezamotala :-)



odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Dobrý den, potřebovala bych poradit mám zaměstnankyni která čerpala od 7.12.2007 do 20.6.2008 mateřskou dovolenou.Dovolenou na zotavenou za rok 2007 si vybrala před nástupem na mateřskou dovolenou.Nevím na kolik dnů dovolené na zotavenou má nárok za rok 2008.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku a výše mateřského příspěvku. Jsem OSVČ, od 12/2007 si platím zálohy nemocenské pojištění v minimální výši. Od 1.7.2008 jsem nastoupila také do zaměstnaní jako konzultant. Můj hrubý příjem je 23 000,- Kč. Zároveň jsem těhotná. Termín porodu je konec prosince 2008. Prosím o informaci, 1) z jakého příjmu mám nárok na mateřský příspěvek? 2) v jaké výši tento příspěvek budu pobírat? 3) náleží mi již teď nemocenská v případě pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství? Těším se na brzkou odpověď. S pozdravem, IV


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně PPM -jestli mam na ní narok a pokud ano,tak kdo mi ji bude vyplácet.Dne 23.6.2008 mi skončila mateřska s prvním dítětem,ted jsem tehotna a v evidenci UP,termin porodu mam 30.8.V době první mateřské jsem byla zaměstnaná od 6.4.2006 do 7.4.2008,druh pracovního poměru byla dohoda o prac.činnosti.Až mi gynekolok dá 6 týdnů pred porodem formulář o nastupu na mateřskou dovolenou,nevim kam ho mam odevzdat,jestli do mého minulého zaměstnání, na OSSZ nebo UP a jestli mam nárok na PPM .Mužete mi prosím poradit?Dekuji Kasova Alena


odpovídal(a): Redakce

Proplacení dovolené

Dobrý den, mam dotaz ohledne proplaceni nevybrane dovolene nez jsem nastoupila na MD a zaroven o proplaceni dovolene behem MD (Mat.dovolene).Je to ji6 mesiců, co jsem ukoncila radnou MD a odeslala memu zamestnavateli info o ukonceni MD a zaroven žádost o proplacení dovolene. Ovšem, ve firmě, kde jsem pracovala se od ledna 2008 měnily účetní firmy a zaměstnavatel se na to vymlouvá. I po několika mých upozornujících telefonátech stále neví a říká, že jim to připomene atd..co by jste mi poradili? Mohu se někde odvolat?(např. na OSSZ?) Děkuji Klára Petrů


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den. Jsem čtvrtým rokem na rodičovské dovolené se souhlasem zaměstnavatele. Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Plánuji druhé dítě a můj dotaz zní, zda mám od zaměstnavatele nárok na peněžitou pomoc v mateřství i na druhé dítě, aniž bych nastoupila do práce. Za odpověď děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské pojištění

Dobrý den.Jako OSVČ jsem si dosud neplatila nemocenské pojištění. Jsem ve 3 měsíci těhotenství. Zřejmě nestihnu splnit podmínky pro výplatu mateřské dovolené (270dní pojištěna a 180 dní jako OSVČ).Mohu se teď přihlásit k nemocenskému pojištění na OSSZ nebo se mám nechat zaměstnat? Co by bylo pro mě výhodnější?Prosím poraďte.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dcera v roce 2006 odpracovala jeden měsíc /leden/ od února do 15.07.06 měla nemocenskou, 15.7.06 až 25.1.07 pobírala PPM, a od 25.1.07 pobírá rodičovský příspěvek dosud, v říjnu 2008 se jí narodí 2 dítě. Neustále je v pracovním poměru, má nárok na dovolenou? na kolik dnů a kdy je dostane proplaceny a co pro to musí udělat. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně platu... Jsem nyní na MD (resp. rodičovský příspěvek) a měla bych možnost jít od září učit a 0,1 úvazek /2h týdně/. Při plném úvazku mi činil základní plat okolo 16000,-. Odváděla bych z platu kromě daně i další srážky - sociální + zdravotní? Kolik by mi činila čistá mzda? Na rodičovské jsem nyní první měsíc...(vím, že pokud není čistá mzda přes 8000,- odvádí se určítá výše sociálního a zdravotního...) Děkuji za odpověď. Blanka


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, v září odcházím na mateřskou dovolenou. Pracuji na HPP jako konzultant a vlastním ŽL, na který mj. současnému zaměstnavateli fakturuji za zprostředkování obchodu. Budu moci při pobírání PPM i nadále fakturovat zaměstnavateli, který mi bude platit PPM, za zprostředkování obchodu, pokud ne, jakým jiným způsobem se dá situace řešit (dohoda o provedení práce atd.)? Pokud budu moci fakturovat, vztahuje se na mne povinnost hradit zdravotní a soc. poj.? V činnosti chci pokračovat několik dalších měsíců po narození dítěte. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám na nárok na mateřskou dovolenou. 1.9.2007 jsem nastoupila po 4 leté mateřské do zaměstnání, při této mateřské jsem pracovala na hlavní pracovní poměr od 1.3.2006 do 22.9.2006 mateřskou jsem ukončila k 4.8.2007 a 1.9.2007 nastoupila do jiného zaměstnání, v říjnu 2007 jsem otěhotněla a musela nastoupit na nemocenskou ta mi byla ukončena 18.5.2008, žádala o mateřskou na ČSSZ,dnes jsem se dozvěděla že nejsem vedena v systému,ovšem nikdo kompetentní tam na zdůvodnění nebyl, mám nárok na tyto peníze???