FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Druhá mateřská

Dobrý den,10.3.2008 mi skončila 4-letá rodičovská dovolená a nastoupila jsem 11.3.2008 do pracovního poměru na 1/2 úvazek, na dobu určitou, do 10.3. 2009. Jsem opět těhotná, termín porodu 11.dubna 2009. 1/ V případě, že bych musela nastoupitn na nemocenskou a zůstat na ní až do porodu, budu mít nárok na PPM ( nevím, zda bude splněna podmínka 270 dní nemocenského pojištění )? 2/ Mohu si potom vybrat délku rodičovské dovolené? 3/ Pokud bych nastoupila na mateřskou dovolenou ještě před ukončením termínu pracovní smlouvy na dobu určitou = 6 týdnů před porodem, končí tato smlouva jejím uplynutím nebo se prodlužuje její účinnost na dobu mateřské (rodičovské) dovolené?


odpovídal(a): Redakce

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobry den,chtel bych se zeptat,jak dlouho se musi platit nem.poj.aby vznikl narok na materskou dovolenou.Manzelka je OSVC,ale zatim bez prijmu.A jak vysoka pak je?Dekuji.



odpovídal(a): Redakce

PPM

pracuji na zamestnaneckou smlouvu se stanovenou tydenni pracovni dobou 32 hodin, a dale mam Dohodu o Pracovni Cinnosti. zapocitava se nejakym zpusobem prijem z DPC k urceni vyse materskeho prispevku? (v prvnich mesicich po porodu?) dekuji!


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobry den,prosim o upresneni informaci ohledne dovolene,od ledna 09 budu na materske dovolene,je spravna informace ze za MD budu mit narok i na dovolenou za rok 2009...plny pocet dni(tj u me 25)nebo jen pomerna cast za ten pulrok..??mohu cerpat hned po ukonceni PPM..kdy je potreba o ni zazadat?a z jakeho prijmu se pocita jeji vyse.(pred nastupem nebo z prijmu behem MD? dekuji velmi za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobry den,rada bych zopakovala svuj nezodpovezeny dotaz z 5.9. a prosim o radu kdy nejlepe nastoupit na materskou.termin porodu 28.1,chtela jsem nastoupit 6tydnu pred...se zmenou vyse PPM od 1.1.09-bylo by pro mne vyhodnejsi vybrat si dovolenou a ukoncit prac.pomer az k 31.12?jak se zmeni vyse PPM pri hrubem prijmu 34tis..zajimal by me cca rozdil pri vypoctu podle prechodnych pravidel a nastupu az v lednu.jsou jiz k dispozici nejake kalkulatory? dekuji


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

dobry den mam 9 mesicniho syna a az mu budou 3roky tak bych chtela druhe.takze K dyz pujdu z rodicovske na rodicovskou budu pobirat 7600kc nebo to bude tech 3800.dekuji za odpoved doufam ze jste me pocopila


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobrý den. za letošní rok 2008 mi zbývá 18dnů ŘD. V dubnu (18.4.2008) jsem nastoupila na PN - rizikové těhotenství. Na mateřskou dovolenou nastupuji teď 29.9.2008 (6týdnů před termínem porodu). Chci se zeptat, jak je to s mojí dovolenou. Bude se mi nějak krátit, nebo ne? Pokud ano, z jakého důvodu? Musím si ji vybrat, nebo záleží na domluvě se zaměstnavatelem, zda mi ji neproplatí? Nedalo by se zkombinovat, že bych (abych nepřekročila 100dnů PN a tudíž se mi pak nekrátila) 100dnem ukončila PN, pak vybrala pár dní dovolené a nastoupila na mateřskou dovolenou?(8týdnů před termínem porodu) Abych nepřišla zbytečně o nějaké dny dovolené..je to možné? jaké by pro mě bylo nejlepší řešení?Děkuji mockráte za dopovědi


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobry den, rada bych se zeptala jak se v pristim roce od 1.1.2009 zmeni vyse materske dovolene.Muj hruby prijem nyni je 34tis.Mela bych nastoupit na materskou cca 15.12. bude pro me vyhodnejsi vybrat si dovolenou a nastoupit az od 1.1.09-jak velky rozdil bude pro me znamenat propocet podle prechodnych pravidel pokud nastoupim tesne pred koncem roku a je nekde k dispozici nejaky kalkulator? dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené po PPM

Dobrý den, měla bych dotaz... Od 21.2.2008 jsem na mateřské dovolené. Holky z účtárny mi slíbily, že mi pohlídají termín, kdy půjdu na rodičovskou. Dnes je 8.9. a stále se mi nikdo neozval. Vedoucí volala na účtárnu a prý mi pošlou formulář na vypsání dovolené. Pravda je, že mám ještě 25 dnů dovolené. Chci se zeptat, zda mi můžou tu dovolenou proplatit a já můžu nastoupit na rodičovskou?


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nástupu na mateřskou. Nyní jsem v pátem měsíci těhotenství, v průkazce mám předpokládané datum porodu stanoveno na 7.2.2009. Dle zákona bych na mateřskou měla nastupovat 6 - 8 týdnu před tímto datem. Pokud správně počítám pak 28.12.08. Vzhledem k tomu, že se od 1.1.09 měmín podmínky vyplácení PPM, mohu nastoupit na mateřskou až 1.1.09 (tedy nedodržet 6ti týdenní lhůtu před porodem??), podle toho jak jsem studovala zákon, pak ano, ale mateřská mi bude vyplácena 22 týdnů po porodu. Tak abych to shrnula předpokládám správně, že budu pobírat PPM od 1.1.09 do porodu a pak 22 týdnů po porodu, ale dle nového systému vyplácení dávek. Ptám se proto,že mám slušný plat, a kdybych na mateřskou nastupovala 28.12. pak by se mi tato dávka krátila. Mockrát Vám děkuji za odpověď. Hezký den Petra



odpovídal(a): Redakce

Nemocenské dávky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se bude počítat výše peněžité podpory v mateřství v případě, kdy se jedná o rizikové těhotenství a kdy budu téměř celé těhotenství doma na nemocenské. Zda se počítá z nemocenské nebo z výdělku před nástupem na nemocenskou. Současně bych se chtěla zeptat, jestli se doba tzv. rizikového těhotenství počítá stejně jako běžná nemoc. Tzn. první tři dny 25 %, pak do 15 dne a od 15 dne vyšší částka. Děkuji za odpověď. Hana S.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den,mám 22letou dceru,po ukončení studia v 18letech navštěvovala kurzy jazyků-v podstatě nikde nepracovala.Nyní nastoupila do pracovního poměru a je v 5.měsíci gravidity,bude mít nárok na nějakou mateřskou,když nebyla pojištěna a platila pouze ze zákona zdravotní pojištění?Nebo bude dostávat aspoň pro sebe a dítě nějakou podporu? Bohužel otce dítěte nechce uvést,takže bude bez prostředků. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem na mateřské dovolené s dvouletou dcerou,je přede mnou rouhodnutí zda nastoupit do práce, nebo jít na druhou mateřskou.Jelikož jsem při prvním dítěti pobírala nejvyšší-strop mateřské,mám obavu že při menším výdělku nyní, by se mi při druhém dítěti počítala mateřská z toho menšího posledního platu.je to tak???Bylo by to u stejného zaměstnavatele.Měla bych totiš kratší pracovní úvazek (krátí se ta mzda nějak hodinami???)...jaké je rozhodné období??Jeden rok před nástupem na mateřskou???Děkuji za připadnou odpověď...s pozdravem Marsella


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den.Mám dotaz ohledně nároku na PPM.Jako OSVČ jsem nemocensky pojištěna od 4.6.08.Předtím jsem nebyla pojištěna.Nyní jsem těhotná a termín porodu je 8.4.09.Nástup na MD by měl tedy být podle mě 24.2.09.Ještě pro jistotu uvedu, že k 30.9.budu přerušovat živnost a od 1.10.budu zaměstnána v hlavním pracovním poměru. Zajímá mě,jestli podmínka 270 dnů musí být splněna ke dni porodu(tím pádem bych pravděpodobně nárok na PPM měla),nebo ke dni nástupu na MD.V tomto případě by to vycházelo na 265 dnů a nárok bych neměla.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobrý den,dceři budou v září dva roky a plánujeme ještě druhé mimčo, jsem ale zaměstnaná a tak by mne zajímalo, jestli když teoreticky porodím do roka, tak jestli se můj pobyt na mateřské dovolené zase prodlužuje o tři roky nebo bych mohla dostat výpověď. Do práce občas chodím na výpomoc, ráda bych se tam samozřejmě vrátila. A také by mne zajímalo, jestli si i u druhého dítěte mohu vybrat délku pobírání rodičovského přízpěvku. Díky za informace.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené. Zvolila jsem si tříletou variantu. V letech 2003-2007 jsem byla zaměstnaná, boužel mi stále byla prodlužována prac. smlouva na dobu určitou, tzn. k 30. 6. 2007 byl prac. poměr ukončen. Do tří let věku mého dítěte bych ráda znovu otěhotněla. Je mi jasné, že na PPM nárok mít nebudu. Hledám možnosti, jak se vyhnout tomu, abych si musela zvolit čtyřletou variantu rodičovského příspěvku. Slyšela jsem o možnosti, že tento příspěvek může pobírat i otec (který je samozřejmě zaměstnaný), protože v současné době je možnost si na rodičovské dovolené neomezeně přivydělávat. Takže manžel by si tím pádem mohl zvolit tříletou rodičovskou dovolenou, já bych byla doma a o dítě se starala. Teď mě ale zajímá, kde bych se měla hlásit - na úřadě práce, na "sociálce"? O žádné sociální dávky bych samozřejmě nežádala. Kdo by za mě platil zdravotní a sociální pojištění? V příštích několika měsících budu pracovat na částečný úvazek, výdělek bude asi 7000 Kč "hrubého", smlouvu budu mít opět na dobu určitou. To by zřejmě nehrálo v této situaci žádnou roli. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, jem na rodičovské dovolené 4.rokem. Od 12.2.2008 (dítě 3 roky) mám rozvázaný PP s bývalým zaměstnavatelem, zaměstnanec jsem byla od 9/2000 do 12.2.2008, u něj jsem měla i PPM u prvního dítěte.Nyní jsem podruhé těhotná a termín porodu mám 31.10.2008. 1)Mám nárok na PPM? Jestli ano,tak od kdy a kdo jí bude vyplácet? 2)Pracuji současně na obecním úřadě,příjmy jsou z funkčních požitků, kde si od 1.1.2008 platím pouze zdravotní pojištění.Vztahuje se tento příjem na PPM? Děkuji mnohokrát za odpověď, na úřadech neznají odpovědi. LN


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u mateřské

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené. Chtěla bych si přivydělat u mého zaměstnavatele. Mám uzavřenou dohodu o pracovní činnosti. Kdo za mě bude platit soc. poj. a zdrav. poj., jestliže měsíční plat bude 3000 kč a v jaké výši. Zaměstnavatel mi nabídl, abych nastoupila na HPP s tím, že si vydělám 8000 kč. Co je pro mě výhodnější? Dále mám možnost začít podnikat jako FO. V případě, že bych začala, platím si soc. pojištění a zdrav. poj. v plné výši sama? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Druhá mateřská

Dobrý den, prosím o radu k následujícímu problému. Chtěla jsem nastoupit na částečný úvazek do zaměstnání po ukončení mateřské dovolené. Zaměstnavatel se ale potýká se snižováním stavů a nehodí se mu, abych nyní nastoupila. Nabídl mi proto zrušení pozice a příslušné odstupné. Momentálně čerpám řádnou dovolenou a o rodičovskou jsem zaměstnavatele dosud nepožádala. Pokud přistoupím na zmíněnou dohodu, co by se stalo, kdybych náhodou znovu otěhotněla a porodila ještě před nástupem do nového zaměstnání? Z čeho se bude počítat PPM a měla bych eventuelně znovu nárok na zvýhodněný RP do dvou let dítěte? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Druhé těhotenství

Dobry den, chtela bych se zeptat dceri budou v listopadu tri roky do te doby bych chtela otehotnet ale nechci nastoupit do zamestnani protoze pracuji jako zdrav. sestra na oddeleni s vyssim rizikem a mela bych dostat neschopenku (u prvniho tehotenstvi to tak bylo neshopenku jsem dostala ihned po otehotneni). Jsem vazana bytem proto mne zajima zda-li nemohu dostat vypoved? Dale by mne zajimalo jak to bude v tomto pripade s penezi na neschopence? Z ceho se vse vypocitava?