FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Druhá mateřská

Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu.24.4.2009 bude mit dcera 3 roky.Rodičovský příspěvek budu pobírat do tří let.25.4.2009 bych tedy měla nastoupit do zaměstnání- pracovní poměr mám na dobu neurčitou.Pokud bych nenastoupila do práce - pracovala jsem na tři směny,nevzali nás do školky a hlídání nemáme a měla bych neschopenku z důvodu nemoci od 25.4.2009,měla bych nárok na nemocenskou-v jaké výši, z čeho by se vypočítávala-jaký by byl vyměřovací základ?Nebo bych musela mít neschopenku už před 24.4.2009,abych měla nárok na nemocenskou?Na mateřskou jsem nastupovala 6týdnů před porodem,předtím jsem byla od 5.12.2005 na neschopence z důvodu rizikového těhotenství.Po skončení mateřské jsem měla proplacenou dovolenou a následně jsem začala pobírat rodičovský příspěvek.Pokud bych otěhotněla až například v červnu 2009,měla bych nárok na PPM s druhým dítětem,když by pracovní poměr trval-neskončil by,protože bych byla na neschopence?Jaká by byla výše PPM- stejná jako u prvního dítěte?Z čeho by se zjistil vyměřovací základ?První PPM jsem měla asi 11000Kč.Někde jsem slyšela,že může být i o několik tisíc nižší,což se mi nezdá.Myslím,že by měla být minimálně stejně vysoká.Druhé miminko jsme chtěli už nyní,ale doktoři to vzhledem k mému současnému zdravotnímu stavu nedoporučují.Proto mě zajímá,jak by to bylo, když otěhotním až po skončení rodičovské dovolené,na co bych měla nárok a v jaké výši.Kdybych měla nárok na druhou PPM,mohu potom v návaznosti požádat o čerpání a proplacení nějaké dovolené na zotavenou a následně se pak rozhodnout pro nějakou ze tří variant rodičovské?Nebo bych musela být před 24.4.2009 těhotná- třeba ve třetím měsíci,aby se pak na mě vztahovala ochranná lhůta 6měsíců a nárok na PPM bych měla?Muselo by se dítě narodit do skončení 6měsíční ochranné lhůty,aby byl nárok na PPM? Předem moc děkuji za odpověď na rozsáhlý dotaz!


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den , potřebovala bych vědět , jak by se v mém případě počítala PMM : základ platu mám 21,500 ( HPP) , další složku platu dělají ústavné pohotovostní služby /jsem lékařka/ cca měsíčně 5500 ( - dohoda o prov. prac. poměru) , a dále ještě 4500 za další pracovní činnost - též na dohodu o práci. Pokud vím , dosud bylo možné pracovat u stejného zaměstavatele i pří pobírání PMM , ale jen na dohodu , bude tomu tak i nadále ? ( mimo jiné by tak z toho zřejmě vyplývalo, že z dohod o prov. práce se PMM nepočítá, že ... ?) , ale chtěla bych to vědět od odborníka.. děkuji za odpověď Dr. Petra



odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den. Mám takovouto prosbu, potřebovala bych poradit s čerpáním řádné dovolené po skončení mateřské dovolené. Pokusím se Vám vše popsat. Od 1.8.2004 pracuji ve firmě, máme roční nárok 25 dní dovolené. 2.1.2007 – 5.1.2007 jsem čerpala starou dovolenou z roku 2006 – 4 dny. 6.1.2007 – 21.2.2007 jsem byla na neschopence – 33 pracovních dní. 22.2.2007 se mi narodilo mrtvé miminko a nastoupila jsem na mateřskou dovolenou, která trvala 14 týdnů (22.2.2007 – 30.5.2007) – 70 pracovních dní. 31.5.2007 jsem opět nastoupila do práce, ale jen do 22.7.2007 (odpracováno 36 dní + 2 dny byly svátky). 23.7.2007 – 17.4.2008 jsem byla na neschopence (rizikové těhotenství) za rok 2007 – 116 prac. dní nemoci za rok 2008 - 78 prac. dní nemoci Od 18.4.2008 pobírám peněžitou pomoc v mateřství (do 30.10.2008) – mateřská 140 dní. 24.5.2008 se nám narodila holčička. Chtěla bych požádat o čerpání řádné dovolené po skončení mateřské dovolené a potřebovala bych vědět, na kolik dní mám nárok (za rok 2007 i 2008). Slyšela jsem, že se mateřská dovolená pro tyto účely započítává jako práce a dovolená se v tomto případě krátí jenom za nemoc. Podle toho mi vychází nárok dovolené za rok 2007 – 19 dní a za rok 2008 - celých 25 dní. Nevím, jestli je to tak správně. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobry den, rada bych se zeptala jako OSVC jak se vypocitava materska, na koho se mohu obratit s pripadnym propoctem popr. kde mohu najit podrobnejsi informace.Predem dekuji za odpoved. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den. Chtěl jsem se informovat ohledně výpočtu PPM. Manželka nastoupila na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství a má smlouvu na dobu určitou do 31.12.2008. Termín porodu je 21.5.2009. Z čeho se bude příspěvek vypočitávat? Z příjmu v roce 2008 nebo 2009? Děkuji za odpověď. S pozdravem Petr Jakubec


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, obracim se na Vas s dotazem ohledne…

Dobry den, obracim se na Vas s dotazem ohledne nastupu do zamestnani po rodicovske dovolene.Dne 3.12.2008 mi konci 3leta materska(rodicovska dovolena), zamestnavatel mi sdelil, ze mi dava vypoved z duvodu nadbytecnosti + odstupne, na moji zadost by souhlasil s prodlouzenim materske na 4 roky= 1 rok neplac volno... dotazy: 1) zda mam narok v dobe neplac volna na nemocenskou?- v pripade ze v teto dobe otehotnim zda mi zamestanvatel bude vyplacet materskou-prvnich 6 mesicu a zda kdyz budu napr. 7 mesicu na rizik. tehotenstvi- zda mam narok na nemocenskou? Pokud ne do kdy bych musela otehotnet abych mela narok jak na nemocenskou tak potom na meaterskou od zamestnavatele??-jaka je ochrana lhuta?Popro. zda mohu pobirat 4 rok Rod. prispevek 3800,- a nemocenskou zaroven? 3) kdyby vznikla situace ze mi daji vypoved+odstupne k 3.12.2008 ale ja uz budu napr. v listopadu-prosinci tehotna?- mam narok na davky nemoc apod+ jeste na odstupne..? 3)zda mi ten 4 rok musi drzet to same misto? popr. kdyz pro me misto stale mit nebude zda mam opet narok na odstupne? 4) kdyz planujeme 2 dite zda je lepsi si vzit odstupne a jit na urad prace, nebo je vyhodnejsi neplac. volno? 5) mohou me dorucit vypoved uz k 1.10.- to znamena ze by mi 2 mesicni vypov. lhuta bezela jeste behem Rodicovske dovolene, nebo dostanu vypoved k 3.12.2008 + 2 mesicni vypovedni lhuta?- tim padem bych mela narok na 2 mesice prum. platu + odtupne? 6)kdybych dostala vypoved k 3.12.2008 a v teto dobe byla nemocna..mam narok na neschoprenku? predem dekuji moc za Vasi pokud mozno ryschlou odpoved Jakubcova Katerina


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, 8.12.2008 nastupuji na mateřskou dovolenou s tím, že termín porodu mám stanovený na 20.1.2009. Můj průměrný měsíční výdělek je 35.000,- Kč hrubého. Jak to bude s výpočtem pěněžité pomoci v mateřství po novém roce? Vím, že to bude vypočítáváno podle přechodných pravidel, ale jak moc se výše příspěvku bude lišit od toho, když bych nastoupila na MD od 1.1.2009? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den,pracuji 2roky ve firme.Muj hruby plat je cca 19.500tisice,cisteho 15.500tisic.Z toho 30%jsou jen stale premie. Pred dvema mesici jsem otehotnela.Mela jsem problemy a vzhledem k veku 31 mi doktor rekl,ze muzu i jit na rizikove teh.Muj sef mi ted dal ultimatum,ze bud mi vyplati pouze 60%ze mzdy a budu doma nebo pujdu na rizikove.Zajimalo by mi kolik budu brat na rizikovem teh.mzdu. A zda po porodu normalne se mi bude opet pocitat mzda z me vyplaty nebo jen z rizikove mzdy.A pak druhy dotaz, pokud by mi dal sef 60%ze mzdy a nechal me doma,kolik bych brala pak na materske. Normalne ze sveho platu mam narok na pul roku asi na 11-12tis.Ale takhle bych zrejme ty penize nedostala. A zda dle zakona mi muze dat sef pouze 60%z platu,kdyz uz vi ze jsem tehotna.TAk zda mi muze manipulovat s platem.A kdyz tak z jakeho duvodu.Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, jsem s prvním dítětem na mateřské dovolené. MD mi končí 9.3.2009 (3 roky věku dítěte), se zaměstnavatelem jsem dohodnuta, že 10.3.2009 nastoupím do práce. Pokud do tohoto data znovu otěhotním a zaměstnavatel nepřistoupí na čerpání neplaceného volna do 4 let věku dítěte, nastoupila bych, ale šla bych třeba druhý den na nemocenskou, kde bych byla až do 6 týdnů před porodem, tak z čeho si mi bude počítat druhá MD a nemůže mi zaměstnavatel ukončit pracovní smlouvu? Děkuji.JM


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobry den, chtela bych se zaptat na narok na PPM a rodicovsky prispevek. Jiz 2,5 roku jsem zamestnana v CR na 0,5 uvazek na dobu neurcitou a krome toho zde i studuji na VS doktorandske studium. Termin porodu mi byl urcen na 12. unora 2009. Ja jsem obcankou SR, manzel obcanem CR. Musim udelat nejake specialni ukony k prizanni narokum na vyplaceni? Mam narok na nejake prispevky i za studium, nebo jenom od zamestnavatele? Dekuji



odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, potřebovala bych pomoci se spočítáním nároku na dovolenou. U zaměstnavatele jsem od března 2007, letos jsem 4.3. nastoupila na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství. Nemocenská mi nyní skončila k 7.9. a od 8.9. jsem na mateřské dovolené. Jak mám spočítat nárok na dovolenou za letošní rok? A z jakých příjmů se mi bude pak počítat odměna za dovolenou? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobry den, rada bych se zeptala jak se projevi na vysi PPM nastup pred koncem roku 2008 a od 1.1.09 V pripade nastupu jeste letos se podle prechodnych pravidel vypocte pouze prvni mesic nebo se to projevi po celou dobu vyplaceni PPM??...pokud nedodrzim lhutu nastupu 6tydnu pred porodem a nastoupim pozdeji,je to nejaky problem,nebo se mi pouze zkrati pocet tydnu vyplacene PPM?...dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně výše mateřské dovolené. Mám hlavní pracovní poměr, kde výše průměrné hrubé mzdy dosahuje 25.000,-Kč a vedlejší prac.poměr u kterého průměrná hrubá mzda taktéž dosahuje 25.000,-Kč. Termín porodu mám 06.03.2009 Slyšela jsem, že podle nového zákona se budou tyto pracovní poměry sčítat dohromady. Do teď to bylo, dle informací, že se každá mzda vypočítavala zvlášť. Prosím o informaci jaká by byla výše mateřské dovolené podle nového zákona. Ještě jsem se chtěla zeptat kdybych nastoupila na mateřskou dovolenou v roce 2008. Jestli by to pro mě bylo výhodnější. Druhý termín podle ultrazvuku mám totiž 25.02.2009, což by mi možná vyšlo ještě ve starém roce. Děkuji za informaci Kneslová


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobrý den,10.3.2008 mi skončila 4-letá rodičovská dovolená a nastoupila jsem 11.3.2008 do pracovního poměru na 1/2 úvazek, na dobu určitou, do 10.3.2009. Jsem opět těhotná, termín porodu 11.4.2009. 1/ V případě, že bych musela nastoupit nemocenskou a zůstat na ní až do porodu, budu mít nárok na PPM ( nevím, zda bude splněna podmínka 270 dní nemocenského pojištění )? 2/ Mohu si potom vybrat délku rodičovské dovolené? 3/ Pokud bych nastoupila na mateřskou dovolenou ještě před ukončením termínu pracovní smlouvy na dobu určitou = 6 týdnů před porodem, končí tato smlouva jejím uplynutím nebo se prodlužuje její účinnost na dobu mateřské (rodičovské) dovolené?


odpovídal(a): Redakce

PPM

Zdravím Vás, moje situace je trochu komplikovaná, jsem na neschopence, ale bohužel přerušovaně, a termín porodu mám 29.1.20009, pokud bych nastoupila na MD až prvního ledna 2009, a z toho jsem byla v práci od ledna do 2. července 2008, dále pak na nemocenské, vrátila jsem se do práce 19. srpna, ale bohužel opět onemocněla 20. srpna a nemocná dosud, pokud bych byla nemocná až do doby nástupu na MD a nemám rizikové, jaká mateřská mi náleží, děkuji


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobry vecer,manzelka je OSVČ,bez vydelku a plati si nemocenske pojisteni.Nyni otehotnela,rad bych vedel jakou dobu si musi platit nem.poj.,aby ji vznikl narok na materskou dovolenou a na jak vysokou.Driv byla nezamestnana i vyrazena z databaze prac.uradu.Dekuji za odpoved Petr N.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské na rodičovské dovolené

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda můžu jít na nemocenskou když pobírám rodičovský příspěvek na dceru která má 2 roky,otěhotněla jsem a mám zdravotní problémy,doktor mi nabídl nemocenskou.Rodičovský příspěvek mi zůstane??,nebo mám na sociální odbor nahlásit,že pobírám nemocenskou....děkuji za odpověď Marsela


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, v současné době čerpám rodičovskou dovolenou a zvažuji nástup do práce na zkrácený úvazek. Rodičovský příspěvek budu pobírat ještě jeden rok (do dovršení dvou let dítěte). Doslechla jsem se však, že pokud nastoupím zpět do zaměstnaní na původní pracovní smlouvu, jsem povinna ukončit rodičovskou dovolenou. Bylo něco takového nově zavedeno nebo se jedná o mylnou informaci? Domnívám se, že pokud zajistím hlídání dítěte jinou osobou, tak mám právo si přivydělat neomezeně bez ztráty nároku na rodičovský příspěvek. Moc děkuji za Vaši odpověd. L.S.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den. Můj dotaz se týká čerpání PPM a rodičovské dovolené. Manžel nyní pracuje v cizině, kde nemám potřebné pracovní povolení. V zaměstnání mám tedy 11 měsíců neplacené volno. Měla bych, pokud bych otěhotněla, po návratu nárok na čerpání zvýšeného rodičovského příspěvku, pokud jsem před odjezdem pracovala dva roky a poslední rok pobírala 18 000 kč čistého? Pokud ne, jakou bych pobírala podporu? Předem mockrát děkuji za odpověď.S pozdravem Mirka


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobrý den, ke dni 13.09. (sobota) jsem ukončila mateřskou dovolenou - takto mám i potvrzení od OSSZ. Zbývá mi čerpat 18 dní ŘD. Žádost o čerpání dovolené mám datovat od 15.09. nebo od 14.09. i když tento datum připadá na neděli? Krátí se mi v tomto případě dovolená? Děkuji za odpověď.