FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Výpočet PPM

Dobrý den, milá poradno. Ráda bych se u vás zeptala na několik konkrétních otázek ohledně peněžité pomoci v mateřství (dále jen PPM). Jsem těhotná a termín porodu mám 9.3.2009. Platí pro mě tedy výpočet PPM dle nového zákona. Ke svému platu 20 tis. hrubého na HPP mám ještě na výplatní pásce nezdaňovanou položku, kterou jsou cestovní náhrady za použití soukromého vozidla ve výši 10 tis. Bude se mi počítat i tato částka do výpočtu PPM? Další má otázka je tato. V médiích jsem se dočetla, že pokud bych změnila do nástupu na mateřskou dovolenou zaměstnavatele a zde pobýrala výrazně vyšší plat např. 50 tis., bude se výpočet PPM vypočítávat jen z nového vyššího platu. Jednoduše z toho, co je pro mne při výpočtu výhodnější. Je to tak? A to i kdyby se jednalo o jedinou vyšší měsíční mzdu u nového zaměstnavatele před nástupem na mateřskou dovolenou? Pokud zůstanu u svého stávajícího zaměstnavatele, bude se výpočet PPM provádět z průměru celkové mzdy za rok 2008 a 2 měsíce 2009, nebo ze mzdy leden a únor 2009 (předpokládám že více výplat v roce 2009 již nedostanu)? A nebo ještě jinak? Kdo mi bude tento výpočet provádět? MPSV? Pokud mi s mými dotazy nedokážete pomoci, neodkázali byste mě, prosím, na kompetentní instituci? Doufám, že na daný zákon není několik výkladů jak bývá v ČR dobrým zvykem :). Ráda bych měla jasno. Za všechny odpovědi vám předem moc a moc děkuji. BARBORA, Jičín


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jakou částku denní výše PPM mám nárok od zaměstnavatele, když nyní čekám 2. dítě, do 25.10. jsem byla na rodičovské dovolené s 1.dítětem-dítě 26měs. a (první půl rok jsem měla denní výši PPM cca 429Kč)nyní jsem nastoupila na MD(6týdnů před porodem)a byla mi vypočtena denní výše PPM 243Kč. Myslela jsem, že to bude zase stejné jako při prvním dítěti a najednou to měsíčně dá ještě míň než těch 7600Kč, které jsem brala doposud. Děkuji za odpověď. A.



odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Dobrý den! Chtěla bych se zeptat, jestli je možné vyplatit starou dovolenou (z roku 2007), když už jsem neměla možnost si jí vybrat. Zůstalo mi 8 dnů staré a celá nová. Od července jsem byla v pracovní neschopnosti a od října jsem na MD. Děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobrý den,rodičovská dovolená mi bude končit v červnu 2009,moje dítě bude mít 4 roky,pracovala jsem v době pobírání rodičovského příspěvku na DPČ,nevíte prosím z čeho se mi bude počítat podpora z nezaměstnanosti,když budu vedená na Úřadu práce?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

PPM

Rodičovská dovolená Dobrý den, termín porodi mi bl stanoven na 17.1.2009, na MD bych měla nastoupit 6 týdnů před porodem tj.6.12.2008, nebudu mít tedy nárok na výpočet MD dle nového zákona platného od 1.1.2009. Mohu nastoupit mateřskou dovolenou později než je zákonem stanovená lhůta (8 - 6 týdnů před termínem porodu)? Tedy od 1.1.2009? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet PPM

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat z čeho by se mi vypočítávala mateřská, když mi letos skončila rodičovská dovolená a po té jsem byla půl roku vedená v evidenci na úřadě práce.V současné době jsem měsíc v pracovním poměru.Počítalo by se to pouze ze ten odpracovaný měsíc nebo i z toho co jsem pobírala od ÚP? Zároveň jsem se chtěla zeptat jestli se do 270 dní pojištění,které musím splňovat pro nárok na mateřskou započítává i doba co jsem byla vedená na ÚP popř. i prac. neschopnost v době těhotenství?Děkuji Matysová


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení

Dobrý den. Pracuji jako účetní v jedné firmě. Zaměstnankyně tento týden odchází na mateřskou dovolenou. Můžete mi poradit, jak vypočíst částku na: 1)Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. Vyplňuje se tam denní výše peněžité pomoci v mateřství. Bude to její již druhá mateřská u tohoto zaměstnavatele. NA první nastoupila v létě roku 2007


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na otázku týkající se rozhodného období pro výpočet PPM. Ke dni 31.12.2008 bude ukončen můj pracovní poměr k 1.zaměstnavateli. Od 1.1.2009 nastupuji do nového zaměstnání - můj zaměstnavatel je s mým stavem obeznámen. Na MD bych měla nastupovat přibližně 4/2009. V tomto případě bude rozhodné období pro výpočet PPM také klasických 12 měsíců, nebo to budou pouze poslední 4 měsíce u 2.zaměstnavatele? Předem děkuji za odpověď Klára J.


odpovídal(a): Redakce

Mateřská

Dobry den.Mam dotaz ohledne materske podpory a porodneho. S manzelem uz druhym rokem zijeme ve Velke Britanii s trvalym bydlistem v CR. Jelikoz platim zdravotni a socialni pojisteni v UK a pokud potrebuji zdravotni osetreni v CR jsem samoplatcem (tzn. neplatim zdravotni pojisteni v CR). Planujeme nase prvni dite a pravdepodobne bych rodila v UK. Po porodu bychom se chteli vratit zpet do CR. Mam narok na zpetne porodne a matersky mesicni prispevek (planuji zustat doma 2roky s ditetem).


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, mám dotaz na možnost čerpání dovolené. Po skončení mateřské dovolené jsem ihned nastoupila na rodičovskou dovolenou, protože jsem nevěděla o vzniku nároku na dovolenou za dobu MD. Je možné tuto dovolenou čerpat po skončení rodičovské dovolené, nebo tento nárok již zanikl? Děkuji. Anna K.



odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, dotazy na téma OSVČ již zde byly i přesto se ptám: jakmile jsem zjistila, že jsem v jiném stavu, začala jsem si platit nemocenské pojištění, čímž splním podmínku placení nemocenského po dobu 180 (270) dnů. Nechápu, ale co je vyměřovací základ, z kterého se odvádí platba na nemocenské pojištění. Sociální pojištění vč. nemocenského platím 1834Kč. Počítá se do výpočtu rodičovského příspěvku i příjem, který činí cca 25000Kč (přiznaný v danovém přiznání bude za letošní rok). Zajímá mě jestli jsem schopná si rodičovský příspěvěk sama spočítat. Platím minimální zálohy jak na zdravotním, tak i sociálním pojištění. Mám tímto nárok být s děckem doma do jeho 4 let? Děkuji za odpověď. (Prosím o neodkázání na stránky ČSSZ - moc jim nerozumím)


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 21.8 2008 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a před tím jsem byla od 07.03 2008 na nemocenské kvuli rizikovému těhotenství. Než jsem nastoupila na nemocenskou brala jsem hrubý příjem 10.500. Nemocenském dávky jsem pobírala zhruba 5800 čistého.Chtěla bych vědět jak se vypočítá výše mateřské.Teď jsem brala první mateřskou a byla jsem docela překvapená,protože jsem dostala to stejný jako za nemoc.Je to možný?Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobry den, v polovine listopadu 2008 nastupuji na materskou dovolenou, hrubou mzdu mam ve vysi 50.000 Kc. Jak se bude postupovat pri vypoctu materske v tomto pripade, nektere clanky hovori o tzv. prechodnych pravidlech... vzhledem k velkemu rozdilu u vypoctu podle pravidel v roce 2008 a 2009 me to opravdu zajima. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Druhá mateřská

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně 2.PPM. Na 1.MD jsem nastoupila 6.4.2006 (dcera se narodila 24.5.2006) a pobírala jsem 13.000,--, na 2. MD mám nastoupit 1.11.2008, mám nárok na 2.PPM? a jaká bude asi její výše? Děkuji Lucie D.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobry den,v prosinci budu odchazet na materskou,mezi prvne stanovenym terminem porodu a terminem urcenym podle ultrazvuku mam vic nez dva tydny rozdil.podle ceho se stanovi vyplaceni PPM,pokud lekar stanovi datum a porod bude driv,zkrati se tim pocet vyplacenych tydnu?(stale bude platit doba do porodu a pote 22tydnu?)kterym terminem se mam ridit pro odchod? dekuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, jsem studentka 2. ročníku vysoké školy. Jsem ve druhém měsíci těhotenství a chci se zeptat, zda jako studentka budu mít právo pobírat mateřský či rodičovský příspěvek. Nastávající manžel je také student vysoké školy a spolu nevykazujeme žádné příjmy. Budeme mít tedy i nárok na sociální příspěvky a příspěvky na bydlení? Nebydlíme spolu s rodiči, ale samostatně. Děkuji Vám za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na mateřskou dovolenou od 1.1.2009. Je již tento zákon schválen? V případě že nastoupím na mateřskou v prosinci 2008 týká se mě nový zákon? Z jaké částky je vypočítaná částka na mat.dovolenou platnou od 2009? Jsem ve služebním poměru a muj průměrný měsíční hrubý plat je cca 30 000Kč. Můj plat se skládá ze základu což je 24 000 plus osobní a rizikový příplatek, které se mě v pracovní neschpnosti a v době dovolené krátí o neodpracované dny. Proto nevím z jaké částky se bude moje mateřská počítat.Bude to z průměrné hrubé mzdy za minulé období nebo pouze ze základu? Na jakou konkrétní částku mám nárok? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat z čeho všeho se vypočítá PPM. Na mateřské by byl manžel (já bych byla doma pouze 6 měsíců po porodu z obavy o ztrátu zaměstnání). Manžel je v plném invalidním důchodu a má několik pracovních poměrů. Další dotaz je zda je možné, aby byl doma muž a kdy se takto musíme rozhodnout a komu to sdělit. Děkuji MP


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den, ráda bych se informovala o výpočet mateřské dovolené. Od září 2007 pobírám rodičovský příspěvek a k tomu si přivydělávám u svého zaměstnavatele. Smlouvu mám na dobu neurčitou, jenže momentálně nepracuji na plný úvazek, ale po dobu RD 0.34.Po ukončení RD by měla být zase ta předcházející na plný úvazek. Jedná se mi o to, zda-li se mi bude následující MD počítat z tohoto platu či z předešlého.Už si přesně nepamatuji, jak se počítalo, prosím o vysvětlení. Velice děkuji KP


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den.Manželka je od 19.8.2008 na Mateřské dovolené. Od 1.3. do 19.8.2008 byla na nemocenské. Plat měla cca 14000kč. Příjem na nemocenské měla cca 11000kč měsíčně. Kolik přibližně může očekávat nyní od zaměstnavatele, kdy bude pobírat těch 28 týdnů? Díky za info