FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, můj pracovní poměr byl sjednán na dobu určitou do 31.12.2008. Jsem nyní těhotná a termín porodu je 20.2.2009. Předpokládaný nástup na MD je stanoven na 11.1.1009. Od října 08 jsem v pracovní neschopnosti, která bude z důvodu rizik.těhot. trvat do odchodu na MD. Chci se zeptat zda budu mít i po skončení PP nárok na PPM (jak dlouhá je ochranná lhůta)a za jaké období se mi bude vypočítávat. Musím se od 1.1. 2009 evidovat na ÚP? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Dobrý den, prosím o posouzení nároku na dovolenou. Zaměstnankyně odpracovala v kalendářním roce více jak 60 dnů, poté nastoupila na mateřskou dovolenou. Koncem října jí mateřská končí a bude čerpat (před nástupem na rodičovskou dovolenou) dovolenou. Má nárok na dovolenou za celý rok, nebo pouze za období 1.1. do konce mateřské? Domnívám se, že má nárok za celý rok, protože MD je považována za výkon práce a RD je překážka v práci, ale nepřesáhla 100 pracovních dnů, takže se jí dovolená krátit nebude. Je tomu opravdu tak? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobrý den, mám problém s nevyčerpanou dovolenou za rok 2007 a 2008. V roce 2007 jsem z důvodu rizikového těhotenství byla od 14.8. na nemocenské. Koncem ledna 2008 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a z té rovnou v srpnu 2008 na rodičovskou dovolenou. Nyní jsem chtěla u zaměstnavatele zjistit, jak je to s mou nevyčerpanou dovolenou za rok 2007 a 8 - Bylo mi sděleno, že mi dovolená za 2007 propadla, protože jsem o její čerpání nepožádala do 31.10.2008. Domnívám se, že tomu tak není. Můžete mi prosím poradit, jak je to skutečně a zdali mám a jaké možnosti čerpání dovolené za obě období. Děkuji Jana Mich.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, mám hned několik dotazů, týkajících se rodičovského příspěvku a PPM. 1)Mohu zažádat o zrychlenou volbu čerpání PPM,pokud v jenom měsíci byl průměr PPM 375,-Kč nikoli 380,-Kč? Ostatní měsíce jsou v pořádku. 2)Mám nárok v případě dalšího těhotenství na PPM, když mi během prvního rizikového těhotenství zanikl pracovní poměr z důvodu zrušení provozovny? 3)Pokud bych nestihla otěhotnět v době pobírání prvního rodičovského příspěvku, mám nárok na PPM, popř. kdo by za mě platil zdravotní a sociální pojištění, pokud bych se rozhodla zůstat další rok doma bez příjmů? Děkuji za odpověď M.P.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek

Dobrý den, jsem v 4.měsíci těhotenství a zvažuji možnosti přivýdělku k mateřské a rodičovské dovolené. Chci se domluvit se stávajícím zaměstnavatelem na cca 2-3 hodinách práce z domu na den. Dá se to skloubit? Co je vhodnější DPP nebo DPČ? Musí být smlouva psaná na jinou pracovní pozici než vykonávám teď? Existuje limit max. výdělku? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou volbu rodičovského příspěvku si mohu zvolit pokud jsem tzv. přešla z 1.mateřské na 2.mateřskou (1.ditě mělo 21,5 měsíce v době narození 2.dítěte). Slyšela jsem, že na výběr nemám a bude mi přiřazena varianta pomalejší čerpání - po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte. 2. PPM mi končí 20.leden 2009. Děkuji za odpověď. Vladka M.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Prosím o radu ohledně výpočtu další PMM. Aktuálně jsem na rodičovské dovolené a pracuji na úvazek 0,2 + noční služby. Od ledna 2009 ve 3 letech věku dítěte se vracím na plný úvazek, stále u stejného zaměstnavatele. Pokud po několika odpracovaných měsících nastoupím na pracovní neschopnost a později mateřskou dovolenou, budou se mi zřejmě dávky počítat i z odpracovaných měsíců na snížený úvazek a tedy budu dostávat méně, než kdyby se mi počítaly jen měsíce od ledna 09. Mohu tomu nějak zabránit, například kdybych nastoupila od ledna na novou pracovní smlouvu pod novým osobním číslem? Moc děkuji za odpověď, Pavlína Plzeň


odpovídal(a): Redakce

PPM

Děkuji za Vaši odpověď na můj dotaz k vyplácení peněžité pomoci v mateřství, v téže věci mám ještě jeden dotaz. Termín porodu je lékařkou stanoven na 16. 1. 2009, začátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu je tedy 5. 12. 2008, já požádám o PPM od 1. 1. 2009, do té doby budu čerpat dovolenou, PPM mi bude dle Vaší informace přiznána dle nového znění zákona o nemocenském, bude vyplácena od 1. 1. 2009 do porodu a poté 22týdnů od porodu. Nastala by nějaká změna, pokud by k porodu došlo již na konci prosince? Můžu i v tomto případě pokračovat v čerpání dovolené do konce prosince a PPM mi bude přiznána dle mé žádosti až od 1. 1. 2009? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

PPM a zúčtování daně

Dobry den,od ledna 09 nastupuji na materskou,PPM mi bude zasilat zamestnavatel nebo primo CSSZ??Dovolenou za rok 09 kterou budu cerpat hned po skonceni PPM mi vyplati zamestnavatel? dale bych se rada zeptala zda mi zamestnavatel udela danove priznani za tento rok,pokud budu mit u nej odpracovany cely rok 2008 a zda budu mit narok uplatnit odpocet uroku z hypoteky a jak mi vratka dani bude pripadne vyplacena...dekuji velmi za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

prosím o radu. zaměstnankyně byla z důvodu těhotenství od 17.9.2007 do 18.3.2008 v pracovní neschopnosti.19.3.2008 nastoupila na MD. nyní po skončení MD(30.9.2008) žádá o čerpání dovolené. z roku 2007 ji zbylo 11 dní. dle mého názoru má nárok ještě k těm 11 dnům na celých 20 dní za rok 2008, je to tak? šéf má na to bohužel jiný názor. díky za pomoc.



odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, stále nerozumím výpočtům PPM, proto prosím o radu. Můj současný hrubý plat je 49000,- Na MD mám standartně nastoupit 24.11.2008. Jaká bude moje PPM od roku 2009 pokud nastoupím v řádném termínu? A kolik by byla pokud bych nastoupila až v roce 2009? Moc děkuji. Monika


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně toho, zda mám nárok na PPM. V současné době jsem na rodičovské dovolené s dcerou 27 měsíců s variantou do 3 let věku dítěte. Nyní jsem otěhotněla. Před první mateřskou jsem pracovala na základní škole. Budu mít po porodu nárok na PPM? Během současné rod. dovolené nikde nepracuji, běží mi jen rod. dovolená u stejného zaměstnavatele. Pokud mi vznikne nárok na další PPM, bude se počítat ze stejného základu jako předešlá PPM? Předem velice děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená

Nezlobte se paní Andreo, nechci vypadat natvrdle, ale pokud jsem vše dobře pochopila a shrnu to, pro mě osobně to tedy znamená že ....: Předpokládám, že Mateřská dovolená se jmenuje celé období od ukončení práce před porodem až do návratu do práce? .... Od nástupu na mateřskou dovolenou (začíná 6 až 8 týdnů před plánovaným porodem – můj termín porodu 03/2009) po dobu 28 týdnů (7 měsíců) budu pobírat dávky PPM (dle nového zákona pro rok 2009) vypočítané ze mzdy nového zaměstnavatele (nastupuji sice jen na dva měsíce před nástupem na mateřskou dovolenou, ale výrazně lépe platí ) a pak si zvolím jednu ze tří variant rodičovského příspěvku (rychlejší, klasické, pomalejší) a podle toho budu pobírat příslušné výše dávek (11.400 po dobu 2 let, 7.600 po dobu 3 let, 7.600 po dobu 21 měsíců a dále 3.800 do 4 let), které už jsou zcela nezávislé na výši předchozí mzdy? Nebo jsem to ještě někde špatně pochopila? No a pak samozřejmě hurá do práce . Děkuji za odpověď. Barbora, Jičín


odpovídal(a): Redakce

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den,mám dotaz ohledně mateřské dovolené. V září jsem nastoupila do zaměstnání.Nyní jsem krátce těhotná a v květnu 09 bych měla nastoupit na řádnou mateřskou dovolenou. Nyní to ale vypadá, že do té doby budu na nemocenské. Chápu dobře, že 1. nemocenská mi od nynějška bude vypočtena ze mzdy za září a říjen (ne i ze mzdy od předchozího zaměstnavatele v rámci 12 měsíců před nástupem na nemocenskou) a budu ji pobírat až do nástupu na mateřskou 2. nástup na mateřskou nahlásím zaměstnavateli ukončením nemoci a formulářem nástupu PPM. Od této doby mi přepočte nemocenské dávky a od 1. dne mateřské budu mít jinou, novou vypočtenou sazbu (opět z VZ za září a říjen, ale jiná procenta) Zaměstnavatel je malou organizací, bude mi vše vyplácet OSSZ? Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, zaměstnankyni končí v dubnu 2008 3-letá rodičovská dovolená, ale zároveň nastupuje od 1.března 2008 na druhou mateřskou dovolenou. Můžete mi prosím říct, jaký ji vzniká nárok na dovolenou za rok 2008.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den,jsem 5 let zaměstnaná u 1 zaměstnavatele,nedávno jsem nastoupila ještě do jednoho zaměstnání, jako vedlejší pracovní poměr se zkrácenou prac. dobou. U druhého zaměstnavatele jsem odpracovala pouze 1 měsíc a pak jsem musela na pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství. Budu mít nárok na 2 podpory v mateřství? Děkuji M.


odpovídal(a): Redakce

Průběh mateřské

Dobrý den paní Andreo Sedláčková Chtěla bych Vám moc a moc poděkovat za vaši rychlou, úplnou a jasnou odpověď na můj předchozí dotaz. Jste opravdu odbornicí ve svém oboru a takové lidi mám ráda. Moc Vám děkuji za to co děláte na tomto serveru. Ještě bych měla na vás ale jeden dotaz, který se v dané rubrice neobjevil a na nějž hledám odpověď. Doufám, že nejsem sama komu to není zcela jasné a že můj dotaz a Vaše odpověď pomůže i ostatním maminkám čekatelkám. Nemohla byste mi, prosím, napsat jak od roku 2009 bude vypadat časová osa vyplácených dávek pro maminky? Pokusím se to vysvětlit takto. Pokud jsem těhotná a vše probíhá bez zdravotních komplikací tak odejdu ze zaměstnání na .... mateřskou dovolenou??? (nebo se to jmenuje jinak? Dle zákona jak?) nejdříve (nebo nejpozději?)6 týdnů před lékařem stanoveným prvním termínem porodu? Po tuto dobu dostávám od (SSZ - správa sociálního zabezpečení?) nějaké peníze? Nebo snad od zaměstnavatele? Jaké a kolik? Pak v průběhu těch 6 týdnů před termínem (nebo i později) porodím a nastupuji tedy na ..... mateřskou dovolenou??? (nebo se to v tomto poporodním období jmenuje jinak?) a dostávám od SSZ ??? PPM (peněžitý příspěvek v mateřství) nějaké peníze? Jaké a kolik? A tím okamžikem přestávám pobírat ten první příspěvek, nebo je nyní po nějaký čas pobírám souběžně? Jak dlouho trvá případný souběh? Jak dlouho pak pobírám PPM? 22 týdnů, jak jsem se v předchozích článcích dočetla? To je ale řekněme 6 měsíců a co bude dál? Pokud bych chtěla zůstat doma s miminkem do jeho tří let jaké po tu dobu budu pobírat příspěvky? Jmenuje se to stále PPM a nebo už je to jiná dávka? Je to jen do tří let a nebo až do 4 let? A bude mi do té doby muset držet místo původní zaměstnavatel? Nebo jen do xxx let dítěte na mateřské? Omlouvám se za velké množství otázek v jednom dotazu, ale myslím, že takto ucelená informace časového průběhu mateřství prostě nikde není a nám maminkám prvorodičkám by se moc a moc hodila. Jestli budete mít, paní Andreo, v záplavě všech dotazů, sílu na odpověď na mou otázku, budu Vám velmi vděčná. S pozdravem BARBORA, Jičín


odpovídal(a): Redakce

Výpočet PPM

Dobry den,rada bych se zeptala,zda se do vyse prijmu pro vypocet PPM zapocte i posledni radna vyplata zamestnavatele...tzn.pokud nastoupim na materskou od ledna 09 a vyplata za 12/08 mi bude vyplacena 10.1 tak jestli tento prijem se zapocitava...mela bych dostat pri odchodu vyplacene rocni odmeny. dekuji a preji hezky den


odpovídal(a): Redakce

PPM a dovolená

Dobry den,mam podobny dotaz jako spousta ostatnich ohledne nastupu na materskou.Rovnez bych rada nastoupila od 1.1.09 cimz nedodrzim lhutu 6tydnu pred porodem...ale pouze 4.cim se pak ridi delka vyplaceni PPM..22tydnu od stanoveneho data porodu lekarem nebo od data skutecneho porodu? mam dva terminy lisici se vic nez o 14dni...zda je tedy dobre se domluvit s lekarem aby stanovil ten pozdejsi. Dale se chci zeptat na kolik dni dovolene z pristiho roku mam narok po skonceni PPM kdyz budu na materske od ledna. dekuji


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské - rodičovská dovolená

Dobrý den,syn se mi narodil 16.10.2004 a brala jsem pěněžitou pomoc v mateřství do jeho 4 let. Když sem se měla vrátit do práce,byla jsem už po druhé těhotná,ve 3 měsíci. Doktorka mi vystavila neschopenku. Tu sem hned 17.10. odevzdala šéfovi. dnes,29.10. jsem se dozvěděla,že mám neschopenku neplatnou,neboť mi jí paní doktorka vystavila od 16.10. a mělo to být od 17.10. Prý mám teď v práci áčka a šéf mě může vyhodit na pracák. budu orý bez finančních prostředků.Poraďte mi,prosím,co bych měla udělat. Děkuji