FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

PPM 2009

Dobrý den, aktuálně jsem ve 28.tydnu tehotenstvi, ale do prace nechodim, mam nemocenskou. Na materskou dovolenou bych mela jit cca v pulce ledna. Ma hruba mzda je 39.000, jednoiu za 3 mesice dostavam jeste bonus ve vysi 22.000. Rada bych se zeptala, na jakou materskou budu mit narok a zdali fakt, ze jsem ted na nemocenske negatiovne ovlivni vysi materske. Dekuji predem za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

PPM 2008/2009

Dobry den,rada bych se zeptala kde je mozne zjistit vysi PPM v pripade nastupu v prosinci 08.Muj termin je 28.1,rada bych nastoupila az od ledna 09,mam vyssi prijem a tudiz to bude pro mne vyhodnejsi.Ale v pripade predcasneho porodu bych musela nastoupit jiz v tomto roce.v tisku jsou informace ze v tomto pripade by se PPM rovnez navysila,oproti davkam vyplacenym v roce 08,ale ne o tolik jako v pripade nastupu v lednu.dekuji za info.



odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, prosím o informaci: z jakého období se mi bude počítat denní základ pro PPM, když: 1) od 25.9.08 jsem na nemocenské a na té bych byla až do nastoupení MD což je od 27.2. do 13.3.09 (termín porodu 24.4.09) 2) od 25.9.08 jsem na nemocenské kterou bych ukončila 31.12.08 následně nastoupila do práce a na MD nastoupila v období mezi 27.2. až 13.3.09. Děkuji za odpověď a přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

PPM u OSVČ

Dobrý den, potřebovala bych poradit, zda budu mít nárok na mateřskou ze zaplaceného nemocenského pojištění za rok 2008. V současné době jsem na rodičovské dovolené s 1. dcerou. Jsem OSVČ, činnost jsem nepřerušila. Platím si zálohy na důchodové a nemocenské pojištění. Za rok 2008 jsou mé příjmy pouze 30.000Kč. Na zálohách jsem zaplatila cca 50.000. Zaplacené důchodové pojištění mi asi budou vracet zpět a nemocenské si ponechají. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dovolená po PPM

Dobrý den, není mi jasné čerpání řádné dovolené po skončení mateřské. Musím o dovolenou, která vznikla za období mateřské dovolené, požádat zaměstnavatele ještě před tím, než požádám ČSSZ o rodičovský příspěvek? Anebo mohu požádat zaměstnavatele o proplacení dovolené a zároveň ČSSZ o rodičovskou? Konkrétněji: Pokud mi PPM skončí 21. dubna 2009, budu od 22. dubna čerpat řádnou dovolenou po dobu cca 14 dnů, a teprve po těchto 14 dnech (tj. 6. května) mám zažádat ČSSZ o mateřskou? Vyplácí se dovolená ze mzdy, kterou jsem měla před odchodem na mateřskou či z částky, kterou budu pobírat po dobu mateřské? Moc děkuji za odpověď. Děcká


odpovídal(a): Redakce

Nástup na PPM

Dobrý den, chci se zeptat v jakém zákoně je uvedeno, že smím nastoupit na mateřskou později než 6 týdnů před porodem. Vzhledem k novému výpočtu mateřské v roce 2009 bych si chtěla posunout termín nástupu o 3 týdny, tj. nástup na mateřskou 3 týdny před porodem. Mám ale strach, aby to bylo vůbec možné a abych se tím nedostala do nějaký problémů v souvislosti v vyplácením mateřské. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené se synem, kterému budou 10.6. 2009 3 roky. Nyní jsem opět těhotná a termín porodu mám 8.6. 2009. Vznikne mi nárok na PPM a na zaměstnání? Popř. co je limitem pro nezánik nároku na zaměstnání a další výhody (např. nárok na podporu v nezaměstnanosti)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Proplacení dovolené

Dobrý den.Mám dotaz ohledně proplácení dovolené manželky za rok 2007 a 2008.Manželka v listopadu 2007 zjistila, že je těhotna a ihned nastoupila na nemocenskou z důvodu rizikové těhotenství.Tento stav trval až do 15.5.2008 kdy přešla na mateřskou dovolenou.Porodila 1.7.2008 a 26.11.2008 jí skončila mateřská dovolená. V tomto měsíci požádala o čerpání řádné dovolené za rok 2007 (5 dní) a za rok 2008 (20dní dle mého výpočtu stonala 96 dnů takže se jí podle mě dovolená nekrátí).A teď otázka uf :) zajímalo by mě z čeho se jí dovolená počítá?Do listopadu 2007 měla několik let za sebou vysoké příjmy v průměru 60 000 měsíčně.Od toho listopadu 2007 začala pobírat maximální nemocenskou kolem 14 000.Počítá se tedy u proplacenítěch starých 5 dní ( za rok 2007) z příjmů předchozího čtvrtletí? A jak je to u těch 20 dnů za rok 2008? Nebo se počíta ze stejné částky? Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průběh PPM

Dobrý den, předně velmi děkuji za zodpovězení předchozího dotazu. Chtěl bych se ujistit, že jsem to dobře pochopil: Za předpokladu, že zaměstnankyně odchází k 1.4.2009 na mateřskou platí následující? 1) 1.4.2009 – 1.11.2009 (28 týdnů) – je na mateřské dovolené a zaměstnankyně pobírá PPM, kterou platí přímo správa soc. zabezpečení, ne zaměstnavatel 2) 2.11.2009 – 3 let dítěte běží rodičovská dovolená, kdy zaměstnankyně pobírá mzdu dle zvolené varianty dovolené a rodičovský příspěvek po tuto dobu hradí kdo? Správa soc. zabezpečení nebo zaměstnavatel (který dávku zaměstnankyni odečte od odvodů správě soc. zabezpečení) nebo to hradí celé zaměstnavatel a vstupuje mu to do nákladů společnosti? 3) V případě čerpání dovolené na zotavenou, platí zaměstnankyni kdo? Správa soc. zabezpečení nebo zaměstnavatel (který dávku odečte od odvodů správě soc. zabezpečení) nebo to hradí celé zaměstnavatel a vstupuje mu to do nákladů společnosti? Předem velmi děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a našla jsem si přivýdělek v podobě prodavačky na krátký-dlouhý týden, hlídání pro dítě mám. Mám možnost pracovat na černo nebo na smlouvu na stálo. Zajímá mě, jaký pracovní poměr pro mě vzniká v případě přijetí smlouvy a zda mám povinnost prac. činnost někde nahlásit, starat se o placení nějakých daní a jak, kdo potom platí zdravotní a sociální pojištění a zda mám nárok na placenou dovolenou a nemocenskou v případě nemoci. Děkuji. S pozdravem S. Nováková.



odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, chtěla bych znát přibližnou výši mateřské, kterou budu čerpat od 17.5.2009. Mzdu mám fixní 15.000.- měsíčně hrubého. V podstatě se nemění od ledna 2008 a nebude jiná až do mého porodu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Dobrý den, prosím o informaci ohledně nároku na dovolenou po skončení mateřské dovolené. Od 17.10.2007 do 29.4.2008 jsem byla na mateřské dovolené, poté jsem čerpala 2 dny zbývající dovolené za rok 2007 a dovolenou za rok 2008, dle paní účetní je nárok pouze za období mateřské dovolené v roce 2008 (tj. cca za 4 měsíce 6,5 dne). Hned po dovolené jsem nastoupila na RD. Vyplaceno mi bylo za 1 den dovolené v dubnu - 760,-Kč, za zbytek v květnu 5326,-Kč (hrubá měsíční mzda 20000,-). Prosím o kontrolu zda proplacená částka za dovolenou je správná a zda jsem neměla mít nárok na celých 20 dní dovolené? Pokud mám nárok na celých 20 dní je možné zbylé dny dočerpat a jakým způsobem? Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nástup do zaměstnání

Dobrý den.dne 20.10.2006 jsem ukončila PPM.Od 21.10.2006 jsem na rodičovské dovolené, kterou jsem si nastavila na 3 roky.Pak se chci vrátit do zaměstnání.Který den mám přesně nastoupit v roce 2009? Zaměstnavatel mi napsal, že mám nastoupit 20.5.2009, ale mému dítěti budou 3 roky 17.5.2009. Nemám nastoupit již 18.5.2009 (pondělí)?děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den. Od 24.11.08 jsem na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Zajímalo by mě, jaký bude můj denní vyměřovací základ, když jsem zaměstnaná pouze od 7.7.08, do té doby jsem byla student. Má hrubá mzda činí 20.000 Kč. A z čeho se bude vycházet při vyplácení PPM. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průběh mateřské

Dobrý den, zaměstnankyně odchází k 1.4.2009 na mateřskou.Prosím Vás o radu, co to pro společnost z pohledu zaměstnavatele znamená. Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele, zejména ve vztahu k úřadům a jak to bude s mzdou, podporou v mateřství, mateřskou.Nějaký sumární pohled. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

PPM u OSVČ

Dobrý den, od března 2008 podnikam jako OSVČ a asi před 14 dny jsem zjistila že jsem těhotná. Nemocenskou jsem si předtím neplatila, ale od listopadu 2009 jsem si ji začala platit. Bohužel úřednice na sociální správě mi nedokázala vysvětlit jak to vlastně s mateřskou je a zda mám na ni nárok. Z čeho se mi bude mateřská vypočítávat. Mám na ni vlastně nárok? Nebude pro mne lepší přerušit živnost? Nebo si nemocenskou vubec neplatit a po porodu požádat o rodičovský příspěvek. Poraďte prosím. Nikde se mi nepodařilo zatím získat žádné ucelené informace. Sára


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den,mám dotaz,od března do 10.září jsem byla v prac. neschop.kvůli rizik.těhotenství.nemocenské dávky jsem dostávala s měsíčním zpožděním./tento týden čekám teprve za září/může si to zaměstnavatel dovolit?a od 11.září jsem na mateřské,kterou jsem ještě nedostala ani za září.potvrzení od lékaře jsem odevzdala hned 10.9.na pracovišti.kdo mi ji vlastně bude vyplácet?a můžou mít opět takové zpoždění?ještě mám 15dní lonské a 20dní letošní dovolené.prý mi ji neproplatí a propadne mi.poradíte mi? předem dekuji


odpovídal(a): Redakce

2. mateřská

Dobrý den jsem druhým rokem na rodičovské dovolené s prvím dítětem.Chtěla bych hruhé dítě do tří let toho prvního.Měla bych totaz, jestli mi zaměstanavatel může dát výpověď nebo zda mě může zaměstnat když bud při dosažení 3roku prvního dítěte těhotná.Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou.Děkuji za odpověď.Liba.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, velmi zdvořile žádám o zodpovězení mého dotazu, na kterém závisí moje rozhodování jak naložit se svým případným těhotenstvím v roce 2009. Když 1.1.2009 nastoupím do nového zaměstnání, plat přibližně 50.000,-kč a případně ve zkušební době otěhotním a ihned budu muset nastoupit na rizikové těhotenství, z jaké částky se mi bude vypočítávat nemocenská ? a jak se bude počítat následně PPM ? Potřebují k tomu nějaké potvrzení od předchozího zaměstnavatele ? kolik je minimum odpracovaných dnů u nového zaměstnavatele aby mi mohla být vyplacena nemocenská a pak vlastně i mateřská ? děkuji moc za zodpovězení dotazu, nevím kam jinam se obrátit...


odpovídal(a): Redakce

Nástup na PPM

Dobrý den, mám na Vás prosbu, zda je možné nástledující: Termín porodu mám 30.1. nástup na mateřskou dovolenou 6 tt před termínem porodu (jak musím přejít z pracovní neschopnosti) v pracovní neschopnosti jsem od 18.10.2009 Chci se zeptat, zda je možné si nechat ukončit neschopenku, samozřejmě při předpokladu, že bude vše v pořádku, k 17.12. 2008, a od 18.12. mít neplacené volno v práci do 31.12. a nastoupit mateřskou od 1.1.2009, aby se počítala výše mateřské dle nových pravidel s tím, že bude trvat 22 tt po porodu. Nebo dokonce jít zpět na 7 pracovních dnů zpět do práce? Děkuji předem za odpověď