FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, od ledna jsem nezaměstnaná (propuštěna z nadbytečnosti), evidovaná na úřadu práce. Navíc jsem zjistila, že jsem ve druhém měsíci těhotenství, tudíž mě teď nikde nezaměstnají. Chci se zeptat, kolik bude činit podpora v nezaměstnanosti, když jsem u předchozího zaměstnavatele brala 25 tis. čistého, jak dlouho ji vzhledem ke svému stavu budu pobírat a kdo mi bude vyplácet mateřskou dovolenou(28 týdenní) a v jaké výši. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat na peněžitou pomoc v mateřství.Přítelkyně pracovala( cca 8 let a měla poslední rok 20.000,- Kč hrubého )ve firmě, která v listopadu 2007 zanikla a ona byla od prosince 2007 do září 2008 na nemocenské.Od října 2008 nastoupila do firmy ( tam má 18.000,- Kč hrubého a je na dobu neurčitou ).Pokud by teď otěhotněla má nárok na PPM a v jaké výši? Popř. pokud by od 2. měsíce těhotenství byla na rizikovém ( tudíž nemocná ) jaká by byla PPM v tomto případě? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Proplacení svátků u MD

Dobrý den, koncem listopadu jsem ukončila MD a zažádala jsem o čerpání řádné dovolené a následně nástup na RD. Jelikož jsem měla ještě 22dní dovolené - vyšla mi dovolená od 1.12.08 do 5.1.09. Během dovolené byly i Vánoční svátky a Nový rok, které tetokrát vyšly na pracovní dny. Mám nárok na proplacení těchto svátků? Smlouvu mám na 40h pracovní dobu - klasický pracovní týden s měsíční mzdou. Je nějaký rozdíl, že dovolenou čerpám mezi MD a RD? Normálně by totiž svátky proplaceny byly. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nástup na PPM

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Od roku 2006 jsem již zaměstnaná a bohužel situace pro zaměstnavatele nevypadá moc dobře a pravděpodobně dojde k jeho zrušení (možná) v říjnu 2009.Protože je situace s prací špatná,musela bych jít na 5 měsíců na úřad práce. Předpokladaný termín, kdy bych měla nárok na mateřskou (6-8 týdnů před porodem)by mohl být někdy v červenci. Mohla bych se prosím, z čeho se mi bude vypočítavat mateřská? V současné době je můj denní vyměřovací základ 570 Kč a do října 2009 tak zůstane. Je pro mě tento příjem směrodatný,nebo by se vypočetla mateřská z podpory v nezaměstnanosti a v jaké výši bych pobírala mateřskou. Děkuji moc za zodpovězení dotazu. A co bych pobírala v době zhruba od března do července, když bych již neměla nárok na podporu a ještě nemohla jít na mateřskou?


odpovídal(a): Redakce

Nárok na další PPM

Dobrý den, potřebuji radu ohledně PPM. Od 7.8.2008 do 18.2.2009 jsem na MD, potom nastoupím na dovolenou do 29.4.2009. Od 30.4.2009 si zažádám o RD do 3 let věku dítěte. Podle nového zákona o nemocenském pojištění se mi tímto dnem přeruší účast na nemocenském pojištění. Je to tak? Pokud bych tedy chtěla za 3 roky další dítě, nebudu splňovat podmínku účasti na nemocenském pojištění 270 dní v posledních 2 letech. Neměla bych tedy nárok na PPM? Díky za odpověď. Květa B.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den,ráda bych se zeptala na změny v legislativě a jejich vliv na přechod z rodičovské na nemocenské dávky a PPM. Jsem se synem na rodičovské dovolené s čerpáním na 2roky - synovi budou 2roky 24.10.09. V mém původním zaměstnání mě požádali o výpomoc alespoň na 4hodiny denně, jelikož za mě nesehnali náhradu a pro poskytování sociálních služeb potřebují spec. pedagoga. Nastoupila jsem proto od 5.1.09 na DPČ na 20hodin týdně, ale raději bych spíše plánovala druhé mimčo. Jelikož jde o centrum pro děti, mohu mít syna v práci ssebou. O rodičovský příspěvek tedy podle mých informací nepřijdu. Když skončím DPČ v červnu09 a podaří se mi poté otěhotnět, budu mít nárok na dávky nemocenského na rizikovém těh. a nárok na PPM? Z čeho se mi budou obě dávky vypočítávat a jaké je rozhodné období pro jejich výpočet? Nebude mi přivýdělek (který není v neziskovém sektoru vysoký, ale je vyšší než 2000,- za měsíc) znevýhodňovat výpočty nemocenské a nové PPM? Nebylo by výhodnější nastoupit od léta na několik měsíců na plný úvazek a případně na jak dlouho, abych splňovala podmínky PPM? Musela bych znovu splnit 270 odpracovaných dní v posledních 2 letech? Před první mateřskou jsem je již splnila. Prozatím mi úředníci nebyli schopni podat komplexní informace. Děkuji a přeji hezký den. Staffová Zuzana


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na mateřskou dovolenou. Manželka 7.7.2008 ukončila vysokou školu. Od 7.7.2008 do 1.9.2008 byla evidována na pracovním úřadě. Od září pracuje na 0,55% pracovního úvazku jako učitelka a její hrubá mzda je cca 10000kč. Zhruba v půlce dubna máme termín porodu. Chtěl jsem se zeptat, kolik bude činit matěřská. Všude jsme se jen dočetli, že nemá na nic nárok, snad až po porodu a na úřadě nám taky nejsou schopni odpovědět. Díky za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den,zajímalo by mě, jestliže jsem na RD s prvním dítětem(23.3.2008 bude mít 3 roky), jsem stále zaměstnána na dobu neurčitou a opět otěhotním,tak zda mohu RD na 1dítě přehlásit na manžela a pobírat nemocenské dávky do 6týdnů před porodem 2 dítěte vzhledem k rizikovému těhotenství a potom normálně MD.Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek

Dobry den, chtela jsem se zeptat, jsem na rodicovske dovolene, mam rodicovsky prispevek 11.400 Kč, zaroven jsem zamestnana na HPP a mam tam 8.000 hrubeho, mam 1 dite, manzel je v evidenci UP. Kolik dela cista mzda z 8.000? Jeste je tu dalsi vec, jsem porad vedena (mam rodicovskou dovolenou do dvou let ditete) ve spolecnosti kde jsem mela HPP pred materskou, ale tam nepracuji. Musim tam podat vypoved? Mam podavat danove priznani sama nebo ne? Mam podepisovat ruzovy papir a kde, u jakeho zamestnavatele? Muzu mit dalsi privydelek a jak na Dohodu o provedeni prace nebo nejaky jiny pomer? Moc dekuji za Vas cas a tesim se na odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den, nevědela jsem kam tento dotaz zařadit. Jedná se o rizikové těhotenství, na které jsem nastoupila v listopadu 2008, na mateřskou bych měla nastoupit v červnu 2009, pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou,ve zkušení době nejsem. Měla jsem včera večer telefonický rozhovor s ředitelem firmy, ohledně pracovní neschopnosti, je mi divné, že volal, většinou volá šéf nebo sekretářka. Mám divný pocit, jestli mi nechce dát výpověď. Je možné, že bych ji mohla obdržet nebo jsem ze zákona chráněna? Děkuji za radu.



odpovídal(a): Redakce

PPM

Pěkný den. Chtěla bych vědět z čeho se vypočítává denní vyměřovací základ pro PPM, u ženy, která je nucena skoro celé těhotenství strávit na neschopence? Bude mít pracovní neschopnost před nástupem na mateřskou vliv na výši PPM ? Zaměstnána je více jak 5 let a zdravotní pojištění je hrazeno. Děkuji za odpověd Mirka Bandová


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den,prosím Vás,jsem na mateřské dovolené,(pobírám RP,doba čerpání dvouletá).Mám příjem z Dohody o pracovní činnosti,ten je ovšem menší,než byl příjem z HPP před odchodem na první mateřskou.Když nyní otěhotním,vznikne mi nárok na PPM??? a jaký příjem se použije na její výpočet?? Z hlavního pracovního poměru ,ze kterého se počítala první PPM nebo se použije příjem z DPČ??? Děkuji za vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Nástup na PPM

Dobrý den, jsem na konci 2.rodičovské dovolené. Se zaměstnavatelem jsme se se domluvili na ukončení pracovního poměru. Nastupuji na 3.rizikové těhotenství, čili na nemocenskou, na kterou mám nárok nastoupit až 40 dní po ukončení prac.poměru jak mi poradili na mzdovém. Mám dotaz když pak v červenci či v srpnu před plánovaným termínem 3.porodu nastoupím na mateřskou, z čeho se bude vypočítávat ? Můj hrubý příjem činil 41tis. 2.dítěti bude 17.8. tři roky a na něj jsem měla maximum mateřské tenkrát těch cca 13tis. Jak to bude nyní v roce 2009 ? Děkuji moc za odpověd,nevím kam se jinam obrátit s naší nelehkou situací.


odpovídal(a): Redakce

Rozhodné období

Dobrý den,jsem s 8 měsíčním synem doma na rodičovském příspěvku. Od 1.1.2009 jsem nastoupila do práce kde budu mít cca 30.000,- hrubého.Nyní jsem zjistila,že jsem znovu těhotná a datum porodu mám 28.6.2009. Doktor mě chce nechat od března na neschopence. Takže mě zajímá. Jaká bude výše a z čeho se bude počítat nemocenská, mateřská a rodičovský příspěvek. Ještě bych doplnila, že na mateřskou v loni jsem nastoupila 18.4.2008 a její výše byla díky špatně postavených platebních podmínkách od zaměstnavatele 8000,- korun /8000,- základ + ostatní mzda formou cestovného/. Nyní mám již vše v těch 30.000,-.


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená otce

Je možné, aby oba rodiče byli na mateřské dovolené od 7 týdne života dítěte. Dávky pobíral otec a současně pobíral pravidelnou mzdu od zaměstnavatele. Hlídání dítěte zabezpečeno matkou. Je matka dítěte v tomto případě povinna si sama hradit zdravotní a sociální pojištění? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, na mateřskou dovolenou jsem nastoupila v lednu 2005. Od září 2008 jsem si k rodičovskému příspěvku začala přivydělávat na živnostenský list (vedlejší činnost). Výdělek je minimální. 16. března 2009 mi končí nárok na rodičovský příspěvek. V současné době čekám druhé dítě. Bohužel mi obě "dovolené" na sebe nebudou navazovat. Kdybych na mateřskou dovolenou nastoupila 8 týdnů před porodem, vznikne mi nárok na PPM dne 19. března 2009 nebo 6 týdnů před porodem, to je 2. dubna. Zaměstnanecký poměr stále trvá, ale jsme domluveni, že už tam nenastoupím. A teď nevím, co mám dělat s obdobím mezi oběma "dovolenými". Chtěla bych se zeptat, jak mám situaci řešit. Napadlo mě, že bych mohla dát v zaměstnání výpověď. Za březen 2009 si zaplatit sociální a zdravotní pojištění (být normální OSVČ, ne jen jako vedlejší činnost), na mateřskou dovolenou nastoupit 19. března. Měla bych vůbec v tomto případě nárok na peněžitou pomoc v mateřství? A jak je to s živnostenským listem v průběhu mateřské dovolené? Musí se činnost přerušit? Nebo existuje lepší řešení na tuto situaci? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výpočet PPM

Dobrý den, jako zaměstnanec mám odpracováno 3 roky a 10 měsíců. Můžete mi prosím sdělit z jakých příjmů, resp. z příjmů za jaké období se mi bude vypočítávat denní vyměřovací základ pro peněžitou pomoc v mateřství. Na mateřskou nastupuji cca v polovině června 2009. Jsou to hrubé příjmy za předchozí čtvrtletí nebo předchozích 12 měsíců? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den,když pobírám rodičovský příspěvek do 3 let věku dítěte 7600,- můžu nastoupit do zaměstnání na HPP a budu dostávat dále příspěvěk 7600,-?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den,prosím Vás potřebuji poradit.Jsem s dcerou na mateřské dovolené a pobírám rodičovský příspěvěk (zvolila jsem si vysoké čerpání na 2 roky). Plánujeme letos druhé dítě.Z čeho se mi bude počítat peněžitá pomoc v mateřství,jestli mi na ni vznikne nárok.Mám uzavřenou Dohodu o pracovní činnosti s odvodem zdr. a soc. pojištění.Nechci se vrátit do práce,ale navázat dalším dítětem.Někde jsem slyšela,že nebudu mít na PPM nárok,jelikož jsem po prvním čerpání nanastoupila do práce.Vznikne mi tento nárok z DPČ???


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, jsem od 20.11.08 na rizikovém těhotenství, tedy na neschopence. Termín porodu mám stanoven na 26.7.09, na neschopence budu zřejmě celou dobu až do porodu. Odpracováno mám asi rok a 2 měsíce. Nevím z čeho se mi bude počítat mateřská dovolená. Denní tarif mam cca 800Kc. Mám v tomhle případě na mateřskou nárok, i když jsem v pracovní neschopnosti? A jaká bude její výše? Děkuji. S pozdravem Edita