FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den, manželka je na řádné MD a od 7 týdne života dítěte bych chtěl zažádat o PPM já - otec a po pár dnech bych převedl PPM zpět na manželku ( za těch pár dní bych asi platil za manželku pojištění). Zůstal by výpočet PPM z mého platu po převodu manželce? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, měla bych na váš několik dotazů, za jejich zodpovězení předem děkuji. V březnu 2010 mi končí tří leté čerpání rodičovské dovolené s prvním dítětem, stále jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, zaměstnavatel mi drží mé místo. Zajímalo by mne, pokud bych se rozhodla pro druhé dítě, které by se narodilo až na podzim 2010, tedy v době kdy již nebudu na RD s prvním dítětem s čeho by se mi vypočítala peněžitá pomoc v mateřství. Tedy i za předpokladu, že do práce bych vůbec nenastoupila.Platil by mi to také zaměstnavatel jako u první mateřské? A následně RD mohla bych si zvolit čerpání nebo bych byla zařazena rovnou do čtyř letého čerpání? Dále by mě zajímalo, pokud budou mou práci rušit(celé pracoviště), jsem zaměstnanec státní správy, jestli mám nárok na odstupné když budu stále na RD.Děkuji H.J.



odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u rodičovské dovolené

Dobrý den, jsem již 2.rokem na mateřské, jsem osvč, ale pozastaven. Pojištění tedy za mě platí stát, jak soc.tak zdravot., je to tak. Jak by to bylo s pojištěním, kdybych nastoupila na částečný prac.úvazek. Děkuji za odpoveď. Borecká


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské v RD

Dobrý den, manželka je na rodičovské dovolené na 2 roky, chceme ještě druhé dítě. Měla by nárok na nemocenskou v případě, že by těhotenství bylo rizikové a ještě by nemohla nastoupit na mateřskou dovolenou (RD končí v září, porod např. v lednu)? Z jakého VZ by se popřípadě nemocenská počítala? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobry den,jsem jiz 5 let zena v domacnosti a platim si sama zdravotni pojisteni,ale ne socialni pojisteni. Mam tak narok po narozeni meho ditete dostavat rodicovsky prispevek a nebo po me budou chtit nejdrive neco zpetne doplatit za socialni pojisteni ktere jsem jako zena v domacnosti poslednich 5 let neplatila?


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobry den,mam smlouvu na dobu urcitou a jeste pred jejim skoncenim nastupuji na MD a pote na RD do veku 3 let ditete.Pokud bych v teto dobe znovu otehotnela, mam narok na PPM na druhe dite?? Dekuji Hanka


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den,v roce 2005 jsem ukončila téměř po 4 letech PP dohodou,ale v ochr.lhůtě jsem otěhotněla a celou dobu těhotenství jsem musela být ze zdr.důvodů na neschopence. Dne 20 března mi končí vypl.rod.příspěvku.Mám možnost od března nastoupit k novému zaměstnavateli nicméně plánuji druhé dítě.Mé dotazy jsou1/Jak dlouho musím pracovat abych měla nárok na výplatu při MD a RP na 2 dítě? stále čtu o 270 dnech ale nevím jestli je to souvislá doba před nástupem na 2 MD nebo stačí, že jsem toto už splnila před nástupem na 1MD?2/Počítá se do tohoto období i doba vyplácení RP tzn. otěhotním např. po 4 měsících práce tudíž nesplním 270 dní? 3/Z čeho se poté dávka MD bude počítat?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, jsem OSVČ,platím si nemocenskou.Chci se zeptat jestli po mateřské dovolené je pro všechny stejná výše rodičovského příspěvku(např.na 3roky) nebo jestli to nějak ovlivňuje výše příjmů- vyšší příjem, vyšší rodič.příspěvek? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP na mateřské

Dobrý den, velmi děkuji za odpověď na předešlý dotaz. Ptala jsem se na přivýdělek na mateřské u jiného zaměstnavatele než jsem stále zaměstnána.Píšete, že u 2. zaměstnavatele mohu sepsat klasickou pracovní smlouvu a případná 2.PPM se bude počítat z tohoto výdělku. Jde o to, že příjem nebude nijak vysoký cca 4000,-/měsíčně. Nebude lepší sepsat pouze DPČ a následně 2.PPM počítat ze stejné částky jako byla 1.PPM?Tedy z příjmů u původního zaměstnavatele? A ještě mám jeden zapeklitý problém. Dozvěděla jsem se, že nynější zaměstnavatel má finanční problémy a je zde riziko, že svoji činnost ukončí. Co to bude znamenat pro mne? Jsem na mateřské do srpna 2010.Mohu dostat výpověď na mateřské? Jaký by byl postup v případě dalšího těhotenství a narození dítěte ještě do ukončení 1.mateřské?? Měla bych nárok na PPM? Za odpověď moc děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak je to s PPM u OSVČ. Dcera si platila minimální zálohy na nem. pojištění a bylo jí doporučeno,když si bude od letošního ledna platit více- třeba 1000,-Kč,že to bude mít vliv na výši PPM. Zajímalo by mne, zda je to pravda, kdyby náhodou letos nebo příští rok otěhotněla. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Výpočet PPM

Dobrý den, děkuji za odpověď a chci se ještě zeptat na výši PPM. Z čeho se mi bude počítat DVZ, který je klíčový pro výpočet PPM? Je to průměr ze 3 nebo 6 měsíců dozadu? nebo jenom průměr u toho nového zaměstnavatele? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u mateřské

Dobrý den. V září nastoupím na MD,ale chtěla bych i pracovat. Jaký pracovní závazek by byl nejlepší, abych si mohla odečítat i úroky z hypotéky atd....? Předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, z čeho se mi bude počítat mateřská, když jsem zaměstnaná, ale přivydělávám si jako překladatelka. Kvůli tomu si daňové přiznání podávám sama, neboť výdělky z překládání započítávám a doplácím i zdravotní pojištění. Bude se mi počítat z celkového výdělku nebo jen z toho, co dostávám od zaměstnavatele? Děkuji, Zuzana.


odpovídal(a): Redakce

Nástup do zaměstnání v době RD

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a chtěla bych do práce nastoupit na poloviční úvazek a i předpokládám, že za polovinu mzdy. Je zaměstnavatel povinen mi tedy ponechat polovinu předchozího platu nebo je výše platu na dohodě. A ještě bych se chtěla zeptat, zda mne zaměstnavatel na poloviční úvazek musí přijmout nebo může odmítnout. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet PPM

Dobrý den, mám možnost změnit zaměstnavatele cca 3 měsíce před odchodem na mateřskou. Může to příspěvek v mateřství nějak ovlivnit? Kdo mi bude mateřskou platit - nový zaměstnavatel? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dovolená na zotavenou

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: pracovnice je od října 2008 na MD, která skončí začátkem dubna 2009. V r. 2009 bude pobírat MD více než 60 pracovních dní. Protože MD je jako výkon zaměstnání, domnívám se, že pracovnice má nárok na r.2009 na dovolenou za kalednářní rok, tedy 20 dní(bude i nadále v pracovním poměru k témuž zaměstnavateli).Zároveň má ještě 15 dní dovolené z r.2008.Je možné, aby si požádala o proplacení dovolené za r.2008 i r.2009 hned po skončení MD a zároveň pobírala rodičovský příspěvek? Pokud by nebylo možné dovolenou proplatit a musela by si ji vybrat, je možné zároveň pobírat rodičovský příspěvek nebo se musí o rodičovský příspěvek požádat až po ukončení vybírání dovolené? Nepřišla by o měsíc a půl rodičovského příspěvku, když ten se vyplácí pouze do 3 let věku dítěte(podle žádosti matky). Je možné požádat o čerpání dovolené z r.2008 a r.2009 až po ukončení rodičovského příspěvku, tedy v r. 2011? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Jsem na rodičovské dovolené, plánované do května 2011. PPM jsem pobírala v maximální možné výši. a)Jak se vypočítává PPM v případě narození druhého dítěte do této doby, můj plat byl cca 30000 hrubého? b) Můj zaměstnavatel mi nabídl možnost přivýdělku na zkrácený úvazek (0,1), rodičovskou dovolenou přerušovat nechci.Jak by se druhá PPM počítala v tomto pripade? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Náok na dovolenou

Dobrý den, potřebuji poradit. Od 8.1.04 do 24.7.04 jsem pobírala PPM a od 25.7.04 - 15.11.05 jsem byla na RD s prvním dítětem. A od 16.11.05 do 30.5.06 jsem byla na PPM s druhým dítětem. Od 31.5.06 až do 24.12.08 kdy mu byly tři roky jsem byla zaměstnána a nyní jsme ukončili pracovní poměr dohodou. Až teď v prosinci jsem se dozvěděla, že bych si mohla ještě zkusit zažádat o proplacení dovolené za mateřskou dovolenou, v práci jsme měli vždy nárok na 20 dní dovolené: Můj dotaz zní:1) myslíte si, že bych měla ještě zpětně nárok na dovolenou za obě PPM a na kolik tedy dnů? 2) jestli jen na poslední PPM tak kolik dní by to bylo? Zdali správně počítám tak 15,5 dne? Nyní mi sice proplatili nějakou dovolenou. Ale je to asi jen 10 dnů a ještě mi z ní odečetli srážkovou daň. Že prý nemám podepsané prohlášení. 3) myslíte že tento postup je správný, když jsem stále jejich zaměstnanec a kdysi (cca 2003) jsem prohlášení pro ně podepisovala? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se bude počítat mateřská, když žena k 30.11.2008 dala výpověď v zaměstnání, od 1.12.2008 nastoupila na pracák a od 19.1.2009 je opět zaměstnaná a v polovině prosince 2008 otěhotněla.Můžete mi poradit jak se jí bude počítat nemocenská, když neodpracuje těch 270 dnů, ale bude zaměstnaná? Děkuji moc za odpověď!J.F.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené s čerpáním do 2 let věku dítěte, která skončí 15.8.2010. Dostala jsem nabídku přivýdělku u jiného zaměstnavatele, než jsem pracovala (a stále jsem zaměstnána). Zajímá mě, jak by měla znít pracovní smlouva o přivýdělku. Zároveň mám v plánu znova otěhotnět tak, aby nástup na PPM byl pokud se podaří do ukončení nynější mateřské. Z čeho se bude vypočítávat vyměřovací základ na PPM?Jaký bude postup v případě, že se 2.dítě narodí do uplynutí nynější mateřské? Budu ji muset ukončit dříve? Za odpověď moc děkuji a přeji hezký den. Onderková