FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

PPM u OSVČ

Hezký den! Jsem zaměstnána a zároveň podnikám na vedlejšák. Brzy nastoupím na mateřskou, která mi plyne ze zaměstnání. Jako osvč si nemocenské neplatím. Můžete mi prosím potvrdit, zda můžu během mateřské bez obav stále podnikat? Jak je to prosím v tomto případě s placením záloh sociálního a zdravotního pojištění? Je možné, aby u mě, během mé mateřské, můj současný zaměstnavatel objednával jako u živnostníka na IČ činnosti, které jsem před tím v tomto zaměstnání vykonávala? Moc Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Hezký den, jsem v této situaci. Jsem stále zaměstnaná, nyní na RD, která končí 13.5. kdy budou malému 3roky. Jsem ale těhotná a do 13.5 nestihnu nastoupit na PPM, tu bych mohla nastoupit až na konci srpna. Můžu ihned po skončení rodičáku nastoupit na nemocenskou a pak v srpnu přejít opět na PPM? A ještě z čeho by se mi nemocenská počítala? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

PPM OSVČ

Hezky den, prosim Vas o radu. Jsem zacinajici podnikatelka (od unora 2009) a zjistila jsem tehotenstvi.Zacala jsem si take od pocatku podnikani platit nemocenske pojisteni. Bylo mi ale doporuceno jit na rizikove tehotenstvi (nemocenskou).Chci se tedy zeptat, zda ma pocet placenych si nemocenskych jako OSVC vliv na vysi materske. Zatim jsem si zaplatila jen jedno pojisteni, pokud bych si zaplatila jeste napr. 5x a nesla tedy na nemocenskou jestli by ma pozdejsi materska byla vyssi nez kdybych sla na nemocenskou hned ted. Dekuji s pozdravem Michaela


odpovídal(a): Redakce

Zrušení zaměstnání v RD

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, dcerce budou v dubnu 3 roky. Firmu, ve které jsem pracovala, původní majitel odprodal - nicméně moje prac. místo stále trvá. Začátkem července bych měla porodit 2. dítě. Snažíme se teď s novým majitelem firmy nějak dohodnout prodloužení prac.smlouvy na základě žádosti o neplacené volno. Chci se zeptat, jak mám postupovat v případě, že na toto nepřistoupí a dá mi výpověď, protože zpět do práce nemůžu nastoupit. Dle všeho budu mít díky ochranné lhůtě a porodu do 4 let věku 1. dítětě nárok na stejnou mateřskou jako při první dceři. Budu si ale muset platit sociální a zdravotní pojištění? Nebo se mám příp. v tom dubnu nahlásit na pracovní úřad? Předem díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet PPM

Dobrý den! Chtěla bych se zeptat, zda se při výpočtu denního vyěřovacího základu pro PPM započítávají i příjmy z nemocenské. Jsem těhotná, od třetího měsíce těhotenství jsem na neschopence a velmi pravděpodobně budu až do porodu. Bude se mi PPM počítat pouze z hrubé mzdy, kterou jsem pobírala před nástupem na neschopenku nebo i z nemocenské? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobry den, mam dotaz. Mohu jako otec nastoupit na materskou dov., kdyz na ni manzelka nema narok? , jak jsem pocopil, manz. na RD s prvnim ditetem/3-leta varianta behem ktere skoncil prac. pomer na dobu urcitou/, v pripade druheho ditete - dnem porodu zacne cerpat rodicovskou dovolenou na nejml. dite. A ja mohu na materskou nastoupit az po 7 tydnech. To se cerpani rodicovske stopne a po ukonceni moji materske se bude teprve vybirat delka rodicovske??? Chteli bychom prave 3-letou variantu na kterou nebude mit manzelka bez materske narok, proto se snazim zjistit tyto moznosti..


odpovídal(a): Redakce

Souběh nemocenských dávek a RP

Děkuji moc paní Sedláčkové za odpověď na dotaz týkající se pracovní neschopnosti po ukončení pracovního poměru. Mám prosím ještě k tomu poslední dotaz ve vztahu k rodičkovskému příspěvku. Jsem teda nyní ted v té PN po ukonč.poměru a ještě v ní pár měsíců pravděpodobně budu. Zároveň pobírám na starší dítě RP ve výši 7600,-kč. Je možný souběh těchto dvou dávek ? Znám podobné případy z loňska že to tak bylo, že ten RP se netýká ani výdělku ani nemocenské ze zaměstnaneckého poměru. Je to tak i letos ? Mám za to že RP končí až s nástupem na PPM. Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Vážená poradno, prosím Vás laskavě o radu. Jsem zaměstnankyně na MD, pobírám rodičovský příspěvek a jsem OSVČ (vedl. činnost). Novou PPM (do 4 let věku 1. dítěte) mi mzdová účtárna spočítá podle původních příjmů, ale je i možné platit si předepsaných 270 dní coby OSVČ nemocenské a pak mít o to vyšší PPM? Tedy ze součtu původního vyměřovacího základu + stávajícího z OSVČ, nebo se upřednostňuje ten vyšší? Od zaměstnavatele momentálně příjmy nemám (od nástupu na MD). Děkuji velice za radu. Lenka L.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, chci se zeptat na výpočet dovolené. V září odcházím na mateřskou dovolenou, mám nárok na dovolenou za celý kalendářní rok 2009? Tedy 20 dní? A pokud si ji nevyberu a zažádám o ní až po skončení mateřské před odchodem na rodičovskou dovolenou, mám nárok pořád na 20 dní? Z jakého období se v tomto případě dovolená počítá - také z předchozího čtvrtletí (z výše mateřské)nebo za poslední čtvrtletí strávené v zaměstnání (tedy duben-červen 2009)? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, jsem nyní na mateřské dovolené, nicméně pracuji u zaměstnavatele i na Dohodu o pracovní činnosti a chodím 1x týdně do práce. Klasickou Pracovní smlouvu nemám změněnou a mám zažádáno o nástup ve třech letech věku dítěte (2/2010). V případě těhotenství a nástupu na další mateřskou dovolenou by se mi peněžitá pomoc v mateřství vypočítávala z brigádního příjmu nebo z původní mzdy (jako v případě, že bych na brigádu nechodila)? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď, K. S.



odpovídal(a): Redakce

Nárok na 2. PPM

Vážení, prosím Vás laskavě o radu. Jsem na rodičovské dovolené, do 4 let věku dítěte snad porodím druhé dítě. Jsem zaměstnaná u stále stejného zaměstnavatele, ale vedle rodičovského příspěvku jsem OSVČ (vedlejší činnost). Bude se mi případná PPM do 4 let věku dítěte počítat z původního platu, nebo když si neplatím nemocenské pojištění coby OSVČ, nedostanu nic? Mám si raději nemocenské platit, nebo se mohu spolehnout na to, že jsem stále zaměstnaná u jedné firmy? Z úřadů dostávám různé (protichůdné) informace. Děkuji. Lenka O.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně dovolené. Cca v polovině května nastupuji na mateřskou. Mám i pro tento rok nárok na 20dní dolené? Můžu si např. 10dní vybrat před nástupem na MD a co ten zbytek? Ten se bude převádět tak dlouho než si ho např. nevyberu zase před nástupem do PP tj. za cca 3roky?


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mi vznikne nárok na dovolenou a v jaké výši v tomto konkrétním případě: byla jsem na mateřské dovolené od 6.8.2008 do 17.2.2009,od 18.2.jsem zažádala o vyčerpání dovolené z roku 2008 v délce 22 dnů tj. do 19.3.2009 a čerpání ŘD z roku 2009, nevím ale, zda budu mít nárok na celou dovolenou nebo krácenou? po vyčerpání dovolené budu čerpat rodičovský příspěvek do tří let věku dítěte. Děkuji, J.L.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobry den. Mam dotaz ohledne rodicovskeho prispevku popr. materske dovolene. V soucasne dobe ziji s mym manzelem Slovakem v USA na pracovni viza a chystame se vracet zpet do CR v kvetnu nebo cervnu. Vcera jsme zjistili, ze jsem asi v 5. tydnu neplanovaneho tehotenstvi a chtela bych vedet jestli je nejaka sance na pobirani techto prispevku, po tom co se vratim, kdyz podle pravidel nebudu pracovat nebo odvadet v CR nemocenske pojisteni minimalne 270 dni. Zdravotni pojisteni tady v USA si platime, ale neni to stejny system. Je mozne pozadat o nejakou vyjimku nebo nemam narok. Datum porodu by byl pravdepodobne rijen 2009. Pokud je tam nejaka sance muzete mi popsat co presne delat? Dekuji mockrat, Sona


odpovídal(a): Redakce

státní sociální podpora

Dobry den. Mam dotaz ohledne rodicovskeho prispevku popr. materske dovolene. V soucasne dobe ziji s mym manzelem Slovakem v USA na pracovni viza a chystame se vracet zpet do CR v kvetnu nebo cervnu. Vcera jsme zjistili, ze jsem asi v 5. tydnu neplanovaneho tehotenstvi a chtela bych vedet jestli je nejaka sance na pobirani techto prispevku, po tom co se vratim, kdyz podle pravidel nebudu pracovat nebo odvadet v CR nemocenske pojisteni minimalne 270 dni. Zdravotni pojisteni tady v USA si platime, ale neni to stejny system. Je mozne pozadat o nejakou vyjimku nebo nemam narok. Datum porodu by byl pravdepodobne rijen 2009. Pokud je tam nejaka sance muzete mi popsat co presne delat? Dekuji mockrat, Sona


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, od 3/2006 jsem nepřetržitě doma na rodičovské dovolené s prvním dítětem (měla jsem nárok na PPM), nyní budu mít druhé dítě. Moje zaměstnání stále trvá. Mám i u druhého dítěte nárok na PPM? Z jakého základu by byla počítána? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

PPM otce

Dobrý den, může na mateřskou dovolenou nastoupit otec,který je OSVČ místo družky,která je také OSVČ a neplatila nemocenské pojištění. Má druh nárok na mateřský příspěvek ? Děkuji Lenka


odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Dobrý den, dne 13.8. jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, přičemž jsem měla stále 20 dnů řádné dovolené. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla, že ji budu čerpat až po ukončení mateřské dovolené (24.2.), neb do té doby jsem si ji nemohla vybrat z provozních důvodů. Nyní mi však mzdová účetní napsala, že mám nárok pouze na 10 dní dovolené z roku 2008. Opravdu není možné čerpat v letošním roce celých 20 dní? A za rok 2009 nemám nárok na žádné dny dovolené? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Nárok a datum nástupu na mateřskou dovolenou. Dobrý den, do 10.3.2008 jsem byla na 4-leté rodičovské dovolené. 11.3.2008 jsem nastoupila pracovní poměr, 1/2 úvazku, dobu určitou jeden rok, do 10.3.2009. Od 1.10.2009 jsem na nemocenské až do doby porodu, termín porodu 10.4.2009. 1.) Budu mít nárok na PPM ? 2.) Pokud bude výše PPM nízká, nižší než je rodičovský příspěvek 7.600,-- Kč, lze požádat o nějaké dorovnání PPM do určité výše? 3.) Lékař mi určil termín nástupu na mateřskou od 28.2.2009, nevím, zda by to nemělo být o den dříve, aby byla přesně splněna lhůta minimálně 6 týdnů před termínem porodu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené po MD

Dobrý den, nastoupila jsem na MD 24.září 2008, měla by tedy končit 8.dubna 2009. Chtěla bych požádat zaměstnavatele o čerpání řádné dovolené za rok 2008 a 2009. Za rok 2008 mi zbývá 19 dní dovolené, která by se měla pokrátit o 2/12 byla jsem na rizikovém těhotenství od 1.dubna 2008). Takže po krácení zbývá 14,5 nebo 15 dní? Zároveň by mi měl vzniknout i nárok na dovolenou za rok 2009, a to 25 dní. Zajímalo by mě, jaká data mám v žádosti uvést, od kdy mám začít čerpat tu první dovolenou, od kdy tu druhou a od kdy rodičovskou dovolenou - abych se zbytečně neošidila a opravdu mi to bylo proplaceno.Pokud končí MD 8.4., zažádám o dovolenou od 9.4. nebo raději dříve? Předem děkuji za odpověď. Michaela R.