FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych zodpovědět několik…

Dobrý den, potřebovala bych zodpovědět několik dotazů. Jako těhotná jsem nastoupila do práce-ve zkušební době chci skončit. Pokud ukončím zaměstnání já, mám nárok na podporu ? Pokud ukonční zaměstnavatel-neporučí zákoník práce i když jsem ve zkušební době ? Pokud přejdu na úřad práce, kde budu žádat o podporu v mateřství ? Do 30.4.2012 jsem byla na úřadu práce, pak jsem pracovala v zahraničí, kde jsem platila sociální i zdravotní pojištění, od 1.10. jsem byla zaměstnaná. Na mateřskou mám nastoupit 22.1.2013. Děkuji Hana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, zda mám…

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, zda mám nárok na mateřskou a peněžitou pomoc v mateřství. Letos v červnu jsem úspěšně ukončila VŠ a hned od června začala pracovat. Četla jsem že je třebaa, abych měla nárok na PPM, se podílet na nemocenském pojištění 270 dní. Termín porodu mám v červnu 2013, teoreticky bych měla těch 270 dníi splnit, ale co když půjdu na rizikové? Taky jsem se dočetla, že se od ledna tohoto roku započítává do účasti na nemocenském pojištění i doba studia pokud je to příprava na budoucí povolání pokud je úspěšně dokončeno. Zajímalo by mě z čeho se výše bude počítat, když to má být z posledních 12 měsíců a já v součeasné době pracuji něco málo přes 4. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla jsem se zeptat na proplácení…

Dobrý den chtěla jsem se zeptat na proplácení dovolených nejdříve je peněžitá pomoc v mateřství pak se na požádání proplácí dovolená a pak je rodičovská dovolená.Kolik dní dovolený se proplácí po PPM ty dny,které jim zbyly z určitého roku nástupu na PPM a nebo jenom pouze 10 dní.Neboť PPM trvá pouze 6 měsíců a za to náleží zaměstnanci 10 dní řádné dovolené. Děkuji Obermajerová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla bych se zeptat na výpočet svých…

Dobrý den chtěla bych se zeptat na výpočet svých dávek mateřské po dobu 28 týdnů. Každý mi to počítá jiným způsobem a rozdílné částky. Můj denní vyměřovací denní základ je 261Kč tak kolik bude činit můj měsíční příjem na mateřské dovolené. Někde je psáno,že ze z deního základu je to 70% na den,ale jinde jsem četla,že denní dávky do 830Kč se neponižují o žádné procento. A už mi to počitali dvě sociální pracovnice a každá s úplně jiným výsledkem, to mě zaráží.Zajímal by mě váš výpočet i názor. Děkuji předem Sára


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o…

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o zodpovězení dotazu co se týče rodičovské dovolené, nastupuji na rodiřovskou dovolenou dostala jsme nabídku na práci v jiné společnosti než ve které jsem před nástupem na MD pracovala. Planuji za rok druhé dítě a zajímalo by mne z čeho se mi bude počítat další MD? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu zda vyplnit tedy zda…

Dobrý den, prosím o radu zda vyplnit tedy zda patří do Zápočtového listu doba na rodičovské dovolené pro nárok na podporu? Zaměstnankyně byla totiž poslední dva roky ( co pracák zajímá )právě na rodičáku a mi nemáme praxi pro vyplnování této doby pro ZL. Je to dobou náhradní a patří tato doba do něj? ZL přímo řiká: Zaměstnání trvalo od ………………… do ………………… a bylo dobou důchodového pojištění podle § 11 odst. 1 písm. a) a odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.,o důchodovém pojištění - interval od-do stačí vyplnit za poslední 2 roky před skončením zaměstnání od ………………… do ……………….. od ……………….... do ……………….. od ………………... do ……………….. od …………………. do ………………. omlouvám se že jsem dala dotaz sem, ale nevěděla jsem kam z nabízeného dát jej. Děkuji A.A


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Se snoubencem…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Se snoubencem plánujeme miminko, nyní jsem zaměstnaná na HPP už 2 roky, teď mi smlouvu změnili na dobu neurčitou, ale ze stresové situace v práci zvažuji změnu zaměstnání. Měla bych při změně zaměstnání třeba na dobu určitou nárok na PPM a z čeho by se mi počítala i RD?? A kdyby se mi třeba náhodou stalo, že bych musela být měsíc až dva na PÚ, z čeho by se mi výše PPM a RD počítala?? Předem mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vracím se do práce po rodičovské…

Dobrý den, vracím se do práce po rodičovské dovolené. Byla jsem již předem informována, že moje pracovní místo je zrušeno a zaměstnavatel bude postupovat podle zákoníku práce - výpověď pro nadbytečnost. Pokud přistoupím na výpověď, dostanu odstupné a po dobu výpovědní lhůty plat. Z jaké částky se plat v době výpovědní lhůty počítá, počítá se do něj jen základ nebo i prémie, které jsme měla před nástupem na mateřskou dovolenou? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovské dovolené.…

Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovské dovolené. jedno dítko mám, na které mám tříletou rodičovskou, ale v zaměstnání jsem dostala výpověď již před nástupem na mateřskou, ale byla jsem v ochranné lhůtě, tudíž jsem měla nárok, ale zajímá mě jak by to bylo kdybych chtěla otěhotnět před skončením rodiovské, jaké bych měla nároky. jestli jen na 4letou variantu a pokud bych počkala do skončení a našla si zaměstnání, musela bych pracovat opět dva roky abych měla nárok na tříletou? a jak by to bylo s mateřskou?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 27.8.2012 jsem obdržela od…

Dobrý den, dne 27.8.2012 jsem obdržela od zaměstnavatele oznamení o tom, že k 1.9.2012 došlo k organiz.změnám, a z tohoto důvodu mi ukončili prac.poměr z nadbytečnosti. V současné době jsem na RD (syn narozen 20.9.201), která mi končí 20.9.2013, se zaměstnavatelem podepsáno, že budu s dítěte do třech let jeho věku. V mé pracovní smlouvě bylo uvedeno, že jsem zaměstnaná po dobu čerpání MD a RD zaměstnankyně A (která by měla nastoupit po 3leté RD, v říjnu 2013). Potřebovala bych poradit: 1. k jakému dni mi bude pracovní poměr ukončen (v oznámení je uvedeno, že pracovní poměr potrvá po celou dobu RD). Bude mi náležet odstupné, když se pracovní smlouva "řetězí"? Myslím si, že má předchůdkyně obdržela totožný dopis. Odstupné bych obdržela po obdržení výpovědi? 2. uvažuji o dalším dítěti, pak by mě zajímalo, když bych po skončení RD nastoupila na nemocenskou - z jakého vyměřovacího základu by byla nemocenská počítána? z předchozího zaměstatní nebo z výše mateřské? 3. dostanu ve stejné výši mateřskou jako při prvním dítěti? pravě i v souvislosti s onou výpovědí? ldyž bych přešla z RD na nemocenkou a pak "na mateřskou",pokud na ní budu mít nárok? 4. pokud mám se zaměstanavatelem domluveno, že si beru RD do 3let věku dítěte, ale skutečně pobírám RD 2letou? dostanu onu výpověď již po dvou letech, tzn. kdy mi RD skončí nebo si budu muset RD prodloužit na tři roky? VElice Vám děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se Vás prosím zeptala, jak…

Dobrý den, ráda bych se Vás prosím zeptala, jak je to se smlouvou na dobu určitou a těhotenství. Mám smlouvu do konce února a termín početí na konci března, to znamená že z práce bych odcházela cca v tom únoru. Pokud mám smlouvu na dobu určitou, budu mít nárok na prvních 28 kalendářních týdnů nárok na mateřskou dovolenou, která se vypočítává ze mzdy? Popřípadě co pro mě bude lepší odejít na rizikové těhotenství na nemocenskou a nebo budu muset po skončení smlouvy jít na úřad práce? jedná se mi o to, jakou peněžní částku budu těch prvních 28 týdnů pobírat. Předem Vám děkuju za radu, S pozdravem Lenka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem nyní na rodičovské dovolené,…

Dobrý den, jsem nyní na rodičovské dovolené, pobírám rodičovský příspěvek (dvouletá varianta) na první dítě (nar. 2.9.2010). Se zaměstnavatelem jsem byla předběžně domluvená na nástupu do práce. Ale konkrétní termín nebyl dohodnut. Zhruba před 2 měsíci jsem zjistila, že jsem těhotná. Na základě doporučení gynekologa, vzhledem ke zdravotnímu stavu mi bude vystavovat neschopenku (rizikové těhotenství). Mám problém s tím, jak to oznámit zaměstnavateli. Zda se mám domluvit na schůzce a mít u sebe rovnou neschopenku. A k jakému datu má můj gynekolog vypsat neschopenku. (Mám TPP na dobu neurčitou). Chtěla bych se ještě zeptat na 2.mateřskou dovolenou a předpokládám, že budu mít nárok na 2.PPM ve stejné výši jako byla 1.PPM Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den měl bych takovy dotaz přitelkyne…

Dobry den měl bych takovy dotaz přitelkyne otěhotněla hned po škole. A měla ctyřletou mateřskou dovolenou.V březnu ukončila mateřskou dovolenou a dnes zjistila že je ve třetím tydnu. Chci se zeptat zda má nárok na mateřskou a v jaké vyši. V době po ukončeni do tet nenašla práci. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nyní jsem na rodicovske dovolene, ta…

Dobrý den, nyní jsem na rodicovske dovolene, ta mi trva do 2 let ditete. Pobiram 11500kc. jsem zamestnana na dobu neurcitou. chci se zeptat na jake davky budu mit narok kdybych otehotnela a porodila pred skoncenim rodicovske dovolene, jestli bych pak mohla byt znovu na rodicovske dovolene do veku 2let ditete a mela bych tech 11500KC. A ještě se chci zeptat jak by to bylo kdybych otehotnela treba 3 mesice pred skoncenim RD, jestli bych mohla jit pak na p-n (pracuji v nemocnici na rizikovem oddeleni)a mela bych stejne davky jako predtim... nebo jestli musim po rodicovske dovolene nastoupit do prace abych dostala dalsi rodicovsky prispevek.... dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Od srpna 2004 jsem zaměstnaná na HPP, od unora…

Od srpna 2004 jsem zaměstnaná na HPP, od unora 2007 jsem byla na neschopence a od července 2007 na mateřské , která končí září 2012. Před nástupen na mateřskou byl můj plat 11000,- hrubého + 4000,- prémie vždy, ze strany zaměstnavatele mám 2 měsíční výpovědní lhůtu. Po mateřské již pro mě nemá místo.Mám nárok na proplacení 2 měsíční výpovědní lhůty a v jaké výšši bude odstupné? Počí tá se z doby kdy jsem pracovala nebo již z příjmů na mateřské? Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych Vas pozadat o informace co…

Dobry den, chtela bych Vas pozadat o informace co se tyce porodneho, rodicovske a materske dovolene. Vubec se v tom nejsem schopna zorientovat a dopocitat si na co mam narok a kolik. Zamestnana jsem od 17/10/2011 (predtim jsem studovala VS). Od 15/05/2012 jsem na nemocenske s rizikovym tehotenstvim. Termin porodu mam 12/12/2012. Ma mzda byla 27000 hrubeho nez jsem sla na nemocenskou. Mam narok na materskou a popripade kolik? Mam narok na porodne? Jsem samozivitelka (nejsem vdana), plyne z toho nejake financni zvyhodneni? Kolik budu dostavat na rodicovske dovolene v pripade, ze bych si chtela vybrat 3 letou variantu? A ktera varianta je financne nejvyhodnejsi, popripade da se to v prubehu rodicovske dovolene menit? Predem dekuji za Vas cas a odpoved. S pozdravem Kristyna


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, před prvním těhotenstvím jsem…

Dobrý den, před prvním těhotenstvím jsem pracovala.Měla jsem smlouvu na dobu určitou.Příští rok v srpnu mi končí rod.dovolená a chtěla bych znova otěhotnět.Budu mít nárok na mateřskou dovolenou,když už nejsem zaměstnaná?je prý nová možnost vypočítat mateřskou z platu manžela.Planuji otěhotnět,aby se nepřekrývala stará rod.dovolená s novou.děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Nyní jsem na…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Nyní jsem na 3leté mateřské dovolené,která mě končí dne 12.2.2013.Nyní jsem opět těhotná a termín porodu je 9.2.2013 Prosím o odpověď co to pro mě znamená zhlediska vyřizování,finančního,zůstávám na mateřské atd...předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den přeji, mám pracovní poměr na dobu…

Dobrý den přeji, mám pracovní poměr na dobu neurčitou.DO 25.3.2012 jsem byla se synem na tříleté variantě RD,po té jsem hned od 26.3.2012 nastoupila na nemocenskou rizik.těhotenství do 14.6.2012 a od 15.6.2012 mám již mateřskou.Mohu se prosím zeptat z jakého období a z čeho mi bude vypočítaná mateřská?Bude se vypočítávat z doby,kdy jsem ještě pracovala nebo z nějaké průměrné mzdy,když jsem byla na RD? Děkuji mnohokrát


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstankyně je na mateřské dovolené.…

Dobrý den, zaměstankyně je na mateřské dovolené. Ve spol s.r. by si nyní mohla při mateřské dovolené přivydělávat prací doma přes intenet. Tato práce by nebyla jeji původní podle pracovní smlouvy, ale byla by to práce jiného druhu. Je toto možné a musela by se zaměstnankyní uzavřít asi nějaká nová pracovní smlouva. Jakou brutto částku by ji mohla společnost s.r o. vyplácet, aby jí nebyla nějak krácena mateřská dovolená a potom rodičovká? Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem M. Volfová