FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobry den, mam dotaz ohledne naroku na dovolenou. Od listopadu 2007 jsem na dvoulete MD, resp. RD s tim, ze pred odchodem jsem si vybrala vsechnu dovolenou na kt. jsem mela narok. Pred nastupem na RD v cervnu 2008 jsem si o vybrani dovolene za dobu MD nezazadala, mohu tak ucinit, az mi RD v listopadu 2009 skonci? A pokud ano, mam narok na proplaceni nebo se mi tim padem prodlouzi datum nastupu zpatky do zamestnani? Mockrat dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, zaměstnankyně, která je na zkrácené rodičovské dovolené do 30.9. je opět těhotná a má termín 22.2.2010. Má ale rizikové těhotevství, proto bude muset jí na nemocenskou (cca 3 měsíce před nástupem na mateřskou). DVZ se bude počítat z její mzdy, kterou pobírala před nástupem na RD? Může jít opět na zkrácenou RD, když ji vyjde DVZ? A bude vůbec moci pobírat vyrovnávací příspěvek v mateřství a mateřskou? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dovolená na zotavenou po PPM

Zaměstnankyně v pracovním poměru na dobu neurčitou nastoupí v říjnu 2009 na PPM která bude zhruba trvat do března 2010 tím v roce 2010 splní podmínku 60 odpracovaných dní pak nastoupí na řádnou dovolenou a dále na RP má nárok na plných 25 dní řádné dovolené za celý rok 2010 nebo se jí bude krátit a dostane dovolenou pouze za 3 měsíce PPM předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM u OSVČ

Dobrý den, ráda bych se informovala na výklad zákonu o nemocenské OSVČ, nebo přesněji PPM. Na úřadě soc.zab. mi bylo zděleno, že musím být plátcem nemocenské 180 dní před odchodem na PPM, na dalším úřadě mi bylo sděleno že je to 180 dní před porodem, jak tedy zní skutečný výklad pro vyplácení PPM pro OSVČ, a pokud skutečně je to 180 dní před nástupem na PPM, který je 6-8 týdnů před porodem, jsem povinna nastoupit na PPM v rozmezí 6-8 týdnů, nebo mohu dobu nástupu zkrátit třeba na 4 týdny, tak aby jsem splnila dobu placení nemocenské před nástupem 180dní Děkuji Martina


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den,mám dva dotazy: 1.prosím o radu ohledně průměrného výdělku-do 12.5.09 jsem pobírala PPM, od 13.5.09 čerpám dovolenou do 13.7.09, od 14.7.09 jsem na rodičovské dovolené.Firma u níž jsem zaměstnána ukončuje činnost a k 31.12.09 jsem dostala výpověď, v červenci 2009 je mi proplacen jeden den státního svátku spolu s čerpáním dovolené -jedná se mi o průměr pro pracovně-právní účely použitý pro výpočet odstupného v 12/09. Bude použit vypočtený z příjmů za 3.q.(úhrada části měs.platu za svátek) nebo pravděpodobný průměr (jelikož v předchozím čtvrtletí nesplním podmínku odpracování 21 dní)?. 2. Pokud bych v příštím roce nastupovala na 2.MD a plynuly mi dávky PPM z titulu ochranné lhůty - bude použit pokud pro mne bude výhodnější denní vyměřovací základ stejný jako u 1.MD? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené po PPM

Dobrý den, ráda bych využila této příležitosti a požádala Vás o odpověď na následující dotaz. Od roku 2005 jsem byla na rodičovské dovolené, kterou jsem po dohodě se zaměstnavatelem prodloužila do 4 let věku dítěte (čerpání neplaceného volna do března 2009). Jelikož jsem v lednu letošního roku opět otěhotněla a můj zdravotní stav mi nedovolil nastoupit do zaměstnání, přešla jsem plynule po ukončení rodičovské dovolené na rizikové těhotenství. Plánovaný porod mám v první polovině října, tudíž na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit počátkem září. Můj dotaz zní, zda mám nárok na poměrnou část dovolené za rok 2009 (tedy za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok) a rovněž i za rok 2010, i když pro tento rok nesplním podmínku konání práce u téhož zaměstnavatele alespoň po dobu 60-ti dnů v kalendářním roce (§ 212 odst. 1, ZP). Avšak dle mého názoru je zde aplikovatelný § 214, kdy zaměstnanci náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce. Předem Vám velmi děkuji za Vaši ochotu a odpověď. Viktória Š.


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené po PPM

Dobrý den, předně velice děkuji za odpověď na můj první dotaz (č.43566) a nyní bych se ještě chtěla zeptat na termín čerpání dovolené. Nastoupila jsem na PPM 6.4.2009 a tudíž počítám-li správně tak končí 18.10. a řádnou dovolenou (20 dní)bych tedy měla nastoupit od 19.10.-16.11. a od 17.11. přejít na rodičovskou dovolenou. Souhlasí to takto? Děkuji moc. Veronika


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

dobrý den,jsem zaměstnaná na dobu neurčitou,momentálně jsem na rodičovské dovolené rok a pul,mám ji danou na 3 roky a jsem znovu těhotná,chtěla jsem se zeptat,z čeho se mi ted bude počítat mateřská dovolená,zdali z rodičovské,nebo ještě ze zaměstnání,děku ji za odpověd.Tereza


odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobrý den, zamestnankyni konci rodic.dov.do 3 let veku ditete. Zažáda si o neplacene volno do 4 let veku ditete, pokud v tomto obdobi otehotni, co se stane? Muze jit na nemocenskou nebo oznami az datum nastupu na mater.dovolenou? V prubehu rodic.dovol.do 3 let nemuze nastoupit nemocenskou, bere si ten 4 rok takto??


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na čerpání dovolené. V prosinci roku 2008 jsem odešla na nemocenskou (rizikové těhotenství), což trvalo do dubna 2009 a pak jsem nastoupila na mateřskou. Zajímalo by mě na kolik dní řádné dovolené mám po ukončení mateřské dovolené nárok. Ráda bych si ji vybrala před nástupem na rodičovskou dovolenou. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Nástup na PPM

Dobrý den, od 1.1.2009 jsem nastoupila k novému zaměstnavateli. Zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr k 31.3.2009 ve zkušební době. Od 27.3.2009 jsem na neschopence -jsem těhotná (termín mám 11.10.2009). Předešlé zaměstnání mi na sebe navazovaly. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jaké jsou podmínky pro splnění nároku PPM a splňuji je?A u koho mám o PPM žádat? A z jakých výplat se mi bude PPM počítat (jen od posledního zaměstnavatele, ikdyž jsem tam pracovala jen tři měsíce nebo za posledních 12 měsíců)? Děkuji za odpověď. Monika Soukupová


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek při mateřské

Dobrý den,prosím napište mi,zda musím odvádět sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu,pokud pracuji 2 hodiny denně při mateřské,mám pracovní smlouvu na dobu určitou a dceru do školky nedávám.Děkuji Radka


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Od listopadu 2008 jsem na nemocenské.Nyní jsem si zažádala o částečný invalidní důchod,ale jsem i měsíc těhotná.Tak mě zajímá,jak to vše budu,když mi v listopadu končí podpůrčí lhůta,ale zároveň budu těhotná,tak jak to bude s vyplácením.To mi bude vyplácet zaměstnavatel jako doposud nebo se to změní a jak.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená

dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s mateřskou dovolenou pokud mám smlouvu na dobu určitou? Děkuji K. Pešková


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den,prosím o radu,zda mám nárok na dovolenou a pokud ano,v jaké délce?V roce 2004 jsem byly na MD s prvním dítětem,vyčerpala dovolenou a následovala RD.Rovnou nástup na MD s druhým dítětem v trvání od 28.5.do 9.12.2006.Poté jsem si zapoměla dovolenou vybrat a přešla rovnou na RD.Mám po návratu do práce po RD nárok na dovolenou za dobu mateřské? V jaké délce a jak formulovat žádost? Děkuji MK


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den.V současné době jsem na PN během níž jsem otěhotněla, na PN bych měla zůstat až do nástupu na MD. Zaměstnavateli jsem tuto skutečnost dosud neoznámila. V době trvání mé PN zaměstnavatel zrušil mé pracoviště.Se změnou místa výkonu práce nebudu souhlasit, tzn.že mi zaměstnavatel bude muset dát výpověď z pracovního poměru.Obávám se však,že po mém návratu z MD firma nebude existovat, tzn. že bych nemohla uplatnit svůj nárok na odstupné. Ráda bych tedy nyní zaměstnavateli navrhla dohodu o ukončení PP s tím, že by v této byly specifikovány nároky na odstupné platy. Pokud však zaměstnavatel s dohodou souhlasit nebude (což není jeho povinost), mám v plánu oznámit, že tedy končím PN a nastupuji do práce. Jelikož pracoviště neexistuje, bude mi muset zaměstnavatel dát klasickou výpověď (neví že jsem těhotná)včetně 2 měs. výpovědní lhůty? Jak mě bude v této výpovědní lhůtě platit jestli-že práci skutečně vykonávat nebudu? Bude se jednat o prostoje 80%? Nebo průměrnou mzdu? Pokud by se jenalo o prostoje, započítávaly by se tyto do mého příjmu, konkrétně se mi jedná o to, zda by mi i z těchto byl vypočítán nárok na MD? Nesnížila bych si tak výši své MD? Nebo byste mi mohli poradit jiné, vhodnější řešení situace? Děkuji Pokorna


odpovídal(a): Redakce

Konec rodičovské dovolené

Dobrý den,23.8.09 mě končí čtyřletá mateřská,24.8.se zaregistruji na Úřadu práce jakou a z čeho se mi bude počítat podpora a mám na ni vůbec právo?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Mateřská a rodičovská dovolená

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na něco ohledně mateřské. Bylo mi řečeno, že nemám nárok na PPM a taky mi bylo řečeno, že to lze za určitých podmínek převést na otce a pak zpět na matku. Jde o to aby zvolil variantu. Někde mi říkají, že musí být otec na mateřské celou dobu. tedy 22 týdnů. Prvních 6 týdnů matka a pak on a někde mi říkají, že stačí být na mateřské jen pár dnů a pak to převést na matku. Dále mi bylo řečeno, že pokud by se tedy otec rozhodl jít na tu mateřskou musel by pozastavit živnost a nesměl by vykazovat žádné peníze. Jak to tedy prosím je? Děkuji Petra


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, jsem na MD.Za rok 2008 mi vznikl nárok na proplacení řd.OD 1.7. 2008 jsem byla na nemocenské, 15.11.2008 jsem přešla na MD. Pracovní smlouvu mám na neurčio.Chtěla bych proplatit nevyčerpanou dovolenou za 2008.A za 2009 mi také naskakuje řd? Kde a jakým způsobem si mám zažádat? Děkuji Novotná


odpovídal(a): Redakce

Výpověď z pracovního poměru

Dobrý den, kolegyně je na mateřské dovolené a před čerpáním rodičovské dovolené by si chtěla vybrat řádnou dovolenou za tento rok. Na její místo byla přijata jiná síla jako záskok, ale vedení prý čeká, až si bude tuhle řádnou dovolenou vybírat, aby jí dalo výpověď a nemuselo čekat 3 roky, kdy bude čerpat rodičovskou dovolenou. Přijde mi to jako nefér, ale prý to takhle legálně lze. Pokud je to tak, jak se tomu nejlépe bránit?