FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, v současné době jsem rok na RD a za tři měsíce nastupuji na MD s druhým dítětem. Pro mého zaměstnavatele jsem během RD pracovala rok na DPČ pár hodin měsíčně, ne každý měsíc. Prosím o informaci zda bude mít tato brigáda vliv na výpočet PPM. Jednalo se o výpomoc mé zástupkyni za symbolickou sazbu - čili nízký příjem. Nebo bude PPM počítána ze stejného příjmu jako první MD? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u RP

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené,beru tedy "rodičák".Syn měl 30.ledna 2009-3roky: Od měsíce dubna provádím úklidové práce ve firmě, kde jsem stále jako zaměstnanec -administ. pracovnice.Je to záskok za dlouhodobě nemocnou uklízečku.Hledám si nové zaměstnání od ledna 2010, kdy díte bude mít 4 roky.Měla bych mít novou pracovní smlouvu? Jakou na DPČ o o provedení práce?Výdělek mohu mít neomezeně?A jaké další informace mi poskytnete k tého tématice?Děkuji. Mráčková.



odpovídal(a): Redakce

PPM

dobrý večer, chtěla bych se zeptat, při stanovení denního základu a nároku peněžité pomoci v mateřství je důležité aby se z případného vedlejšího příjmu platilo zdravotní nebo sociální pojištění nebo obě pojištění? přivydělávala jsem si na rodičovské dovolené, teď přecházím na peněžitou pomoc v mateřství u původního zaměstnavatele. jako přivýdělek na rodičovksé jsem měla příjem v říjnu 2008 a to 3500 kč hrubého a na jaře 2009 1300 kč hrubého.na PPM mám nárok od konce srpna 2009. nevím, jestli jsem platila z těchto částek sociální pojištění nebo pouze zdravotní. myslím, že jsem neuzavírala smlouvu žádnou. v případě kdyby tato skutečnost ovlivnila nárok či výši PPM dostanu pro mě výhodnější vyměřovací základ pro pPM od původního zaměstnavatele, u kterého jsem s prvním dítětem měla PPM 360 kč denně, nebo se mi to bude počítat z těchto dvou nevýhodných příjmů 3500+1300 co jsem měla jako přivýdělek běhěm posledního roku před nárokem 2. PPM. díky za radu.


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak mám přesvědčit účetního ve firmě, kde pracuji, že mám nárok na 20 dnů dovolené, pokud budu čerpat řádnou dovolenou bezprostředně po mateřské dovolené. Už jsem mu i říkala, že v § 217 a § 223 je to černé na bílém, ale pán mi tvrdí, že to každý chápe jinak a že na to prostě nárok nemám. Podotýkám, že už při první mateřské jsem nečerpala 20dnů! Na mateřské jsem do 8.9.09, takže na řádnou dovolenou bych měla nastoupit už 9.9.09. Předem moc děkuji za vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Ukončení zaměstnání

Dobrý den, mám dotaz ohledně odstupného. Jsem na mateřské dovolené do 18.10.2009. Zaměstnavatel končí a dostanu výpověď k 30.9.2009. Mám nárok na odstupné? A druhý dotaz po ukončení mateřské dovolené nastoupím na rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. Kdy se musím hlásit na úřad práce?


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, zajímaloby mně, z čeho se vypočítává PPM, Když jsem v těhotenstí začla marodit a v té době firma zkrachovala? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

PPM

dobrý den, mohu mít současně při peněžité pomoci v mateřství uzavřenou dohodu o provedení práce u jiného zaměstnavatele než mi vyplácí PPM? a ještě mám dotaz teď nastupuji na mateřskou dovolenou z rodičovské dovolené. nárok na PPM mám chtěla jsem se zeptat když jsem v průběhu rodičovské dovolené s prvním dítětem pracovala na dohodu o provedení práce jestli nějak ovlivní výši či vyplácení PPM a také jsem byla v říjnu 2008 a v červnu 2009 ve volební komisi, kde jsem měla odměnu za člena volební komise + roznose volebních lístků. musím někde uvádět tuto skutečnost při výpočtu či prohlášení k peněžité pomoci v mateřství. díky za radu


odpovídal(a): Redakce

Čepání dovolené

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně proplacení dovolené.V průběhu mého těhotenství jsem od července loňského roku až do řádného nastoupení na mateřskou dovolenou/ v listopadu loňského roku/ byla v pracovní neschopnosti a z tohoto důvodu jsem nevyčerpala řádnou dovolenou za rok 2009.Zbývalo mi ještě 13 dní dovolené.Zaměstnavatel mi dovolenou neproplatil a sdělil mi,že mi ji proplatí až po ukončení rodičovské dovolené / až budou dítěti 3 roky/,nebo v případě,že bych já ukončila pracovní poměr.Chtěla bych se proto zeptat,jestli byl postup ohledně mé nevyplacené řádné dovolené správný.Děkuji za odpoveď.Musilová


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské a RP

Dobrý den, prosím o radu. Momentálně jsem na RP a přivydělávám si(DPČ). Od 1.9.2009 mám nastoupit do zaměstnání,na plný úvazek, ale jen na dobu určitou do 31.12.2009. Dcera má 4 roky v říjnu, to znamená že příjdu o RP za září a říjen? Kdybych onemocněla tak nemocenská se mi bude počítat z DPČ nebo až z nového pracov.poměru? velmi děkuji


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené po PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dovolenou na zotavenou. Dne 8. 10. 09 mi končí MD. Zaměstnavatel mi poslal dopis, kde chce, abych čerpala dovolenou ve výši 35 dní a pak nastoupila RD. Chci se tedy zeptat, zda je možné v této době dostat výpověď (mám smlouvu na dobu neurčitou). A pokud ano, zda si pak budu moci vybrat, jak dlouho bych chtěla být na RD (chtěla bych být doma s dítětem 3 roky) nebo jestli mi budou automaticky přiřazeny 4 roky. Nebo je lepší si nechat dovolenou na zotavenou proplatit (tedy pokud se proplácí). Také se chci zeptat, když bych čerpala dovolenou na zotavenou, zda mám nárok i na RD? Děkuji za odpověď. S pozdravem



odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená

Dobrý den, zaměstnankyni končí PP k 31.8.2009,od 20.8.2009 je na nemocenské (těhotenství). a)Zajímalo by mě,zda se musí zaměstnankyně od 1.9.2008 sama někam nahlásit,myslím tím úřad práce nebo zdravotní pojišťovnu,i když bude nadále pobírat nemocenskou? b)K jakému termínu ji zaměstnavatel odhlásí na zdravotní pojišťovně a sociálce? c)Jak bude vypadat ELDP této zaměstnankyně za rok 2009,především co se týče nemocenské. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dovolená v PPM

Dobrý den, můj dotaz se týká nároku na dovolenou v době mateřské dovolené. Obecně je známo, že za dobu na PPM je u zaměstnavatele nárok na dovolenou. Chtěla jsem se jen jak je tomu v případě skončení pracovního poměru a posléze nástupu na PPM v ochranné lhůtě do 180 dní. Když se tento nástup stihne PPM se pak počítá z průměru od zaměstnavatele, ale jak je to s tím nárokem na proplacení dovolené za dobu těch 28 týdnů PPM ? Zaniká skončením pracovního poměru, nebo lze o něj zaměstnavatele ještě požádat ? Děkuji moc za zodpovězení dotazu.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, zaměstnankyně má PP na dobu určitou do 31.8.2009, 19.8.2009 nastoupila na nemocenskou (těhotenství) a následně bude na PPM,termín porodu cca březen 2010.Zajímalo by mě,kdo by v případě ukončení PP 31.8. platil PPM,kdyz uplyne lhuta 180 KD nebo se PPM v tomto případě také platí přes zaměstnavatele.


odpovídal(a): Redakce

Konec PPM

Dobry den, dne 31.1.2010 mi zkonci smlouva na dobu urcitou se zamestnavatelem a dne 6.2.2010 mi konci materska a nastoupim na rodicovsky prispevek. Ze zakona mam narok na pobirani RP a zaroven podpory v nezamestnanosti. Z ceho by se mi podpora vypocitavala? Z posledniho zamestnani ci materske? Kdy se mam jit nahlasit na urad prace? 1.2. ci 7.2.2010? dekuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, v roce 2006 jsem nastoupila na MD s první dítětem, poté jsem byla na rodičovské dovolené, pracuji jako učitelka, mám tedy nárok na 40 dnů dovolené ročně. 1. září 2008 jsem nastoupila na druhou mateřskou dovolenou, ta trvala do 15. 3. 2009. Za rok 2008 mi vznikl nárok na 26 dnů dovolené. Před skončením druhé mateřské dovolené jsem si u zaměstnavatele zažádala o čerpán dovolené na zotavenou za rok 2008 a 2009 s tím, že po jejím vyčerpání nastoupím na rodičovskou dovolenou s druhým dítětem. V dubnu a květnu jsem vyčerpala vzniklou dovolenou za rok 2008, za rok 2009 podle mzdové účetní nemám na žádnou dovolenou nárok, protože jsem neodpracovala 60 dnů. Podle mých výpočtů jsem "odpracovala" 52 dnů čerpáním MD v roce 2009 a k tomu 26 dnů dovolené za rok 2008, tedy 60 dnů odpracováno mám. Jak vzniklou situaci řešit? Předpokládám, že pokud na dovolenou za rok 2009 nárok mám, budu si ji moci vyčerpat zkrácenou až po skončení rodičovské dovolené v roce 2011. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na PPM. Budu mít na tuto dávku nárok v případě, že termín porodu je 20.4. 2010, jsem zaměstnaná od 1.6. 2009 a před zaměstnáním jsem byla studentkou VOŠ? V případě, že bych šla na mateřskou od března, budu účastníkem na sociálním pojištění 270 dní - což je prý podmínka pro čerpání PPM. Co se bude dít v případě, že budu muset na nemocenskou a oněch 270 dní nebudu moci odpracovat? Budu mít na PPM nárok nebo ne? Má předchozí studium vliv na výši PPM nebo se vypočítává pouze z platu? Děkuji mnohokrát za odpověď, bohužel mi na toto není nikdo schopen odpovědět. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Jsem OSVČ a teď od 1.8.2009 si platím nemocenské pojištění. Budu si platit 400 Kč měsíčně. S přítelem však plánujeme rodinu, proto jsem se chtěla zeptat, dokdy by bylo dobré počkat s početím miminka, abych měla nárok na mateřskou dovolenou (v minulosti jsem si nem. poj. neplatila) a také, jestli pokud bych za čas zjistila, že jsem těhotná, by stačilo si začít platit víc, abych měla nárok na nejvyšší mateřskou, která, jak jsem se někde dočetla je letos až téměř 29 tis.? Pokud však otěhotním např. koncem roku 2009 / začátkem roku 2010, předpokládám, že již budou výše mateřské jinak (po novém roce se vždy mění). Nevíte, jestli se nedá již takto s předstihem zjistit, jaké budou dávky v roce 2010? Děkuji moc za odpověď a omlouvám se za možná trochu zmatený dotaz :)


odpovídal(a): Redakce

2.PPM

Dobrý den, ráda bych vám položila několik dotazů. Jsem nyní na mateřské dovolené s prvním dítětem a rozhoduji se, zda žádat o dvouletý či tříletý rodičovský příspěvek. Je možné zvolit si pobírání rodičovského příspěvku na dva roky a zároveň si po uplynutí dvou let postupně opakovaně prodlužovat rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele vždy o dobu určitou (například 3 měsíce)? Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním po dvou letech, kdybych nepobírala rodičovský příspěvek? Platila bych si je sama? Pokud bych v roce, kdy bych byla na rodičovské dovolené, pracovala na částečný úvazek či na dohodu o provedení práce a otěhotněla, vypočítávala by se mi peněžitá pomoc v mateřství i z tohoto částečného výdělku, nebo by mi náležela stejná PPM jako při odchodu na mateřskou? Děkuji za odpovědi. Andrea


odpovídal(a): Redakce

Nárok na 2. PPM

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, moje přítelkyně je na RD a v květnu 2010 jí končí (dovršení 3 let dítěte). Byla zaměstananá na dobu určitou a během RD jí pracovní poměr zaniknul. Jak to tedy je, aby pokud by byla opětovně těhotná a chtěla by nastoupit na mateřskou dovolenou musí odpracovat najěký stanovený limit, jinak by na mateřskou dovolenou neměla nárok. A jak je to, pokud nedodrží stanovený limit, nemá možnost výběru čerpání RD a automaticky je stanoveno na 4 roky. Je nějaká možnost nastoupit z RD na MD aniž by nepřišla o MD a možnost výběru čerpání RD? Děkuji za odpověď Petr O.


odpovídal(a): Redakce

Vyrovnávací příspěvek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak si vypočítám mzdu.Jsem těhotná, budu převedena na jinou práci. Hodin. mzda by mi měla zůstat( vyrovnávací příspěvěk). Mám to počítat původní hodin. mzda x počet hodin nebo jak se to počítá? Děkuji B.