FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Konec MD

Dobrý den, prosím o odpověď na dotazy. Mám HPP na dobu určitou. Ve smlouvě není specifikováno konkrétní datum ukončení prac. poměru, ale je zde uvedeno "po dobu nepřítomnosti osoby XY, která je na RD". Osoba XY se na pracoviště vrání k 1.4.2010. V této době už budu na MD. Je zaměstnavatel povinnen mě písemně informovat, že mi došlo k ukončení pracovního poměru k danému datu? Stávám se tímto nezaměstnaná a mám povinnost se hlásit na úřadu práce? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Mateřská a rodičovská dovolená

Dobrý den, prosím o radu ohledně přivýdělku při MD a RD. Při MD nelze mít příjem z HPP u stejného zaměstnavatele, je možná jen DPP nebo DPČ. Je to tak? Jak je to v tomhle případě se SP, ZP a daní? Při RD pak lze mít přivýdělek na HPP u stejného zaměstnavatele na stejné pozici? Jak by to pak bylo s 2.MD? Pokud ji stihnu do 4 let od poslední MD, tak by měla být stejná. A co pokud nastoupím 2.MD za více než 4 roky? Bude se MD počítat jen z přivýdělku (počítám tak 8 hod. týdně)? Nebylo by tedy lepší mít i v průběhu RD DPČ?



odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Mateřská dovolená Dobrý den,na střední škole jsem otěhotněla a po narození dítěte jsem dokončila studium.Nyní jsem na mateřské,která mi končí po novém roce v únoru 2010 a jsem ve 4 týdnu těhotenství.Mám nárok na mateřskou peněžitou pomoc když si určím jako na 3 roky?Slyšela jsem že když jsem nechodila do práce tak musím na 4 roky s tím že první 2 roky 7 600kč-,a poslední 2 roky 3 800kč-,.Můžete mi poradit jak mám postupovat a jak to je? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobry den, chcela by som sa informovat, akeho prijmu sa pocita penezita pomoc v materstvi pri druhom dietati, ak matka pracovala pocas poberania rodicovskeho prispevku na skrateny uvazok (teda aj za nizsiu mzdu). Bude sa jej kratit aj materska? Dakujem za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Zákaz výpovědi

Dobrý den chtěla bych se zeptat ohledně druhé mateřské .Dne 14.11.2009 mi končí RD s prvním dítětem a hned následující den 15 nebo 16.11.2009 bych měla nastoupit na mateřskou s druhým dítětem a ptám se zda mám nárok na PPM /PP mám na dobu neurčitou/.Jenže jsem zjistila že by mě chtěli možná propustit z důvodu nadbytečnosti a tak se ptám zda má zaměstnavatel na to právo a nebo jestli jsem nějak chráněná.Předem děkuji za odpovědˇ Valentová


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den mám prosbu chtěla bych se zeptat,čekám 2.dítě termín porodu na konci března 2010,prvnímu dítěti budou v červenci 2010 3roky,mateřský příspěvek mám 7600kč/měs.tudíž na 3roky před prvním těhotenstvím jsem byla zaměstnaná ve zdravotnictví a občas odsloužila nějakou službu i při mteřské ale pak jsem ukončila dobrovolně prac.poměr dohodou,chtěla bych se tedy zeptat jaký nárok budu mít na dávky od toho března 2010kdy porodím své 2.dítě a po jakou dobu předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Denní vyměřovací základ pro PPM

Dobrý den, jsem na neschopence a jsem těhotná. Pro výpočet mateřské /28 týdnů/ se použije pro den.vym.základ mzda za 12 měsíců odpracovaných před neschopenkou.Kdybych nemoc ukončila a odpracovala ještě třeba 3 měsíce, započítají se tyto 3 měsíce a 9 měsíců před neschopenkou? Nyní bude mzda nižší a proto zvažuji zda nezůstat na neschopence, abych si nepokazila vym.základ. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ pro PPM

Dobry den. Rada bych vedela z ceho se pocita nemocenska a nasledne materska. Vim, ze se bere predchozych 12 mesicu. Pokud byl clovek zamestnan v teto dobe pouze 5 mesicu na HPP za 15000 a dva mesice za 20000. Udela se prumer na cely rok nebo se bere skutecny prumer z 15000 za 5 mesicu a z 20000 za dva mesice ? Nebo se tedy vezme 15000 plus 20000 a to se vydeli 12 mesici. V poslednich 2 letech je odpracovano vic jak 270 kal. dni. Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

V lednu mi končí 3-letá MD, pracovní poměr, v kterém ji čerpám zatím trvá. Momentálně čekám druhé dítě - narodí se v dubnu, těhotenství je rizikové, do zaměstnání nastoupím, ale okamžitě budu na nemocenské. Jak se budou počítat nemocenské dávky a PPM? V zaměstnání jsem měla 2 pracovní poměry - v hlavním PP čerpám MD, druhý na zkrácený úvazek trval 1/2008-3/2009 a již skončil. Který příjem bude rozhodný pro výpočet výše uvedených dávek? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, prosím o radu. Dne 11.11.2009 mi končí mateřská dovolená (synovy již budou 3 roky). Zaměstnavatel mě žádá, abych podala žádost o rok neplaceného volna. Chci se zeptat, kdo by v této lhůtě za mě platil sociální a zdravotní pojištění a v jaké výši. A dále se chci optat, co se stane, kdybych v této době podruhé otěhotněla. Budu mít nárok na PPM a v jaké výši? Bude se počítat částka z mého posledního platu,když jsem ještě pracovala? U prvního dítěte jsem od začátku byla na rizikovém těhotenství. Předem děkuji za Vaši pomoc a odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Mateřská a rodičovská dovolená

Dobrý den, ctěla jsem se zeptat, jaký nárok mám na nemocenskou, dále na příp. PPM a pak na rod.příspěvěk, pokud jsem byla doma na mateřské 3 roky, pak jsem čerpala neplacené volno u zaměstnavatele (6 měsíců) a nastoupila do zaměstnání 1.10. a hned 2.10. jsem dostala neschopenku? Moc děkuji za odpověď J.P.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o odpověď, zda vznikne nárok na čerpání PPM u OSVČ, bude-li OSVČ účastna na nemocenském připojištění od 10. srpna 2009 (800,- Kč měsíčně) a nástup na mateřskou (6 týdnů před porodem) by byl v polovině května 2010. Povinná účast na důchodovém pojištění (počátek SVČ) v tomto případě byla od 1.7.2008. A pokud by OSVČ musela nastoupit na nemocenskou již během těhotenství, např. od 10.11.2009 (kdy na ni vzniká nárok) přerušila by se tím účast na nemocenském připojištění? A tudíž by se nesplnil počet dnů nutný k tomu, aby na PPM nárok vznikl? Velice Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u RP

Dobrý den,nevím, zda dotaz je smerovan do spravne sekce,mam rodicovsky prispevek 7600,- do 12/2009,mala bude mit 3 roky,pokud bych nastoupila do zamestnani na HPP drive nez v prosinci a dite nedam do skolky prijdu o rodicovsky prispevek nebo bych mela rodicovsky prispevek a plat v zamestnani?Dekuji, jak by to bylo s DPP nebo s DPČ?


odpovídal(a): Redakce

PPM v roce 2010

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na PPM (peněžitou pomoc mateřství) co se týče nově schváleného Janotova balíčku. Odcházím na mateřskou cca 22. prosince 2009 - bude pro mě platit zákon schválený pro rok 2009 a s tím sazba pro rok 2009 nebo v lednu 2010 se to změní dle nového sazebníku?


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené po MD

Dobrý den, pokud bude zaměstnankyně po PPM navazovat čerpání dovolené a následně nastoupí na rodičkovskou dovolenou, tak:1)musí se hlásit na sociálce nebo u zdravotním pojištění změna stavu (jak se hlásí na začátku PPM kód M) hlásí se nějaká změna, nebo kód M platí až do nástupu do práce po rodičovské dovolené?2)Pokud se bude proplácet ta čerpaná dovolená postupuje se standardně, jako u normálních výplat? Velice děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u mateřské

Dobrý den , jsem na mateřské dovolené a ráda bych si přivydělala. Jak je to s daňemi , se socialním a zdravotním. A ještě bych ráda věděla jak je to s ročním zučtováním , protože zatím má manžel na mě úlevu na daňi. Děkuji Š.M.


odpovídal(a): Redakce

Nárok PPM u OSVČ

Dobrý večer, mam velkou prosbu.Pět let jsem OSVČ a po celou dobu si platím minimalní základ zdravotního a sociálního. S přitelem začiname pomale uvažovat o miminku.Tak jsem se chtěla zeptat jestli vubec budu mít narok na nějakou mateřskou nebo co mam dělat a připlacet abych naspoň na něco měla narok.A taky jsem se chtěla zeptat jestli bych musela na čas přerušit živnost nebo by to šlo nějak při živnosti. Děkuji moc za radu a přeji pěkný den. Nashle Katka


odpovídal(a): Redakce

PPM v roce 2010

Dobrý den, mám dotaz ohledně snížení mateřské dovolené v roce 2010. V listopadu nastupuji na mateřskou, termín porodu mám 18.12. A zajímá mě, jestli se mě týká snížení, když stihnu porodit ještě v roce 2009?? Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Mateská dovolená

Dobrý den,v září mi skončila 4letá mateřská dovolená.Jsem vedená na ÚP a jsem teď ve 4měsíci těhotenství.Potřebovala bych vědět,jak se mi bude počítat podpora a další mateřská.Děkuji za odpověd.Míša


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, od 8/2006 jsem na MD, od 11.3.07 jsem pobírala rodičovský příspěvek. V O4/2007 mi zaměstnavatel vyplatil odměny za rok 2006 a v O8/2OO7 mi ještě dodatečně proplatil dovolenou, kterou mi zapoměl proplatit při odchodu na RD. Rodičovská dovolená mi končí 24.10.09. Teď jsem znovu těhotná a zajímalo by mně, z čeho by se mi počítal vyměřovací základ, kdyby jsem od 25.10. nastoupila na nemocenskou (vzhledem k zdr. stavu možnost rizikového těhotenství). Dále by mně zajímalo, z čeho by se mi počítal vyměř. základ, kdyby jsem teď nastoupila do zaměstnání a šla až v termínu na MD - měla bych teď nižší plat než před první MD (základ zůstal, bez prémií). Děkuji za odpověď.