FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP v MD

Dobrý den, prosím Vás o radu. Pracovala jsem na smlouvu na dobu určitou. Prac. smlouva je do 5.4.2010. 24.10.2009 jsem nastoupila na MD, která končí 7.5.2010.Plánuji u tohoto zaměstnavatele i během MD a RD pracovat,ale brigádně na jiný druh práce.Jak to prosím bude s vyčerpáním a proplacením dovolené v tomto případě? Skončí pracovní poměr k uvedenému datu a kdy bych měla dovolenou vyčerpat? Ovlivní to nějak pobírání RP, který následuje po PPM? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u mateřské

Téma: mateřská a rodičovská dovolená Dobrý den, prosím Vás o radu. Nastoupila jsem nyní na MD a ráda bych pro svého zaměstnavatele pracovala "brigádně" z domova. Je možné uzavřít DPP a nebo DPČ na jinou práci než jsem vykonávala na HPP? Co to pro mně bude znamenat z hlediska soc. a zdrav. poj a daní? Musím to na hlásit na ČSSZ v místě dle sídla firmy? Děkuji moc za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, prosím o radu k tématu mateřská a rodičovská dovolená. Jsem zaměstnána u zaměstnavatele na dobu neurčitou a měla jsem nárok na PPM. Nyní jsem na 2-leté rodičovské dovolené, která mi končí 18.12.2009 (den narození dcery) a čekám druhé dítě s termínem porodu 08.02.2010. Mohla bych tedy 19.12.2009 nastoupit na další mateřskou dovolenou (6-8týdnů před porodem). Jakým způsobem mi bude počítána výše rodičovské a mateřské v prosinci? Nebylo by pro mě výhodnější nastoupit na mateřskou už 8týdnů před, tedy 14.12.2009 - i vzhledem k plánované změně výše mateřské dovolené od ledna 2010, případně nastoupit 19.12.2009 na nemocenskou a 28.12.2009 na mateřskou - 6týdnů před pl. porodem, nebo těch pár dnů nehraje roli? A jak se bude poté počítat přechodný měsíc z mateřské do rodičovské, bude na to mít datum nástupu na mateřskou nějaký vliv, chtěla bych rodičovskou na 3 roky. Ještě dotaz na výši půlroční mateřské, bude se mi počítat ze stejných podkladů (průměru) jako první mateřská? A je mi zaměstnavatel povinnen držet pracovní místo až do 3let věku mého druhého dítěte? Mockrát děkuji za odpovědi. S pozdravem Šedivá Vlasta


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Chtěli bychom s přítelem založit rodinu,ale nemám ponětí jak to pak chodí s finančními záležitostmy. Vzhledem k tomu že se to každý rok mění. Zajímalo by nás zda se vyplatí nebo jak se pohybuje finanční rozdíl mezi tím když budu chodit po celou dobu mateřství do práce nebo kdybych šla od začátku mateřství již na nemocenskou. Průměrný měsíční příjem mám 18tis. Děkujeme


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP v rodičovské dovolené

Dobrý den, jsem od 2. 7. na rodičovské dovolené, zaměstnavatel k 31.10. ukončil činnost,dostala jsem v srpnu výpověď a dnes, 2. 11., jsem již nezaměstnaná. Moc Vás prosím o pomoc v následujícím: Mám se hlásit na úřadu práce jako nezaměstnaná - budu mít nárok na výplatu dávky v nezaměstnanosti a druhá otázka je, kdo za mě bude platit pojištění? Do kdy se musím nahlásit? děkuji moc Martina Křivková


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, mám dotaz ohledně mateřské dovolené.Od 1.3.09 jsem nastoupila do zaměstnání na dobu urč-do února 2010,před tím jsem byla vedena na úřadu práce.Chtěla bych se proto zeptat, zda mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství, když jsem z toho odpracovala pouhé 4 měsíce ,jelikož od cervence 09 jsem v pracovní neschopnosti.Termín porodu mám v březnu 2010.A dále by mě zajímalo, jestliže budu mít nárok na matěřskou, zda se musím po ukončení prac. poměru hlásit na úřad práce hned,nebo bude stačit až od ukončení rodičovské dovolené.Děkuji moc za odpověď, přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená

Dobrý den, prosím Vás, jaké úkony musím provést vůči státu a zaměstnavateli: 1) před nástupem na mateřskou, 2) po ukončení mateřské, 3) před nástupem na rodičovskou dovolenou. Pracovní smlouva mi vyprší v době mateřské dovolené. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Druhá mateřská

Dobry den,chtela bych se zeptat.Jsem na 3-lete MD s prvnim ditetem a planuju druhe a ted nevim jestli prejit rovnou z prvni MD do druhe,nebo mam neco odpracovat a nebo jit na rizikove...jakej je v tom rozdil?chtela bych aby se mi MD pocitala stejne ja ko prvni.. jak to udelat?CO JE VYHODNEJSI?pracovni pomer mam na dobu neurcitu..DEKUJI


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Hezký den chci se zeptat. Jsem na mateřské dovolené na 2 roky, která mi končí 14.7.2010. Byla jsem zaměstnána na dobu neurčitou ve firmě, která na konci prosince končí, všichni zaměstnanci dostanou výpověď. Chci se zeptat jak se bude postupovat u mě, když jsem na MD? Dále se chci zeptat, plánuji druhé těhotenství, pokud bych po novém roce otěhotněla a byla např.v 4.měsíci těhotenství v době kdy mi skončí mateřská(14.7.2010), jak bych měla dále postupovat?Původně jsem chtěla že bych nastoupila na nemocenku(první těhotenství jsem měla rizikové)ale pokud dostanu výpověď, tak nevím jak dál postupovat a jaké peníze budu pobírat??Děkuji za odp.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, mateřská mi končí 15.11., od 16.11 mám nárok na rodičovský příspěvek 11 400,-. Přišlo mi potvrzení a zároveň, že mi za listopad dají jen 1845,- Jak to,že ne poměrnou částku, tedy polovinu? Prý dávají rozdíl mezi 11400,- a mateřskou, která dělá 637,- x 15 dní. Takhle přijdu skoro o 4 tis, ale když někomu vyjde mateřská na konec měsíce nepřijde o nic. Díky za odpověď Antošová V.



odpovídal(a): Redakce

Nástup na rodičovskou dovolenou

Dobrý den, za 14 dní mi končí MD. Ve svém zaměstnání mám ještě nevybranou dovolenou za 24 dní, kterou bych si měla vybrat po skončení MD. Dostanu zároveň i peníze za rodičovskou dovolenou nebo tu můžu nastoupit až po vybrání dovolené? Dále bych měla dotaz k možnosti přivýdělku při rodičovské dovolené. Stále budu v pracovním poměru u zaměstnavatele od kterého jsem odešla na MD. Mohu si přivydělat při RD i u jiného zaměstnavatele a za jakých podmínek? Musím dát nejdřív výpověď u svého nynějšího zaměstnavatele? Rodičovskou dovolenou bych chtěla do 3.let věku dítěte, pokud do této doby znovu otěhotním a půjdu znovu na MD z čeho se mi bude vypočítávat? Z platu před nástupem na 1 MD nebo z přivýdělků či nové mzdy při RD? Předem děkuji za odpovědi na mé dotazy.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, snažím se otěhotnět a zjišťuji, jak bude mít vliv plánované mateřství na mé příjmy. Jsem zaměstnaná 2 roky u jednoho zaměstnavatele, za posledních 6 měsíců činí můj příjem 42500 včetně proplacených přesčasů. Jak se bude počítat PPM v případě, že před mateřskou odejdu na nemocenskou? Bude se počítat za 12 měsíců před odchodem na nemocensku či 12měs včetně nemocenské, která se z výpočtu vyloučí. Zároveň bych se chtěla zeptat, zda při čerpání nemocenské při rizikovém těhotenství mohu pracovat pro jiného zaměstnavatele na několik hodin měsíčně na DPP? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ pro PPM

Jaký bude můj vyměřovací základ pro výpočet peněžité pomoc v mateřství, nemocenské? Pokud: V období od 1.4.2007 - 31.8.2008 můj vyměřovací základ byl 136196,-Kč, poté jsem nastoupila k jinému zaměstnavateli. Od 1.9.2008 do 28.11.2008 jsem byla zaměstnaná na HPP a vyměřovací základ byl 71079,-Kč Poté jsem nastoupila na DPP od 1.12.2008 do 31.12.2008 za 18000,-Kč čistého, Pak od 1.1.2009 do 15.2.2009 jsem na jinou smlouvu od DPP měla 36000,- čistého. Po skončení HPP tedy od 28.11.2008 do 23.3.09 kdy jsem se přihlásila na PÚ jsem neplatila soc. pojištění. Od 23.10.2009 jsem nastoupila do nového zaměstnání (25000,-Kč hrubého). Termín porodu je 28.1.2010, zvažuji jestli je pro mě výhodnější jít na nemocenskou, nebo pracovat do nástupu na mateřskou.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u RP

Dobrý den,mám smlouvu u svého zaměstnavatele na asistenku na dobu neurčitou. Mohu mít v době pobírání rodičovského příspěvku u stejného zaměstnavatele smlouvu na mzdovou účetní, aniž by to ovlivnilo pobírání rodičovského příspěvku. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Potřebuji vypočítat nárok na dovolenou za rok 2009. Mateřská dovolená 13.8.06 - 24.2.2007 Poté řádná dovolená a následně rodičovská dovolená 28.4.07 - 19.9.2009.Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem pracovala na 100% úvazek a po rodičovské nastupuji na 50 % úvazek. Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Dobrý den mám dotaz ohledně rodičovské dovolené. Dne 21.10.09 mi skončila 3letá rodičovská a ve firmě, kde jsem byla zaměstnaná před mateřskou na dobu neurčitou, jsem 15.10.09 podala výpověď dohodou. Zůstanu doma s dcerkou do jejich 4let a během té doby plánujeme další dítě. Platí za mě stát zdravotní pojištění? A jak by to bylo v případě, že bych byla podruhé těhotná do dovršení 4 let dcerky. Děkuji za odpověď Adriana Rožková


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobrý den, od 29.4.09 jsem na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství. V době nástupu na nemocesnkou jsem měla nevybraných 40 dnů letošní dovolené. 5.12. nebo 19.12. bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou. Zajímalo by mě tedy, jestli mám nárok aspoň na část dovolené, popřípadě, kdy se tato dovolená vybírá a zda může přejít do dalšího roku. A také zda při jejím výběru příjdu v daném měsíci třeba o mateřskou nebo rodičovský příspěvek. Děkuji Tkačuková


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u RP

Dobré ráno. Ráda bych věděla, jestli příjdu o rodičovský přízpěvek, když bych šla na pul roku vydělávat do Rakouska a měla s sebou svou roční dceru. Situace je zlá a RP 7600,- a výplata manžela (jezdí na MKD) nestačí pokrýt finanční nároky naší domácnosti, kdy platíme hypotéky a leasing,atd. Děkuji předem za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Konec zaměstnání v RD

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené se 2,5 letým synem a zaměstnavatel(soukromý lékař) mi musel dát výpověď, protože mu byla odebrána registrace k vykonávání soukromé lékařské praxe. Měla jsem smlouvu na dobu neurčitou, a chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na odstupné a jestli se mám někde nahlásit pokud už nejsem zaměstnaná a beru rodičovský příspěvek.. děkuji


odpovídal(a): Redakce

PPM u OSVČ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je nějaký problém v takovéto situaci. 6 týdnů před porodem jsem nastoupila na PPM, jsem na hlavní pracovní poměr zaměstnaná a současně mám ŽL a na tento ŽL bych chtěla ještě letos vystavit fakturu cca 100tis. Kolik si můžu přivydělat v období, kdy pobírám PPM, abych o ni nepřišla,popř. zda je nějaký jiný problém. Děkuji za odpověď. S pozdravem J.G.