FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Mám částečný invalidní důchod.S…

Dobrý den.Mám částečný invalidní důchod.S manželem bychom chtěli miminko ale nevím jak by to bylo s mateřskou a rodičovským příspěvkem. Nechci přijít o důchod.Může na mateřskou jít manžel ikdyž by nadále chodil do práce?Co když bych na mateřskou vůbec nešla.Dostala bych všechny ty peníze naráz?Předem děkuji za odpověď.S.V.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně mateřské…

dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně mateřské. v dubnu se mi narodí dítě. jsem zaměstnaná od 8/12 na dobu neurčitou a od listopadu jsem na nemocenské (rizikové těhotenství). v roce 2011 jsem úspěšně dokončila VŠ a od 8/11 až 8/12 jsem pracovala jako OSVČ ale neplatila si nemocenské pojištění. vznikne mi nárok na mateřskou a budu si moc zvolit délku rodičáku na 3 roky? předem děkuji za odpoveď



odpovídal(a): Redakce

Odstupné po rodičovské dovolené

Vážení, jsem na rodičovské dovolené a ta mi končí 3.3.2013, kdy budou dceři 3 roky. Můj zaměstnavatel se mezitím přestěhoval a zajímalo by mě, zda mám nárok na odstupné, resp. kolik platů. Nijak mě o tomto faktu neinformoval, o přestěhování vím od kolegů. Děkuji. Lenka Chalupecká


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, mám dotaz na mateřskou dovolenou, která se vypočítává dle platu. Jsem zaměstnaná s platem cca 13 000,- Kč hrubého, u stejného zaměstnavatele si pak ještě přivydělávám na živnostenský list cca 5000,- Kč měsíčně (jedná se o vedlejší příjem, ne hlavní). Z čeho se bude vypočítávat mateřská, pouze z pracovního poměru z 13000,- nebo ze všech vydělaných peněz za měsíc (13+5 tis.)? děkuji.


odpovídal(a): Redakce

PPM po studiu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to v současné době s výší PPM. Jsem studentem posledního ročníku magisterského studia. Nevím, zda jsem pochopila situaci správně, ale na PPM by mohl student dosáhnout, pokud úspěšně zakončí studium a po škole nastoupí do zaměstnání a bude si platit nemocenské pojištění. Pochopila jsem správně, že by stačila např. odpracovaná doba 5 měsíců a pak by tedy ihned byl možný odchod na PPM (6-8 týdnů před porodem), neboť se do zmíněných 270 dnů započítává i doba studia? Pokud jsou mé domněnky správné, ještě by mě, prosím, zajímalo, z čeho se PPM bude vypočítávat? Bude to vyměřovací základ z odpracované doby 5ti měsíců či se to zde nějak průměruje se studiem na VŠ? Předem mockrát děkuji za odpověď a objasnění celé situace. S přáním příjemného dne Matoušková


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobry den, Muzete mi prosim poradit? Jsem uz pet let doma bez prace a ani na pracovnim urade nejsem hlasena. Platim si zdravotni pojisteni, ale socialni ne, zivi me manzel Letos v lete bychom se chteli zacit pokouset o miminko a chtela bych vedet na co mam tedy narok a kdy...kdyz nejsem zamestnana apod... Na materskou asi narok tedy nemam, jak jsem pochopila, ze ano? A tedy az na rodicovsky prispevek? Na ten narok mam? A kdy ho zacnu dostavat a jak jej vypoctu? Kolik dostanu, kdyz muj prijem je nula a manzeluv 18000 hrubeho a jakou variantu si mohu vybrat? A na porodne asi taky nemam narok, ze ano? Predem moc dekuji


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně mateřeské dovolené.. V roce 2011 jsem ukončila školu, ale bohužel za tu dobu nenašla práci na plný úvazek, jen krátkodobé brigády. Přítel je od září na neschopence, před tím ale dva roky na plný úvazek pracoval určitě. Jinak pobírá ještě částečný inv. důchod. Termín porodu mám v půlce května. Můžete mi prosím napsat jak to bude u mne s mateřskou? Vím, že já nárok nemám, ale nerada bych hned začla čerpat rodičovskou. Jde to s vyplácením mateřské udělat nějak přes přítele nebo bohužel ne?? Moc děkuji za odpověď, Mazáková.


odpovídal(a): Redakce

Druhá mateřská

Dne 23.1.2012 budou mému synovi 3 roky - pobírám rodičovský příspěvek ve výši 7 600 Kč. Měla bych teda nastoupit do zaměstnání, ale zaměstnavatel zrušil moje místo a nemá pro mě žádnou jinou práci-nabidl mi teda výpověď - 2 měsíce výpovědní doba a 3 měsíce odstupné. Zjistila jsem však, že jsem těhotná - 6 týden. Můžete mi prosím poradit co mám dělat:-)Mám jít na nemocenskou?Anebo mi ještě nabízí rok na neplaceném volnu? Kdybych byla na nemocenské - z čeho by se mi pak počítala mateřská? Kdybych přistoupila na dohodu- z čeho by se mi pak počítala mateřská? Kdybych půlroku byla na neplaceném volnu- z čeho by se mi počítala mateřská a jakou výši pojistného bych si musela měsíčně platit?


odpovídal(a): Redakce

Ukončení původního zaměstnání před RD

Dobrý den, manželka měla zaměstnání "A" na dobu neurčitou. Otěhotněla a nastoupila mateřskou dovolenou. Po asi jednom roku nastoupila do zaměstnání "B" na dobu určitou - do konce rodičovské dovolené a předpokládaného návratu do práce "A". Nyní má nabídku od současného zaměstnavatele ("B") na změnu smlouvy na dobu neurčitou. Jaké jsou možnosti? Žena by chtěla zůstat v novém zaměstnání, musí podat výpověď z původní práce hned nebo stačí až ke konci rodičovské dovolené?


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to teď v roce 2013 s rodičovskou dovolenou. Jestli si i matka, která nemá nárok na PPM může vybrat dobu čerpání 3 roky. A pokud ano, je částka 220.000,- stejná pro všechny (pracující i nepracující)? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, tento měsíc mi končí tříletá…

Dobrý den, tento měsíc mi končí tříletá rodičovská dovolená . Zajímalo by mne , z čeho by se vypočítávala moje případná podpora v nezaměstnanosti, z rodičovského příspěvku nebo z příjmu před nástupem na rodičovskou dovolenou ? S pozdravem Brotánková Markéta


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu na…

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu na následující problém. Jsme mladý pár, já student, přítelkyně pracující od 1.7.2012 (předtím nepracující, pouze brigády) Čekáme dítě a přítelkyně byla po kontrole u lékaře dána do nemocenského stavu k 2.1.2013. Po přečtení informací na Vašem servru o mateřské pro rok 2013, neplníme všechny podmínky pro poskytnutí mateřské. Navíc přítelkyně pobírala dle pracovní smlouvy plat 7000,- Kč měsíčně, byla za ní odváděná častka na zdravotní pojištění. Jak máme postupovat a co nás čeká? Děkuji Procházka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manželka v polovině prosince 2012…

Dobrý den, manželka v polovině prosince 2012 nastupuje na mateřskou. Od června 2012 byla ale na rizikovém těhotenství a pobírala tak nemocenskou a ne běžný plat. Z jakého období se bude výše mateřské a také rodičovského příspěvku počítat? Bude to za období od června 2011 do června 2012 (kdy nastoupila na zmiňovanou nemocenskou)? nebo od prosince 2011 do prosince 2012 (kdy nastoupí na mateřskou. Nebo se bude výpočet provádět ještě jiným způsobem? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Studentka v září přerušila studium. Od února…

Studentka v září přerušila studium. Od února pracuje na DPČ.Nyní otěhotněla. Má nárok na podporu v mateřství a rodičovský příspěvek, nebo na jakou peněžitou pomoc. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zaměstnankyně s.r.o. porodila dne 10…

Dobrý den. Zaměstnankyně s.r.o. porodila dne 10.11.2012 dítě. Kdy musí nastoupit opět do zaměstnání? děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den mám takový dotaz 17.11.2011 jsem…

Dobrý den mám takový dotaz 17.11.2011 jsem nastoupila do práce pouze na dohodu a od 1.11.2011 jsem nastoupila normálně na smlouvu. Poté jsem otěhotněla a 14.6.2012 jsem šla na nemocenskou kvůli tomu že jsem měla rizikové ale smlouvu jsem měla až do 31.8.2012 tak jsem se chtěla zeptat jestli mám nárok na ppm nebo ne děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám otázku ohledně mateřské dovolené.…

Dobrý den, mám otázku ohledně mateřské dovolené. Potřebovala bych vědět, zda do účasti na pojištění je zahrnuta i doba na nemocenské nebo se tato doba do toho nepočítá? Co to znamená být účastna? (zaměstnankyně musí být účastna na pojištění alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou).Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla bych se zeptat mám chlapečka…

Dobrý den chtěla bych se zeptat mám chlapečka který se narodil 24.1.2011 tedy 24.1.2013 bude mít dva roky měla jsem prvně mateřskou a pak rodičovskou dovolenou zvolenou na dva roky... před dítětem jsem pracovala 5 let chtěla jsem se zeptat dne 12.9.2012 jsem otěhotněla takže datum porodu by měl být 19.6.2013 chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok opět na mateřskou a kdy se tato mateřská vyplácí.....moc děkuji Coufalová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz, jsem momentálně na…

Dobrý den, měla bych dotaz, jsem momentálně na mateřské s druhým dítětem a v listopadu očekáváme s partnerem dítě třetí, nedávno mi ale přišel dopis od insolvenční správkyně, že firma ve které jsem zaměstnaná je v insolvenčním řízení a v obálce byly i tři vyhotovení dohody o ukončení pracovní činnosti. Chtěla jsem se zeptat jestli až nastoupím na třetí mateřskou zda-li budu posuzována jako nezaměstná nebo jestli to bude stejné jako u předchozích mateřských? Eventuelně pokud bych byla brána jako nezaměstnaná zajímalo by mě na jakou výši mateřské cca bych měla nárok? A pak by mě zajímalo jestli potom budu muset být na rodičovské dovolené 4 roky jako to je u nezaměstnaných a nebo si délku mateřské budu moci zvolit? Mockrát Vám děkuji za odpovědi na mé dotazy.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, koncem ledna 2013 nastupuji na…

Dobrý den, koncem ledna 2013 nastupuji na mateřskou dovolenou. Ráda bych zvolila 2 letou variantu rodičovské dovolené. Jaký musím mít v současné době hrubý měsíční příjem, abych mohla tuto variantu zvolit? A jak to bude s proplácením dovolené, když na MD nastupuji koncem ledna. Bude mi náležet celých 20 dní? Děkuji za odpověď.