FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobry den, v lednu mi bude koncit MD a budu nastupovat na triletou RD. Mam podezreni, ze muj zamestnavatel vyckava, zda si vyberu dovolenou, aby mne mimo ochrannou dobu mohli propustit. Napadla mne varianta, ze bych si vybrala pouze nekolik dni dovolene (kolem deseti dnu), tak, aby mi zamestnavatel nestihl dorucit vypoved pisemne. (Myslim, ze od 1.7. 2009 je desaty prac. den je mozno zasilku pri nevyzvednuti povazovat za dorucenou.) Zajima mne, o kolik dni bude kracena ma dovolena, pokud si ji nyni nebudu nevybirat (pripadne jen zcasti) a vyberu si ji az po RD? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Neplacené volno do 4 let dítěte

Neplacené volno po rodičovské dovolené Dobrý den, 16.4.2010 mi končí rodič.dov. do 3 let věku dětí (dvojčata). Chtěla bych si u zaměstnavatele zažádat o neplacené volno do září, než půjdou děti do školky. Musí mě zaměstnavatel po neplaceném volnu (pokud na něj přistoupí) zaměstnat (byť na jiné pozici)? Nebo mi pak můžou dát výpověď bez odstupného? Platím sociální a zdravotní pojištění během neplaceného volna? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda došlo k nějakým změnám při výpočtu 2.PPM při nástupu do 4 let od narození 1.dítěte při práci pro zaměstnavatele na DPČ. Na DPČ jsem pro zaměstnavatele pracovala již před nástupem na 1.mateřskou. Po 2 letech jsem pro zaměstnavatele začala opět pracovat na DPČ. Ve vašich starších dotazech jsem se dočetla, že by mi měla být současná PPM (nástup 4.1.2010) počítána z vyměřovacího základu pro 1.PPM, pokud je tento základ pro mě výhodnější než nově spočítaný. Na příslušné OSSZ mi bylo sděleno, že mi bude 2.PPM rozhodně počítána ze základu za posledních 12 měsíců na základě nějaké změny, která měla proběhnout v zákoně a to od roku 2008. Děkuji. S pozdravem Radmila Petrová


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na čerpání dovolené. Od července/09 jsem nemocná(rizikové těhotenství) a nestihla jsem si vybrat 10 dní dovolené z roku 2008. Nestihnu si ani vybrat dovolenou z roku 2009, protože po ukončení nemoci nastoupím na mateřskou dovolenou. Zajímalo by mě, jestli mi podnik může dovolenou proplatit a nebo kdy si ji budu moci vybrat. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, prosím o radu. Pracovala jsem na smlouvu na dobu určitou. Po narození dítěte jsem pobírala PPM a nyní jsem na tříleté rodičovské dovolené (do roku 2012). Prac. smlouvu mám ale jen na dobu určitou do 6.10.2010. Po tomto datu se asi musím přihlásit na Úřad práce, změní se mi tím nějak rodičovský příspěvek nebo budu dál pobírat 7600,- až do tří let dítěte? Současně chceme druhé dítě. Pokud se narodí ještě před 6.10.2010 budu mít opět nárok na PPM a tříletou variantu rodičovské dovolené? A pokud se narodí až po tomto datu budu již jako nezaměstnaná muset nastoupit rovnou čtyřletou rodičovskou dovolenou bez PPM? Je tam ještě nějaká ochranná lhůta po vypršení smlouvy kdy bych měla nárok na PPM a tříletou RD?


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, měl bych dotaz, ohledně PPM a rodičovské, který tu byl již mnohokrát řečen. Má žena porodila 6.5.2007 a nyní je na rodičovské do 6.5.2010 (3letá varianta). Pracovní poměr mé ženě skončil 31.8.2008. Nyní je má žena opět těhotná a předpokládaný termín porodu je říjen 2010. A nyní otázka, bude mít má žena nárok na PPM a následný výběr varianty rodičovské, aniž by nastoupila do nového zaměstnání? Pokud by nárok nebyl a má žena nastoupila do zaměstnání na plný úvazek, kolik dní musí mít odpracováno, aby měla opětovný nárok na PPM a následný výběr varianty rodičovské? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Dobrý den,v květnu 2010 mi končí PPM(tříletá varianta),do zaměstnání se vracet nebudu(dvousměnný provoz),protože mi nemá kdo hlídat dítě.Chtěla bych se zeptat,jestli mi vzniká nárok na dovolenou na zotavenou?Pokud ano a nenastoupím zpět do zaměstnání,musí mi ji zaměstnavatel proplatit? Děkuji Vám moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Rodičovský příspěvek Dobrý den. Chtěla bych se zeptat v únoru letošního roku tedy 21.2.2010 mi končí dvouletý rodičovský příspěvek na první dítě narozené 21.2.2008 pobírám tedy 11400,-Kč. Peněžitou podporu v mateřství jsem pobírala od 16.2.2008 do 29.8.2008.Od 22.2.2010 bych měla nastoupit do zaměstnání jsem ale opět těhotná termín porodu mám 29.4.2010. Mám nárok na nějakou dovolenou nebo mi můj lékař má vystavit neschopenku? Lékař mi ji vystaví protože mám rizikové těhotenství do zaměstnání nastoupit nemůžu. Kolik mi bude vyplaceno v březnu 2010 za únor 2010 z rodičovského příspěvku?. Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den. Prosil bych o radu. Čekáme s přítelkyní dítě a ona nemá nárok na mateřskou. Já se živým sportovní činností,tudíž podávám daňové přiznání stejně jako OSVČ. Mohu žádat o mateřskou já,když zdr.pojištění platím zpětně za celý rok u dańového přiznání a nevím zda je součástí thoto pojištění i to nemocenské pojištění které je potřeba pro tu mateřskou? Má na tu mateřskou vliv i placení SP...děkuji Krejčíř


odpovídal(a): Redakce

Práce při RD

Dobrý den, jsem na MD a pobírám RP, MD mi končí v 6/2010. V soucasne dobe jsem tehotna, jelikoz moje prac. smlouva trva,vypocita se mi 2.PPM stejne jako u prvniho ditete. Nyni mi zamestnavatel nabidl od 15.1. nastup do prace bud na pol.uvazek nebo na dohodu o pracovni cinnosti ci na smlouvu o dilo. Bohuzel nemuzu nikde najit, zda neprijdu o cast 2.PPM, pokud nastoupim do prace za nizsi mzdu nez jsem mela pred prvnim ditetem. Pripadne ktery typ smlouvy by byl nejvyhodnejsi. Dekuji za odpoved, Sarka Kulhankova



odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, od září 2006 jsem byla v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství), v lednu 2007 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Nyní v březnu 2010 bych se měla vrátit do práce. Jsem ale opět těhotná a opět na rizikovém těhotenství. Rodit mám až v červenci 2010. Tedy od března 2010 do května 2010 bych měla být v pracovní neschopnosti. Nyní mi ale účetní řekla, že nemám na výplatu v pracovní neschopnosti nárok (prý mi nemá neschopenku z čeho vypočítat)a navíc prý po mě půjde sociálka, že jsem určitě doma naschvál!!??. Doporučila mi tedy, že si na tyto 3 měsíce mám domluvit neplacené volno, aby za mne zaměstnavatel zaplatil alespoň SP a ZP. Vůbec tomu nerozumím, má skutečně účetní pravdu, že budu tyto 3 měsíce absolutně bez příjmu ať si zvolím jakoukoliv variantu?? Moc děkuji za odpověď Jana


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ PPM

Dobrý den, chci se zeptat na výpočet PPM. Když zaměstnanec nastoupí např. 19.1.2010 na nemocenskou a 24.3.2010 by měla nastoupit na mateřskou,jak nebo spíše z čeho se bude počítat PPM. Bude to z výdělku před nástupem na nemocenskou? Děkuji RŠ


odpovídal(a): Redakce

Návrat do zaměstnání

Dobrý den, chtěla bych se zeptat od ledna 2010 budu pobírat PPM, po skončení přejdu na tříletou variantu rodičovského příspěvku a v tu dobu se chci vrátit do zaměstnání na svoji pozici, dítě bude po dobu mé práce u tatínka a babičky, musí mě zaměstnavatel zaměstnat nebo ne? děkuji za odpověd Monika


odpovídal(a): Redakce

Výpočet vyměřovacího základu

Dobrý den, prosím Vás, jak si můžu sama vypočítat denní vyměřovací základ mateřské (nastupuji v dubnu)? Je na to někde nějaká kalkulačka? Zajímalo by mě, zda mám nárok na dvouletou variantu rodičovské. Změnila se nějak minimální denní výše 380 Kč? Jsem nyní na neschopence, budu až do nástupu mateřské. Za období odpracovaných dní před nemocenskou mám průměrný plat 20 800 Kč hrubého, na některých stránkách mi vyšlo, že mi dvouletá varianta vyjde, na jiných nikoliv. Docela mě to zaskočilo, jaký musí být tedy plat, aby dvouletá varianta vyšla? Zdá se mi ta hranice strašně vysoká! Počítá se s hrubým či čistým příjmem? Mockrát Vám děkuji za odpověď a přeji štastný Nový rok. Ivana


odpovídal(a): Redakce

PPM u OSVČ

Dobrý den, jsem OSVČ, pro rok 2009 je můj výsledek hospodaření v mínusu. Prosím o informaci, jaká by byla výše mé mateřské dovolené, pokud bych na ni nastupovala už v roce 2010. Z čeho by se mi v takovém případě MD počítala? Nemocenské pojištění si řádně platím. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolená 3 leté, která mi bude končit 6.1.2010. Našla jsem si zaměstnání na poloviční úvazek. Do tohoto zaměstnání (jako učitelka na ZŠ)jsem nastoupila 30.11.2009. Smlouvu mám do konce června 2010, ale počítám, že budu končit koncem měsíce dubna, z důvodu, že se jedná jen o záskok za učitelku, která je nemocná. Moje mzda ve škole činí 9000,-Kč hrubého. V současné době jsem už těhotná, jsem v 8 týdnu a čekám dvojčata. Termín porodu mám 31.7.2010. chci se Vás zeptat, jestli budu mít nárok na PPM a jestli si budu moci vybrat variantu 3 let. Pokud bych neměla nárok na PPM, ale variantu bych si mohla vybrat, bude mi od počátku narození dětí vyplácená částka 7600,-Kč? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u RP

Dobrý den. Právě jsem zjistila, že jsem se asi dostala do velkého problému. Momentálně čerpám rodičovskou dovolenou a od ledna 2009 jsem nastoupila na zkrácený pracovní úvazek. Problém je, že jsem nastoupila u stejného zaměstnavatele, jako před nástupem na RD. Před sepsáním pracovní smlouvy jsem uvedla, že nechci ukončit RD, ale že chci zkrácený pracovní poměr. Při podpisu smlouvy jsem si však smlouvu hloupě nepřečetla a teprve teď jsem zjistila, že jsem neuzavřela nový pracovní poměr, ale byla mi změněna původní pracovní smlouva.Dokonce je ve smlouvě uvedeno, že budu na stejném místě výkonu práce. Tím pádem se nejspíš jedná o nepřípustný souběh zaměstnání u stejného zaměstnavatele a RD. Co mám dělat??? Jaká je pravděpodobnost, že na to z CSSZ přijdou? Mohou požadovat vrácení rodičovského příspěvku? Můžu požádat zaměstnavatele o vrácení původní smlouvy a uzavření nové pracovní smlouvy na jinou pozici? Navíc na smlouvě o změně pracovní smlouvy mám špatně uvedeno bydliště. Můžu díky tomu označit smlouvu jako neplatnou a požádat o storno této smlouvy a sepsání nové smlouvy? Prosím poraďte. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u RP

Dobry den, 28.12 mi konci materska dovolena. Pote chci zacit cerpat rodicovskou dovolenou v dvoulete variante. Zamestnavatel mi soucasne od ledna umoznil navrat do zamestnani na dva dny v tydnu. Pracovni pomer chce ale resit dodatkem k puvodni pracovni smouve (HPP), kterym se mi krati plny pracovni uvazek na 2 dny tydne a tomu odpovida i kraceni platu. Lze vubec pocas cerpani rodicovske nastoupit na stejnou pozici na HPP, i kdyz je upraveny? A kdyz ano, je tato smlouva pro me vyhodna? Neni lepsi uzavrit uplne novou smlouvu (kdyz tak jaky typ) a puvodni ponechat v platnosti? Nebyl by v tomhle pripade problem, ze jde o stejny obsah práce? Pripada mi, ze puvodni smlouva by me tak stale chranila vuci vypovedi (zaruci mi po vyprseni rodicovske dovolene navrat na podobnou pozici a plat, nebo v pripade vypovedi zaruci vyplaceni odstupneho ve vysi plneho ne kraceneho platu). Take nevim, jak by se vypocitaval zaklad pro PPM, kdybych podepsala smlouvu s dodatkem a znovu bych otehotnela. Byl by vymerovaci zaklad stejny jako mam ted? Za odpoved predem dekuji. Kdybyste mi také mohli poradit, priblizne které zakony tohle osetruji, budu vdecna.


odpovídal(a): Redakce

Návrat z rodičovské dovolené

zaměstnankyne je na rodič.dovol.do 3 let veku ditete. Ted po dvou letech chce nastoupit zpet do puvodniho zamestnani na HPP. Je v tom nejaky problem, neprijde o rodicovsky prispevek? Jakym kodem uvest zmenu na zdrav.poj.?


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den,do konce července 2009 jsem byla zaměstnaná v délce tři roky.Od 15.7.2009 jsem vedena na ÚP,podpora mi byla přiznána v délce 5-ti měsíců,poslední výplata bude v lednu.Mezi tím jsem otěhotněla tč.4 měsíc a TP mám 6.6.2010.I nadále zůstávám vedena jako uchazeč na ÚP,ale jelikož nepředpokládám,že ještě do porodu seženu práci moc by mne zajímalo jesli mi vůbec v tomto případě vznikne nárok na pobírání PPM po dobu prvních šesti měsíců od narození dítěte,nebo mám nárok až na rodičovský příspěvěk?Jelikož jsem vdova a mám desetileté dítě a po manželovi pobíráme důchody společně cca.12.000kč měsíčně,vím že nemám nárok na žádný jiný příspěvek od státu ani o něj nežádám,zajímalo by mne ale ještě,zda-li já o důchod po porodu přijdu?Podotýkám,že se současným přítelem a otcem nenarozeného dítěte nejsme sesdaní ani o této věci neuvažujeme!Děkuji mnohokrát za Váš čas