FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na RD, která mi končí 23.6.2010…

Dobrý den, jsem na RD, která mi končí 23.6.2010 při RD pracuji na DPČ.Jsem opět těhotná a jelikož se jedná o zdravotnictví, půjdu na PN.Je možné aby mi lékař v době RD vystavil neschopenku k DPČ už od 1.5.2010 což je o měsíc a půl dříve,než mi končí RD, bude mi RD vyplácena bezezměny a PN začne být vyplácena až po ukončení RD tj. 24.6.2010 zároveň s vystavením PN na HPP? Je možné mít pro jednoho zaměstnavatele 2 neschopenky s jiným datem začátku, když se jedná o DPČ a HPP.Děkuji Sedláková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, na MD jsem nastoupila 12.10.2009.Do…

Dobrý den, na MD jsem nastoupila 12.10.2009.Do konce roku 2009 jsem měla denní vyměř.základ 581kč a den.dávku 407kč. Od ledna 2010 mám den.vyměř.základ 523kč a denní dávku 314kč. Mohu zažádat o dvouletou variantu rodičovké dovolené.



odpovídal(a): Redakce

dobrý den můj zaměstnavatel mi nabídl abych se…

dobrý den můj zaměstnavatel mi nabídl abych se vrátila do své práce o rok dříve. Jelikož jsem si zvolila rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte, měla bych být doma ještě rok. Chtěla bych se zeptat, jak je to s rodičovským příspěvskem,zda mi zůstane pokud mi bude hlídat dcerku moje maminka, která nechodí do práce a je v důchodě. jelikož do mateřské školky mi dcerku vezmou až od září jelikož se uvolní místo. dále bych se chtěla zeptat, zda musís na úřadě ohlasit že se vracím do práce a malou mi bude hlídat maminka. a zda k tomu potřebuji nějaké dokumenty. dále mě zajíma pokud nastoupím do zaměstnání a např. bych onemocněla zda mám nárok od zaměstnavatele na nemocenskou. díky vochozková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 26.2.2008 jsem začala pobírat…

Dobrý den, 26.2.2008 jsem začala pobírat rodičovský příspěvek. Předtím jsem nebyla zaměstnána, tudíž nevznikl nárok na PPM a RP čerpám v nejpomalejší variantě. 10.6.2010 mám termín druhého porodu. Budu mít tentokráte nárok na PPM a budu si moci vybrat variantu čerpání RP?


odpovídal(a): Redakce

Prdloužení RD u zaměstnavatele

Prodloužení RD a nástup na 2.PPM Dobrý den, do dubna 2010 jsem na RD (2-letá varianta). Nyní jsem těhotná, na 2.PPM bych měla jít v červenci 2010. Požádala jsem zaměstnavatele o prodloužení RD. Musí mi zaměstnavatel stále "držet" místo odp. vzdělání a praxi i když za pár měsíců znovu nastoupím na mateřskou a budu doma zase 3 roky (celkem tedy přes 5 let)? Komu všemu (kromě zaměstnavatele a zdr. poj.) mám prodloužení RD hlásit? Zdr. poj. bude za mě i v období duben-červenec 2010 hradit zdr. pojištění? Soc. pojištění platit nemusím? Děkuji za rady.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, mám prosím dotaz. MD od 15. 10. 2009 do 29. 4. 2010. Za rok 2009 4 dny nevyčerpané dovolené. Bude se dovolená v roce 2010 krátit. Takto mně bylo odpovězeno, je to správně? 1.1.2010 - 29.4.2010 - mateřská dovolená - ta se rovná odpracované době /více než 60 dnů/ takže je celoroční nárok 30.4., 3. - 5. 5. - čerpání 4 dnů dovolené z roku 2009 od 6.5. - čerpání dovolené z roku 2010 /ale krácená, protože není bezprostředně !!! po mateřské dovolené/ Pro krácení spočítat neodpracované dny od 6.5. do 31.12.2010 /svátek rovná se odpracovaný den/ Za 100 dnů - 1/12, za každých 21 dnů 1/12 /asi 166 dní o 4/12 zkrátit/. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Neplacené volno

Dobrý den, 13.3. mi skončila mateřská dovolená. Z důvodu změny sídla zaměstnavatele jsem dostala ke 31.1.2010 výpověď se 2 měsícní výpovědní dobou a 3 odstupnými platy. Od 14.3. 2010 jsem tedy měla do 31.3. nastoupit do práce, ale zaměstnavatel mi nařídil neplacené volno. Má na to zaměstnavatel právo, když překážka v práci je ze strany zaměstnavatele? Děkuji Vlachova


odpovídal(a): Redakce

3. PPM

Výpočet PPM 10.9.2009 jsem nastoupila na třetí PPM.První dítě jsem porodila v lednu 2005, takže denní vyměřovací základ mi byl vypočten z příjmu, který jsem pobírala předtím. Po ukončení první PPM, která trvala od 28.11.2004-11.6.2005, mi zaměstnavatel v měsíci červnu 2005 vyplatil 14 dní dovolené v částce 12469 hrubá mzda, a v měsíci červenci zbývajících 19 dní dovolené v částce 16922, kterou jsem nevyčerpala v roce 2004 a 2005. Je proplacená dovolená příjmem pro výpočet následné PPM u druhého a třetího dítěte, nebo příjem, který jsem pobírala před narozením prvního dítěte? Jiný příjem jsem neměla, byla jsem pořád jenom na PPM, nebo rodičovském příspěvku.Jak se vypočte denní vyměřovací základ a následně PPM pro druhé a třetí dítě, když druhou PPM jsem nastoupila 9.5.2007-20.11.2007 a třetí PPM jsem nastoupila 10.9.2009. K 30.9.2009 mi byl ukončen pracovní poměr dohodou, a dostala jsem odstupné ve výši 59562. Mohla by se třetí PPM počítat z odstupného a když ano, jak vypočtu denní vyměřovací základ. Děkuji A.K.


odpovídal(a): Redakce

Návrat z rodičovské dovolené

Dobrý den, potřebovala bych poradit s nástupem do zaměstnání po rodičovské dovolené. Zvolila jsem dvouletou variantu (syn se narodil 4/08) a v zaměstnání oznámila, že se chci vrátit v září 2010 - bohužel jen ústně. Nyní jsem chtěla sepsat dohodu o nástupu do zaměstnání, tomu se ale zaměstnavatel brání. Mohu jen poslat žádost o neplacené volno a tu musí akceptovat? Je povinen přijmout mě zaměstnavatel dříve než budou dítěti 3 roky? Kdo rozhoduje o délce neplaceného volna? Děkuji za odpověď. k.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nemocenské z důvodu rizikového těhotenství a navazující mateřské dovolené. Na nemocenské jsem od prosince 2009. Pokud už v letošním roce nenastoupím do práce, ale z nemocenské přeju rovnou na mateřskou, budu mít nárok na celou dovolenou za rok 2010 a na nevybranou dovolenou za rok 2009? Z jakého období se bude počítat PPM - za 12 kalendářních měsíců předcházejících nástupu na nemocenskou? Děkuji předem za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Nárok na 2. PPM

Dobry den,jsem na RD (diteti budou 3 roky v 05/2010), kterou mam v nizsim/4letem cerpani. Nyni zacinam treti mesic 2.tehotenstvi, dite se ma narodit koncem rijna 2010. Chtela bych se zeptat,z ceho se mi bude pocitat PPM, pokud pred nastupem na dalsi materskou se mnou ukonci zamestnavatel pracovni pomer - a vubec muze to udelat?. 2.Jak dlouho ma povinnost drzet mi misto, kdyz mam RD na 4 roky? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, jsem OSVČ, snažíme se o miminko a podstupuji léčbu, při které je pravděpodobnost, že pokud otěhotním, půjdu na rizikové těhotenství (neschopenka). Od 1.8. jsem účastna nem. poj. Poslala jsem si 400 Kč za 8/09, 400 Kč za 9/09, 400 Kč za 10/09, 400 Kč za 11/09, 1030 Kč za 12/09, 1030 Kč za 1/10, 1030 Kč za 2/10. Stejnou částku (1030 Kč) budu posílat i v následujících měsících. Chci se zeptat, pokud by se stalo, že bych v brzké době otěhotněla a nastoupila na neschopenku např. od 1.5.2010, jaká by byla výše nemocenské, kterou bych měsíčně pobírala a jestli bych měla nárok na PPM a jak by byla vysoká? Platila jsem si záměrně poslední měsíce nejvyšší možnou částku, abych dosáhla na maximální PPM. Děkuji moc za odpověď. Přeji hezký den. Míša M.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, mám dotaz ohledně mateřské a následného čerpání rodičovského příspěvku.Vzhledem k tomu,že je můj přítel dlouhodobě hlášen na úřadu práce,rozhodli jsme se,že mateřskou budu čerpat já a rodičovský příspěvek přítel.Má nárok na rodičovský příspěvek i v tomto případě a v jaké výši?Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, zaměstnankyně nastoupila 29.8.2009 na mateřskou dovolenou. Chce čerpat dovolenou po skončení mateřské dovolené, tj. PPM. Chci si ověřit, zda uvažuji ohledně její dovolené a nároku správně, PPM jí končí 13.2.2010, tj. 28 týdnů. Z roku 2009 má zůstatek dovolené 17 dní, 3 vyčerpané. Vyčerpá-li těchto 17 dní po ukončení PPM od 15.2 do 9.3.2010, vychází mi to, že by měla mít nárok na dovolenou za 2010 v plné nekrácené délce, tj. 20 dní, pokud si o její čerpání požádá teď, aby navazovala na čerpání dovolené za 2009? Pokud by však nyní požádala jen o vyčerpání dovolené za 2009, tak po ukončení rodičovské dovolené by měla nárok na čerpání dovolené v krácené délce za část roku 2010, za to období 1.1-9.3.2010? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz zda je možné rozvázát…

Dobrý den, mám dotaz zda je možné rozvázát pracovní poměr ještě před nástupem na mateřskou dovolenou. Jaké to bude mít důsledky pro mě jako zaměstnance a pro zaměstnavatele? Můžu vykonávat činnost OSVČ na rodičovské dovolené pro bývalého zaměstnavatele? Děkuji za odpověď P. Luksová


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, mám následující dotaz k 2.PPM. V situaci kdy žena šla před 2 lety na 1.PPM ze zaměstnaneckého poměru vznikl jí za tu dobu nárok na dovolenou a tu také poté vyčerpala. Nyní se jí během rodičovské dovolené, kdy nepracovala, narodilo 2. dítě. V současnosti tedy přes zaměstnavatele čerpá 2.PPM, má i nyní nárok za dobu PPM na dovolenou ? Čili zda si může zažádat opět po ukončení o její vyčerpání ? Zaměstnavatel chce aby podepsala že po dobu PPM má neplacené volno, mám dojem, že se tím chce vyhnout tomu nároku na dovolenou, co si o tom myslíte ? děkujeme moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

2.PPM

dobrý den, zajímalo by mě, z jakého období se počítá dávka na peněž.pomoc v mateřství, jde o průměr za celý předchozí rok nebo pouze kvartál? pokud bych nastoupila na druhou mateřskou, např. do 2 let prvního dítěte, bude tento základ stejný ? děkuji. sk.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u RP

Vážená paní Sedláčková, ještě k dotazu, na který jste mě odpovídalala 9.3 2010 13:42 za jehož odpověď moc děkuji. Psala jste, že bych měla mít dovolenou mezi peněžitou podoporou v mateřství a rodičovskou dovolenou skutečně čerpanou. Tzn., že pokud bych chtěla čerpat celou dovolenou za rok 2010, musím ihned po PPM nastoupit na dovolenou. Tudíž mě bude počátek RD odložen až na dobu, kdy mě skončí dovolená u zaměstnavatele? A dávka pobíraná na RD bude taky odložena? Nebo čerpání dovolené nemá na počátek RD žádný vliv a budu současně mít dovolenou u zaměstnavatele a zároveň již budu na RD a tudíž pobírat dávku RD? Děkuji za odpověď. Petra


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené po PPM

Dobrý den, od 6.1 čerpám peněžitou pomoc v mateřství. Mohu od svého zaměstnavatele žádat proplacení nevyčerpané dovolené za rok 2009 v délce 3 dnů a vzniká mně nárok na dovolenou i za období, kdy budu na peněžité pomoci v mateřství v roce 2010? Pokud ano, pak prosím o informaci, zda mě bude dovolená za rok 2010 nějak krácena a kdy mám o toto proplacení zažádat. Případně co by se dalo udělat pro to, aby mně dovolená za rok 2010, tedy za dobu kdy budu na peněžité pomoci v mateřství, krácena nebyla. Děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek na RD

Dobry den,jsem na RD,dvouleta varianta.Na MD jsem nastoupila od ledna 09,od roku 2010 mam privydelek cca 6tis mesicne u jineho zamestnavatele.Co vse bych mela z prijmu odvadet..soc.,zdrav.poj a dane? Jak tento privydelek ovlivni moji pripadnou druhou MD pokud nastoupim do 4let veku ditete a budu stale zamestnana u puvodniho zamestnavatele? dekuji