FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pátým rokem pracuji u jedné firmy a…

Dobrý den, pátým rokem pracuji u jedné firmy a teď jsem otěhotněla. Rodit bych měla 15. nebo 25.10. 2010. Pracovní smlouva mi však končí 31.10. 2010. Do této doby bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou a zároveň bych měla stihnout porodit miminko. Zajímá mě, jestli si můžu zvolit dvouletou rodičovskou dovolenou. Dále mě zajímá, jestli si můžu zvolit dvouletou rodičovskou dovolenou i v případě, že bych nestihla porodit do konce října. V případě, že bych měla tuto možnost, kolik let bych musela zůstat doma, kdybych do těch dvou let porodila druhé dítě? Je nějaká možnost vybírat s druhým dítětem tříletou rodičovskou dovolenou? (Upozorňuji, že bych v té době byla již nezaměstnaná, protože smlouva mi končí 31.10. 2010.) Za jakých podmínek bych si mohla u druhého dítěte vybrat formu tříleté rodičovské dovolené? Je to vůbec možné? Děkuji za odpovědi. Weiserová


odpovídal(a): Redakce

Kamarádka je na RD do přištího roku.Je stále…

Kamarádka je na RD do přištího roku.Je stále zaměstnaná ale nechtěla by se tam vrácet z důvodu dojíždění (cca 3h tam a zpět) a práci na směny.Co ji poradíte? Může zaměstnavatel ji rozvazat pracovní smlouvu protože odmítá se vrátit na stejnou pozici a stejný režím? Bude mít nějak nárok na odstupné? Děkuji Vám za odpověd a jsem s pozdravem.I.S



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. 1.8 2008 se mi narodil první syn. V…

Dobrý den. 1.8 2008 se mi narodil první syn. V současné době jsem na RD v tříleté variantě, ale zároveň chodím na HPP do zaměstnání. Nyní jsem zjistila že jsem těhotná, mám tedy nárok na PPM?


odpovídal(a): Redakce

Souběh rodičovské a nemocenského !

Dobrý den paní Sedláčková, prosím o sdělení, na základě čeho tvrdíte, že není možný souběh rodičovského příspěvku a klasické nemocenské dávky. V zákoně o SSP jsem to nikde neobjevila. Tam se píše jen o dávkách souvisejících s mateřstvím. Myslím, že nemáte pravdu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 28.6.2010 dovrší dcera 3roky…

Dobrý den, dne 28.6.2010 dovrší dcera 3roky,ukončím k tomuto datu rodič.dovol., jiné příjmy nemám. Jsem stále v zaměstnaneckém poměru, ale vzhledem k tomu, že pracuji jako pedagog, mohu nastoupit do zaměstnání až 26.8.2010. Pro vzniklé mezidobí mě zaměstavatel žádá o žádost o neplacené volno. Má na to nárok? Kdo v takovém případě hradí pojištění soc. a zdrav.? Pokud já, jakým způsobem postupovat při výpočtu a realizaci platby? V tomto období budu tedy bez příjmů, neposkytuje se nějaká státní sociální pomoc? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně rodičovské dovolené.V současné době mám zvolenou variantu na 3 roky,rodičovská dovolená mi končí 24.9.2012,plánujeme s manželem ještě jedno dítě, a tak by mě zajímalo, jak to bude s rodičovskou dovolenou dále, případně zda mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství a v jaké výši a jak dlouho, případně zda budu muset ještě odpracovat nějaké dny? Dokdy by se mělo narodit druhé dítě? Před odchodem na první mateřskou a poté rodičovskou jsem pracovala ve státní správě,zaměstnavatel mi prozatím schválil 3 letou rodičovskou dovolenou.Musím poté zase požádat zaměstnavatele o novou rodičovskou dovolenou?


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, 8.6.2010 synovi budou tři roky, od 9.6.2010 bych měla nastoupit do práce. Termín narození dalšího prcka mám 8.11.2010. Pracovní smlouvu mám od 1998 na dobu neurčitou. Chtěla jsem se zeptat z čeho mi budou vypočítávat nemocenstou (do práce mě na tři/čtyři měsíce nevezmou) a mateřskou? Budu si moci vybrat délku rodičovské dovolené? Moc děkuji za odpověď! A.K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na proplácení…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na proplácení dovolené, pokud již pobírám rodičovský příspěvek. Po ukončení PPM jsem požádala zaměstnavatele o proplacení staré i nové dovolené, takže jsem to brala za vyřízené. Nyní jsem se dozvěděla, že zaměstnavatel na požádání proplácí dovolenou i po dobu čerpání rodičovského příspěvku tedy za dobu dalsich cca 2,5 roku- je to pravda?


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, mám dotaz. Pokud jsem studentka VŠ a otěhotním, budu mít nárok na mateřskou dovolenou? Při studiu si nevydělávám. A jaké jsou podmínky, abych popřípadně získala mateřskou? Kolik musím mít odprácováno? Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, včera jste mi odpovídala na dotaz viz…

Dobrý den, včera jste mi odpovídala na dotaz viz.níže a měla bych doplňující otázku. Pokud si tedy zažádám o prodloužení RD na 3 roky,nebudu tím pádem ale dostávat žádný příjem? A kdo bude platit zdravot.a soc.poj.?? A mohla bych u toho být OSVČ na vedlejší příjem?? Předem děkuji za odpověď. Původní dotaz: jsem na RD 2-letá volba,syn se narodil 2.5.2008,tudíž mám 3.5.2010 nastoupit zpět do práce.Ale 23.12.2009 jsem porodila mrtvou dceru,byla jsem na mateřské od 27.11.2009-26.2.2010. V práci mi nabízejí výpověď dohodou a abych v ochranné výpovědní lhůtě nastoupila na neschopenku.Jak by se mi neschopenka počítala?Respektive z čeho?Z výdělků, které jsem měla před prvním porodem? A měla bych případně nárok na další PPM? Předem děkuji za odpověď. Odpověď: Dobrý den, nemocenské by se Vám počítalo z příjmů za první předcházející kalendářní rok, kdy máte příjmy za alespoň 30 kalendářních dnů. Na další PPM je nárok jen v případě, kdy na ni nastoupíte do 180 kalendářních dnů po skončení zaměstnání. Když přistoupíte na dohodu o ukončení pracovního poměr, tak se zbytečně ochudíte o 1 rok, kdy se můžete pokoušet znovu otěhotnět a připravíte se o další PPM. V zaměstnání můžete zažádat o prodloužení mateřské dovolené až do věku 3 let prvního dítěte a zaměstnavatel s tím musí souhlasit. V případě dalšího těhotenství Vám stále trvá pracovní poměr a vzniká Vám tak nárok na PPM a na dovolenou za dobu PPM. Pro nárok na nemocenské byste musela v práci nejdříve ukončit rodičovskou dovolenou a od následujícího dne nastoupit do pracovní neschopnosti. Odpověděl: Sedláčková Andrea



odpovídal(a): Redakce

Dovolená po PPM

Dobrý den, prosím Vás můžete mi poradit 26.4.2010 mi končí mateřská dovolená, chtěla bych požádat o proplacení dovolené a zároveň zažádat o rodičovský příspěvek, ale nevím na kolik dnů mám nárok, loňskou jsem vyčerpala, mám nárok na celých 20 dnů, nebo jenom část dovolené, děkuji moc.Jana Malá


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, od 22.4. 08 do 24. 10. 08 jsem byla na neschopence kvůli rizikovému těhotenství, pak následovala PPM do 8. 5. 09. Nyní jsem na RD, zvolena 3 letá varianta. S manželem bychom chtěli druhé dítě. U jednoho zaměstnavatele jsem zaměstnána od roku 2000, pracovní poměr zatím stále trvá. Majitel bude, ale firmu prodávat a tím pádem bude zrušeno mé pracovní místo. Chtěla jsem se tímto zeptat, zda to ovlivní další PPM a zda na ni budu mít vůbec nárok. Děkuji za odpověď. Sodomková


odpovídal(a): Redakce

RD

Dobrý den, mám dotaz. Jsem nyní na MD se skoro dvouletým synem a pobírám RP na dva roky. S mužem jsme po dvou letech plánovali další dítě, aby nám navazovala PPM, ale bohužel jsem potratila.Mám po uplynutí dvou let syna nárok na nějakou podporu než nastoupím na MD s dalším dítětem? Napadlo mě, jestli můžu být ten půl rok třeba na nemocenské? Učím ve škole a tam ni drží 3 roky místo. Děkuji vám moc za radu a přeji hezký den! Eva


odpovídal(a): Redakce

RD

Dobrý den, Ráda bych požádala o radu. Jsem na mateřské dovolené (první) a budu se brzy rozhodovat o variantě RD. Mám nárok i na 2letou variantu (splňuji výši PPM). Jsem však již bez zaměstnavatele (4 týden mateřské mi vypršela výpověď z důvodu ukončení činnosti firmy v ČR). Vysoce pravděpodobně budeme chtít i druhé dítě a vzhledem k mému věku, by bylo vhodnější jej mít brzy po prvním, a k tomu se váže otázka délky RD. Bez ohledu na to jestli budu těhotná, pokud mi vyprší 2letá varianta RD a budu muset (vysoce pravděpodobně ano) nastoupit na úřad práce, z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Pochopila jsem správně, že na další PPM mít nárok nebudu, protože nemám zaměstnavatele a tudíž budu muset při druhém dítěti (navazující MD/RD) nastoupit rovnou na 4letou variantu RD. Je to tak? Předem Vám děkuji za pomoc a odpověď. Lenka


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, jsem na RD 2-letá volba,syn se narodil 2.5.2008,tudíž mám 3.5.2010 nastoupit zpět do práce.Ale 23.12.2009 jsem porodila mrtvou dceru,byla jsem na mateřské od 27.11.2009-26.2.2010. V práci mi nabízejí výpověď dohodou a abych v ochranné výpovědní lhůtě nastoupila na neschopenku.Jak by se mi neschopenka počítala?Respektive z čeho?Z výdělků, které jsem měla před prvním porodem? A měla bych případně nárok na další PPM? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, jsem na MD, která mi končí 14.5.2010. Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na dovolenou za rok 2010 a jak se platí průměr čisté mzdy - za tři měsíce, kdy jsem ještě pracovala? Děkuji za odpověď. Jurkovská Pěkný den


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobry den, v soucasnosti jsem s prvnim ditetem na RD (3-leta varianta). Pred nastupem na materskou jsem byla zamestnana vice nez 3 roky u jednoho zamestnavatele, pracovni pomer u nej stale trva. S manzelem bychom chteli druhe dite a nejlepe tak, abych nemusela nastupovat po ukonceni RD znovu do prace. Pokud bych mela druhe dite do ukonceni prvni RD mam narok na 2.PPM a posleze si mohu vybrat variantu 2. RD? Z ceho by se mi pocitala vyse 2.PPM a 2.RD? Jak je to s narokem (pocet dnu) dovolene za cele obdobi RD (3 roky)a musim ji vybrat po ukonceni 1. RD nebo mohu pockat az po ukonceni 2.RD a vybrat dovolenou za obe? Moc dekuji za odpovedi, s pozdravem Prochazkova


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, ráda bych se zeptala na jedno. Jsem v 7 měsíci těhotenství a ze zaměstnání jsem odešla (v polovici 7 měs.) na neschopenku z důvodu nadměrné zátěže v zaměstnání(pracuji jako prodavačka). Za necelých 14 dní bych měla nastoupit na osmitýdení mateřskou dovolenou před termínem porodu. Bohužel paní doktorka mi nechce umožnit odejít na zmíněnou osmitýdení variantu s tím, že mi radši napíše čtyřtýdení variantu!!!, že je lepší pro mě marodit. S tímto ale nesouhlasím. Má vůbec právo takhle rozhododnout bez předešlé konzultace se mnou? A chtěla bych se ještě zeptat jestli já sama si mohu vybrat mezi 8-6 týdny,kdy chci nastoupit na MD? Děkuji za odpověd Z.V.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat z čeho a v jaké výši bude vypočítána moje peněžitá PPM když jsem momentálně do 25.9.2010 na mateřské dovolené s prvním dítětem a koncem května 2010 čekám druhé dítě. Jsem na 3-leté variantě rodičovské dovolené. Lékař mně 14.4.2010 vypíše na PPM a nemám žádný jiný příjem než rodičovský příspěvek. V zaměstnání nás pracovalo pouze 5 zaměstnanců a můj měsíční hrubý příjem byl 9000,-? Děkuji KH


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Nejsem si jistá, jestli…

Dobrý den, prosím o radu. Nejsem si jistá, jestli mám správné informace. Jsem na 2leté RD s dcerou. Od nástupu na MD a RD pro firmu (do 25 zaměstnanců) stále pracuji. Mám uzavřenou dohodu o provedení práce, do 150hod/rok. Nastoupit do zaměstnání bych měla v 7/2010. Bohužel pokud nastoupím, zaměstnavatel by mě musel propustit. Je možné se dohodnout se zaměstnavatelem, nenastoupit. Zůstat doma a pečovat o dítě do jeho 3 let věku, bez rodičovského příspěvku, domluvit se se zdravotní pojišťovnou, kde se musí snad vyplnit nějaký formulář a předložit rodný list dítěte. Takže bych byla doma s dcerou rok zdarma, ale stát by za mě platil zdravotní pojištění. Sociální pojištění bych nemusela platit? Tento rok by se mi nezapočítával do důchodu? Dále pokud by se mi podařilo otěhotnět s druhým dítětem. Měla bych nárok na PPM, pokud bych zůstala s dcerou ten 3. rok doma? Nebo druhá varianta, měla bych nárok na PPM v případě, že by mi RD skončila v 7/2010 a byla bych na nemocenské? Moc děkuji za odpověď a užitečné informace.