FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Pracuji od 18…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Pracuji od 18.11.2008 na částečný úvazek (4h/denně), dále studuji kobinovanou formou (4dny v měsíci Po-Čt) na VŠ. Občas pracuji na dohody o provedení práce. Chtěla jsem se zeptat, před třemi měsíci jsem otěhotněla, z čeho se mi bude počítat mateřská? Mám na ni nárok? Pokud ano, mohu do výpočtu připočítat i dohody o provedení práce?Z částečného úvazku mám málo peněz. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v zaměstnání jsem k 1.7.2010 chtěla…

Dobrý den, v zaměstnání jsem k 1.7.2010 chtěla podat výpověď. Včera jsem však zjistila, že jsem v jiném stavu. Zaměstnaná jsem od 12.10.2009, předtím jsem 3 roky prezenčně studovala VŠ. Jak dlouho bych ještě v práci musela zůstat, abych měla nárok na RD? Je asi hloupost toto zaměstnání opouštět, protože by mě těhotnou sotva někdo zaměstnal a tento zaměstnavatel mě v tomto stavu vyhodit nemůže, jen přeložit na jinou práci, že?...K 1.7. bych byla měsíc v JS. Mockrát děkuji za Vaši odpověď...



odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP po rodičovské

Dobrý den, prosím o radu v následující situac : dne 14. září 2010 mi končí tříletá rodičovská dovolená,zpět do práce bych měla tedy nastoupit 15.9.2010. Ohledně této situace jsem se již spojila s panem ředitelem společnosti ve které jsem pracovala. Ten mi sdělil, že v současné době nemá volné pracovní místo a v září bude tato situace asi stejná. Je to možné? Myslela jsem , že zaměstnavalel musí držet pracovní místo po dobu tří let co jsem na rodičovské dovolené. Pravděpodobně dostanu 15. 9.2010 výpověd a odstupné. Ale já bych raději nastoupila zpět do parcovního poměru na stálo .Poradte mi , prosím, co mám dělat? Děkuji Soňa Lichtenbergová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,dne 15.9.2009 jsem nastoupila na PPM,…

Dobrý den,dne 15.9.2009 jsem nastoupila na PPM, ta mi skončila ke dni 30.3.2010, kdy jsem požádala zaměstnavatele písemně o poskytnutí řádné dovolené za rok 2010 (2009 dovolená kompletně vybrána). Zajímalo by mě, zda za rok 2010 bych měla mít nárok na celých 25 dní, které máme ve smlouvě? Zaměstnavatel mi stále nechce dovolenou proplatit, prý si vše nejdřív musí zjistit, ale již to zjišťuje 2 měsíce. Kam se můžu obrátit, pokud mi dovolenou neposkytne (resp. nezaplatí)? Poslala jsem mu i odkazy na zákoník práce, ale zatím marné. Do kdy má povinnost mi vše zaplatit? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, měla bych dotaz, zda mám a v jaké výši nárok na dovolenou. Do 2.12.2009 jsem byla na RD, dne 7.12.2009 jsem nastoupila na nemocenskou a od 18.5.2010 jsem na mateřské dovolené, která mi bude končit koncem listopadu 2010. Podle mého výpočtu jsem nezameškala 100 pracovních dní a měla bych mít nárok na plnou výši dovolené za rok 2010, ale chtěla bych se ujistit, zda tomu tak je. Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

První měsíc RP

Dobrý den, po ukončení mateřské dovolené jsem si v zaměstnání začala vybírat řádnou dovolenou a zároveň jsem požádala o rodičovský příspěvek. Ten by byl zkrácen o výplatu z dovolené s upozorněním, že rodičovský přízpěvek je určen pro rodiče, pečujícího celodenně a řádně o nezletilé a nezaopatřené dítě, což splňuji i když jsem zároveň zaměstnancem na dovolené. Mám v tomto případě nárok na celou částku rodičovského příspěvku? Kdo má povinnost oznámit úřadu práce, že se jedná o výběr řádné dovolené dovolené, na kterou mám ze zákona nárok? Za vaši odpověď předem děkuji. S pozdravem a přáním krásného dne Alena Součková


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den ráda bych Vás požádala o radu, zda mi vzniká nárok na PPM. Jsem v situaci, kdy mi skončí 3letý rodičovský příspěvek v červenci, jsem těhotná, ale termín porodu je říjen-listopad. Do práce nenastoupím, ale smlouvu mám se zaměstnavatelem na dobu neurčitou. Je vhodnější čerpat neplacené volno či nastoupit na nemocenskou? Předem děkuji za zodpovězení mého dotazu s pozdravem Petra Frajová


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ pro PPM

Dobrý den, jsem těhotná a lékař mi nedoporučil již chodit do zaměstnání a zůstanu tedy doma na neschopence. Chtěla bych se zeptat, z čeho se bude v tomto případě počítat výše mateřské? Nejsem si jistá, zda se za běžných okolností počítá z hrubé mzdy z posledního odpracovaného půl roku nebo z posledního odpracovaného roku. Z čeho se ale bude počítat v případě, že budu cca 5-6 měsíců před porodem na neschopence? Bude se mateřská počítat z platu, kdy jsem byla v zaměstnání před nástupen na neschopenku, nebo se počítá i z doby, kdy jsem byla na neschopence? Zaměstnaná jsem v kuse cca 2 roky. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Do 18.5. jsem pobírala…

Dobrý den, prosím o radu. Do 18.5. jsem pobírala PPM, od 19.5. mám rodičovskou. Když jsem o ni byla zažádat, řekli mi na úřadě, že mi sice začnou rodičovskou vyplácet, ale budu muset určitě něco vrátit, protože dostanu doplacenou PPM (jak bylo minulý týden schváleno). Přijde mi to nespravedlivé. Chápu, že nemohu pobírat rodičovskou a PPM současně, ale dostanu přece jen doplatek PPM za předchozí měsíce. Není to přece PPM za stejné měsíce jako rodičovská. Kdybych jí pobírala od začátku roku vyšší, nemělo by to na rodičovskou vliv. Ale protože byla snížená a teď nám budou vracet ten rozdíl, nemám na rodičovskou zatím nárok? Když teď dostanu rodičovskou např. za květen, červen a teprve v červenci nám stát vrátí PPM (zatím nevíme, kdy to bude, uvádím jen příklad), tak budu muset rodičovskou za květen, červen vrátit? Postupuje náš úřad práce správně? Počítala jsem totiž s tím, že mi bude vrácena PPM za leden až květen krát ten rozdíl. Ne že se mi od toho ještě odečte rodičovská, kterou mezitím dostanu. Děkuji moc za radu. Nedvědová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a nyní…

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a nyní čekáme druhé dítě. Chtěla jsem se zeptat, zda musím žádat o PPM na 2.dítě nebo ne a jeké jsou výhody či nevýhody, pokud bych nezažádala a naopak. Pedem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím poradit ohledně…

Dobrý den, můžete mi prosím poradit ohledně dovolené na zotavenou? Dne 1.9.2009 jsem nastoupila na nemocenskou a 24.11.2009 jsem předčasně porodila a tentýž den jsem tedy nastoupila na PPM. Před zahájením nemocenské mi zbývalo vybrat 5 dní dovolené (normálně 20 dní za rok). Dne 7.6.2010 mi končí PPM a budu čerpat RP 3 roky. Můj dotaz, na kolik dní dovolené za rok 2009 mám nárok a na kolik dní dovolené za rok 2010. Dále prosím, mohu případně po skončení PPM vyčerpat dovolenou za 2009 a 2010 najednou (tj.5?+20?)a až poté nastoupit na RP? Nebo existuje nějaké jiné řešení? A podle jakých § ZP mám zaměstnavatele požádat o dovolenou 2009 a 2010? Děkuji moc Petra


odpovídal(a): Redakce

dobry den chtela jsem se zeptat jestli mam…

dobry den chtela jsem se zeptat jestli mam moznost vyberu rodicovske dovolene na 3 roky kdyz jsem nastoupila do prace a ihned jsem otehotnela. s prvnim ditetem jsem byla doma 3 roky.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet a výše mateřské V současné době jsem na…

Výpočet a výše mateřské V současné době jsem na rodičovské dovolené. 1.9.2010 bych se měla vrátit do zaměstnání na částečný úvazek. Otěhotněla jsem však a termín porodu je začátkem ledna 2011. Pokud tedy nastoupím do zaměstnání, nebude to déle než na 3 měsíce. Samozřejmě bych chtěla dosáhnout na co nejvyšší mateřskou. Vím, že se vypočítává z příjmů v posledních 12ti měsících před nástupem na mateřskou dovolenou. V těchto měsících jsem měla jednak rodičovskou dávku (7600), ale k tomu jsem si ještě nepravidelně přivydělávala (některý měsíc nic, některý až 30 000). S velkou pravděpodobností budu ještě tři měsíce před porodem pracovat na částečný úvazek (měsíční příjem cca 20 000 btto). Můj dotaz tedy je: jak vypočítat správně mateřskou? Vezme se opravdu posledních 12 měsíců a sečtou se všechny příjmy, ať už se jednalo o rodičovskou dávku, přivýdělek k rodičovské a běžný plat? A vyplatí se mi vůbec nastoupit na tři měsíce do práce? Nebylo by výhodnější zažádat zaměstnavatele o tři měsíce neplaceného volna a přejít z rodičovské dovolené opět do mateřské dovolené? Co můžu udělat pro to, abych měla mateřskou co nejvyšší? Předem mockrát děkuji za odpověď. Naďa P.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovského…

Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovského příspěvku. Momentálně jsem na RP a v červenci čekáme 2. dítě. Já bohužel nárok na MD nemám a manželovi vznikne nárok až v únoru 2011, což je po 28 týdnech MD. Chci se zeptat, zda je možné v únoru převést RP na manžela a ten může provést volbu délky RP, přestože jsme o MD nežádali ani jeden, ale nárok by manžel měl. Nebo jesli musí nastoupit na MD. Děkuji Iva


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké povinnosti…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké povinnosti mám vůči zaměstnavateli nebo on vůči mně v případě, že jsem v průběhu trvání 1.RD nastoupila na další? To znamená, že v době trvání 1.RD dovolené (3-letá varianta - ta trvá do 25.9.2010) jsem nastoupila na PPM od 14.4.2010 (rodit mám 17.5.2010) - a/musím opět zaměstnavatele uvědomit o narození 2.dítěte? b/mám čekat výpověď k 25.9.2010 (=konec 1.RD) nebo až po ukončení PPM? c/po ukončení PPM musím žádat o další RD nebo můžu očekávat výpověď? (dozvěděla jsem se, že zaměstnavatel již se mnou nepočítá jak z fin. tak osobních důvodů). d/ vzniká mi za tu dobu nějaký nárok na proplacení dovolené?. Veškeré tyto podmínky jsem splnila u 1.dítěte. Děkuji HK


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Prosím o radu; dne 4.července 2010…

Dobrý den! Prosím o radu; dne 4.července 2010 dovrší syn 3-let,k tomuto datu končí RD, jsem samoživitelka. Zaměstnaná nejsem, měla jsem zaměstnání na dobu určitou, která mi skončila v době pobírání RP. Syna mi od září nevezmou do školky pro velký počet předškoláků a hlídání nemám. Takže se mám přihlásit na ÚP i přesto, že nemůžu nastoupit do zaměstnání? Nebo je tu jiná možná varianta-třeba prodloužení péče o dítě do 4-let věku? Děkuji moc.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak by jsem pobírala nemocenskou a mateřskou když mám smlouvu pouze do 31.12.2010.Jelikož pracuji ve zdravotnictví,musela bych jít na nemocenskou.//////Do zaměstnání jsem nastoupila 2.5.2010po ukončení rodičovské dovolené,musím mít odpracovaný určitý počet dní.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Doplatek rodičovského příspěvku

Dobrý den,přes púl roku jsem byla v pracovní neschopnosti z důvodu těhotenství nyní jsem na mateřské dovolené.V průběhu prac. neschopnosti jsem pobírala dost malou částku,šlo by zažádat zpětně o dorovnání do životního minima 7600kč???Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, mám dotaz ohledně nevyčerpané dovolené. Dne 5.3.2010 jsem nastoupila na neschopenku-rizikové těhotenství. Ta byla ukončena k 27.4.2010 a od 28.4.2010 mi začíná mateřská. Od ledna jsem nevyčerpala jediný den, výměra mé dovolené činí 20 dnů. Zajímalo by mě, kolik dní nevyčerpané dovolené mi zaměstnavatel proplatí a zda je definováno, kdy mi nevyčerp. dovolená má být proplacena. Děkuji Ondráčková


odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den mám takový dotaz.Mám doma dcerku 4.4.2010 měla dva ročky rozhodly jsme se s manželem pro další miminko.Pobírám RD 3 lettou variantu.Praci mám se smlouvou na neurčito.a ted dotaz k věci.Abych mohla nadale pokračovat aniž bych musela nastoupit do práce měla bych porodit do 3 let dcery nebo stačí otěhotnět?dočetla jsme se,ale to byli članky z roku 2008,že kdybych neporodila do jejich 3 let šla bych bud na neplacené volno nebo na nemocenskou a pak dále na MD a RD s tím,žemám narok na pravo volby a opět bych si zvolila variantu tří letou.Děkuji Marcela