FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Dobry den, Jiz tretim rokem pracuji na hlavni…

Dobry den, Jiz tretim rokem pracuji na hlavni pracovni pomer na dobu neurcitou ve Velke Britanii.Ze zdravotni pojistovny v CR jsem odhlasena a veskere platby odvadim ve VB (socialni, zdravotni, dane). S manzelem(ktery taktez pracuje ve VB)bychom se radi zacali snazit o miminko a jakmile budu v 6-7 mesici tehotenstvi, chteli bychom podat vypoved a vratit se natrvalo zpet do CR. Porodit v CR a pobirat rodicovskou dovolenou v CR. Ja bych sla na UP a nastoupila primo na materskou a manzel by si nasel praci v CR. Chtela bych se zeptat, zda mam narok na vyber varianty rodicovske (vim ze na materskou narok mit nebudu) nebo budu muset jit na 4letou variantu? Jaka je vyse 4lete varianty v soucasne dobe? V pripade nastoupeni na materskou dovolenou v Uk a porodu v Uk a naslednem podani vypovedi a navratu do CR - mela bych narok na 3letou variantu rodicovske? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od srpna 2010 se vracím do…

Dobrý den, od srpna 2010 se vracím do zaměstnání po rodičovské dovolené. Zaměstnavatel mezitím zrušil pracovní místo z důvodu reorganizace. Pravděpodobně dostanu výpověď z pracovního poměru. Běhěm výpovědní lhůty bych měla mít nárok na proplácení průměrné mzdy a poté nárok na odstupné. Zajímalo by mě, z jakého období se bude vypočítávat průměrná mzda. Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila v červnu 2007, ovšem v lednu, únoru, březnu a dubnu 2008 mi byla ještě proplacena dovolená a přesčasové hodiny (tzv. Doplatek z minulých období)z období před nástupem na MD. Děkuji předem za odpověď M. Burianová



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, prosim o radu. Mam se svym synem…

Dobry den, prosim o radu. Mam se svym synem variantu 2lete RD. Jsem podruhe tehotna. Chtela jsem se zeptat,bylo by pro me vyhodnejsi nastoupit na chvili do prace a pak na nemocenskou? Nebo mohu jit rovnou na nemocenskou po ukoncene 2lete RD? Budu i tak mit narok na MD? A pokud nenastoupim a budu marodit, musi mi i tak zamestnavatel drzet misto dalsi 3 roky?Pokud nestihnu nastoupit na nemocenskou hned po ukonceni RD musim tech par dnu zaplatit zdravotni pojisteni? Moc dekuji za informace a rady.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Mám na Vás dotaz týkající se naší…

Dobrý den, Mám na Vás dotaz týkající se naší zaměstnankyně, která je od 28.6.2010 na mateřské dovolené, přitom má pracovní smlouvu na dobu určitou, tj. do 31.7.2010. Žádost o peněžitou pomoc v mateřství jsem již zaslala na PSSZ a na její zdravotní pojišťovnu jsem tuto informaci také nahlásila. Nyní zpracovávám mzdy za měsíc červen 2010 a již tam spadají 3dny Mateřské, a program mi „hlásí“ 0hodin, tedy 0Kč. Směřuji ke svému dotazu, zda daný příspěvek na mateřskou dovolenou hradí stát (v naší firmě je celkem 8 zaměstnanců). Prosím také o radu, zda jí tedy za současný měsíc, tedy červenec 2010, máme něco platit…, viz můj dotaz výše a kdy jí mám vystavit ELDP, Zápočtový list, a ostatní dokumenty? Děkuji předem za odpovědi. Jílková V.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od června jsem na mateřské dovolené…

Dobrý den, od června jsem na mateřské dovolené a chtěla bych se zeptat jestli mohu vykonávat výdělečnou činnost na živnostenský list a jestli mi nebude odebrán rodičovský příspěvek( po 28týdnech mateřské). Dalším mým dotazem je: před MD jsem pracovala v jednom nejmenovaném marketu jako administrátorka, po odchodu na MD mi našli novou, jen, bych chtěla vědět jestli po RD, když se budu chtít vrátit do práce a tu pro mě mít nebudou( nabídnou mi jinou např.pokladní) tak jestli budu mít nárok na odstupné. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem na MD ve 3-leté variantě se synem,…

Dobrý den,jsem na MD ve 3-leté variantě se synem, který 9.8.2010 dosáhne 3 let.Jsem v 5.měsíci těhot.,termín porodu krajem listopadu. Dobou určitou mi ukončili prac.poměr v zaměstnání 31.7.07.Chtěla bych se zeptat,zda se mám evidovat na ÚP, když mi nevzniká nárok na PPM, či co všechno si musím nyní zařídit?A zda mi bude někdo do RP něco vyplácet,než se malé narodí?Prosím o radu a informace.Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o výpočet nemocenské v…

Dobrý den,prosím o výpočet nemocenské v těhotenství. Pracuji denní a noční směny 12hodin, soboty, neděle, svátky, za měsíc cca 180-200 hodin.Mám HPP + dohodu o pracovní činnosti ( dohodu podepisuji od 01.01.2010), ze které neodvádím soc. ani zdrav. dávky. Do konce minulého roku jsem měla 2 pracovní smlouvy, 2 výplatní pásky a odváděla jsem 2x soc. i 2zdrav. dávky. Měsíční hrubá mzda cca 17-18000Kč, + dohoda 5000Kč.Jak tedy si vypočítám nemocenskou, kdybych šla na rizikové těhotenství už od 3 měsíce. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 30.6.2010 mi zkončila 2.letá varianta…

Dobrý den, 30.6.2010 mi zkončila 2.letá varianta RD. Jsem stále v pracovním poměru, ale do práce jsem ještě nenastoupila. Zjistila jsem, že jsem v 6. týdnu těhotenství. Pravděpodobně budu od příštího týdne na rizikovém těhotenství. Jaké potřebné formality musím vyřídit? Nebo co podniknout, aby to bylo pro nás finančně co nejvýhodnější. Musím platit pojištění za cca 14 dní, kdy nepracuji ani nepobírám PPM. Děkuji moc V.D


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych prosím dotaz. Jsem nyní do…

Dobrý den, měla bych prosím dotaz. Jsem nyní do února 2011 na rodičovské dovolené - do tří let mého syna. Smlouvu pracovní mám na dobu neurčitou, ve smlouvě je sjednáno místo výkonu práce pobočka zaměstnavatele v Jičíně - pracuji v jednom peněžním ústavu. Když se budu chtít po skončení rodičáku vrátit do práce, musí mě zaměstnavatel vzít zpět na tuto pobočku v Jičíně nebo když pro mě nebude mít místo, tak mi může navrhnout i jinou pobočku v jiném městě. Co když bych s touto variantou nesouhlasila, tak by mě mohl zaměstnavatel dát výpověď kvůli nadbytečnosti? A jaká je výše odstupného. Děkuji za zodpovězení.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,chtela bych se zeptat.Dne 3.8.2010 mi…

Dobry den,chtela bych se zeptat.Dne 3.8.2010 mi konci trimesicni vypovedni lhuta.Zacinam druhy mesic tehotenstvi.Pracuji ve skodlivem prostredi:Ma zamestnavatel narok me z prace propustit kdyz mu reknu v teto lhute o tehotensti?Mam narok na celou vyssi materske?Mam odpracovano 7 let.Kamaradka mi tvrdi,ze musim mit odpracovano pul roku v jednom zamestnani pred tehotenstvim,abych mela narok cerpat materskoou.Dekuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych poradit, ve své…

Dobrý den, potřebovala bych poradit, ve své práci pracuji již 3 roky a dostávám minimální mzdu, nyní jsem zjistila, že jsem těhotná a dr.mi doporučila jít na rizikovku, protože čekám dvojčata. Prosím o radu jak získat, co největší nemocenskou? Jedna účetní radila, ukončit nynější zaměstnání a nechat se zaměstnat za nejvyšší mzdu, z které by se pak měla počítat nemocenská. je to tak možné? Nebo nemáte nějaké jiné doporučení? Děkuji moc za rady..


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, momentalne jsem na RD, dvouleta…

Dobry den, momentalne jsem na RD, dvouleta varianta, dite narozeno 25.10.08...rodicovska mi tedy skonci v rijnu. nyni jsme znovu tehotna, termin 28.11.2010, nastoupit na MD bych tedy mela v rijnu, co bude pro me fin. nejvyhodnejsi, 6 nebo 8 tydnu, tj. cca 3.10 nebo 17.10...za tento mesic dostanu jiz pouze MD zkracenou nebo i RP? Prvni PPM cinila cca 22tis mes.dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,od 3.11.2009 jsem…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,od 3.11.2009 jsem na úřadu práce před 2 týdny jsem nastoupila do zaměstnání,jsem těhotná a je možné že budu muset zůstat na nemocenské,kdo mi bude vyplácet nemocenskou a mateřskou,z čeho se bude vypočítávat a zda mám nárok,270 dní podílení na nemocenském pojištění už splnuji,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, máme zaměstnankyni, která během rodičovské dovolené znovu nastoupila na mateřskou dovolenou, kterou tento měsíc ukončila. Jelikož se MD považuje za odpracovanou dobu, měla by mít nárok před RD na čerpání dovolené. O tu si však sama nepožádala. Je povinností zaměstnavatele jí nabídnout čerpání dovolené nebo tuto povinnost zaměstnavatel ze zákona nemá? Jak musí zaměstnavatel postupovat?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně čerpání řádné…

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně čerpání řádné dovolené po PPM (končí k 30.6.10). K 1.7. nastupuji na rodičovskou dovolenou. Je možné pobírat rodičovský příspěvek a současně čerpat dovolenou u zaměstnavatele? Je potřeba tuto skutečnost, resp. "přivýdělek" na úřadu práce následně dokládat (pokud ano v jaké formě, stačí výplatní páska)? Dále by mne zajímalo, zda nedávno odsouhlašené vrácení mateřské na původní výši má vliv i na přepočet denního vyměřovacího základu, zpětně? Paní na Úřadu práce mi totiž sdělila, že zatím nedostali žádné nové pokyny. Díky tomu bych neměla možnost volby zrychlené 2leté varianty, na kterou bych dle roku 09 měla právo, po snížení v tomto roce na ni nedosáhnu. Je to pravda? Existuje možnost nechat si na sociálce potvrdit oba tiskopisy s lonskym i letosnim vymerovacim zakladem, zvolit 2letou variantu a doufat, ze budu mit stesti? Co by jste mi poradil/a. Děkuji předem a přeji pěkný den. Špačková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, na kolik dní…

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, na kolik dní dovolené mám nárok, když jsem 12.2.2010 nastoupila na mateřskou dovolenou, kterou pobírám do 26.8.2010? Od 1.1.2010 do 11.2.2010 jsem pracovala ve firmě (nemarodila). Firma celkem dává 25 dní dovolená za rok. Děkuji. Živčicova J.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, mám dotaz pracovala jsem na dohodu o…

dobrý den, mám dotaz pracovala jsem na dohodu o pracovní činnosti, v dubnu 2008 jsem nastoupila mateřskou dovolenou a k 30.6.2008 mi skončila platnost DPČ. jak je to s návratem do práce? Kam se mám jít hlásit a kdy se tam mám jít hlásit, když bude mít syn 5.6.2011 tři roky a mě skončí rodičovská dovolená. Děkuji předem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 29.9.10 končím tříletou rodičovskou …

Dobrý den, 29.9.10 končím tříletou rodičovskou (dcera má 29.9.10 3 roky), nástup do původního zaměstnání bude tedy následný den 30.9.10. Zajímá mne, kdy a v jaké výši mi vznikne nárok na dovolenou za rok 2010. Celková dovolená poskytovaná zaměstnavatelem je 25 dní. Pokud by mne zaměstnavatel požádal o nástup až od 1.10.10, jaké platby jsem povinna uhradit za den 30.9.10? Děkuji Vám


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud otěhotním…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud otěhotním dříve, než budu mít odpracovaných 270 dní pro splnění podmínky na PPM a lékař určí těhotenství jako rizikové, započítává se doba na neschopence do odpracovaných dní nebo ne? Bude mít případná neschopenka vliv na výši PPM? Mockrát děkuji za odpověď. Petra


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně pracovní…

Dobrý den, mám dotaz ohledně pracovní neschopnosti a práce na dobu určitou. Zjistila jsem, že jsem v prvním měsíci těhotenství, lékař mi doporučil jít na neschopenku. Smlouvu u zaměstnavatele mám na dobu určitou, a to do září. Co se stane, až mi skončí smlouva, zaměstnavatel mi může dát výpověď i když jsem na neschopence? Jak to bude s příspěvkama na mateřskou dovolenou a se zbylou nemocenskou? Obávám se, že mi zaměstnavatel smlouvu už neprodlouží. Děkuji