FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

V březnu 2011 mi končí 3-letá mateřská dovolená…

V březnu 2011 mi končí 3-letá mateřská dovolená.Plánujeme ještě jedno dítě.Vzhledem k věku bude mé případné těhotenství rizikové.Chci se zeptat,zda mohu nastoupit na PN rovnou z mateřské dovolené a z čeho by se vypočítávaly nemocenské dávky?Před nástupem na mateřskou jsem pracovala jako zdr.sestra v 3-směnném provozu a smlouvu mám na dobu neurčitou.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nástup na rodičovskou dovolenou

Dobrý den, 26.8.2010 mi končí mateřská dovolená, po skončení chci nastoupit zpět do zaměstnání. Můj dotaz je takový: Jak mám postupovat, když mi osoba, která se mi v době pracovního poměru stará o dítě sdělí, že již dále se starat nemůže a jinou náhradu nemám. Mohu nastoupit rodičovskou dovolenou a co všechno musím u zaměstnavatele vyřídit? Na kolik dní dovolené budu mít nárok, když ji budu čerpat až po skončení rodičovské dovolené, bude se mi krátit? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Z.Vlasta



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chci se zeptat,jsem na mateřské…

Dobrý den,chci se zeptat,jsem na mateřské dovolené,která mi končí 21.října2010,ale jsem opět těhotná,22.10.2010 mám nastupovat do práce,jsem na dobu neurčitou,můžu tohoto dne nastoupit na nemocenskou.Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na mateřskou,když jsem pracovní poměr ukončila 19.3.2010 a jsem na úřadu práce. TP mám 16.11.2010 Pracovala jsem asi rok a půl na HPP. Moc děkuji za odpověď. Žaneta


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 25.2.2013 bych měla nastoupit…

Dobrý den, dne 25.2.2013 bych měla nastoupit zpět do PP u svého zaměstnavatele. Mám ale smlouvu na dobu určitou která mi vyprší v říjnu 2012. Dle zákona jsem ale po celou dobu na RD v ochraně. Jak to tedy budu mít? budu se mít kam "vrátit" nebo se mám poohlížet po jiné práci? Pokud se do práce navrátím, stejně dostanu vypověď pro nadbytečnost. Ještě jeden dotaz momentálně čerpám dovolenou, nemůžu dostat výpověď pro nadbytečnost už teď?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych tento konkrétní dotaz.…

Dobrý den, měla bych tento konkrétní dotaz. Pokud má žena pracovní sml. (práce na HPP) a po uplynutí zkušební doby otěhotní: 1)kdy odchází na mateřskou (pokud má již stanovený termín porodu). Pokud si žena vybere, že chci být na mateřské 3 roky (částka 7000 Kč/měsíčně) a v průběhu mateřské se dohodne se zaměstnavatelm na ukončení prac.poměru dohodou a nastoupila by v době mateřské do jiného zaměstnání, jak to ovlivní výplatu 7.000 Kč/měsíčně a podle kterého zákona se řídí? Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ve Vašich odpovědích jsem našla toto.…

Dobrý den, ve Vašich odpovědích jsem našla toto. Před čerpáním dovolé je třeba napsat přerušení RD - vyčerpat dovolenou a pak zažádat znovu o RD. Toto sepíšu jen u zaměstnavatele nebo musím i na OSSZ, která mi vyplácí RP? Za dobu čerpání dovolené mi bude OSSZ vyplácet RP nebo mi jej bude krátit? Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,moc prosím o radu. 16.6.2010 jsme…

Dobrý den,moc prosím o radu. 16.6.2010 jsme nastoupila do nového zaměstnání a záhy zjistila, že jsem těhotná. TP 20.1.2011. Bohužel jsem až do 16.září 2010 ve zkušební době, proto se chci zeptat, pokud bych dostala v této lhůtě výpověď, měla bych nárok na PPM? (předtím jsem 3 roky pracovala také jako zaměstnanec pro jiné spol.). Moc děkuji P.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,potřebovala bych poradit na kolik dnů…

Dobrý den,potřebovala bych poradit na kolik dnů dovolené mam nárok. Od 9.6.2009 jsem byla na nemocenské-riz.těhotenství od 22.1.2010 na mateřské a od 23.8.2010 mam přejít na rodičovský příspěvek. Kolik dnů mam nárok v roce 2009 a v roce 2010? Mam ještě jeden dotaz až mi bude proplacena dovolená bude mi o tu částku snížený rodičovský příspěvek 7600kč? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené na kal. rok po mateřské dovolené…

Čerpání dovolené na kal. rok po mateřské dovolené Jsem na mateřské dovolené s druhým dítětem. S prvním dítětem jsem po skončení mateřské dovolené čerpala dovolenou, která mi v tom roce vznikla, pak jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, kterou jsem přerušila dalším nástupem na mateřskou dovolenou s druhým dítětem. Mám nárok po této mateřské dovolené opět na čerpání dovolené ??? A pokud ano jak se vypočítá (kolik dnů) ???



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v současné době jsem zaměstnána u…

Dobrý den, v současné době jsem zaměstnána u podnikatele, nastoupila jsem na MD.Plánujeme svatbu a jako manželku mě nemůže zaměstnat. - Musím po svatbě (před svatbou)ukončit PP? -bude mi stát platit dálsoc a zdr.poj , když budu na rodičovské dovolené,ale ne už v pracovním poměru? -vyplatí se mi do budoucna být v domácnosti a platit si pojištění a nebo jako spolupracující osoba manžela? děkuji moc. Ivča


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Včera mi vedoucí podniku navrhla…

Dobrý den, Včera mi vedoucí podniku navrhla nabídku, jestli souhlasím s dohodou pro nadbytečnost a dala by ti odstupné § 52. Já bych s tím ráda souhlasila, protože vím, že až se vrátím z 3leté mateřské tak se mě stejně bude chtít zbavit. Zbývá mi rok do konce mateřské. Ale ráda bych s tím souhlasila, jelikož potřebuji peníze, mám jen 7600,-mateřskou. A aspon bych se poohlídla po jiném zaměstnání. Měla bych rok na to hledat nové zaměstnání. Jenže mi vrtá hlavou, když jsem na RP(3letá mateřská), tak mi stejně asi teď peníze nevyplatí že? Ani nerozváže smlouvu. Je to chráněná doba. TAK NECHÁPU PROČ MI TO NAVRHLA. MÁM SE JÍ OZVAT. tak nevím co říct. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, narazila jsem při hledání na odpovědi…

Dobrý den, narazila jsem při hledání na odpovědi týkající se souběžného čerpání rodičovského příspěvku a nemocenských dávek.Píšete, že to není možné. A chtěla bych se zeptat, jak je to v případě, kdy mám dítě ve věku dvou let, na které pobírám rodičovský příspěvek ale NEJSEM na rodičovské dovolené, jsem v trvalém pracovním poměru, tudíž za mě zaměstnavatel řádně odvádí pojištění. Pokud tedy onemocním, mám nárok jak na nemocenskou dávku i na rodičovský příspěvek nebo ne? Když to shrnu, nemocenská - nárok je, pokud odvádím pojištění, což odvádím. Na rodičovský příspěvek je podmínkou nároku věk dítěte a nedávání do školky na více než.... Proč by tedy neměly běžet současně? Na portále MPSV je pouze tato podmínka: Jestliže v rodině jeden z rodičů má z dávek nemocenského pojištění nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, pouze je-li vyšší než dávky nemocenského pojištění. V tomto případě je doplacen rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a uvedenými dávkami. Mně jde o nemocenskou z jiných důvodů než uvedených v této podmínce.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Jestli až se…

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Jestli až se vrátím z 3leté mateřské, tak zda jsem povinna podepsat novou pracovní smlouvu, ve které budu mít jinou ale podobnou pracovní náplň, ale o stupeň nižší platovou třídu. Nyní jsem ekonomka v 9.platové třídě (ve státní organizaci,dle tarifních platových tabulek) a ředitelka si na mém místě chce nechat paní,která tuto práci dělá teď po dobu mé mateřské. Mě chce zařadit do 8.platové třídy jako účetní,která bude ekonomce pomáhat. Mě se to nelíbí,protože mě má práce bavila a měla jsem ji vždy správně,takže k tomu nemá důvod. Odstupné mi dát nechce a mě se samotné také nechce odejít bez odstupného. Jenže nevím, zda je to moje povinnost podepsat tuto novou smlouvu,když chci vykonávat svou práci. Co se mi stane, když nastoupím a odmítnu podepsat novou smlouvu? Bude to z mé strany vážné porušení pracovních poviností? (Pracovní smlouvy u nás obsahují také platové zařazení a náplň,odbory nemáme ani kolektivní smlouvu). Děkuji moc za radu


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den,můj dotaz se týká PPM.Jsem momentálně na úp.Od 12/08 do 01/2010 jsem byla zaměstnaná.POté jsem odjela do zahraničí a po návratu se koncem 05/10 zaregistrovala na úp.Nyní jsem zjistila že jsem těhotná.Potřebuji vědět co bych mohla udělat abych měla nárok na PPM?Pomůže mi když se nechám zaměstnat a pak půjdu na nemocenskou(z důvodu rizikového těh.)?budu mít pak nárok na PPM?A kdo za mne bude platit nemocenskou, zdravotní, sociální a nemocenské pojištění?Zaměstnavatel nebo sociálka?Děkuji za váš čas. Tato problematika je mi záhadou.


odpovídal(a): Redakce

2. rodičovská dovolená

Dobrý den dne 8.10.2010 my skončí mateřská jsem opět těhotná termín porodu je 9.9.2010 mám zaměstnání na dobu neurčitou jaký mám nárok na druhé mateřské.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jsem zaměstnaná a zároveň od 5.5…

Dobry den, jsem zaměstnaná a zároveň od 5.5.2010 dobrovolně přihlášená k nem. pojištění jako OSVČ. Mezi 9.a 23.11.2010 bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou. Prosím o potvrzení a radu: Mám nárok na PPM z obou pojištění? Vypočítává se výše PPM u OSVČ z výše záloh za posledních 12 měsíců? Kolik musím na zálohách jako OSVČ zaplatit, abych dosáhla v součtu maximální PPM, pokud je můj hrubý plat 15tis. Kč? Děkuji KB


odpovídal(a): Redakce

Může zaměstnavatel poskytnout zaměstnankyni na…

Může zaměstnavatel poskytnout zaměstnankyni na rodičovské dovolené odměnu a za jakých podmínek?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na informaci…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na informaci ohledně vyplácení mateřské dovolené. Na mateřskou dovolenou nastupuji 1.12.2010. Pokud bych dostala k 31.10.2010 (případně k 30.11.2010) výpověď dohodou a pak byla případně měsíc na neschopence, v jaké výši budu dostávat mateřskou dovolenou? Bude se počítat z předchozího platu? Moc děkuji a přeji pěkný den, KD.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ a jsem těhotná. Nyní jsem…

Dobrý den, jsem OSVČ a jsem těhotná. Nyní jsem od 2.6. na neschopence, na které budu až do přechodu na PPM. Termín porodu mám 21.11. Nemoc. poj. jsem účastna od srpna 2009. Posílala jsem: 400 Kč za srpen, září, říjen, listopad 2009, 1030 Kč za prosinec 2009, leden, únor, březen, duben, květěn, červen 2010 + v prosinci 2009 jsem poslala mimořádnou platbu 2400 Kč (na OSSZ mi bylo řečeno, že tím si mohu vyměř. základ navýšit). Zajímalo by mě, jaká bude tedy výše nemocenské dávky, kterou budu pobírat do nástupu na PPM a jaká bude potom výše PPM? A ještě mám jeden dotaz, když se píše, že denní dávka je např. 600 Kč, tak to znamená, že měsíčně to dělá 600 Kč x počet prac. dní v měsíci, nebo 600 Kč x 31 kalendářních dní v měsíci? Děkuji moc za upřesnění.